23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Jihočeská vědecká lobby

Karel Klostermann nedokončil studium medicíny. Z Vídně, kde studoval, odešel v průběhu posledního semestru. Pozorovací talent, jenž by velmi dobře využil v lékařské praxi, přetavil do podoby literární.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 23.11.2011 12:31

Ti signatáři jsou vyžírkové

snažící se rejžovat, kde se dá. Místo, aby si půjčili u banky peníze a prokázali, že je jejich činnost výnosná, raději žebrají o granty a nezajímají se o to, že výsledný efekt pro daňové poplatníky je nulový.

J. Charvát 23.11.2011 20:03

Re: Ti signatáři jsou vyžírkové

Plný souhlas. Pokud chce někdo vidět nedotčený přírodní les, měl by si udělat výlet na Aljašku nebo na Sibiř. Proč se to snažit vyrábět rajcenkrecht na Šumavě mi nějak uniká. Ostatně, i kdyby to snažení ke kýženému (a nesmyslnému) výsledku vedlo, dnešní generace se ho beztak nedožijí, jde o dlouhý proces. A je otázka, zda naši potomci o toto potěšení budou stát.

Š. Hašek 23.11.2011 11:58

Na Šumavě neprobíhá žádná

ekologická katastrofa. Pouze dřevařské firmy nemohou z plna hrdla pomocí "techniky" těžit.

Sen o těžbě s koňmi a odvozem pomocí kanálů jako v minulosti je jen snem. Možná lhaním si do vlastní kapsy.

Šumava může být tedy "jen" tuctový hospodářský les s věčně rozježděnými cestami, erozí a zabahněnými potoky (zas taková tragedie to dnes nebude), nebo zase divokým pohraničním hvozdem, jako byla před mnoha volebními obdobími (to je dnes dosti důležitý fakt), "přírodně" to bylo jen asi tak před desítkami sekund. V současné Evropě by to pak byl malý zázrak.

Jsem raději pro malé přírodní zázraky, když už k tomu máme příležitost. Dřeva snad je jinde dosti.

F. Eliáš 23.11.2011 12:33

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Na Šumavě se snaží takzvaní ekologové vytvořit les odpudívý na pohled. Proč jenom dostávají naše peníze na svou hloupou činnost?

Š. Hašek 23.11.2011 12:57

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

V tom případě jste mě odzbrojil. Nemohu nikomu vnucovat svůj názor, že pohled na skorodivočinu na mnohých místech Šumavy (naposledy před týdnem) je univerzálně (jako pro mě) fantastický.

Hodnotím, že jste mě neoznačil za militantního bursíkovce (tím nejsem ani náhodou).

Větrem a sluncem vyšisované "mrtvé" smrky a pod nimi již hustý nový porost samozřejmě lesníka přivedou snadno k amoku. A jinému se nelíbí. A jinému ano.

F. Nágl 23.11.2011 13:47

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Pane Hašek , já jsem sice nebyl na Šumavě před týdnem , jako vy , ale Šumavu  navštěvuji  poslední roky téměř pravidelně a to v týdenních pobytech . Nejsou mi cizí termíny jako  Bučina , Březník , Modravský potok , údolí Roklanského potoka, Nová Hůrka , hrobka rodiny Abelů.....Ale musím tedy říci , že já jsem , na rozdíl od vás , nikde pod kůrovcem ,nebo orkánem Kyril zdevastovanými smrky   " hustý nový porost  " neviděl . Možná by bylo dobré , než zase napíšete nějaký moudrý příspěvek , se podívat na server rajce.net / Modrava 2011 / uživatel silhoun , je to šestý odkaz shora , jsou tam vypovídající záběry naprosto mrtvého lesa kolem rozhledny Poledník. I když jsem si vzal brýle na čtení , tak musím říci , že jsem nikde  " hustý , nový porost  " neviděl. Fotografie byly pořízeny v září 2011. A tak nevím , jste členem Hnutí Duha , nebo jenom adept na návštěvu ordinace očního lékaře ?

