26.4.2024 | Svátek má Oto


EKOLOGIE: Kdo krká a p..í, zdraví si tvrdí

7.1.2010

Tak toto zdravovědné heslo platí pro každého z nás. I pro prezidenta Klause, britskou královnu Alžbětu nebo amerického maskota Obamu. A, jak jinak, týká se větrů, které se v našem organizmu vytvoří vlivem trávících procesů, zvláště pak po některých druzích potravin. Ale netřeba to dále rozebírat.

Energie větru je vlastně transformovaná sluneční energie a je v podstatě zadarmo. A samozřejmě je obnovitelná, což je velmi lákavé. Ovšem její praktické využití je mnohdy problematické, drahé a technicky náročné...

Snad nejstarším způsobem využití energie větru jsou plachetnice. Skvělá věc, ovšem pouze tehdy, pokud fouká. Když nefouká, tak to pro námořníky bylo snad ještě horší než vichry dole u Hornova mysu. Ale ještě před nějakými třemi sty lety nebyl, samozřejmě kromě vesel a pádel, jiný druh pohonu lodí znám.

A plachetnice v bezvětří nám předvádí v malém to, co tisíce německých a našich větrníků ve velkém. Když nefouká, loď nejede, větrník se netočí a elektřina se nevyrábí. Nevím, jaká opatření měli námořníci pro případ bezvětří. Třeba do úmoru drhnout palubu nebo naopak nafasovat rum a hrát vrchcáby. Ale pokud není elektrická energie, žárovka se nerozsvítí, soustruh nezapne a ani naše PC neožije. Napájení z baterií je jen velmi krátkodobé, spíše pro účely záchrany dat než pro seriózní práci.

A fanoušci "obnovitelné větrné energie" si neuvědomují jednu podstatnou věc. Zatímco většinu roku větrníky na našich a německých horách jen tak líně pospávají a občas, mnohdy v naprosto nevhodnou dobu, dají nějakou tu elektřinu, řekněme tak 15% jejich teoretických možností, tak když se párkrát za rok najednou rozvášní, nastane problém. Výkon asi tak šesti Temelínů se hrne do rozvodné soustavy, která na to není stavěná, a nastává problém.

Takže já si myslím, že bychom si měli vzít příklad ze zemědělské politiky USA, EU a dalších. Tam vyplácejí farmářům dotace za to, že neobdělají půdu. A co se týče větrníků, postupoval bych naprosto stejně. Místo nákladné výstavby nových vedení, která by byla plně využita jen několik procent času, bych všechny větrníky vybavil jednotkami EVSD (Emergency Větrník Shut Down), které by na povel dispečinku "vypnuly" vrtule (daly je do praporu) a současně by pomocí malé vrtulky měřily, kolik elektrické energie by v době nucené odstávky větrník vyrobil.

No a ten proud by se pak zeleným podnikatelům zaplatil, čímž by se vlk nažral, ale koza zůstalal celá. Zelenci by měli své peníze, to je přece smysl celé té akce s větrníky, že? No a my bychom se vyhnuli dalším, zcela zbytečným investicím do předimenzovaných vedení. A pokud mohu ještě jednou sáhnout do příkladu z praktického života, tak stavba takového vedení pro případ náhlého zešílení vetrníků by měla asi takový smysl, jako kdyby České dráhy každodenně vypravovaly z Ostravy zvláštní vlak pro fotbalové fanoušky, kteří ale jezdí jen párkrát v roce, když Baník hraje v Praze.

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora