24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

DOBA: Nepíšeš si o něčem závadném, občane?

Standardní jezdci digitální apokalypsy jsou tři: terorismus, drogy a dětská pornografie. Poslední dobou to vypadá, že se k nim kvalifikuje ještě šíření dezinformací, ale zatím za svými třemi osvědčenými kolegy poněkud pokulhává.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 2.11.2022 6:40

Děkuji autorovi za upozornění na zajímavé téma a opět seriózně provedený článek.

Jedna poznámka: Je pravda, že ".. takové věci nelze v demokraciích jen tak nadekretovat shůry, musejí nejprve projít legislativním procesem.", nicméně pokud legislativním procesem něco takového projde, stát přestává být skutečně demokratickým. Už sám návrh ukazuje, že demokracii v EU zvoní umíráček. Pokud něco takového neprojde, zkusí se to příště v jiné podobě a bude se to zkoušet tak dlouho, dokud to neprojde - taková je praxe EU.

A druhá: Pan autor cudně pominul postoj Fialovy vlády. Čeká se, co jí bude doporučeno shora, nejsou oficiální informace, nebo by už bylo příliš rizikové o tom u nás psát?

R. Gramblička 2.11.2022 6:54

už zase? Vidíte Mariánovi do hlavy, když soudíte, že něco "cudně pominul"? Ani jeho nemůže napadnout všechno, resp. to nemusí považovat za důležité vzhledem k tématu. Jaký je postoj vlády je víceméně jedno, pokud většina direktív pochází z Bruselu. Krom toho, proklamace jsou jedna věc, činy věc druhá, viz Burešova vláda vs green deal

R. Langer 2.11.2022 7:02

Nesouhlasím, že "postoj vlády je jedno", pokud v uvádění těchto opatření do praxe předbíhají i ty noty z Brusele. ;-€

J. Novák 2.11.2022 7:12

Ústava má i dnes přednost před direktivami EU. To by ale na Ústavním soudu v Brně nesmělo sedět Rychetského bratrstvo kočičí pracky, které je aktivním činitelem destrukce demokracie a Ústavního pořádku v této zemi.

L. Novák 2.11.2022 9:11

Neměli by tam posadit vás? Lži a propagandu zvládáte úspěšně...

R. Langer 2.11.2022 9:20

Na vás, bolševiky z Brusele nemáme, soudruhu. ;-D

V. Kuhaj 2.11.2022 11:48

Ale Rychetského rozhodnutí mělo opravdu lví podíl na soudním zrušení kvóra pro koalice, takže umožnil účast na vládě i menším stranám.

P. Hák 2.11.2022 14:46

Popisuju, co autor (ne)napsal. To přece vidím, že to tam není. O tom, co si myslí, tam není ani slovo.

Kdybyste ten odstaveček dočetl do konce, možná byste si všiml, že nechávám několik možností, proč to tam není. A kdybyste můj příspěvek četl od začátku, možná byste si všiml, že mu hned na začátku děkuji.

Pokud to myslíte tak, že nemáme právo se na něco ptát, tak nebojte, oni ty diskuze brzo zaříznou.

L. Kuča 3.11.2022 23:06

Tak třeba zrovna ohledně vměšování se státu do toho, jaké má kdo názory na zahnaničněpolitickou situaci jsem celkem klidný. Tam žádné drama nečekám. Co znervozňuje mne, je obava z tlaku shora na "politickou korektnost", či aby člověk ani slovíčkem neurazil příslušníky nějaké (kolikrát vysoce pochybné) společenské minority a vůbec aby byl patřičně sociálně zglajchšaltován a ekoteroristicky zpracován podle vzoru kdejakého zvěrstva západních sociálinženýrů, které až s nepochopitelnou lačností naši loutkovodiči hekticky implementují, nejlépe až do bodu 'papežštější než papež'. A úplně mě děsí představa kombinace tohoto vynuceného stádního chování s optoelektronickými prostředky ' facial and specific movement patterns recognition', tak úspěšně testovanými v Čínské rádobylidové republice. Pokud by se to nechalo zajít daleko, tak se změníme ve fešácký koncentrák, který poběží dle not dodaných shora, protože chovat se dle vlastního úsudku jen málokomu strach dovolí.