Š. Hašek 23.11.2011 15:12

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Takže mrtvý les.

Moudrý příspěvek. Atd.

Nebudeme se zde hádat, kdo je na Šumavě častěji.

A nebaví mě hádat se s Vámi, že tam kde padne strom a nevjede tam lesnický traktor nic nikdy neporoste. A orkán v Národním parku nepovažuji za pohromu, nejde o kubíky. Orkán ve své zahradě ale pro mě i okolí pohromou asi bude.

B. Rybák 24.11.2011 14:31

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Je mi Vás líto, protože nejspíš trpíte obzvlášť odpudivou formou nekrofilie. Ani to Vás ale neopravňuje k tomu, aby jste svou úchylku vnucoval jiným. Pokud jste za to placený, pak Vás snad vyléčí fakt, že tohle už nikdo platit nebude.

F. Nágl 23.11.2011 13:12

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

" Proč jenom dostávají naše peníze na svoji hloupou činnost ? " ......To je dobrá otázka , řekl bych , že proto , že jsme si , v posledních volbách , nezvolili do Poslanecké sněmovny PČR moc dobře ....

P. Rada 23.11.2011 14:07

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

To je omyl pane Eliáš. Na Šumavu dnes působí dál kyselé deště a hlavně klima, stejnověkost .... jak rozjetý parní válec a ekologové jen říkají je to katastrofa na kterou nemáme lepší řešení jak ponechat systém pokud možno bez vnějších zásahů. Ideálním zásahem by totiž bylo odebrat přebytečné externality s ovzduší, půdy, vod.... a vrátit tam to původní než jsme začali hospodařit v divočině... Pak by se systém sám choval nejzdravěji. Na toto ale nikdo samozřejmě nemá prostředky a tak se alespon snažme co nejméně silově a chemií zasahovat alespon v jádru NP.( Hospodářský les má jiná pravidla). To co vidíme je totiž důsledek našeho zasahování. Smrkové porosty mají totiž problém s přežíváním v teplejším a suším klimatu celosvětově - viz Aljaška či rředpověd vývoje u nás.

http://www.climips.cz/images/stories/pdf/zprava_2010.pdf

http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/archive/2010/weakening-sun-would-hardly-slow-global-warming

B. Rybák 24.11.2011 14:40

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Kyselé deště škodí na Šumavě jenom ve vaší hlavě. K okyselení půd a vod ale skutečně dochází, ale takřka výlučně nadměrným tlením zničeného lesa. Žádný vliv klimatu na Šumavě nebyl seriozně prokázán. Jediné co se změnilo, je zničující výskyt eko-parazitů. Vyženeme je. Nebojte se.

B. Rybák 24.11.2011 14:23

Re: Na Šumavě neprobíhá žádná

Proč lžete. Právě (spřátelené) dřevařské firmy díky "ochráncům přírody" těží víc než kdy jindy. Dřeva je opravdu jinde dost. Tak ve vlastním zájmu chraňte ty šumavské smrky, protože je to přání drtivé většiny lidí této země, a jejich trpělivost je už u konce.

F. Nágl 23.11.2011 6:17

Jihočeská vědecká lobby

Po přečtení tohoto článku se nemohu zbavit dojmu , že Jihočeská vědecká lobby se stává další skupinou obyvatel ČR , která úspěšně " odlehčuje " státní kase......A je jedno , jestli je to skupina lidí , provádějící " veřejně prospěšné práce ", nebo t.zv. " vědecký " výzkum na Šumavě ......A necenzurované vyjádření prorektora Jihočeské univerzity Jana Zrzavého ? Starosta Modravy , kterému tento článek přeposílám , bude mít jistě z pana prorektora , " radost ". Myslím si ale , že on si na Jihočeskou " vědeckou veřejnost " už dávno udělal svůj názor a vyjádření pana prorektora ho nepřekvapuje , stejně tak , jako členové Hnutí Duha a jejich příznivci v korunách stromů v lokalitě Na Ztraceném v srpnu letošního roku ......V článku postrádám ale informaci o dotaci, kterou Hnutí Duha pro letošní rok obdrželo , aby mohlo " lézt " po stromech.....Nevěřím totiž , že by naši ekoteroristé pracovali zadarmo..............

