29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rlmach2 15.9.2008 10:47

Jiny napad!

Dalsi mozna ekologicka varianta, jak zachranit Sumavu: ZAPALIT  LESY! Kurovec uhori a popel shorelych stromu poskytne dobre podminky pro novou generaci stromu. Co na tom, ze stromy budou rust dalsich 70 - 100 roku; budeme mit aspon co sledovat!!! Co na to rikate, Zeleni????

čm. 13.9.2008 15:00

kdy to jede ?

Pane jo, už od doby ledový to nese informaci díky lesníkům!!! a teď -apokalypsa, tak já tam hned jedu k tomu posvátnýmu míswtu národa, kdY to dneska nejdřív jede.

čm. 13.9.2008 14:58

kdy jede vlak?

Petr Kiebel 13.9.2008 10:43

koukněte

http://www.mzp.cz/__C1256E850039BDD6.nsf/$pid/mzpjkfmxomq2

jeff 12.9.2008 23:52

Jaképak spory, všechno je jasné.

Správný národní park musí být sežraný kůrovcem a čím holejší, tím lepší. Jinak by si zdivočelý turista ani nevšiml, že se vůbec v nějakém národním parku nachází. Ekologističtí aktivisté by si připadali nevyužití, ba co dím třeba i zbyteční. A nedej bože, někdo by si i snad pomyslel k čemu my  vlastně potřebujeme to ministerstvo životního prostředí? A toho ministra?

Rape 12.9.2008 23:49

Divočina není zahrádka ani domácí mazlíček

Prostě se smiřme s tím, že národní park není pěstěná zahrádka, ale místo, kde si "to" příroda robí po svojemu a názory nějakých dvounožců ji mohou být ukradené. Jestli tam něco vyroste nebo nevyroste bych s určitou dávkou pokory nechal na ní, v každém případě bude výsledek autentický a bude zrcadlit aktuálně panující dynamickou rovnováhu ekosystému. A ta se bude časem vychylovat a měnit, třeba tam bude za 500 let poušť, no a co. Divočina není domácí mazlíček, naši péči a naše představy o tom, jak by měla vypadat nepotřebuje. Skutečného pralesa se na Šumavě nikdo z nás nedožije - k tomu je potřeba několik generací stromů (min. 300 let) - přes sebe popadané trouchnivějící kmeny, mezi tím ohořelé pahýly kmenů, dole bujné křoviny i mladé stromky, tu řidčeji, jinde naopak houštiny ukrývající rozpadající se kmeny staletých velikánů s bujně rachotícím hmyzem. Jiná věc je nezdravě ekofanatická ochrana území proti lidem, kteří prostě chtějí do přírody. Až to chvílemi připomíná tažení španělské inkvizice. Mělo by přibýt stezek s vyhrazenými tábořišti s možností rozdělání ohně, kde by bylo možno za poplatek přenocovat (Takhle to funguje nejen na poněkud kosmetickém Zélandu, ale třebas v opravdové divočině Ruských Zapovědniků). Eventuelní přetlak lidí by se reguloval stanoveným počtem návštěvníků, odstupňovaným podle zón (ti by si pak i více vážili toho, že jsou v přírodě víceméně sami). A v konečném smyslu by z toho profitovali i šumavské obce. Ale k divočině a biodiverzitě patří i šelmy - rysi, vlci, medvědi. Mohli by se tam "povolat" třeba z Beskyd, i když... už vidím místní, jak na obranu svých životů před krvežíznivým huňáčem povolávají armádu:-). Stejně jako zapřísahle odborné promluvy kamizolkářů o tom jak vlk decimuje lesní zvěř (rozuměj - jejich zábavní pohyblivé terče). Ale rád bych se pletl, i když.. pokud by si některá z šelem pochutnala na autorech tohoto manipulativního článku (všimni, jak procítěně vlastenecky se vyjadřují o prameni Vltavy - brrr!) žádná škoda.

a 12.9.2008 22:17

trocha logiky

Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, jak milé pralesy přežily ty předchozí tisíce let bez milých senátorů.

