6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 1.2.2006 15:13

Re: Re:

Článek byl zřejmě napsán v době, kdy slovo "ekologismus" dosud neexistovalo a skoro všichni ekologistům žrali, že jsou ekologové.
Stredocech 1.2.2006 13:32

text z Lidových novin ze dne 25.11.1992: Svět v placaté kouli (Karel Kříž)

Ať je to jakkoliv smutné, významný podíl na vývoji lidských dějin má demagogie. Se vznikem socialistické (a komunistické) ideologie, s formováním tzv. průmyslové společnosti a s rozvojem masmédií dostala demagogie v první polovině našeho století další významné impulsy. Tyto impulsy byly tak silné, že nakonec vedly k uplatnění všeobecného diktátu apriorní hodnoty.
  Hodnotou, o níž "mezi humanisty" první poloviny 20. století vůbec diskutovat znamenalo etické a společenské faux pas, byl - jak správně tušíte - pojem socialismus.
  Docházely-li argumenty, pak kouzelná věta "vždyť jsem pro socialismus", respektive "vždyť je to proti socialismu" spolehlivě představovala spásné východisko. Myšlenkový systém apriorní hodnoty ovšem nejen umožňuje ignorovat jakkoliv průkazné zpochybňující argumenty a zároveň stavět pomyslné můstky ve vlastním myšlenkovém systémy vždy tam, kde zeje díra. Zejména otevírá cestu k prosazování (a později i k provádění) stoprocentních, totálních a konečných řešení. Konečná řešení měla komunistická (a v určité fázi či podobě i socialistická) ideologie připraveno de facto pro každý problém.
  Socialismus sám o sobě je postaven na axiomech natolik
Mysch 1.2.2006 13:22

Bergen = lesy?

spis bergen = zachranovat.
sociolog 1.2.2006 15:03

Re: Bergen = lesy?

Zkratka se Myschi ten patent Marie Terezie jmenuje "Bergen nehmen ab". Z toho vyvuzuji, ze se jednalo o zachranu lesu na uzemi, ktere v baroku se jmenovalo "Berge", tudiz "Verborgenes", uzemi, kam jeste civilisace nevkrocila. Tedy v one dobe jiz vkrocila, prvnim industrialni kacenim lesu. Jde o inymiu slovy o to, ze ekologicke mysleni je stare jako industrialisace sama. Jen vnimavost pro skody byla ruzna v Italii, kde na rozdil od Choravtska lesy zmizely nadobro - jiz od Riomanu - ci v Rakousku, kde treba v Chorvatsku se primorska uzemi nevylesnovala. Je to tak tezke pochopit?.  
Stredocech 1.2.2006 15:53

Re: Re: Bergen = lesy?

"Ekologické myšlení" je ještě starší. Za Jndřicha tuším druhého byl za kácení stromů nevolníky trest smrti. U nás byl trest smrti za chytání raků v potoce...
On každý hospodář obecně věděl, že les je schopen poskytovat trvale jen určité kvantum dřeva a nepotřeboval k tomu ekologii. Nerozumný hospodář nakonec dopadl špatně. Víte co znamenal pojem "králův strom?"
Problém je,  že pokud jde lidem o krk, a o ten šlo v minulosti dost často, šly ohledy na budoucnost stranou. Postavit rychle válečnou flotilu bylo mnohdy otázkou fyzického přežití a tak se kácely lesy blízko u moře.
Pokud dojde např. k energetické krizi, budou dostupné zdroje fosilních paliv v postižených zemích vytěženy velice rychle, protože jaderná elektrárna se ze dne na den nepostaví.
 
 
sociolog 1.2.2006 17:57

Re: Re: Re: Bergen = lesy?

Sterdocechu. Asi to ze sveho uradu uz cist nebudes. Ale Marie Theresie nezakazla nevolnikum kacet JEJI lesy. nybrz poprve prokazala schopnost uzakonit souvislosti, ktere jsou ocividne. Totiz, ze bez lesu bude bida.Pro nevolnika, slechtice i krale. Ekologie je veda, ktera napr. tento tyden diky Blairovi celemu svetu mohla prokazat, ze klimaticke zmeny jsou jeste dramtictejsi, nez se dosud predpokladalo: Za 50 let zmizi led na obou polech...^Na to prave reagoval dokonce i Bush. Jen v ceske kotline se tavrime jakoby vse bezelo dle plau. Bolsevickeho? 
Stredocech 1.2.2006 18:21

Re: Re: Re: Re: Bergen = lesy?