I. Schlägel 23.11.2011 8:39

Re: Jihočeská vědecká lobby

Zase je pravda, že díky našim skvělým vědeckým výsledkům v oboru ochrany bezzásahového životního prostředí nejen na Šumavě se nám zajímavým způsobem zvedne "rating", nemyslíte?

P. Rada 23.11.2011 9:56

Re: Jihočeská vědecká lobby

Pane Nágl a proč si myslíte že takový článek vůbec vznikl?

Není v něm o ekologii prakticky ani řádka - je to jen o penězích... A podáno cílleně tak aby jste ten dojem neměl právě jen Vy. Příznačně není vůbec zmíněno např kolik je kde dřevní hmoty jež by se dala vytěžit a za kolik kde prodat... v jakém majetku... kde by se dalo stavět... A o tuto celou oblast přitom zřejmě v pozadí zřejmě jde. Nebýt "vědeckých rad", Hnutí duha, ekologistů v korunách stromů.... pak by se dalo daleko pravděpodobněji rozjet tunelování zbytku toho, co je kde v této zemičce ještě k těžení. To Vás opravdu v dnešní situaci kdy se daleko hůř jak dříve hledá "podnikatelsky efektivní nápln" (tunel) nenapadlo? Nebo takovým nápadům rád přhráváte tím co jaksi postrádáte sám?

M. Bezouška 23.11.2011 10:24

Re: Jihočeská vědecká lobby

pane Rado, já vím, že je to žalovatelné, ale přesto musím: vy jste takový trouba, že to nemá obdobu. Podezřívavost ke všemu, co nesmrdí na dálku vědeckoaktivistickou zlodějinou u vás už přerůstá v duševní poruchu. Šumava a vůbec krajina tady  (a nejen)  v Čechách  byla v péči oněch vašich předpokládaných "lumpů"  (tedy: místní obyvatelé - já se divím, že vám ještě nikdo nedal pár facek nebo nechrstnul pivo do obličeje - lesníci, turisti a další) před příchodem ekoteroristů pěkných pár století. Někdy to bylo lepší, jindy, například ve vrcholném období sklářské industrie, horší, nicméně však po tom všem zbylo to, co se teď dosti svérázným způsobem snaží "zachraňovat" a v "původní divokou přírodu" přetvářet lumpové nikoliv předpokládaní, nýbrž až příliš skuteční - viz ostatně článek. Počkejme si, protože dnes už se asi nic jiného dělat nedá, co tu zbyde po nich.

P. Rada 23.11.2011 11:16

Re: Jihočeská vědecká lobby

"pane Bezouško, já vím, že je to žalovatelné, ale přesto musím: vy jste takový trouba, že to nemá obdobu"

Fak je, že kůrovec spolu se smrkem (podle zkamenělin) jsou tu pospolu už od druhohor tedy alespon 66mil let a za tu dobu se nejen navzájem nevyhubili ale dokázali opakovaná zalednění, dopady meteoritů, dinosaury... přežít až do dneška,  kdy se do toho vložil druh homo prý sapiens sapiens co je tu osvojeně s tecnikou (jedoucí na celosvětový fosilní dluh) ale jen sotva pár set let.

Tento druh je nyní tak ofenzivní, že se za poslední století zdesetinásobil a znásobil i svou měrnou spotřebu. Sedmimiliardové nenasytné lidstvo si přitom podmanilo už prakticky celou planetu. Zbytečky v Evropě relativně nedotčeného navíc inzeruje i v jejím stdci na Šumavě proměnit k obrazu svému. Není ale homogení v názorech a tak pro doslova pár procent přírodního prostředí ještě nějaká šance snad zbývá. Na druhou stranu je i vnitrodruhově mimořádně konkurenčně agresivní už po svých předcích primátech a tak se to i na druhou stranu může zvrhnout i tak, že na planetě po něm nezůstane stát ani na kamen kámen natož strom....

