20.1.2021 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Internet kontra Gutenberg

Mohučský rodák, původně zlatník a brusič drahokamů a zrcadel Johannes Gutenberg narozený kolem roku 1400 je většinou histo­riků považován za vynálezce písmolijectví a knihtisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 11.12.2019 6:39

Zobrazováním bílých písmen na *počítačovém* monitoru by se muselo vůbec nic. A to proto, že monitor je podsvětlen po celé ploše.

U mobilů je to trochu jinak, protože*pokud* má mobil OLED displej, bod na displeji skutečně odebírá proud jen tehdy, když svítí. Jenomže displeje s OLED jsou v přepočtu na jednotku plochy velmi drahé.

Pro takové účely, které popisuje autor, existuje již léta tzv. e-ink, používaný hlavně na elektronických čtečkách. Ten odebírá proud pouze při změně pixelů z bílého na černý.

Chápu, autor chtěl být vtipný a originální. Ale ještě je potřeba o dané problematice něco vědět. Přečíst si jeden článek v bulvárním tisku nestačí.

M. Pivoda 11.12.2019 9:59

Vavruška píše: "... Chápu, autor chtěl být vtipný a originální. Ale ještě je potřeba o dané problematice něco vědět. Přečíst si jeden článek v bulvárním tisku nestačí."

Ale právě tak provozuje své řemeslo většina českých ekonomů, ekonomů 19. století.

A. Nový 11.12.2019 10:05

Blboučká UI, drž se kopyta.

I. Bubla 11.12.2019 15:03

Bohužel. Veřejnost pak čerpá svou "vzdělanost" z jejich textů.

Dost mi to připomíná mudrování mého někdejšího pomocníka na dieselelektrické lokomotivě, tehdy brigádníka studenta ČVUT, že k točení generátorem by stačil malý úsporný automobilový motor. Mám podezření, že dnes, dávno vystudovaný, se věnuje vývoji a propagaci elektromobilů.

D. Polanský 11.12.2019 12:40

Nojo, humanista.

P. Rada 11.12.2019 4:58

"Součastné šílenství kolem uhlíkové stopy" ....

... spočívá spíše v tom, že např jen průměrný Evropan spotřebovává/produkuje cca 7t uhlíku ročně - zatímco jeho předci vystačili i méně jak s desetinou a technologičnost potenciálně umožnuje se tam vrátit při podstatně vyšší životní úrovni.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%ADkov%C3%A1_stopa

Celosvětově k měrné spotřebě narostla i populační četnost a tak celkové imise lidstva už převyšují průměrnou sopečnou činnost a zároven i schopnost eliminace uhlíku 100x!!!

Klima se proto globálně mění s gradientem který převyšuje všechny změny za poslední desetimiliony let. Dramatičtější globální změna nastala jen na K/T rozhraní pravděpodobně v důsledku masivního impaktu. Dopady imisí desetimilionů komínů se tomu dnes začínají blížit jak nikdy. Podobný efekt ale přesto s meším gradientem nastal v PETM před 55miliony let. Tehdy nárůst i odezva ke kterým má lidstvo nakročeno za 2 století však trvaly cca 20tis let.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Rozvíjející země se žel konzumní "šílenství" hnané bezuzdnou reklamou snaží dohnat. Sotva kdo včetně autora si uvědomuje, že tento (dnes původem převážně fosilní uhlík) už v atmosféře či oceánach zůstane celá titisíciletí a navíc hrozí navození kladné zpětné vazby tepelným uvolnováním akumulovaného uhlíku s permafrostu. Tedy další urychlení růstu extrémnosti a dynamiky podnebí. Spolu s růstem hladin oceánů tak prakticky trvalé omezí dosažitelné potravinové produkce planety.

Považuji za vpravdě "šílenost" mít celý vesmír na dosah a chovat se i při dnešní informatice a znalosti Fermiho paradoxu dál podobně primitivně jak dáví obyvatelé Velikonočních ostrovů.

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

R. Langer 11.12.2019 5:54

Zase samé lži, Zelený bolševiku. Nic než lži. :-P

P. Rada 11.12.2019 10:22

Lži se vyvracejí nikoliv pomluvou ale sdělením pravdy či aleson pravděpodobnosti.

Podotýkám, že "samé lži" může presentovat jen ten, který naopak zná celou pravdu.

Politizivat problém ale moho úplně všichni jen s tím rozdílem, že formulace dělají tak aby se stotožnili s nějakou skupinou kde se cítí v bezpečí.

Pravdivě lze vypovídat i o velkých skupiových problémech. To zas celé tlupy hlupáků může stmelovat k tomu, že nositele špatných (i když víceméně pravdivých) rádi dehonestují ve víře, že tak se zbaví i podstaty problému..

