23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kdy budeme na řadě my?

Asi vás, milí přátelé přírody a svobodných moří, nenechávají v klidu zprávy o tom, kolik nám umírá vorvaňů a jiných mořských živočichů kvůli tomu, že jejich žaludky jsou plněny umělými hmotami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 20.2.2017 12:33

Je třeba odlišit

ekologii (nauku o ekosystémech), ekologismus (náboženství, vzývající bohyni Gaiu a používající militantní metody k jejímu prosazení na post nejvyšší bohyně a vymýcení nevěřících) a ochranu přírody, což je nanejvýš smysluplná činnost, protože bez přírody nebude ani lidstvo. Takže si na nákup beru papírovou tašku, jde to. Ovšem, když neprší, voděodolný papír se zatím nepovedlo vyrobit (tedy podle mé poněkud nepříjemné zkušenosti...).

R. Morava 19.2.2017 10:40

Tak že Zelení ekologii zprofanovali

Neznamená že se jí nemáme věnovat. A že je na tom svět není špatně. A to začíná u výchovy dětí k pořádku v lese. Nechápu jak se mohly prosadit třeba PET láhve, když oběh lahví skvěle fungoval.

V. Kotas 19.2.2017 11:07

Re: Tak že Zelení ekologii zprofanovali

Protože se šetřilo na práci, dopravě. Na následky nikdo nemyslel a tím pádem nebyl ani vymyšlen problém co s odpadem.

P. Rada 19.2.2017 12:25

Re: Tak že Zelení ekologii zprofanovali?

Mám za to, že se v nadpise zásadně mýlíte. Konkrétně u nás bylo zelené hnutí nejaktivnější v době po sametové revoluci když předtím stát drancoval zásoby uhlí... a naprosto přitom nerespektoval dopady kyselých deštů a dalších externalit které způsobbily až lokální a náhlé ekologické kolapsy. Komunisté měli moc - národ musel do té doby držet hubu a krok. Topení nekvalitním uhlím zejména v lokálních obydlích měst situaci jen zhoršilo. Kdekdo si proto víc uvědomoval, že takto to dál nejde. Toto právě stálo u zrodu "Sametové revoluce".

S tou přišla změna - zdánlivě jen k lepšímu. Elektrárny byli odsířeny, odpopílkovány, plynofikace odbourala většinu škodlivin ve městech.... náklady do zbrojení poklesly a naopak prostředky šly do růstu celospolečenských možností - žel převážně krátkodobě a materiálně zaměřených. Kdekdo takdnes má své auto, byt... Dál tedy rostla i měrná spotřeba a navíc se objevily další typy problémů. Doposud je ale např. kyselá depozice celoplošně na úrovni jen jedné čtvrtiny proti letům 80-tým a oxydy dusíku dokonce spíše rostou. Problémy ale už nejsou intenzivně lokální - paradoxně proto ani snadno řešitelné. Pravidelně jsou o to vážnější svou dlouhodobostí, vleklostí a globálností kterou však jednotlivec zdaleka tolik nevnímá.

Především přebujelá a uměle popháněná chtivost proto vedla a vede k tvorbě celé plejády omylů až lží o škodlivosti ekologického uvažování. Stupidně vítězí primitivní intuitivita krmená konzumem - tedy teze ..."mám se dobře když si mohu kde co koupit".... - oproti raconalitě která by spíše preferovala šance na dlouhodobě hodnotný život. Společnost si tak jaksi zamilovala systém který ji ale zároven pozvolna a nevratně ubíjí. Je s námi/našim systémem už řady důvodů "konec".

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

J. Síbek 18.2.2017 9:44

Na fotce

ovšem žádné plastové tašky nejsou,taky se nikdo neobtěžoval zjistit odkud ty plasty pocházejí,ale asi nejsou z čr.

P. Rada 18.2.2017 10:15

Re: Přemýšlel pan J.S. o cestách odpadů?

Nejspíše se např. nikdy nedíval co i s ČR odtéká řekami / stokami - o chemickém složení nemluvě. Snad alespon zaslechl pojem "eutrofizace vod". Vodu s Labe v Hřensku... asi nepije. Spíše si dá rybičky s moře - že?

Další cestou putování obalů je ovzduší kde skrze spalovny a elektrárny patříme na hlavu mezi evropskými zeměmi k největším znečištovatelům. Máme tedy v přepočtu na osobu velký měrný podílí vlivu na překyselení oceánů které vede mimo jiné k vymírání korálů a celých s nimi spojených ekosystémů.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/1973200-velky-koralovy-utes-trpi-jeho-nejkrasnejsi-cast-byla-letos-z-67-procent-znicena

J. Farda 18.2.2017 14:41

Re: Přemýšlel pan J.S. o cestách odpadů?

Spíš bych položil panovi Síbkovi prostou otázku - třídí on sám odpad?

V. Kain 18.2.2017 20:09

Re: Na fotce

Největší prasata co mají moře jako skládku jsou země jižních moří.Viděl jsem to na vlastní oči co ten dobytek dokáže naházet do moře.

