Diskuse
DOBA: Proč moudrým býti, když to není nutné
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J68o34s23k61a 73M90a19r15n97ý
Tak si nalej do chřtánu pivo , nejlépe ruussácké pivo a jdi do prdele putinovi , zmetku z ivk. Institut Velkých Komoušů . Jinak také zmetci placení rusákem ....
P86a59v77e75l 70P33r88i16n64c
Přesto si myslím, že v Evropě dnes žijeme v historicky nejšťastnější době.
Že jsme slabí ? Nejen nabušenci z fitka a nejrůznějších sportovišť, ale i průměrný Evropan je dnes mohutnější, silnější a výkonnější než byli lidé např. v 17. století.
Že hloupneme ? Průměrný absolvent základního školství má širší a hlubší znalosti než jsem měl já v 60. letech minulého století - zejména v matematice, jakkoli se havlisté snaží děti před matematikou uchránit.
Naším aktuálním problémem je vymírání.
R98o35m38a57n 80L11a46n61g77e81r
Fakt si myslíte, že dnešní průměrný absolvent základního školství má širší a hlubší znalosti než jste měl vy v 60. letech minulého století, a to zejména v MATEMATICE?
Vy jste chodil na zvláštní školu?
J48a48r29o10m26í75r 45V77o52r52l63i94c80k82ý
Ano, máme se prostě moc, příliš moc dobře, abychom si všímali základních věcí. Už ani nevíme, které to jsou.
Potom, k panu J Kostelanskému 4.9.2025 12:14: škola má vychovávat moudré lidi?! Pan J K asi myslí, že škola má vychovávat lidi, aby se stali moudrými?? Moudrým se člověk spíš stává, než učí.
Dříve platilo je vzdělaný a i moudrý = má titul. Dnes spíš platí má titul = je vzdělaný a moudrý. No a ti, kdo mají peníze a známé (ve školách), si titul kupují.
J77u47r63a 82J96u30r84a26x
No a taky má titul kde kdo, aby jich bylo co nejvíc, poněvadž je to in a aby bylo co nejmíň diskriminovaných nevlastnictvím titulu a abychom se přiblížili trendům, že.
A aby jich bylo co nejvíc, musí se snížit nároky a zavést nenáročné obory. Váha titulu tudíž klesá; o váze maturity ani raději nemluvím. Dnes neskýtá-li učební obor výuční list okořeněný maturitou, je neperspektivní, nikdo tam nechce a tudíž obor hyne na úbytě.
P90e48t47r 71K46u57b32á86č
Myslím, že tohle je jedna z příčin obrovských rozdílů současného světa. 99.999% populace se spoléhá na nejrůznější náhražkové "krabičky na práci", "krabičky na zábavu", "krabičky na sex (???)" a "krabičky na myšlení" a tím ta absurdně malá menšina, která to dělá jinak - může extrémně vyniknout.
Píšu vyniknout - nikoliv zbohatnout, protože geniální lidi často snáší zlatá vejce za korálky a cukrátka ale bohatnou cynici, co jim cukrátky mávají před xichtem.
V55l54a60d33i43m51í66r 59Č61e98r34m55á46k
Např. můj otec byl dobrý vynálezce, ale neumět prodat. Takže jsme jezdili starou Tatrovkou
V63l11a14s54t55a 78M43o46k62r63ý
Diviš 8:57
I U TAKOVÉ PRÁCE,
musíš být moudrý, když chceš být kvalifikovaný dělník a dobře si vydělat.
V56l96a31s57t79a 61M54o39k86r54ý
A CO NENÍ V
chytrých krabičkách, to do lidí " nahustí " reklama v médiích,
především na soukromých tv stanicích a ČT -
pouze co sponzoring jednotlivých pořadů/reklamu má povolenou pouze u kulturních a sportovních pořadů,
takhle to nyní na mnohé funguje, bohužel
J65o95z19e43f 56K49o36s79t13e31l97a94n39s79k37ý
Nevzpomínám si, že bych kdy nějakého veřejného činitele slyšel říct, že školství má vychovávat hlavně moudré lidi. Ne, všichni dokola opakují stejnou mantru: školství má produkovat lidi vzdělané.
Tedy vůbec nevadí, že absolventi škol budou hloupí, hlavně že budou vzdělaní.
Hloupý člověk nevidí mezi vzděláním a moudrostí velký rozdíl. Chytrý naopak ví a vidí, že to jsou dvě, zcela nezávislé věci. I člověk bez vzdělání může být velice moudrý. Hlupáků s diplomem z vysoké školy lze pak vidět všude, kam se člověk podívá.
Samozřejmě velká část moudrých lidí je i vzdělaných, a platí to i opačně: velká část vzdělaných lidí je i moudrých. Ovšem jedno není podmínkou toho druhého.
V47l43a27d90i78m88í49r 92B89e13n36e21š
a od neolitu po moderního homo sapiens se zmenšil i mozek. Ne jenom svaly a kosti, nakonec ty jsou sekundární. A zdá se, že dnes IT technologie povedou k dalšímu zmenšení. Správně. Blbneme. viz graf
M93i85c96h17a69l 47K10a80n66d90a
Pořád tu bude část populace, která bude chtít být chytrá. A bude i potřeba, protože někdo ty vychytávky pro hloupé vymyslet musí. Nakonec se z nich stane nový vyspělejší živočisný druh a ti hloupí skončí v budoucnu v zoologických zahradách jako dnešní šimpanzi.
M69i96r16o52s62l42a40v 65K61o66c51i30á41n
Kdyby nebylo zhruba stejné rozvrstvení inteligence mezi lidmi už od začátku, pořád bychom se před ohněm schovávali v jeskyních. Takže k žádnému rozdělení patrně nedojde.
Dneska jsou ti méně inteligentní prostě jen víc vidět, i proto, že se za to přestali stydět. Pamatuji ještě časy, kdy se celebrity v různých vědomostních soutěžích nechlubily, jak jsou... jednostranně zaměřené.
P28r37o48k18o64p 25D13i28v40i30š
A to jste ještě vynechal zdravotnictví. Nejenže udržujeme při životě ty, kteří by v tvrdých podmínkách zemřeli, ale ještě jim pomáháme se rozmnožovat.
Nechtěl bych, aby to bylo jinak, ale nebezpečné to je.
M37i42r93o16s24l37a56v 38K97o69c56i72á29n
Ne, není to nebezpečné. Je to plně v souladu s evolucí. Před pečující to staví výzvy a pečovaní... no, někde mezi nimi je i Stephen Hawking.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz