19.6.2021 | Svátek má Leoš


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Beneš 20.4.2021 14:34

Přiznám se, že na kole jsem už dávno nejel. Mám své roky a na sedadle v autě se drží balanc mnohem snáz než na bicyklu. A také vím, co někteří cyklisti dokážou. Jsou tací, co rádi provokují. Jel jsem loni po jedné asfaltce západně od Hořovic a již zdálky vidím, jak tři cyklisté jedou vedle sebe stejným směrem jako já. V dostatečně velké vzdálenosti, aby mi některý nespadl pod kola, jsem lehce zatroubil, abych získal jejich pozornost. Reakce byla přesně opačná. V dostatečném rozestupu pokračovali vpřed tak, aby skutečně zabrali celou šířku silnice. Přitom mi jeden z nich neustále ukazoval tzv. fakáč. Co budete v takové situaci dělat? Jindy jsem se rozhodl podívat na Křivoklát z jiné strany. Vzal jsem to ze Zbečna, kde před osadou Písky jsou v lese opravdu parádní strmé serpentiny. Cyklisty šněrující silnici do kopce zleva doprava a zpět pohled dozadu na auto, které za nimi stoupá na dvojku a místy také na jedničku je opravdu nevzruší. Jak jinak. Museli by kolo tlačit. A oni jsou nebezpeční i na lesních cestách. V době, kdy pořádný bicykl stojí desetitisíce, nemají na zvonek, jímž by signalizovali svůj průjezd na lesní cestě, takže - jedou-li zezadu - se mihnou okolo vás a nezřídka cítíte konec jejich říditek na svém rukávu. Starší člověk to šumění pneumatiky valící se po cestě opravdu slyšet nemusí. Dříve patřil jasně nějící zvonek do povinné výbavy kola. Dnes už asi ne.

V. Hošek 20.4.2021 15:51

Jak to souvisí s nesmyslným zákonným ustanovením o stryktním rozestupu 1,5 metru. To, že nemáte rád cyklisty se tímto paragrafem ještě zvýší.

J. Kadeřábek 20.4.2021 16:59

Především je blbost na někoho troubit. Pouze ho naštvete. Prostě si najdu místo, kde je bezpečně předjedu. Pokud předjíždím cyklistu v prudším kopci musím počítat, že to bude šněrovat, zvláště pokud nemá dobrou kondičku. Takže tam je 1,5 m odstup OK.

K. Křivan 20.4.2021 18:30

Když nemá kondičkum, tak ať tlačí. Pak stačí 05m.