1.12.2022 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

DOBA: Vinnetou na indexu

V naší zemi byly příběhy o apačském náčelníkovi Vinnetouovi za minulého režimu na indexu v podstatě po celou dobu jeho existence. Někdy to mělo povahu naprostého zákazů, trvalo to od převratu deset let, než mohl vyjít Syn lovce medvědů. Poté se romány Karla Maye vrátily do nemilosti a vycházely jen sporadicky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 1.9.2022 13:32

Označení "indián" že je špatné (?)

Máme snad indiány nazývat "AMERIKOAMERIČANY", dle příkladu "AFROAMERIČANŮ"???

Potom by ovšem bylo na místě místo termínu "ROM", používat v Čechách jistě mnohem korektnější termín "INDOČECH".

Stručně shrnuto: Pro mě zůstávají i nadále "INDIÁNI - ČERNOŠI a CIGÁNI". Odmítám bečet tak, jak si usmyslí vedoucí beran stáda;-D;-D;-D

P.S. - Mě se zase nelíbí, označuje-li mě někdo slovem "GÁDŽO";-D;-D;-D

A. Koukolík 1.9.2022 12:32

P.S. Jinak se vším souhlas

A. Koukolík 1.9.2022 12:32

Nevím, ale já jsem v šedesátých a sedmdesátých letech sbíral fotky Vinnetoua a Old Shatterhanda jak zběsilý. Vew škole jsme s klukama soutěžily, kdo jich má víc, jak hezké a vyměňovali jsme si je. Tak ten zákaz se mi moc nezdá.

A. Krajánek 1.9.2022 10:28

Omyl Astone , knihy o Vinetuovi vycházely, v Slovenské Socialistické Republice. ;-D

B. Rudolf 1.9.2022 9:48

Celou situaci kolem stažení Vinnetoua z vysílání německé televize bychom měli nahlížet v duchu pokroku a politické korektnosti. Skutečným důvodem této akce je totiž zřejmě extrémní homofobie široce zahnízděná ve vedení německé televize. Nemohli už dále snášet propagaci "pokrevního přátelství" dvou mužů - Vinnetoua a Old Shatterhanda. Argumentace rasismem filmové série je zjevná záminka mající zastřít extrémní homofobii ve vedení německé televize. V zájmu pokroku a politické korektnosti bychom toto neměli tolerovat. (přece jen si neodpustím poznamenat, že to celé byl vtip)

D. Polanský 1.9.2022 8:16

Vinnetou nebyl za komunistů zcela na indexu, viz např. vydání z roku 1968, 1976. Je pravda, že to nebyla kompletní vydání. A jinak frčely filmy. Dnes již zájem o vydání hodně poklesl, spíš frčí komiksy apod.

P. Dvořák 31.8.2022 19:51

Pane autore, mohl byste uvést, ve kterém období byl za komančů Vinnetou na indexu? Rozhodně ne jeho filmové zpracování, neb jsem bez problému shlédl od r. 63 všechny díly.

J. John 31.8.2022 19:45

Stažením Vinnetoua z trhu německým nakladatelstvím a z vysílání televize otevřeli Pandořinu skřínku. Jak se multi-musli-kulti-woke-lgbtx-gender-politkorektní aktivisté vyrovnají s westerny, kde se oslavuje zabírání cizí země bílými osadníky, kde dochází ke krvavým střetům rozdílných kultur, které končily i genocidou? (Huroni a Mohykáni už se debaty nezúčastní).

D. Polanský 1.9.2022 8:17

V Německu vyšly desítky kompletních vydání díla K. Maye, takže nic nehrozí.

P. Szirotný 31.8.2022 17:50

Musím se přiznat, že čtu poprvé, že byl Vinnetou za komančů zakázán. Pokud ano, muselo to být asi nějaké krátké období nebo 50. léta ?? V mém dětství v 70. letech jsme na filmy o náčelníkovi Apačů běžně chodili do kina, občas byly i v televizi a od rodičům jsem dostal i pár knížek. Každopádně mám pocit, že tento systém postupných zákazů skoro všeho jen testuje co všechno si necháme líbit. Příběhy Vinnetoua jsou samozřejmě vymyšlená pohádka. Ale pohádka, kde dobro vítězí nad zlem a slušní lidé dvou různáých ras spolu v pohodě žijí a jsou nejlepšími přáteli. Jestli je na tomto něco "ideologicky" závadného, tak už nechápu co může v zatemněných mozcích levicových magorů obstát.

