27.11.2022 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

DOBA: Zabanujte Ukrajinu!

Ukrajinští uživatelé sociálních sítí si v posledních týdnech stěžují, že aplikace Instagram omezuje obsah týkající se Ukrajiny. Od začátku dubna jsou ve vyhledávači Instagramu, ale i na Facebooku blokovány hashtagy jako #BuchaMassacre, #Azov, #RussiaIsATerroristState a #StandWithUkraine, protože prý „nesplňují zásady komunity“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 9.8.2022 10:37

To nevíte? Pan Zdechovský se poslední dobou "proslavil" (v jakési TV debatě) tvrzením, že dezinformace je opakem informace. Myslím, že doba ještě nedozrála na to, abychom genialitu této "myšlenky" náležitě ocenili ;-D;-D

D. Polanský 9.8.2022 8:07

Malý příklad dezinformace: před válkou se psalo, že jsme jenom z 2 % ekonomicky závislý na Rusku. Pokud je to pravda, proč válka vyvolala takový veliký ekonomický sešup minimálně v celé Evropě? Mohli by mi to bruselští analytici a politici vysvětlit? Nezapomněli u těch 2 % náhodou nulu?

K. A. 9.8.2022 9:24

R^

P. Pospisil 9.8.2022 10:37

Ekonomický sešup je kombinace během covidu naprosto rozsypaných logistických procesů just-in-time, přes koleno lámaného Green Dealu a zvýšení cen ropy, které začalo (jak si můžete celkem snadno dohledat) už v prosinci loňského roku. Výkyvy ceny plynu obvykle s jistým zpožděním kopírují výkyvy ceny ropy. Cena ropy už dosáhla vrcholu a klesá, nyní je na předválečné úrovni. Dá se očekávat, že s cca půlročním zpožděním tuhle křivku zkopíruje i plyn.

Válka určitě podraží některé komodity, které jsme brali prioritně z Ukrajiny nebo Ruska, ale na ten současný ekonomický sešup má vliv jenom minoritní.

J. Vágner 9.8.2022 8:03

Jsem rád, že Tomáš přes to, jak musí zápolit s Metou podporující dezinformace, dokáže udržet veselou mysl. A aby se mu to vydrželo a nasmál se ještě víc, doporučuji mu otočit se na odborníky z 5 správy STB. To byli na boj s dezinformacemi nezpochybnitelní machři a nařechtá se s nimi ještě víc, protože ti v téhle době musí naprosto pukat smíchy.

D. Polanský 9.8.2022 8:03

Autor by měl poradit potažmo Facebooku a Instagramu co pouze zveřejňovat a ještě v jakém módu. Pochopitelně účet na těchto sociálních sítích nemám, stačí mi moje hlava. Třebaže bych to možná bral, abych v dobře placené práci bez odpovědnosti si klikat po internetu a pak o tom klikání něco napsal.

J. Nevrkla 9.8.2022 8:01

Dezinformace mají šestkrát více lajku než informace? Začínám být optimistou, lidé už začínají liberálně demokratickou demagogii prohlédat a přestali jí věřit. Nejprve klimaticko alarmisticka demagogie, pokračovala vakcinacni, teď je aktuální proukrajinska a protiruska. I v té Buce daleko více svědčí ve prospěch výkladu Rusů než ve prospěch ukrajinského výkladu, stejně jako při útoku na Kramatorsk a naposledy na vězení v Jelenovce - Rusové Himarsy nemají...Jedna dezinformace za druhou, ovšem na opačné straně, než tvrdí Zdechovsky.

R. Kováč 9.8.2022 8:45

Jasně Ukrajinci mučili v Buči vlastní lidi. Vás teda ruské dezinformace pěkně semleli.

P. Brecík 9.8.2022 10:02

!!Zabíjeli na Majdanu - v Oděse a dále. A vraždili ruské zajatce, jak je zdokumentováno a vysíláno - i ve Francii !! Tito: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/11/slava-ukrajine-slava-herojam-vame-jake-ukrajine-a-jakym-herojam/

P. Pospisil 9.8.2022 10:44

Majdan - neprůkazné a neprokázané

Oděsa - neprůkazné a neprokázané

Zabíjení i mučení ruských zajatců jsem schopen věřit. Asi to není úplně správné, ale taky by mne docela nakrklo, kdyby mi někdo nakráčel domů a začal mi znásilňovat dceru a zastřelil bratra. Navíc teda Rusko furt tvrdí, že není ve válce, tak se na ně Ženevský úmluvy snad ani nevztahují, ne? Nemám je prostudovaný detailně, ale jsem si jistý, že přinejmenším některé pasáže se týkají výslovně války.