Páně Fialovu připokakanost tváří v tvář Bruselu asi autor ani nepovažoval za nutné zmiňovat. Asi stejně jako to, že dnes bude v noci tma.

P. Hák 4.11.2022 17:50

On to ani nemusí být stát - udělá to na přání vlády soukromá firma. Diskuze na většině mainstreamových médií byly hodně deformované už před rokem, kdy jsem přestal chodit na Novinky atd. Máte pravdu, že nešlo jen o politiku, objevovali se náhle pisatelé s téměř identickými uvědomělými názory, kterým nasakakovaly lajky po desítkách, zmínka o nich byla banována s tím, že "nesouvisí s tématem". Jinde byly nepolitické komentáře bez zřejmého důvodu (žádné urážky, vulgarity) smazány. Jiným přitom prošly vulgarity, urážky, obviňování.

Ten elektronický koncentrák mne děsí taky. Pokud se to navíc udělá tak, že bez mobilu si člověk nic nezařídí... Bohužel postihovat v tomto systému nesouhlasící je pro vládu strašné lákadlo.

P. Hák 4.11.2022 17:52

Mám ještě dotaz off topic, doporučoval jste mi cosi od Depeche Mode a já to zapomněl. O co šlo?

L. Kuča 4.11.2022 18:16

Už jsem ten článek našel pod kontroverzí okolo Rogera Waterse - tady je to ve 2 kusech nakopírované:

Jinak tedy zrovna CTA je takové trochu tréninkové album, nepříliš melodické, spíš minimalistické, neřekl bych, že úplně špatné, nicméně poněkud prosovětské a něco působí jako demoverze. Načisto tento styl alba rozvinuli v největší melodické i aranžérské parádě na následné Some Great Reward, schválně si to pusťte, jestli je to třeba na Youtube jen tak mimochodem k nějaké práci (ale nevylučuje se to s tím, že si dáte soustředěný poslech). Nejlepší je asi Songs of faith and devotion, ale to je album spíše rockové s elektronickou příchutí, aranže jsou komplikované, mnohovrstevné, kvalita alba je na nich závislá úplně stejně, ne-li více než na samotných melodických motivech. Ale prokousat se tím na první poslech dokážete, jen pokud dokážete sledovat třeba 3 instrumentální linky + bicí + efekty + zpěv najednou. To já třeba nedokážu, plně jsem jej docenil až na několikátý poslech. Na ten první jsem se spíš lehce zděsil. Rock jsem nečekal.

P. Hák 5.11.2022 8:58

To je ono, děkuji.

Já se neptal kvůli politice, poslouchal jsem muziku :-)

L. Kuča 4.11.2022 18:17

Jinak DM naštěstí byli vždy té střízlivosti, že politické postoje v textech samotných jsou jen v lehkých a někdy i nejednoznačných náznacích. Asi si byli od celkem raného věku vědomi toho, že to, co je dneska horká aktualita, která hýbe emocemi, bude za 10, 20 let nevzrušivá, popisná historie. A tak dopadne i příliš angažovaná píseň. Nicméně občas 'naznačovali' v období CTA skladbou Get The Balance Right!, která se paradoxně na album ani nedostala, stejně jako punkově-budovatelská, jednoduchá, ale dost nápaditá Work Hard. Na samotném albu pak spočinuly Pipeline, Everything Counts a Two minute warning. Ekologická The Landscape Is Changing nám dneska může připadat úsměvná, ale v 80. letech to na některých místech vážně vypadalo, že průmyslové znečištění je promění v měsíční krajinu, takže bych to nezesměšňoval. Spíš mi tváří v tvář tomuto přijdou k smíchu někteří bojovníci minulých válek, kteří dneska mají ekohysterický záchvat z něčeho, co by tehdy bylo hluboko pod rozlišovací schopností. A berou sami sebe děsně vážně. Potom už jen tak lehce zavadili o politiku v New Dress, To Have And To Hold, až trošku příliš už tlačili na pilu v John The Revelator, ale v hudební historii ji naštěstí do budoucna udrží melodický motiv. (Vina Bushe ml. je většinou lidí zapomenuta už léta.) A novodoběji tu máme otřesně progresivistickou Going Backwards a hned za ní je na albu Where's The Revolution - poněkud střízlivější.

