15.5.2021 | Svátek má Žofie


DOPRAVA: Nebijte (zbytečně) motorkáře...

22.8.2009

Ale nebojte se, ono to "zbytečně" asi nikdy nebude. Je to podobné jako v to starém židovském vtipu. Řekne-li vám někdo, mám hezkou ženu, politujte ho. Není věrná. Řekne-li vám někdo, mám věrnou ženu, politujte ho, není hezká.

A řekne-li vám někdo mám věrnou ženu, politujte ho. Není hezká. A řekne-li vám někdo mám hezkou a věrnou ženu, politujte ho, je to blázen.

A ve stejném duchu lze říci: Poví-li vám nějaký motorkář jezdím pro radost, ale dodržuji předpisy, tak kecá. Možná tak ještě na čopru, dejme tomu.

Současné limity rychlosti 50/90/130 nejsou vytvořeny pro radost, ale pro bezpečnost. Řidič by si neměl až tak jízdu užívat, ale dojet bezpečně do cíle cesty. Umím si představit jen jedinou situaci, kdy lze mít z řízení jak auta, tak motorky radost, a přitom neporušit předpisy. Je to jízda na prázdné, velmi zatáčkovité okresce. Ale to těch zatáček musí být tolik, aby tam nebyla žádná rovinka k pořádnému zrychlení. Takže to je zase jen bohapustá teorie.

Často se také argumentuje tím, že nehody motorkářů zaviní jiní řidiči. Ano, ale ono to s tím "zaviněním" je asi tak, že když nezkušený řidič odbočuje z hlavní doleva, tak dá blinkr, zařadí se k prostředku silnice a dává přednost protijedoucím. A čerta starého se přitom stará, jestli se zezadu vysokou rychlostí blíží motorka. A nadměrná rychlost plus nepozornost rovná se další křížek na symbolickém hřbitově motorkářů.

Vloni v létě jsem v neděli ráno vyjížděl z vedlejší na čtyřproudovku ulici v Praze. Provoz byl minimální, v dálce jsem viděl jen světla pár aut. Svatá Markéta, či kdo je patronem všech řidičů, mě ale osvítila a já se doleva podíval ještě jednou. A místo prázdné ulice vidím velmi rychle se přibližující světla motorky. Zašlápl jsem to a nestal jsem se tak dalším "viníkem" nehody motorkáře, který tam měl nějakých 140. Asi po sto metrech následovala světla a já byl tak rozčilený, že se mi chtělo z vozu vyskočit a dát mu pár přes hubu. Ale zdravý rozum zvítězil nad testosteronem (nebo adrenalinem?) a já ho nechal na pokoji, i když mě dlaně příšerně svrběly.

Proslul jsem zde jako propagátor rychlejší jízdy na dálnicích. Ale čím dál o tom přemýšlím, tak tím více se přikláním k názoru, že s rychlostí je to u nás jako s alkoholem. Máme povolenou absolutní nulu a mnozí si dáme malé pivo. Ovšem, kdyby bylo povoleno jedno pivo, tak si velmi mnozí dají piva dvě či dokonce tři.

A to samé je s rychlostí. Kdyby na dálnicích bylo povoleno 160, tak mnozí jezdí 200, protože to by bylo jen +40 km/h a pokuta a body by nebyly tak tragické. A stejně je legrace, že naprostá většina pokut je za naprosto bezpečnou jízdu. Policie nám například snížila rychlost na 5. května z 80 na 70 a to pak člověk velmi snadno spadne do pastičky, i když jede rychlostí, při které by si klidně mohl dělat manikúru. Pedikúru asi stěží, ale možná by někdo zvládl i to.

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autoraVěděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.