V. Novak 9.8.2022 10:04

Dezinformace jsou neživotné - i když vás ta ukrajinská propaganda promořila jak covid...

R. Kováč 9.8.2022 10:39

Z logiky věci nedává smysl aby si ukrajinská armáda vraždila obyvatelstvo a navíc v oblasti která nepatří do separatistických oblastí. Myslím že černý Petr je na vaší straně. Stačí trochu logiky.

L. Novák 9.8.2022 11:04

Nóvak a logika? ;-D

P. Nemec 9.8.2022 7:32

prosím všechny o jednoduchý experiment, zadejte do googlu tento text - německé válečné zločiny na území sovětského svazu -

Dejte pak vědět, co jste se dozvěděli.

D. Polanský 9.8.2022 8:08

Ne moc, ale inverzně hodně.

O. Barvíř 9.8.2022 11:14

. . opravdu zajímavé. už jsem si printnul obrazovku s úvodními nabídkami . . . dobrej nápad, doporučuji . . .

Docela poučné.

:-(

Ale prokoukl jsem, radí mi P.Němec . . :-)

Pane buďte !!

J. Jurax 9.8.2022 12:02

No, zkusil jsem a opravdu zajímavé - úplně první mi vyjel rozměrný text Sovětské válečné zločiny z Wiki, jako druhý pak mnohem stručnější text Zločiny Německa za druhé světové války též z Wiki.

A gúglem navržená související vyhledávání začínají návrhem Válečné zločiny SSSR.

Až pak někde dole je https://cs.frwiki.wiki/wiki/Crimes_de_guerre_nazis_en_Union_sovi%C3%A9tique

On je vyhledávací algoritmus politicky korektní a výchovný nebo co, abychom správně mysleli ...

M. Hoblík 9.8.2022 7:09

Ono se těžko publikuje něco o tom, jak jsme zklamaní z ruských úspěchů a z trapností amerického kašpárka, Volodi z Ukrajiny...

V. Němec 9.8.2022 7:04

Myslím, že pro eurodarmojeda je prostě vše modrožluté pravda a vše z levého břehu Dněpru lež a propaganda. Jednoduché a jasné kritérium, není třeba vymýšlet jiné.

R. Gramblička 9.8.2022 7:01

Hezký den a veselou mysl?!? Po přečtení Zdechovského žvástu? To si snad dělá kozy!

Z. Lapil 9.8.2022 9:17

Nedělá. Existují psychologické hry, kde je člověk v roli nějakého zlouna. Je dobré až nutné po skončení hry z role "vystoupit", setřást ji ze sebe.

Neboli tu větu čtěte jako "nenechte si zkazit náladu.

R. Vacek 9.8.2022 6:53

Řešením cenzury není lepší cenzura, ale její zrušení. Proč by někdo nemohl šířit nesmysly, když ho to baví, nebo jim dokonce věří?

Snad v každém médiu máme horoskopy - příklad takového nesmyslu.

M. Džmuráň 9.8.2022 6:50

Vypadá to, že revoluce požírá své děti. Zastánci cenzury jsou cenzurováni.

J. Kostelanský 9.8.2022 5:28

Kardinální otázkou je: kdo je ta instituce nebo konkrétní lidé, kteří dokážou s neomylnou přesností posoudit, co je pravdivá informace a co je hoax? Kde sedí a pracují tihle lidé, co dokáží oddělit zrno od plev a na základě jakých informací se rozhodují?

Obávám se, že to dělají triviálně jednoduše: mají seznam "důvěryhodných" zdrojů. Co je z "důvěryhodného" zdroje, je automaticky ověřená pravda, i kdyby to byla do nebe volající pitomost.

Mimochodem, jestli takové seznamy někdo používá, jak vznikli, kdo je vytvořil a na základě jakých pravidel? Vždyť drtivá většina "důvěryhodných" informací pochází buď ze zdrojů ukrajinské armády nebo z prostředí západních tajných služeb. Což je "prašť jako uhoď". A za křížovou kontrolu možno sotva považovat stav, když dva zdroje zveřejňují informace a všichni ostatní to jen papouškují dál.