Nevím, co dokázala "ekologie" ale pokud nedokáže klimatologie namodelovat prokazatelné změny klimatu v minulosti, nejsou její předpovědi budoucnoisti příliš věrohodné.
A nevěřím, že se země jako Indie a Čína nechají nějak omezovat a na finanční kompenzace pro ně se neseženou peníze.
Ovšem, pokud by se lidstvo mělo přesunout severněji kvůli oteplení, nebude to bez dost velkých problémů a ne zcela mírově. Netroufám si společenské dopady odhadnout. Jediné riziko je POLITICKÉ, technicky se oteplení zvládnout dá.
 
 
 
sociolog 1.2.2006 19:18

Re: Re: Re: Re: Re: Bergen = lesy?

Stredocechu. Sdelte to laskave Bushovi, zese otepelni technicky da zvladnout. Aby nahle neujel na alternativni energie.
IS 1.2.2006 19:24

Re: Re: Re: Re: Re: Bergen = lesy?

Stredocechu, klimatologie může sledovat změnu klimatů až asi 150 000 let zpět dosti přesně sledováním obsahu plynů v antarktickém ledu. Ještě dál do minulosti lze činit závěryx o klimatu na základě geologických změn a fosilních nálezů.
sociolog 1.2.2006 17:59

Re: Re: Re: Bergen = lesy?

Stredocech 1.2.2006 13:17

Citáty z Kellera

"Navrhované řešení bioregionalismu o počtu několika tisíc lidí by v praxi znamenalo návrat velké části populace do sektoru zemědělství, což by vedlo k přeměně dnešního průmyslového zemědělství do podoby fyzicky náročného zahradnictví. To by vedlo nesporně k prudkému poklesu produktivity práce, ale též k likvidaci nezaměstnanosti."
Ostatně ti, co intuitivně ztotožňují radikální decentralizaci s návratem k primitivismu a obávají se nástupu myšlenkového a kulturního temna, zapomínají, že parametry velmi blízké navrhovaným řešením byly v Evropě zcela běžné v době renesance a humanismu, zatímco totalitární společnosti se daří nejlépe ve vysoce centralizovaných státech..."
Takže vítejte ve středověku
kapitán 1.2.2006 13:22

Re: ZEMĚDĚLSKÉ komuny

Decentralisované zemědělské komuny ovládal MAO bez problémů.
Každou komunu vede místní ideolog, ten podléha okresu, ten zase kraji .... atd.
vita 1.2.2006 15:08

Re: Citáty z Kellera

To ten Keller skutečně napsal? Člověk by čekal, že aspoň o humanitních oborech bude jako sociolog něco znát.
S chutí bych mu život v době renesance a humanismu dopřál. Dokonce by ani nemusel být nevolník v nějakém tom soběstačném (a  mohutně vykořisťovaném) zemědělském společenství. Bóže, já jsem tak zlej...
pepe 1.2.2006 13:11

vazeny pane pisateli...

... vy jste vlastne obojzivelnik (priste nam prosim popiste celou Dawinovu teorii). Dekuji s uctou pepe
Petr Vaňura 1.2.2006 13:08

Aby bylo jasno

Ochrana přírody je jedna věc a ekologismus je něco úplně jiného, co je často se skutečnou ochranou přírody v rozporu.
Fantasmagorie a činy nacistů i komunistů mají v ekologistech zdatné následníky, o čemž je diskutovaný článek.
Např. komunisté rádi mluví o "vykořisťovaných dělnících," Jen v málo státech byli ale dělníci (a rolníci) dřeni více, než v Stalinově SSSR nebo Kim Čon Ilově KLDR.
S ekologismem a ochranou přírody je to to samé.
 
kapitán 1.2.2006 13:17

Re: Aby bylo jasno

ANO,
a BOLŠEVICI se neschovávali jen za dělníky, ale také za NADŠENĚ soudruhy, kteří to opravdu s tou společností (u ochránců s přírodou) mysleli upřímně.
Stejně tak se dnešní EKOLOGISTÉ zaštiťují nezištnou prací pro přírodu skupin různých Brontosaurů atd. 
Pardón 6.2.2006 14:26

