Neviditelný pes

DOPRAVA: Auta vs. motorky - respekt.

24.8.2022

Často vídám od volantu svého taxíku na autech samolepku vyjadřující respekt vůči motorkářům. Denně jsem spoustu hodin v ulicích Prahy. A všichni „účastníci provozu“ sdílíme jednu vozovku. Řidiči všeho na čtyřech kolech, řidiči všeho na dvou kolech (včetně koloběžek, ale to je další, úplně jiná kapitola). Vystupuji zde v pozici těch čtyřkolých, protože „papíry“ na motorku jsem nikdy neměl, vůbec mě to nelákalo (o moji ledvinu nikdo nestojí) a možná mi zůstane utajeno o co jsem přišel, protože nemám už potřebu na tom něco měnit. Třeba ten adrenalin, který se vyplavuje při zrychlení. Mám obavy, že by se mi to mohlo zalíbit, musí to být okouzlující.

Ale vraťme se k mé původní myšlence. Motorkáři vyžadují, žádají, prosí o respekt. Je totiž spousta nehod, nic objevného, při nichž motorkáři utrpí zranění nebo něco horšího. Někteří řidiči aut si samolepku „Respekt“ dávají na zadek auta. Nic proti tomu nemám, protože jsem z těch, kteří si i tak uvědomují, že se na ulice musíme vejít všichni. Nemám tudíž potřebu se touto nálepkou zdobit. Neupozorňuji na sebe, prostě to dělám. Všechno v rámci normální řidičské slušnosti. Nikdy bych se nesnížil k tomu, abych záměrně blokoval motorkáře, a už vůbec ne tím, že bych třeba v koloně otvíral dveře auta, aby nemohl projet. Rád bych ale, aby si motorkáři také uvědomili, že nejsou páni silnic a aby měli oni sami respekt k autařům. Že ten respekt není jednosměrný. Protože často od nich vidím vyžadování průjezdu. Třeba reakce, kdy se motorkář v koloně otočí na řidiče, který stojí blíže dělící čáře a vrtí hlavou s posunky, že mu neuhnul. Kdyby neměl helmu, třeba by bylo slyšet, že hodnotí toho člověka za volantem, že dotyčný je debil. Mám pocit, že motorkáři nejsou totéž co sanitky, kterým je potřeba udělat uličku na průjezd. Je to o dobrovolnosti a o slušnosti. Znovu jsem si pečlivě pročetl pravidla silničního provozu a nikde jsem tam nenašel, že mají přednostní právo jízdy, že by mohli kličkovat mezi auty, že můžou v Blance (a kdekoliv na okruhu) při sedmdesátce (osmdesátce) jezdit sto, a tak podobně.

Klidně. Každý je sám za sebe odpovědný. Mně je to vcelku jedno. Když skútry s řidiči s krabicemi na jídlo na zádech mě předjedou na semaforu, aby nemuseli čekat a hned vyrazili za zákazníkem očekávajícím teplé jídlo, ať si jedou. Tuhle mě takto předjel člověk na staré originál Babettě. Poctivém výrobku ZVL Považská Bystrica. Na zelenou jsem počkal, až jí pořádně rozšlape. Prostě respekt. Potřeboval si zahrát na velkého motorkáře. Asi.

A proč to všechno píšu, i když čekám nenávistné komentáře? Protože prosím o respekt od motorkářů, že ne vždy si vás můžeme všimnout, když jedete 150, protože si také nemusíme všimnout, že nás zrovna podjíždíte zprava. Je tak nějak dáno, že 30% času za volantem se díváme do zrcátka. (Za sebe, ne na sebe, to už je na svědomí každého, že, dámy?) Ve zbývajících 70-ti procentech se může stát, že přiletí kdosi na motorce. Fakt si vás nemusíme všimnout.

Dnes večer jsem jel přes obec. Proti mně v protisměru stálo auto popelářů. Na poslední chvíli je proti mně předjížděli dva motorkáři. Přeci nebudou čekat nebo zpomalovat! Jen tak tak! Co si mám říct? Že jsou to idioti? Mají se statistiky rozrůst o třeba jednoho zraněného, mrtvého, protože první to stihl?

Motorkáři, prosím, mějte také respekt k řidičům aut a vnímejte svět jejich očima! Protože při řízení čehokoliv musíte/musíme trochu myslet i za toho druhého, neboť on zrovna nemusí být při nejvyšší pozornosti. A věřte, že to používám často. Mám další příklad: dvouproudá ulice, nájezd na Jiráskův most na Smíchově. Jedu v pravém pruhu, přede mnou cyklista. V levém mladý motorkář. Dám levý blinkr, abych označil, že cyklistu objíždím při vědomí, že vlevo se s motorkou vejdu. Motorkář se mohl pos...tolicovat, že jsem mu tam chtěl vjet. Stálo mu to za to na mě vyřvávat. Bohužel jsem mu přes tu jeho helmu nerozuměl. Jak jsem ze začátku psal, papíry na motorku nemám. Opravdu zpod hledí helmy není vidět, že v pravém pruhu jede cyklista a že ho auto v pravém pruhu bude patrně muset objet? A že bude stačit přejet do levé části pruhu? Trochu předvídavosti? Nebo je to jenom ego neomylného? Nebo snad nedostatek respektu?

Když respekt, tak prosím ze všech stran!

Autor je řidič taxislužbyzpět na článek