R. Langer 11.12.2019 15:11

Ty lžeš, jak otevřeš hubu, Zelený bolševiku, a dokázáno ti to tady bylo už před 10 lety, a pořád lžeš stejně. Stejně blbě. :-P

M. Valenta 11.12.2019 14:50

Že Vy z toho pane Langře nerozumíte ani slovo?

R. Langer 11.12.2019 15:10

Na těch blábolech není čemu rozumět, jsou to samé lži. :-P

P. Eugel 11.12.2019 7:09

Bolševiku. Ihned objednávám 10g. Takhle sjetej!!! To musí být životní zážitek.

P. Rada 11.12.2019 10:31

"Takhle sjetej!!!" ... ?

Opijáty až drogy vedou pravidelně k závislostem. Závislí se projevují pravidelně tak, že potřebují stále větší a větší dávky k navození libosti.

Dnešní na fosilech či extenzivním růstu závislí se chovají podobně. Nevnímají možnosti intenzifikace ale vyžadují stále více a více téhož - bez ohledu na to, že každý uzavřený systém má své už fyzikálně dané a tedy neoblomné limity růstu. Takto jen urychlují nástup krize až kolapsu.

R. Langer 11.12.2019 15:12

Ty už máš mozek vypláchnutej dokonale, Zelený bolševiku! ;-D

J. Zvoníček 12.12.2019 14:30

Pane Langre, vy jste asi trojbarevný nevzdělanec, který není schopen žádné diskuse, takže jen nadává do zelených bolševiků, což je podobná složenina jako Schweinhund, česky prasopes.

V. Petr 11.12.2019 12:26

Akorát jste "zapomněl" dodat, že průměrný Číňan produkuje 8 tun CO2 ročně. Více než obyvatel EU produkuje třeba Iránec (8,8 tun), Lybiec (8,7 tun) obyvatel JAR (8,3 tun) či Malajsijec (8 tun).

Podíl EU na světových emisích CO2 je jen 9,33% ale akorát EU chce v rámci "ochrany klimatu" zničit svojí ekonomiku!

P. Rada 11.12.2019 16:08

Nezapoměl jsem to dodat - ale zřejmě nečtete odkazy - je to tam v grafické formě.

Znovu vám ale připomínám, že momentální imise o které se opíráte závěrem budou mít význam pro budoucnost. Rozhodující je doba působení uhíkové stopy - nikoli jen momentální imise.

V době celosvětové provázanosti ekonomik tak nabývají na významu širší faktory. Tvrzení ..."EU chce v rámci "ochrany klimatu" zničit svojí ekonomiku!" ... pokládám za nepodloženou pomluvu nerespektující fakt že proměna ekonomiky na co možná udržitelnou neznamená její zničení - ba naopak.

V. Petr 11.12.2019 17:35

No, dělníci, pracující v podnicích, které dodávají díly pro německé automobilky pociťují následky řádění tamních zelených už DNES!

A lidé, kteří platí více za topení v důsledku "nutnosti" kupovat nesmyslné emisní povolenky také!

V. Petr 11.12.2019 17:37

Jinak, ničení ekonomiky je už snaha o "bezrůstovou ekonomiku," protože z dlouhodobého hlediska platí že stagnace = úpadek!

Toto najdete v kdejaké historické práci.

J. Zvoníček 12.12.2019 14:41

Brilantní úvaha. Podle vás, pane Petře je bezrůstová ekonomika stagnující a stagnace je úpadek. Špatně. Bezrůstová ekonomika už neroste kvantitativně, ale proměňuje se inovacemi a získává novou kvalitu a je mj. udržitelná. Stagnace je ustrnutí na nějakém stavu, což není případ vyvíjející se ekonomiky, a kvantita výrobků může klesat, aniž by to znamenalo nějaký úpadek. Myslet!

V. Petr 11.12.2019 12:31

Běžte říci důchodci před termínem výplaty důchodu, nebo mladým, splácejícím hypotéku na byt, že se oddávají "konzumnímu šílenství."

Takovým nesmyslům mohou věřit jen ti, kdo se živí žvaněním!

P. Rada 11.12.2019 16:15

Žvaníte spíše sám!

Důchodce totiž jsem a tak mi Vaše řeči přijdou jen zbytečně štvavé proti EU. Chtěl by jste žít kde? V Rusku? Dominantní migrační tlak jde k nám právě s této oblasti a tak tam pro Vás může být volné místo třeba hned vedle nějaké JE které tolik milujete.

Brát si dnes hypotéku považuji už mnoho let za hazard. Sám jsem to před desetiletími udělal, podařilo se ji splatit.... ale znovu bych to zejména dnes nikomu neradil.

V. Petr 11.12.2019 17:31

Ukrajinci, pokud myslíte je, mi nevadí. Podle majitele firmy, co nám opravuje barák jsou to pomalu jediní, kdo něco opravdu dělá (zjednodušeno).

