2.12.2021 | Svátek má Blanka


DOPRAVA: Jde jim opravdu o bezpečnost chodců?

20.8.2007

aneb Jak myslí na dopravním odboru Královéhradeckého kraje

V Dobrušce bydlím téměř 40 let a protože se už druhý rok pohybuji pomocí dvou francouzských berlí zajímá mne vše co usnadňuje chodcům pohyb ve městě. V červencovém čísle Dobrušského listu jsem si přečetl v příspěvku místostarostky Blanky Čiháčkové, že byly v červnu zrušeny přechody pro chodce přes silnici I/14. Velmi jsem se divil tomu, že ke zrušení přechodu se vyjadřuje pouze Krajský úřad Královéhradeckého kraje a Policie České republiky, ale Dobruška není účastníkem řízení a nemůže se ke zrušení přechodu vyjadřovat, i když silnice vede přes její území a odděluje určitou část od města. Pak jsem si však přečetl v Rychnovském deníku článek od jeho dobrušské spolupracovnice Evy Jandíkové, následující věty, které pronesl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi: „zebry byly zrušeny kvůli bezpečnosti. …K této iniciativě došlo v rámci akce „Nebezpečné značky“, která probíhá po celé České republice. Přechody pro chodce v dosavadním provedení, tj. šikmé a přes pět jízdních pruhů, nemohou sloužit k bezpečnému přecházení přes silnici. Nesplňují totiž normy pro přechod na silnici I. třídy. Ten by měl být maximálně sedm metrů dlouhý, jinak by zde měl být ostrůvek a osvětlení.“

Prohlášení mluvčího Královéhradeckého kraje by se mělo tesat do kamene. Oni na krajském úřadě vědí, že by tam měl být ostrůvek i osvětlení, ale místo toho, aby jejich vybudování zajistili, upozorňuje tam na chodce jen strohá dopravní značka, navíc doplněná značkou povolující jízdu sedmdesátikilometrovou rychlostí.

silnice I/14

Já kdybych měl tu moc, tak nechám udělat nejen zebru, ostrůvek a osvětlení, ale také semafor, který by umožnil chodcům, zvláště těm, co se pohybují pomocí francouzských berlí, klidné a bezpečné přejití a především přežití.

Podle mne je tato silnice bez přechodů skutečným nebezpečím. Hlavně pro méně pohyblivé lidi, kteří se na nedaleký hřbitov mohou dostat jen a jen přes tuto silnici. V krajním případě mnohem „rychleji“ než by si přáli.

penzista z DobruškyAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.