Ukrajinské zdroje již tak dlouho pouštějí do světa nesmysly a lži, že se z toho stala paralelní (ne)realita, která se každým dnem stále víc a víc rozchází s tou "reální" realitou. To pak bude šok pro mnohé lidi a zejména politiky, když se jednou obě reality začnou dávat do souladu. Ti budou čumět jako vyoraná myš.

Uvedu pár informací z druhé strany. Předem upozorňuji, že podle současných "oficiálních" kritérii je to hoax, konspirační teorie, ruská propaganda, proruský trolling atd. Takže to v komentářích už nemusíte zmiňovat. :-) Je pak na posouzení každého, nakolik se mu tyhle informace zdají "košer".

1. "Slavné americké houfnice M777 prý potřebují pro svůj servis speciální vybavení - tekutý dusík nebo tak něco. Což je v ukrajinských bojových podmínkách jaksi těžko proveditelné. " Moje poznámka: rozdíl medzi americkými a ruskými zbraněmi je v jednom směru zcela zásadní: ty americké se spoléhají na nejmodernější sofistikované technologie, což v bojových podmínkách může dělat, a často i dělá potíže. Ruská technika je naopak založená na co největší jednoduchosti - co se týče obsluhy, ale výroby a oprav. Často se uvádí jeden příklad: prý star

J. Kostelanský 9.8.2022 5:29

Často se uvádí jeden příklad: startovací dráhy pro americká letadla musejí být absolutně čisté, neboť hrozí porucha motorů, když něco nevhodného nasají. Naproti tomu na ruských vojenských letištích prý zcela běžně roste plevel... Rusové to zdůvodňují tím, že v případě války nebude čas na pravidelné dokonalé uklízení letištní plochy a tak se snaží co nejvíce simulovat reální bojové podmínky.

Ve válce v Korei nebo ve Vietnamu (nepamatuji si to přesně) se tento přístup také projevil. Americká letadla už byla vybavena jen raketami, palubní kanony tehdejší americká generalita považovala za přežitek nevhodný do éry proudových stíhaček. Ruská letadla si kanony ponechali. V reálném boji se pak ukázalo, že ty kanony jsou mimořádně potřebné. Rakety, když mají být k něčemu, je potřebné vystřelit z relativně velké vzdálenosti, při leteckých soubojích na krátkou vzdálenost jsou k ničemu. Tam je třeba mít ten kanon. Američané pak svá letadla zpětně dovybavovali i kanony.

2. "Ukrajinská armáda od začátku války v únoru prý v důsledku zabití, zranění, dezerce a zajetí ztratila 191 000 vojáků. Je to v dokumentech, které "unikli" ze zdrojů ukrajinské armády. Na začátku války jich měla kolem čtvrt milionu, takže by měla být těsně před kolapsem."

Jak jsem "koupil", tak "prodávám". Hodnověrnost této informace si však budeme moci v nejbližším čase ověřit. Jestli se ukáže jako pravdivá, tak by již nemělo nikoho překvapit, když stále silnější a početnější ukrajinská armáda (podle našich medií) najednou zkolabuje.

3. "Válka na Ukrajině je kolosální černou dírou na americké miliardy, které ve formě peněz a zbraní proudí už celá léta na Ukrajinu. A od letošního února mnohem intenzivněji. (I podle našich medií Američané prý o ruské armádě vědí více než o ukrajinské.) Na bojiště se prý dostává jen 30 % zbraní dodaných Západem. Zbytek končí v skladech nebo se rovnou prodá na černém trhu, kde není problém teď koupit Javeliny a další high-tech hračičky. I naše media již uvedli obavy Západu z toho, jakou paseku by mohly nadělat v rukou tero

J. Kostelanský 9.8.2022 5:30

... uvedli obavy Západu z toho, jakou paseku by mohly nadělat v rukou teroristů".

Poznámka: Stejně jako přes kopírák to bylo i v Iráku a Afghánistánu. I u nás se psalo o tom, jak Amíci letadly vozili v kufrech doslova miliardy dolarů (nedovedu si to představit) jako pomoc pro státní rozpočty těchto zemí, ale i jako úplatky pro místní, aby s Američany nadále spolupracovali. Samozřejmě bez jakýchkoli dokladů. Napadlo mě, kolik peněz se asi v tom chaosu "ztratilo" již během letu. Pochybuji, že by Amíci byli natolik "integrální", aby si neomočili zobáček, když je, resp. byla taková příležitost.