V. Kučer 31.8.2022 21:39

Vinnetoua jsem četl počátkem šedesátých let ve škole pod lavicí, knihu mi půjčil spolužák a byla dosti stará. Pak se v kinech objevila 1. májovka "Poklad na stříbrném jezeře" a potom se s nimi roztrhl pytel.

Ś. Svobodová 31.8.2022 17:25

Dnes ruku podepisující zákazy vedle spíš ideologická horečka než zbabělost. A chamtivost a lačnost po moci.

V. Hlad 31.8.2022 15:50

J. Anděl 31.8.2022 15:04

"Ustoupí nebo se svezou s tím, co odpovídá jejich brandu. Něco jiného odpovídá brandu progresivních levičáků typu Zelení nebo Piráti, něco jiného brandu národních socialistů typu Trikolóra nebo SPD."

Co je na Trikolóře nebo SPD národně socialistického ? Zelení a Piráti jsou levičáci a nic progresivního (pokrokového) na nich, stejně jako na komunistech, není.

P. Diviš 31.8.2022 15:59

Že se Trikolora i SPD vozí na nacionalismu, to asi nepopřete (pokud ano, ztrácí polemika smysl), k levici a k socialismu má jejich politika taky dost blízko (zaručeně to není tvrdý kapitalismus volné soutěže). Výsledek dost spolehlivě dává národní socialismus.

Zelení a Piráti mají nejblíž k neomarxismu.

V. Hlad 31.8.2022 16:18

Na nacionalismu v pravém významu slova, který nehodlá likvidovat jiné národy, nic zásadně vadného nebo proti přírodě), nevidím. Prosazování referend (např.) má k levici také hodně daleko, protože ta se demokracie bojí jako muslim šunky.

D. Uhlár 31.8.2022 16:31

Prospěch pro vlastní národ je zadání politiky vevnitř i navenek. Ne každý, kdo tak činí, je ovšem nacionalista, jako na každý, kdo vyhraje volby je populista. Zřejmě by to chtělo ujasnit si definici nacionalismu. Nacionalismus totiž není totéž, co nacismus, naopak, nacionalismus se stal smrtelně nebezpečným až po fúzi se socialismem.

H. Kotaz 31.8.2022 17:01

1*

F. Navrátil 31.8.2022 17:22

Pane Diviši, nerozeznáváte vlastenectví, nacionalismus a šovinismus. Vlastenec je člověk, který má rád svoji vlast. Nacionalista je člověk, který má rád pouze svoji vlast. Šovinista je člověk, který nenávidí ostatní národy. U nás jsou běžně vlastenci označováni za nacionalisty. Zajímavé je, že je tak označují zejména oikofobové, tzn. lidé, kteří nenávidí svoji vlast.

D. Laurencikova 31.8.2022 18:38

R^R^ Velmi dobre vysvetleno, pane Navratil. Ale nebude to nic platne.

K. Filip 31.8.2022 18:48

Těch šovinistů jsou na NP plné fóra.

D. Uhlár 1.9.2022 5:19

Nacionalista je člověk, který upřednostňuje svoji vlast i jen proto, že je to jeho vlast, tedy bez dalšího důvodu. Ona výlučnost není směroplatná. Jinak ale dobrá definice.

D. Laurencikova 31.8.2022 20:06

Trikolora a SPD jsou pro zachovani suverennich, kooperujicich narodnich statu, misto Evropskeho sovetskeho svazu, ke kteremu se schyluje. To nema s nacionalismem nic spolecneho.

