21.3.2023 | Svátek má Radek


DOBA: Všude inflace

28.10.2022

Upadnuv do úředních spárů, musel jsem v okresu Ostrava, poslat doporučený dopis Magistrátu města Ostravy.

Zdáli jsem slýchával o neustálém zdražování služeb České pošty s.p., ale v době emailů, datových schránek, SMS se mě to netýkalo, až teď. Dopis vážící co peříčko, adresovaný do vzdálenosti 10 km, mě stál 62 Kč a ustál jsem tuto informaci s velkou potíží. Okamžitě jsem přemýšlel o variantních možnostech doručení za cenu podstatně nižší.

První byla, jak co důchodce neplatící tramvaj, se příště vydám do středu města a tam dopis odevzdám na podatelně. Náklad 0 Kč jen ztráta času a energie , kterou bude nutno nahradit konzumací stále dražších potravin. Vyčíslení v Kč se ale vzpírá mým vědomostem.

Druhá - průzkum okolí prostřednictvím sociálních sítí zjišťující, kdo v dohledné době bude mít cestu do města a vezme mi na podatelnu dopis.
Třetí variantou je vlastní podnikání v doručování.

Tak jako kdysi potulní sklenáři , nebo dráteníci procházeli obcí a volali „ Hrnce drátovat„, bych taky mohl chodit a volat : „ Dopisy do Ostravy- lacino!„

Kdysi jsme se učili , jak cena reguluje poptávku. Funguje to !
Už nikdy nebudu chtít poslat po České poště doporučený dopis.!

Smůla je v tom, že poště je to jedno, rozdíl mezi jejími tržbami a náklady uhradí vždycky stát z toho, co vybral na daních nebo z úvěrů státního rozpočtu, bez ohledu na to , jak si vedení pošty hraje na hospodaření.

A tak už jen dobrá rada : „ Nevycházejte ven , ať nepotkáte úřad nebo státní podnik, pokud vás nepřepadne sám.“