Re: Aby bylo jasno

Jenom aby bylo jasno. Národní  socialisti tj. nacisti jsou leviciví extrémisti jako komunisti. Komunisti jsou o to horší, že se snaží levicový teror zavést na celém světě, zatím co nacisti jenom ve svém národě.
Loki_F 1.2.2006 12:58

Současná EU a Německo dodnes ze všech sil dokazují, že autor má pravdu

Shodou okolností právě včera byl na kanále BW v rámci diskusního pořadu „Berlínský kruh“ hostem Reinhold Mesner, legenda světového horolezectví, nyní poslanec evropského parlamentu za stranu B‘90/Grüne, tedy stranický kolega takových es jako je Joschka Fischer, Claudia Roth, Jürgen Tritin, Cohn-Bendit…   V pořadu mu jako ‚významnému hostu‘ nechali dostatek prostoru, takže toho navykládal dostatek, aby bylo zřejmé, že ‚pevně věří‘ zelené ideologii, ale že mu chybí znalosti, které nahrazoval různě modifikovaným vyznáním víry, leč bez argumentů, resp. zelenými argumenty stejného <typu :nonsens; > (jako tu dnes prezentoval Jura svým tvrzením o dusíku v zemním plynu). Mezi jiným se hrdě bil v prsa tvrzeními, že: „My, Němci, jsme byli první na světě, kdo si uvědomil jak člověk a jeho technická civilizace škodí přírodě a vnutili jsme světu vědomí, že neustoupí-li od bezhlavého vykořisťování přírody a jejích zdrojů…“ (apokalypsa je již na dohled). My, Němci, jsme svým vlivem v EU donutili…! „My, Němci, jsme prosadili přijetí Kjótského protokolu, alternativní zdroje…“ „…svého vlivu využijeme a budeme i nadále tvrdě vynucovat, ve jménu našich dětí a jejich dětí, návrat k přírodě.“ Tím dosti zřetelně potvrdil slova autora tohoto článku, že zelení všech odstínů jsou si velmi dobře vědomí svých ideologických kořenů, kterými nějaká "technokratická" argumentace neotřese.  
Loki_F 1.2.2006 13:00

Současná EU a Německo (dokončení)

Přiznávám, že Reinholda Mesnera obdivuji jako horolezce. Jako neskrývaný propagátor ekoterorismu je však podle mého názoru jen typickým ekologistou, obyčejnou pijavicí přisátou k tučným fondům EU, vyděrač živící se hlásáním konce světa a prodávající za drahé peníze „zaručené“, avšak nefungující recepty.
 
Svojí nespornou autoritou vynikajícího sportovce zaštiťuje (za peníze) ideologii, kterou vydává za vědu a ovlivňuje něco, čemu zcela evidentně nerozumí.
Mysch 1.2.2006 13:02

no tak jo

reinhold messner, nemec a propagator ekoterorismu.
co mate jeste na sklade?
Mysch 1.2.2006 13:04

pardon,zapomel jsem se zeptat na puvod a profesi

ukrajince a propagatore maoismu.
Loki_F 1.2.2006 13:07

Jeho původ mi není utajen...

Zřejmě sse chtěl zavděčit... a tak podobně jako Hitler a vy se vydával explicitně za Němce. Najděte si záznam pořadu, hlodavče. };-D
Mysch 1.2.2006 13:11

je videt,

ze o reinholdu messnerovi vite kulovy.
tim, ze zacnbete nekomu nadavat ovsem tu neznalost jen zduraznujete.
Stredocech 1.2.2006 13:22

Re: je videt,

Ale Myschi. To, že je někdo slavný horolezec (sportovec, zpěvák, spisovatel a v některých případech dokonce i slavný vědec např F. Jolliot Currie -stalinský komunista, P. Lenard-nacista, oba nositelé Nobelovy ceny) vůbec neznamená, že jinde nebude propagovat naprosté hovadiny.
 