P. Brich 31.8.2022 15:46

Blbost odkvetla, začíná sklizeň plodů!!;-€EU;-O

H. Kotaz 31.8.2022 16:28

R^;-)R^

J. Pavelka 31.8.2022 15:31

Koukal jsem na Internetu na seznam vydání románů Karla Maye....Zas tak často vydávány nebyly, ale kromě určitého období v 50. letech bych to jako zákaz nebo "poloviční zákaz" nevnímal...Nicméně, pokud byl vydáván méně než by bylo jaksi "přirozené" vzhledem k poptávce, bylo to proto, že to bylo pokládáno za pokleslé z literárního hlediska, ideově to zas tak nevadilo

D. Uhlár 31.8.2022 16:41

To je právě ono, nestačí kouknout do seznamu, abyste mohl činit závěry. Za prvé, May byl v podstatě grafoman, jeho titulů byly mraky. Samozřejmé v různé kvalitě. Za druhé: May nebyl jen spisovatelem divokého západu, ale i balkánu, blízkého východu, Číny, Afriky a Evropy, a ne všechna témata se hodila vládnoucím stranám do krámu. Za třetí: May nehoroval jen pro bratrství, spravedlnost a respekt, ale často i pro křesťanské ctnosti, což u nás automaticky diskvalifikovalo část jeho děl. Za páté: Vinnetou vystupoval jen v menší části jeho románů, ani ne ve většině. U nás ovšem byla vybírána díla pro socík ideově nezávadná, ergo většina čtenářů zná jen menšinu jeho titulů. A tak by se dalo pokračovat. Takže to jako zákaz klidně vnímejte, a to dlouhodobý, ovšem nepřiznaný a skrytý za Potěmkinovu vesnici literárních kritiků zamlčujících většinu jeho díla kombinovanou s platnými výhradami k jeho dílu.

J. Havelka 31.8.2022 14:59

Jiří Ovčáček: Historicky okam žik, pan prezident Zeman podepsal ratifikační listiny ...Švédsko, Finsko .. NATO..

Odpověď : Historický okamžik nastane dne 8.3.2023. Toho dne půjdete všichni z hradu a Lánského zámečku i s vrchní odporností, proklikávačem k dětskému pornu v jedné osobě do prdele, ty kvíčalo! Tedy za 189 dnů!

#trenkynastožár, to dáme, milí přátelé!

A písnička: youtube.com/watch?v=5UTGvg...

D. Laurencikova 31.8.2022 14:13

Ja se priklanim k nazoru Akifa Pirincci, nemeckeho autora tureckoho puvodu, dnes "lepsimi lidmi" existencne zlikvidovaneho pro chytrost, ze DNES UDAVAJI TON LIDE, JAKE DRIV LECIVALI V PSYCHIATRICKYCH LECBNACH ELEKTRICKYMI SOKY. Tak proste to je.

Nemyslim, ze ta smycka jde zdola. Ta smycka jde ze strany exotickych a ruznych narusenych mensin, ktere se dnes vyzvedavaji nahoru, kterym se bohuzel nahore ustupuje a dole lidi to az tak moc nezajima - zatim.

Drive byl rasista ten, kdo tvrdil, ze jedna rasa je nadrazena druhe. Dnes budete za rasistu oznacen uz jenom proto, ze verite svym ocim a nepopirate existenci etnik, potazmo ras. Uz to z vas dela rasistu. Takze se vetsina z nas tomuto oznaceni asi nevyhne a tim padem se profesni smrt asi nekona. To by bylo mrtvol! Co to povidam! Vetsina lidi se samozrejme, jako vzdy, prizpusobi.

P. Hák 31.8.2022 14:20

Kdyby šla smyčka zdola, vládnoucí elity by se jí snažily čelit. Jenže elity to podporují.

D. Laurencikova 31.8.2022 14:35

Zmeny, ktere jdou "zdola", jsou prirozene, tak se veci proste vyvinuly. Jedna se proste o prizpusobeni se skutecnemu stavu. Nesmysly, jako zakaz Winnetoua kvuli "kulturnimu privlastneni", nikdy a v zadnem pripade nemuzou prijit zdola. To si vymysli jenom cvok.