Ovšem nikdy se nepustili do něčeho obdobného: https://www.onges-erasure-page.co.uk/lyrics/a-z/unsung/index.html

No je toho k přelouskání dost :-)

J. Vintr 2.11.2022 9:16

Demokracie je v EU mrtvá už dávno. Jen její mrtvolu doposud nepohřbili a předstírají, že stále žije...

V. Kuhaj 2.11.2022 11:50

Výstižné podobenství.

P. Hák 2.11.2022 18:48

Blbý je, že my v tom začínáme hrát prim. Teda naši místodržící.

M. Dvořák 2.11.2022 6:28

A co v naší krásné, drahé, demokratické a zcela svobodné České republice?!

E. Tkadlec 2.11.2022 6:19

I u nás přituhuje. Už máme dokonce prvního oficiálního cenzora Rakušana. Co mě ale udivuje, kolik lidí tomu nadšeně tleská. Člověk tak lépe chápe rok 1948.

P. Hák 2.11.2022 6:42

Hlavně většina lidí vůbec netuší, co se děje. Jak říkal Petr Robejšek, když chtějí něco koupit za pětistovku, klidně o tom hodinu hledají informace, ale informace o politických věcech nehledají. Oni totiž nevědí, že mají hledat.

V. Kuhaj 2.11.2022 14:36

Robejšek mě už párkrát v dobrém zaujal. Kandidoval někde? Ani jsem si nevšiml. Škoda.

P. Hák 2.11.2022 14:47

Myslím, že on na praktickou politiku není. Ani u těch Realistů nešel na kandidátku. Myšlenkově a asi i osobnostně má blízko k Trikoloře.

Jo, škoda.

J. Novák 2.11.2022 7:15

Hitler byl také Rakušan.

J. Bricklayer 2.11.2022 9:44

Pozor na velká s malá písmena...v dnešní době to může být rozdíl mezi kriminálem a svobodou...holt historie se nám vrací jako Bumerang.:-P

J. Joudová 2.11.2022 16:46

Jak to jako myslíte? Rakušan se píše s velkým R v každém případě, až už jde o příjmení, nebo o příslušníka rakouského národa.

J. Vintr 2.11.2022 1:49

Jestliže tohle jde tedhnicky zařídit, tak už to nepochybně dávno dělají. Neexistece zákona, který by to "legalizoval" jim asi jen trochu vadí to naplno použít proti lidem...

Š. Formánek 2.11.2022 1:01

Šifrování je podobně otřásající jako atomová bomba (narážka na Heideggerovu věc).

Politici nechápou, že když dají zadní vrátka pro šmírování, znemožní ergo šifrování vůbec.

Pochopit šifrování je dosáhnout jisté formy svobody, k tomu mně popouzí hackerská pýcha. (Ta svoboda je v jistotě, že texty, které jsem si zašifroval nikdo nepřečte do soudného dne, protože na to existuje matematický důkaz neprolomitelnosti vernamovy šifry a já vím, že v procesu její aplikace jsem dodržel šechny podnínky jeho platnosti.)

P. Labaj 2.11.2022 2:42

Kdysi dávno, když se teprve začala ve velkém rozšiřovat PC a na nich různé kryptovací programy (někdy kolem roku 1995) jsem si o tom povídal s nějakými policajty. Ptal jsem se jich jak to případně řeší, jestli mají nějaké extra silné stroje, které to třeba lámou hrubou silou nebo jak. Dostal jsem lakonickou odpověď, že lepší, rychlejší a levnější prostředek je gumová hadice. Tolik k té neprolomitelné Vernamově šifře.