Mysch 1.2.2006 13:27

no stredocechu

dole uz to jednak napsaL SOCIOLOG:
a druhak reinhold messner se hlavne zajima o to, aby hory zustaly horamy a nebyly zahnojovany od bezohlednejch turistu.
chapu, ze se to nekomu nelibi.
honzak 1.2.2006 13:49

Re: no stredocechu

mezi námi, R. Messner je podle mého ITAL, minimálně žije v Jižním Tyrolsku, což je Itálie. Bydlí na starém hradě (jel jsem kolem toho na kole) a je to starý pošuk. Jako horolezec neměl jednoznačnou podporu svých kolegů, nicméně podal obdivuhodné výkony fyzické i psychické (vzít na smrt 2 bratry chce opravdu silnou náturu). Nic z toho ho však nekvalifikuje jako odborníka na životní prostředí. A v tom je jádro pudla - do "ekologie" každý kecá, protože je prakticky NEMĚŘITELNÁ!!! Tudíž sebeblbější tvrzení nejde vyvrátit, ale ani potvrdit!
sociolog 1.2.2006 13:17

Re: Současná EU a Německo (dokončení)

Za prve je Reinhold Messmer prislusnosti Ital jihotyrolske narodnosti. Tedy prislusnik mensiny, kterou chtel Mussoloîni zlikvidovat. Takze faso asi bude ztezi.
Za druhe si laskave prectete projev prezidenta Bushe. O tom, ze by byl privrzencem Zelenych mi dosud nebylo nic znamo. Coby prislusnik olejove dynastie ovsem promluvil odvazne o "adikci na olej", ktera musi byt prekonana m. j. obniovtelnymi zdroji, o coz se snazi Schwazenegger v Kalifornii ci  odbornici v Iowe, kterou primo jmenoval. Tento terminus se asi stane motem dalsich let! Napr. Zelenych, kteri Bushovo prekonani tradicniho americkeho izolacionismu nikdy nepochoipili. Dosud.
 
Za treti by mela byt  technologie jakoz  prirodni veda jako takova, neutralni zalezitosti a mela by se pouzivat ve sluzbach jakehokoliv lobby. Na Bushovi mne, dnes ve 3. hodiny v noci, nadchlo, jak jednim dechem chce podporoval vyuku v matematice a prirodnich vedech, cimz skoncil a zaroven podporovat s tim souvisejici rozvoj prirode neskodicich technologii.
 
Neni to spise tak, ze prave techno-krate jsou ti, kdo rozvoj vedy brzdi? Bush mel oproti svemu puvodu odvahu si prihlasit do tabora netechnokratickeho,  napr. i svym odmitnutim klonovani cloveka. Kdo je v Cesku tak nezavisly, aby tento priklon Bushe k ekologickym tematum dokazal ocenit? Asi nikdo z poltickeho establishmentu. Takze CEZ bude nadale zvysovat cenu elektriny, ackoliv pri vystavbe Zunelinu tvrdila opak a Urban bude otvirat radioaktivni doly a obnovovat teelne elektrarny na Sevvera. ackoliv CEZ chtela Tunelinem temto polucim ucinit konec. Ekologismus neexistuje. Technokracie, alespon v Cechach, je za to vsemocna. I v mysleni. Souvisi s bolsevikem v nasich mozcich. 
tygr007 1.2.2006 13:33

Re: Re: Současná EU a Německo (dokončení)

Aha, takze zakazat moznost vedeckeho pokrok na zaklade nabozenstvi (vyzkum kmenovych bunek) je ekologicke, stejne jako (prirode podle Vas patrne neskodici) spalovani uhli z Appalachians, coz je (krome jadra) ten skutecny zdroj, ktery v US produkuje elektrinu. Pohadky o alternativnich zdrojich jsou libozvucne demagogie pro tu mene vzdelanou cast elektoratu.
gf 1.2.2006 13:52

Re: Re: Re: Současná EU a Německo (dokončení)

kecáš, uvidíme za 20-30 let. Eu bude šílet jak v postmoderním katastrofickém filmu, zatímcu USA v klidu pojedou na vodík.
vita 1.2.2006 15:58

Re: Re: Re: Re: Současná EU a Německo (dokončení)

Který získají rozkladem vody, kteráž se získá spálením vodíku, který se získá rozkladem vody....