Drobník 12.9.2008 22:47

Re: trocha logiky

To toiž byly lesy od přírody a nikoli dřeva lačnými lidmi vysázená nevhodná smrčina pro potřeby rychlého dřeva. Šumava je bohužel obětí "smrkové manie" našich předků. Nevidím důvod, proč bych ji měl považovat za klenot nebo za národní hrdost. Je to ostuda vysázení špatných stromů na špatném místě.

káma 12.9.2008 22:53

Re: Re: trocha logiky

Ty jeden logiku,už ti někdo řekl,že od jisté nadmořské výšky nic jiného než smrk nemá šanci?????

rape 13.9.2008 0:10

Re: Re: Re: trocha logiky

a co třeba tráva nebo kámen...;-)

EW 13.9.2008 10:05

Re: Re: Re: Re: trocha logiky

Na to pak musite jeste vejs.

Chris Kelvin 12.9.2008 21:34

šok IP: 212.158.143.xxx Datum: 12.09.2008 16:48

Co třeba tady: http://vesmir.cz/clanek.php3?CID=2781

...Systémy páření kůrovců zahrnují nejrůznější vztahy od celoživotního soužití v páru až po soutěž samic o samce či samců o samice, od naprosté monogamie po mnohoženství. Bigamie (dvouženství), mezi živočichy velmi vzácná, se u kůrovců vyvinula hned několikrát, a to i u nepříbuzných taxonů. Zcela unikátní je však tendence kůrovcovitých k vnitrorodinnému páření v kombinaci s haplodiploidním určením pohlaví (jedno pohlaví vzniká bez pohlavního styku rodičů, a má tedy poloviční počet chromozomů).... U naprosté většiny haplodiploidních kůrovců s vnitrorodinným křížením probíhá rozmnožování následovně: Oplozená samice hloubí požerek a klade vajíčka. Z naprosté většiny vajíček se líhnou larvy samic, ale aspoň jedno vajíčko zůstává neoplozené. Z něj se líhne haploidní samec (jen s jednou chromozomovou sadou). V dospělosti je tento samec bezkřídlý, má měkké tělo a často bývá několikrát menší než jeho sestry. Jeho v podstatě jedinou řádně vyvinutou soustavou jsou genitálie. S tímto jediným samcem se páří všechny vylíhnuté samice, jeho vlastní sestry. Oplozené samice pak odlétají hledat nové hostitelské stromy, samci v požerku většinou zůstávají a umírají. Někteří ale také požerek opouštějí a pěšky se vydávají hledat štěstí v cizích požercích na mateřském stromě.... Ani když se stane, že samice nebyla bratrem v rodném požerku oplozena, není nic ztraceno. Ve svém novém požerku totiž samice z neoplozených vajíček vyprodukuje haploidní syny, spáří se s tím, který se vyvine jako první, a zbývající sežere.... Pozoruhodný je i další vynález – pseudogamie. Je to partenogenetická forma rozmnožování (tj. nový jedinec se vyvíjí z neoplozeného vajíčka), a přesto samice nejsou schopny produkovat potomstvo, dokud při kopulaci nezískají spermie. Genetický materiál těchto spermií se přitom do vajíček vůbec nedostane....

Nalim 12.9.2008 19:26

Těžké rozhodnutí,

když člověk není odborníkem.

Ale uráží mne papouškování autorů po nejvyšším použitím slova "ekologisté".

Mám živou zkušenost s tím, jak se chovají "lesisté". Odvoz pár kůrovcových stromů ze sousedního pozemku po hurikánu Kyril pro ně byl samozřejmě neefektivní, tak si vylepšili ekonomiku loupeží krásných sedmdesátiletých dubů podél cesty.

Nemohu tedy nesouhlasit s těmi, kteří mají silné podezření, že by "lesisté" i šumavskou pohromu zneužili ve prospěch svých kapes.

Sýček 12.9.2008 21:53

Re: Těžké rozhodnutí,

Zatímco ekologičtí dojiči grantů a dotací za nicnedělání mají v očích neinformované veřejnosti svatozář.

Lusen 12.9.2008 18:24

Nevím, zda má NP pravdu,

nevím, zda les po kůrovcové kalamitě zase vzroste, ale vím, co s lesy dělají šumavské obce. Bezohledná těžba těžkou technikou, harvestory v rašelinné měkké půdě a vytěžení pouze komerčně zajímavých kusů dřeva s tím, že vše ostatní v lese zůstává, způsobily, že lesy jsou turistům prakticky nepřístupné, značené cesty se proměnily v bažiny a obcházet je lesem znamená prodírat se klestím, které po těžbě zůstalo všude.

Spíš se domnívám, že se starostové spojili s parkem v úsilí turisty ze Šumavy vypudit.

káma 12.9.2008 22:51

Re: Nevím, zda má NP pravdu,

Lusene,vzal jsi si už dneska  prášek?Jestli ne,tak honem,nebo půjdeš nazpět do té krásně vypolštářované komůrky.