Naopak, to co se nám sem snaží navézt EU jsou líní kriminálníci, představující ve větším počtu ohrožené samotné existence nejen českého národa, ale i českých lidí jako takových!

J. Jančura 11.12.2019 13:55

To, že dáte na něco odkaz nedokazuje, že to není odkaz na lež. Já mohu dnes věřit jen tomu co sám vidím, co jsem sám zažil. Tedy, že se klima mění, že byla doby sucha, kdy ve studnách nebyla voda, byly povodně, které zatopily velkou část mého města apod.

A že předpovědi počasí platí jen na několik dnů, v žádném případě na měsíce či léta. Proto z toho odvozuji, podle mého logicky, že jakékoliv předpovědi klimatologů na desetiletí dopředu jsou jen fikce o jejichž pravdivosti či nepravdivosti se mohu přesvědčit až ta doba nastane. Já vím, co mi odpovíte, že krátkodobá předpověď je něco jiného než dlouhodobá - ale čím mi to dokážete - zase jen nějakým odkazem - proč bych mu měl věřit. Prodejných vědců se našlo už nepřeberně!

F. Brnušák 11.12.2019 15:50

Ty predpovedi globalniho oteplovani tu byli uz v 90. letech. Moc dobre si to pamatuji. Gore tehdy strasil stejne jako dnes jeho nastupci. Podle scenare z 90. let meli byt Benatky a Holandsko jiz davno pod vodou a Gronsko melo byt opet zelene a samozrejme Sahara mela byt daleko vetsi. Proste kazdy rok svou prognozu pan Rada posune o rok dale a je vyreseno. Dukazy samozrejme jsou jen zeleni muzici spolehaji na kratkou pamet ostatnich.

J. Zvoníček 12.12.2019 14:08

Nejhorší jsou polo-či čtvrtvzdělanci, kteří si někde něco přečetli a teď se snaží své rozumování předvést na internetu, tedy jak myslí, svými výplody obšťastnit lidstvo.

Teď k panu Jančurovi. Máte v podstatě dvě možnosti, buď budete vědě věřit (tedy opravdové vědě, nikoli jejím odvarům v populárních magazínech), vědě, na které je naše civilizace založena, nebo ji budete popírat a odmítat, a pak se dostáváte postupně do skupiny popíračů a zastánců tzv. alternativních směrů, tedy mezi popírače letů na Měsíc, plochozemců a dutozemců, doslovných vykladačů Bible, odpůrců evoluce a všelijakých ezoteriků. Tito lidé se mj. nenaučili myslet a tak nedokážou správně argumentovat. Pan J. si zřejmě myslí, že meteorologie je jakési věštění, které není založeno na fyzice. Svoji omezenou zkušenost nemůže vůbec srovnávat s obrovským objemem fakt, které mají jak meteorologie tak klimatologie k disposici. Jev proměnnosti počasí si mylně vykládá jako změny klimatu a o klimatologických předpovědích si myslí, že jsou nepodložené. O vědě zřejmě nic neví, takže netuší, že modely se dají ověřovat a zpřesňovat podle známého vývoje klimatu v minulosti. Takovým lidem nic nevysvětlíte, protože mají své zdroje (pochybné), kterým věří na základě svého omezeného rozumu, tedy co se jim líbí, nikoli co je pravda.

I. Bubla 11.12.2019 15:09

A co teprve až roztají všechna zamrzlá moře kolem pólů! To bude vody, co? Pak teprve pochopíme, proč pod Everestem nacházíme mořské zkameněliny.

M. Rozbořil 11.12.2019 16:55

.... průměrný Evropan spotřebovává/produkuje cca 7t uhlíku ročně....???? Tak můžeme zavřít doly?

A. Hrbek 11.12.2019 2:28

Vážený pane Husáku!

1. Pokud se Vám nelíbí černý text na bílé barvě, tak můžete si zapnout inverzi. A některé texty na internetu jsou tak zobrazeny. Po několika hodinách práce s bílým textem na černém pozadí zjistíte jeho nevýhody, při nejmenším menší kontrast. Tenkou černou čárku na bílém pozadí vidíte dobře, tenkou bílou na černém pozadí vidíte hůře.

2. Základní barva obrazovky není černá, jak zjistíte, když obrazovku vypnete. I ta černá barva na obrazovce se musí energeticky náročně míchat.

3. A zkuste si na tiskárnách trvale tisknout bílé texty na černém pozadí. Za chvilku budete mít po toneru. A technicky, ekonomicky i z hlediska surovin a recyklace je podstatně výhodnější mít bílý papír než černý papír.

Takže naši předkové nebyli asi tak blbí jako jsme občas my.

P. Dvořák 11.12.2019 7:19

Vážený pane Hrbku. Čtěte celé články. VIZ:

AD3) "Pro hnidopichy musím dodat, že při aktivaci povelu „Tisknout“ by se program postaral o kon­verzi textu do jeho klasické podoby – tedy černé na bílém."