Dá se předpokládat, že v nejvíce zkorumpované evropské zemi, tedy na Ukrajině, to probíhá jinak? Velice o tom pochybuji. Podle mně ukrajinští politici a oligarchové válku využívají hlavně k "dojení" amerického vojenského rozpočtu.

Velice zajímavě prý probíhají dodávky zbraní přes polsko-ukrajinskou hranici. Nákladní vozy a vojáci NATO samozřejmě na Ukrajinu nejezdí, a proto si Ukrajinci jezdí po zbraně do Polska. Způsobem, jakým se jezdí do velkoobchodu pro zboží. Jen za nákup nic neplatí. 😀 V rámci utajení přijedete na domluvené místo osobním vozem nebo civilní dodávkou a řekněte si o pušky, náboje, granátomety, Javeliny... A oni vám to v tom Polsku do vašeho auta vše naloží. A jedete domů - na Ukrajinu. Kde ty zbraně pak skončí, o tom Poláci ani Amíci nemají šajnu. I u nás se psalo o tom, jak si na to Amíci ztěžují.

Jak jsem uvedl na začátku, všechno to jsou neověřené informace, hoaxy atd. Jsem ovšem velice zvědav, zda-li se něco v budoucnu z toho potvrdí.

P. Pospisil 9.8.2022 7:32

Ono je to prosté. Ruská (a proruská) strana se totálně zdiskreditovala, když pod průhledně falešnými záminkami zaútočila na Krym, Donbas a Luhansk.

Všechno ostatní už pak navazuje na prvotní agresi a jako takové je to automaticky odsunuto do kolonky "nedůvěryhodné, takže spíš nepravdivé než pravdivé". No a s tím, jak ruská strana jedná (jen cvičení) se to pořád dál a dál potvrzuje.

P. Hák 9.8.2022 9:45

A to znamená, že vyloučení jakéhokoli jiného zdroje než provládní česká média a cenzura nepohodlných faktů (např. z anglickojazyčného mainstreamu) je O.K., nebo ne?

P. Pospisil 9.8.2022 10:18

Je-li ten zdroj nějakým způsobem navázaný na Kreml, je automaticky nespolehlivý a nezajímavý (z důvodů, které jsem zmínil výš. Je třeba nezaměňovat oponentní názor s realitou obrácenou naruby). Kopíruje-li postoje a výklad událostí od Ria Novosti nebo kteréhokoliv jiného ruského zdroje (protože v Rusku jiné, než provládní média s jednotným, předepsaným výkladem událostí nefungují), je automaticky nespolehlivý a nepoužitelný. Ty ostatní - nu, možná stojí za přečtení, posouzení. Ale že by byly automaticky použitelné, to vám nezaručí nikdo.

Zatímco u nás - o jaké cenzuře je tady řeč? Ten komický aeronet je přístupný. A byl běžně přístupný po celou dobu, co ho cz.nic odstavila. Ty anglickojazyčné zdroje, které zmiňujete, jsou z počítače s českou IP adresou přístupné. Ty bláboly tady v diskuzích zůstávají, jakkoliv mnohdy jsou daleko za hranicí vkusu (zkuste něco napsat do komentářů u ruských novin. Já to zkusil. Tam nevhodné příspěvky mizí doslova během sekund). Tady nikdo nic nezakazuje a dokonce i za ty největší do očí bijící lži je reakce od vládní garnitury tak maximálně "ty, ty, ty"

P. Hák 9.8.2022 10:33

Jak víme, že někdo "kopíruje Kreml"? A co když v Kremlu napíší, že teď v Čechách neprší - zakážeme to?

Aeronet sem netahejme, osobně neznám nikoho, kdo by to četl, resp. citoval. Konkrétní příklad - napíšete o tom, jak se v USA dívají na AZOV a Novinky Vás zabanují. Nebo napíšete o existenci soch Bandery na UA, kterou se chlubí sami Ukrajinci, a zabanují Vás taky. Stalo se dvěma mým známým.

Poslední postřeh:

"v Rusku jiné, než provládní média s jednotným, předepsaným výkladem událostí nefungují" - O.K., předpokládám, že máte informace, jistě to nepíšete jen z nějakých předsudků nebo naší propagandy. Tudíž když naši novináři napíší, jak někdo v Rusku veřejně kritizoval Putina, lžou. V Rusku by nic takového nebylo možné. Jsou to dezinformátoři opakující kremelské lži.

Do ruských novin nic psát nebudu, ani neotvírám ruské politické weby. Jsem státní zaměstnanec a nestojím o vyhazov z práce.