Alex 12.9.2008 17:39

Chudáci pralesy, když ještě nebyl na Zemi člověk

Tehdy ještě nebyl moudrý Člověk - Pán tvorstva, který ví, jak to má v přírodě vypadat, a nikdo tudiž stromy před hmyzem nechránil. Ale... vlastně... jak je vůbec možné, že tehdy nějaké pralesy bez této ochrany existovaly?! No, patrně žádné neexistovaly. Zato dnes mají šanci, protože máme Senátory.

a 12.9.2008 22:19

Re: Chudáci pralesy, když ještě nebyl na Zemi člověk

Promiňte, na totéž se ptám o kousek výš, ale až po Vás. Až teď vidím , že v tom taky tápete.

Myrek 12.9.2008 17:11

Ekologové,Šumava a automobily

Koncem srpna jsem strávil týden pěší turistikou v okolí Modravy. Byl jsem znechucen, jak omezují "ekologové" pěší turistiku v porovnání s druhou stranou hranic, kde je síť turistických tras mnohonásobně hustší. Naproti tomu "ekologové" brázdí první zónou národního parku v ohromujícím množství automobilů.

Konkrétní příklad - Březník, kde byla bez jakékoliv veřejné anotace zrušena naučná stezka. Nisméně než jsem snědla dva rohlíky, do oblasti, které bych jako pěší turista ublížil, vjely čtyři automobily - ty jistě neškodí.

Zrušme správu národního parku a nechme řídit území obce - ty mají mnohem racionálnější náhled na soužití turistiky a přírody.

honzak 12.9.2008 18:46

Re: Ekologové,Šumava a automobily

znova musím připomenout ekotrotly z Krkonoš (KRNAP), kteří vyháněli běžkaře a cyklisty, projíždějíce vrcholové silnice v Trabantech....

Je to sebranka deprivantů, kteří se ukájejí buzerací slušných lidi, jejich špičky pak bezostyšně dojí státní rozpočet, tedy peníze daňových poplatníků.

KD 12.9.2008 17:00

Příklad: Královský hvozd

Jsem laik, tak se nechci vyjadřovat moc autoritativně, ale jak to dopadá když se proti kůrovci zasahuje, je dobře vidět v Královkém hvozdu. To je ta část hraničního hřebene mezi Jezerní horou a Ostrým. Není v národním parku a proti kůrovci se tu zasahuje tak, jak si žádá lesnická pravá víra. A jaký je po cca patnácti letech výsledek? Prořídlý les, místy holiny, obnažené porostní stěny ... ideální pro větry a vichřice ... Už dneska je hodně vrcholových partií holých. Za několik let bude holý celý hřeben.

Vypadá to, že šumavské lesy ve vrcholových patiích jsou odsouzeny k zániku tak jako tak. Kůrovec je sežere za 10 let, motorové pily za 20. Podstatné je, co bude potom. Pokud dostanou lesníci šanci obnovit v těchto místech hustý, zapojený les, bude se kalamita v budoucnu opakovat. Pokud se obnova lesa v nejvyšších patiích (nad cca 1100-1200 m.n.m.) ponechá sama sobě, vyroste tam les, který asi nebude lahodit oku lesníka, protože bude řidší, ostrůvkovitý, ne zcela souvislý. Bude to ale les toho typu, který jako jediný dokázal ve větší míře přežít napadení kůrovcem, jak to můžeme vidět třeba na Medvědí hoře nebo ostrůvkovitě na některých strmých a skalnatých stanovištích ponechaných v minulosti pro nepříznivé podmínky bez větších zásahů člověka.

káma 12.9.2008 23:03

Re: Příklad: Královský hvozd

Pane KD,nevyjadřujete se autoritativně ,to ne,ale jako hlupák ano.Kde jste byl,když na Šumavě řádily orkány?Na Kanárech?Když si ty holiny podrobně prohlídnete,tak zjistíte,že tam jsou všude vyvrácené pařezy.Vy znáte motorovou pilu,která tohle dokáže?A ještě jeden postřeh,specielně pro Vás,jako nestraného pozorovatele.Na stránce I Dnes jsou fota z jezerní hory.Leží tam tisíce m3 oloupaných klád,určených panem Hubeným ke shnití.Za moje i vaše daně.Místo téhle ekologistické fantasmagorie,když už ty stroma zničil vítr,mohly být v nemocnici nové přístroje,nebo ve školách učit lepší učitelé,aby blbci získali alespoň nějaký rozhled.

