31.1.2023 | Svátek má Marika


Diskuse k článku

DOBA: Svoboda slova není zadarmo

Svoboda slova a svoboda vůbec není nástrojem jen pro veřejně působící osobnosti. Týká se i všedních životů každého z nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 18.11.2022 19:45

Svoboda slova opravdu není zadarmo. Především je třeba oddělit samotnou svobodu říkat veřejně cokoli a případné následky, které už se zdaleka nemusí pohybovat ve slovní rovině.

Uvedu klasický příklad, na kterém lze ukázat problém neomezené svobody slova: Když začnete jen tak pro zábavu v plném kině křičet "Hoří!" a pár lidí se při tom ušlape, asi většina lidí uzná, že byste měli být zodpovědní za škody, které tím vznikly.

A stejně tak existuje hlásání myšlenek, které nemá okamžitý účinek, takže je obtížné vyvodit odpovědnost před zákonem, ale dlouhodobě jsou škody ještě větší. Jsou spíš podobné dlouhodobému vypouštění škodlivin do ovzduší nebo do vody, což velká většina podniků prováděla ještě docela nedávno (nemyslím otrávení Bečvy z poslední doby, což je jednání, které je u nás samozřejmě nezákonné, ale stav, který existoval v Evropě ještě zhruba v 50. letech 20. století, než jej tlak veřejnosti změnil). V ekonomice se tomu říká negativní externality.

Expanze internetových sociálních sítí a zisky s tím spojené způsobily vypouštění podobných svinstev do "životního prostředí internetu" a škody s tím spojené teď platíme všichni. Nejde o to, určité myšlenky zakázat (stejně jako určité chemikálie mohou průmyslové podniky dál používat), ale omezit zacházení s nimi nezodpovědným způsobem.

Například Facebook úmyslně třídí informace tak, aby provokoval emoce v diskusích, protože to zvyšuje intenzitu využívání a jeho zisky. Negativní externalitou je rozvrat politického systému, který odnesou úplně jiní lidé, než Mark Zuckerberg. A to je jenom jedna firma z mnoha. Dokud se nevyřeší, jak donutit podobné firmy k odpovědnosti, budeme se stále potácet v dnešním marasmu.