P. Rada 19.2.2017 9:25

Re: Na fotce

V tom co viditelně hlavně s třetího světa v podobbě kdejakých plastových odpadů odtéká do oceánů máte asi pravdu. Bývají to dopady vlivu konzumní morálky a hlavně její obalové techniky na oblasti kde doposud nefunguje systém odpadového hospodářství. Např. v tropech totiž kdejaký bologický odpad daleko rychleji rozkládají přirozené procesy - ale pro plasty to náhle přestává platit a jiný systém leckde nebyl zaveden. Plastová obalová technologie která se tam vyvezla je ale původní v zemích využívajících dominantně ropu ke kterým patříme.

Také jsem viděl ty obrázky palstovým odpadem ucpaných řek... ale viděl jsem i jim podobné v česku po povodních v roce 2002. Tehdy náhle - byt jen na několik dní - selhal systém skládkování + spalování odpadů a navíc vzedmutá voda vyplavila i kdejakou škarpu.... Část našeho odpadu totiž sice třídíme, recyklujeme... ale s hlediska masivnosti to zdaleka nestačí. Jeho dominantní převod na spaliny které nejsou jen tolik vidět proto neřeší zdaleka vše co se širších dopadů týká.

Jinou pravdu proto mohou zobrazovat data o zátěži oceánů vzhledem k různým formám typů znečištění. Přímo jen v těch plovoucích PETkách ... zřejmě proto rozvojový svět znečištuje nejvíc. Průmyslové tzv rozvinuté země ale mají ale doposud největší podíl v úhrných vlivech poměřovaných např ekostopou - a to se právě týká i nás.:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

I. Mertl 19.2.2017 9:40

Re: Na fotce

,,,

V. Kotas 18.2.2017 5:26

Nechci bejt moc šťouravej, ale nebyli to náhodou ti "zelení

spasitelé " světa, co si říkají ekologové, kteří tak horovali pro používání igelitových tašek, pytlíků ? Vůbec plastu na obaly. Takže by dnes měli brigádničit zadarmo, při odstraňování tohoto sajrajtu. A kolik jejich dalších omylů známe ? Bionaftou můžeme začít ten seznam.

V. Kotas 18.2.2017 5:29

Re: Nechci bejt moc šťouravej,

" Panička " vystrčila za dek z republiky a přes dceru si hraje na honoraci a přechytralou.

I. Mertl 18.2.2017 9:48

Re: Nechci bejt moc šťouravej,

No Vy jste to vzal doopravdy třídně, pane!

P. Rada 18.2.2017 9:54

Re: Nechci bejt moc šťouravej, ale nebyli to náhodou ti "zelení

Pane Kotasi zřejmě jste si ve své slepé averznosti vůči zeleni nevšiml, že pro igelitové tašky předevšíh "horují" hromadní prodejci čehokoliv jako o svou chodící REKLAMU na nákup pro nákup či spotřebu pro spotřebu V systému NAKUP A VYHOD....https://www.byznysnoviny.cz/2016/11/09/igelitove-nakupni-tasky-budou-povinne-zpoplatneny-rozhodnuti-eu-prijala-i-vlada-cr-nakupni-plastovne-plastove/

"Sajrajtem" je pak především lidská hloupost, chtivost a pohodlnost. Autor článku její vliv se štastným koncem pěkně dokresluje "upadnutým obalem na brýle". Takto ale lidem ledacos upadává průběžně a mnozí se už neshýbnou, přehlédnou či dokonce si s okolí dělají jakýsi odpadkový koš. Ten právě prostřednictvím pobřeží a řek sahá až do oceánů a u těch spalovaných plastů i prostřednictvím ovzduší.

V roce 2050 proto může v oceánech plavat zhruba tolik ryb jak palstového odpadu. Problém lidstva tkví ale dnes už i vtom, že pro přečerpanou úživnost od roku 2000 stagnují úlovky s volného oceánu. Roste jen produkce s pobřežních dokrmovaných sádek ale právě zas na úkor znečištění a drancovačky širého moře. Tam se totiž loví kde co a rozemele se to jako krmná přísada. Spotřebitel si pak ze supermarketu odnáší reklamní igelitku s konzervou rybiček dvakrát přetransformovaných a předtím krmených i plasty. Takže už v tom potravním řetězci vlastně jsme.

Prvé upozornění přitom přišlo už před desetiletími, když se začal měnit chemismus a v pobřežních vodách se začali množit medůzovití na úkor korýšovitých kteří jsou v potravním řetězci ryb a tedy i lidském. medůzky tehdy začali žahat a lidé nechápali a doposud mnohdy nechápou proč?

https://www.novinky.cz/stalo-se/406925-v-roce-2050-muze-byt-v-oceanech-vic-tun-plastu-nez-ryb-varuji-vedci.html?source=EML

A. Richter 19.2.2017 1:19

Nechci bejt moc šťouravej,

Poradí někdo, jak se zbavit ředitele vesmíru, Rady?

.... *8-(

P. Rada 19.2.2017 1:43

Re: Nechci bejt moc šťouravej,

Poradím. Než vstoupíte do diskuse - zkuste si ujasnit zdali máte alespon svůj názor a k němu argumenty - nebo se tématu vyhněte.

Tím se totiž nejsnadněji můžete zbavít pocitu, že ve vesmíru pro Vás není místo které by jste si mohl řídit jen a jen po svém.

"Diskuse" je totiž s principu o komunikaci více lidí k předloženému tématu - kdežto smailíky spíše o nezvládnutých afektech jak o argumentech.