Schumacher 12.9.2008 15:29

Zkáza pralesovitého klenotu ?

Pozoruhodné jak onen "prales" roste ve vyrovnaných řadách. Inu, mohutná síla přírody ;-D

Pavel Urban 12.9.2008 15:11

Ať mi autoři článku vysvětlí

jak je možné, že smrk už dávno nevyhynul podobně jako mnozí jeho příbuzní, které to potkalo už v éře dinosaurů.

Sami připouštějí, že "pralesní zbytky v sobě nesou informaci o vývoji lesa na Šumavě od konce poslední doby ledové...". Ta je ovšem od nás vzdálena více, než oněch třista let. Kdo tehdy ony informace chránil před kůrovcem ?

Wesley Jackson 12.9.2008 14:05

Úhel pohledu

Pojďme na to trochu jinak. Šumava je přes 40 let můj druhý domov a opravdu mi přirostla k srdci. Z rodiči sem ta léta jezdíme přes 200 km jako pověstní lufťáci a chalupáři. Co mi již jako klukovi vždycky vrtalo hlavou bylo to, že ti proklínání lufťáci mají povětšinou daleko lepší vztah k této části země, než domorodci. Vidět socialistické lesní hospodářství v akci, no to bylo něco.Dále tu sebranku hrdých strážců hranic, jenž jízdou jedním tankem pokácela hektar lesa, nafta, staré pneumatiky v potocích, smetiště odpadků. Ještě štěstí, že polovina Šumavy byla zašpérovaná , obehnaná drátem  a lesník socialistického typu měl omezené možnosti.  Problém první tedy je: po válce zde prakticky nezbylo žádné původní obyvatelstvo a na tu opravdovou Šumavu nám sem přišel jaksi pochybný socialistický kádr. Jistě můžeme polemizovat, že po těch letech Šumavu milují a dýchají pro ní, ale ...Stejní strejdové z tehdejší PS, Vojenskýcch lesů, JZD atd nám nyní tak nějak tu Šumavu kultivují po jejich. Až v posledních letech, kdy po řádění různých Žlábků / kdy přiletěl vrtulník a z první zóny parku přemístil tísíce kubíků zdravého dřeva spolu s tím s kůrovcem na pily příbuzných/ někdo začíná důsledně vyžadovat a prosazovat to, čemu se říká statut národního parku.Že národní park nejsou jenom komerční zájmy/ tedy debilní sjezdovky a cykloparky pro masy turistů a hlavně stamilionový byznys se dřevem/, ale snaha o zachování jedinečného ekosystému, jenž nám pomalu umírá. Problém nevidím v tom, zda ponechat napadené stromy či kácet, ale hlavně v lidech. Ty, kterým o Šumavu opravdu jde, bych pohledal.   

honzak 12.9.2008 14:24

Re: Úhel pohledu

"tedy debilní sjezdovky a cykloparky pro masy turistů " - jasně. Jen čistá a liduprázdná příroda je ta pravá. Lidi z místních vesnic můžou žrát kůru, že?

Byls někdy za hranicemi Čechistánu? V nějakém "parku"? Třeba u soudruhů v Rakousku? Těžko.

I.Laengsfeld 12.9.2008 14:47

Re: Lufťáci a chalupáři

Nejmenujete se Just?

;-P

EW 12.9.2008 18:26

Re: Úhel pohledu

Co to zvanite s tim obyvatelstvem? Mate pocit, ze treba Stachy a Zdikov byly osidleny teprve po valce, nebo co? Moji predkove po preslici tam zijou poslednich 300 let, vy...no nic...

Paleček 12.9.2008 13:12

Autorům nevěřím

Prošel jsem holiny a všude čile rostou nové stromky, zelená se. Nevěřím kácení v českých hnusných poměrech. Vsadím se, že by tam vjela těžká technika a způsobila obrovské další škody. Ziskuchtivé firmy by hlavně vykácely dosud zdravé stromy a dřevo by prodávaly či zašantročily. Vždyť máme neblahé zkušenosti! Šetrné kácení k omezení kůrovce v Česku nikdy nebude existovat, vždyť by jej prováděla zhoubná mafie bezohledných ziskuchtivců, pily tam nikdo jiný nemá v rukou.     

karbet 12.9.2008 13:17

Re: Autorům nevěřím

Co myslíte pojmem holiny ?