" Počkejme si, protože dnes už se asi nic jiného dělat nedá, co tu zbyde po nich".

B. Rybák 24.11.2011 15:13

Re: Jihočeská vědecká lobby

Kdyby jste měl pane Rada ponětí o teorii pravděpodobnosti, neargumentoval by jste takto. Z toho, že v celoplanetárním měřítku po miliony let koexistoval kůrovec a smrk vyplývá např. to, že v tomto zápase s může určitou pravděpodobností kůrovec v určité době (která může být mnohem delší než náš život) a v určité oblasti (která může být větší než naše republika) téměř totálně zvítězit. Takový "experiment si ovšem může dovolit příroda a ne naše malá zem (pokud si tedy její obyvatelé chtějí uchovat nárok na název homo sapiens sapiens). To co se nedávno zhoubně rozmnožilo, jsou ekologističtí ochránci kůrovce (nebo snad znáte jiný vážný důvod proč je tak ofenzivní? (doufám, že to nesvedete na změnu klimatu).

Š. Hašek 23.11.2011 13:03

Re: Jihočeská vědecká lobby

Pan Bezouška osvědčuje pouze svoji nevychovanost. Pro mě je trouba někdo, kdo neumí počítat do deseti.

Člověk s jiným názorem, založeným na ověřitelných faktech je pro mě diskutující, nikoliv trouba.

A. Hrbek 23.11.2011 11:08

Re: Jihočeská vědecká lobby

Vážený pane Rado,

samozřejmě, že v dnešní době je vše o penězích, tak co se divíte. Někdo chce na Šumavě parazitovat aby mohl těžit dříví, někdo aby se "bádáním" o Šumavě pohodlně živil. Pokud chce někdo bádat, hrát si na vědeckou radu, dělat ekologistu v korunách stromů, organizovat hnutí Duha, atd., proč ne. Ale za své a ne za peníze daňových poplatníků. Za své až po hrdel a statků. Ale když má někdo něco sám platit, tak je obvykle konec.

P. Rada 23.11.2011 11:23

Re: Jihočeská vědecká lobby

Jo pane Hrbek a což takhle zavést školné už od prvých tříd a hradit i celé zdravotní náklady, policii, armádu... - "Ale za své a ne za peníze daňových poplatníků". - Tak jste to myslel? A co uděláme s danovými ráji?

http://www.novinky.cz/ekonomika/248211-v-danovych-rajich-sidli-11-tisic-ceskych-firem.html

a jak vyřešíme "rovnost bližních":

http://www.novinky.cz/ekonomika/248189-vetsinu-svetoveho-bohatstvi-kontroluje-devet-procent-populace.html

To už je lepší popasovat se o tu Šumavu - že?

A. Hrbek 23.11.2011 12:28

Re: Jihočeská vědecká lobby

Vážený pane Rado,

moc si v té ekonomii nejste jistý. A vše argumentace daňovými ráji o tom svědčí. Nakonec i Vy máte přece možnost.

Zdravotní náklady si hradím formou nemocenského pojištění. O školném můžeme diskutovat. Vysokoškolské vzdělání by si měl každý hradit sám. Proti hrazení nákladů na základní (včetně středoškolského)státem nic nemám, protože moje děti vystudovaly. S hrazením nákladů na armádu mám již potíže, protože v současné době neplní svou funkci tak, jak by měly.

Zásadně ale nesouhlasím s výdaji na neziskové organizace (9 mld ročně) a na podporu "bádání", které nepřináší použitelné výsledky. Jihočeská universita má především učit. A lezení po stromech by rozhodně do výuky nemělo patřit.

Jinak zcela platí to co jsem napsal dříve, že kdyby si měl někdo svou mimopracovní aktivitu hradit sám, tak často raději přestane.

P. Rada 23.11.2011 13:39

Re: Jihočeská vědecká lobby?

Asi dnes patřím k těm vyjímkám co si posvém "zkoumají svět" jen ze svého živnostenského... - tak mi to dopřejte a na mé svým způsobem kolegy a kolegyně co mají jen bídné učitelské platy křivě nesočte,  porotože ač vzděláním a inteligenci mnohdy daleko převyšují své kamarády ze studií tak byli třeba jen morálnějšího charakteru, nemě ostřejší lokty či přišli k privatizaci později.... Tak se nemají zdaleka tak dobře jak ti co šli k firmám, do dozorčích rad, bank.... kde jsou na tom platově i řádově lépe. Ti co dnes učí a jen tu a tam nějaký grant zdůvodní, dostanou zaplaceno za vyřešení něčeho ve prospěch celé společnosti, publikují výsledky.... ale vydělávají takto pravidelně daleko méně než co se točí v obecně pokřiveném businesu spojeném dnes s pokřivenou politikou.

Navíc si z nich paní J.M. dělá terč pro průhlednost jejich práce i odměn oproti neprůhlednosti odměnování mnohých státních zaměstnanců a dokonce tabu toku peněz firemních - právě toto zneužívánní společenských paradoxů považuji od ní za sprosté a křivé jednání.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/249498-tydenik-economist-rozebira-ceskou-politiku-je-to-desive-cteni.html

A. Hrbek 23.11.2011 13:55

Re: Jihočeská vědecká lobby?

Vážený pane Rado, děkuji za upřimnou odpověď. Nemá cenu diskutovat o podružných otázkách, dovolte mi dvě zásadní otázky:

1. Od kdy znáte podrobně Šumavu, viděl jste jak vypadala krátce po roce 1989, když se uvolnilo pohraniční pásmo a odstranily se zátarasy a můžete to objektivně porovnat se současným stavem?

2. Souhlasíte s tím, aby se ve jménu hesla "nechme přírodu dělat co umí" sáhlo i na třeboňskou chráněnou oblast, vypustily se všechny rybníky, odstranily hráze a vrátilo se tak vše do původního stavu vašich druhohor nebo alespoň do počátku tisíciletí? Když Šumava, tak proč ne Třeboňsko?

3. Uvědomil jste si závažnost téze, že když se kulturní krajina přestane ošetřovat, že se rychle přemění v nekulturní? Že totéž platí i pro jednotlivce a celé společnosti? A je našim cílem mít nekulturní krajinu, nekulturní jednotlivce a nekulturní společnost? I když někdy se domnívám, že to cílem řady lidí je.

S pozdravem

P. Rada 23.11.2011 14:30

Re: Jihočeská vědecká lobby?

1. Znalosti světa a jeho biologie, fyziky... si doplnuji průběžně jen šest desetiletí. Vývoj biomu ke stabilitě se počítá až na staletí, tvorba půd i na tisíciletí...

2. Třebonsko je jiné téma ale i pro něj platí víc zákony přírodní jak společenské. Nemám za to, že návrat k minulému je vůbec možný. Možné je jen optimalizovat zásahy a někde raděj ani nezasahovat. Svět ekonomiky se pomalu s progrese minulého století přes stagnaci dneška bude nejspíš ubírat k regresi pokud nenajdem adekvátní technologie a to se jeví nepravděpodobné.

http://www.esf.edu/efb/hall/documents/Energy_Intro10b.pdf

3. Kulturnost ve smyslu lidského počínání se ve smyslu přírodních zákonů může jevit i jako hloupost. viz odkaz výše. Navic naprostou většinu našeho území právě zabírá tzv kulturní krajina. NP je oblast kde je snaha obecně dávat přednost vlivům přírodním před antropogením. Moc se to ale nedaří. I na Šumavě by se ale měli obhospodařovat třeba pastviny... Les není všechno. Neponechámeli přírodě část nedotčenou ohrozíme fatálně samu naši biologickou existenci protože jsme na ní a jejich zdrojích stále závislí. http://www.kosmas.cz/knihy/157778/tri-hlasy/

Zdravím a jdu dělat něcco pro svou potěchu - ostatním pro potěchu už jsem dal námětů snad dnes dost.

J. Charvát 23.11.2011 19:53

Re: Jihočeská vědecká lobby?

Pane, to že Vás odpůrce v diskusi nazval troubou je pro Vás vyznamenání. Neboť:  "bídné učitelské platy" si vědátoři více než dorovnávají právě těmi granty, které autorka článku kritizuje. Vždy platilo, kdo umí umí, kdo neumí učí - i to může být důvodem, proč dotyční nesedí za dle Vás patrně nezasloužené peníze v dozorčích radách a bankách. Že "dostanou zaplaceno za vyřešení něčeho ve prospěch celé společnosti" je fikce, kterou vyvrací jak úvodní článek, tak řada jiných dříve zde publikovaných textů o výsledcích "bádání"v šumavských hvozdech. Mimochodem, společenská užitečnost pokusu o vytvoření "původního" porostu v místech, kde se již 300 let pěstuje les kulturní, působí na laika spíše jako samoúčelný experiment vědátorů, než činnost společensky užitečná. Jistě, skalní vědec bude polemizovat. Ale proč by měli mít "vědci" z JČU monopol na užívání přírodního bohatství jednoho z nejhezčích koutů naší země??

B. Rybák 24.11.2011 14:49

Re: Jihočeská vědecká lobby

Vy to opravdu nechápete?. Na rozdíl od zběsilého egoistického aktivismu ekologistů, jsou ostatní Vámi zmíněné služby vykonávány na přání občanů této země. Ekologisté mají nárok už jenom na jednu službu, na spravedlivý soud.

F. Nágl 23.11.2011 12:28

Re: Jihočeská vědecká lobby

Pane Hrbek , obávám se , že tohle pan Rada asi nepochopí. Váš příspěvek je sice napsán logicky a já s ním souhlasím , ale myslím si , že není napsán vědecky.... Možná by mu nechyběla zmínka o 7 miliardách lidí na planetě Zemi.....................

A. Hrbek 23.11.2011 12:37

Re: Jihočeská vědecká lobby

Vážený pane Nágle,

mám proti panu Radovi bohužel ten hendikep, že znám osobně a podrobně Šumavu již přes 70 let. Že pamatuji v jaké stavu byla za první republiky, kdy ji od Schwarzenbergů převzaly Státní lesy. Pamatuji, jak Státní lesy pokračovaly v pečlivé ochraně Šumavy a citlivém hospodaření na ní. S lítostí musím konstatovat, že po roce 1948 nejlépe na Šumavě hospodařily Vojenské lesy.

Ale to co se po roce 1989 díky některým fanatikům děje, přesahuje jakékoliv historické zkušenosti. Žádná smršť, žádná přírodní katastrofa nevyvolaly takovou zkázu Šumavy, jako tito fanatici s mocí. Potrvá ještě nejméně 50 let, než se, věřme tomu, Šumava trochu vzpamatuje.

S pozdravem

P. Rada 23.11.2011 13:44

Re: Jihočeská vědecká lobby

..."Potrvá ještě nejméně 50 let, než se, věřme tomu, Šumava trochu vzpamatuje"...

Šumava ani ostatní smrčiny u nás se žel jen tak asi nevzpamatují. V pozadí je totiž klimatická změna.... vyvolaná chováním celého lidstva. Prostě se začínáme pomalu topit ve ve vlastních výkalech a i těch co jim jen říkáme externality a nejsou přímo vidět.

http://www.climips.cz/images/stories/pdf/zprava_2010.pdf

http://www.novinky.cz/veda-skoly/248642-lidstvu-prerustaji-vlastni-vykaly-pres-hlavu.html