Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Jak dezinformace šíří „bojovníci“ proti dezinformacím

diskuse (47)

Jiný názor na „změnu klimatu“, nebo Green Deal je podle různých „ověřovatelů zpráv“ brán jako dezinformace. Jedním z nich je Bob Kartous. Jak vypadá jeho argumentace?

Bob Kartous je médii prezentován jako odborník na dezinformace. Jeho základním problémem je to, že je jedním ze dvou mluvčích prakticky anonymní organizace Čeští elfové, která si osobuje nárok na rozpoznání dezinformací. Nikdo tedy neví, kolik oněch „Českých elfů“ ve skutečnosti je. Nejsou třeba náhodou mluvčí jedinými členy této mediálně vlivné skupiny?

Snaha ovlivnit veřejnost, či veřejnost v jiném státě, je nejspíš stará, jako nejstarší státy. To až v posledních pár letech se z ní stalo téma vládnoucích garnitur euroamerické civilizace. Pojmenovalo se dezinformace a vládní politici hlásící se k liberalismu se na něj permanentně odvolávají. Opírají se přitom o názory a analýzy údajných expertů na dezinformace. V Česku je jedním z nejznámějších Bob Kartous. Velký rozhovor s ním loni v listopadu přinesl server Obnovitelně cz (zde). V čem spatřuje dezinformace v tématu klimatu, Green Dealu a energetiky?

V celém rozhovoru nikde není ukázka zprávy, kterou by Kartous rozebral a seriózně vysvětlil, proč jde o dezinformaci. Což poněkud komplikuje možnost s ním polemizovat nad konkrétními materiály. I bez toho je však možné si všimnout několika rozhodných argumentačních podivností. V podstatě dezinformací v tom smyslu, jak s nimi elfský mluvčí pracuje. A jestli dezinformuje hlavník bojovník proti dezinformacím, je zřejmě někdo problém…

Zřejmě nejkonkrétnějším, co v rozhovoru Kartous uvedl k údajným dezinformacím o „klimatických“ tématech bylo vyjádření k výsledku referenda o instalaci větrných elektráren v Josefově.

„Referendum dopadlo negativně, obyvatelé odmítli zdroje větrné energie. Ačkoliv nelze přesně říct, do jaké míry měla dezinformace vliv, skutečnost, že byla šířena prostřednictvím nejvyšší místní autority, je alarmující. Určitě to nebyl jediný důvod, proč referendum dopadlo negativně, ale vliv, který dezinformace měly na politické rozhodování, byl velký,“ říká mluvčí Českých elfů. Onou „nejvyšší místní autoritou“, jež šířila dezinformace, byl podle České televize místní lékař. Dezinformace spočívaly v tvrzení, že větrné turbíny jsou nebezpečné „pro životní prostředí, ale také pro zdraví lidí“.

Dopady větrných elektráren na životní prostředí přitom jednoznačně nejsou dosud dostatečně prozkoumané. Dostupné studie o počtu zabitých ptáků, tunách zabitého hmyzu, lokálním oteplování, nebo dokonce o možném vlivu na cirkulaci vzduchu z moře na kontinent zatím nebyly seriózně vyvráceny zde, zde, zde, zde, zde a zde). Čili ve slušně vedené diskuzi, je minimálně potřeba připustit možnost, že jejich tvrzení se zakládají na pravdě. S tím si však Kartous neláme hlavu.

Vliv větrných elektráren na lidské zdraví také není z vědeckého hlediska jednoznačně definovaný. Lopatky jsou nezpochybnitelně zdrojem hluku. Negativní důsledky dlouhodobého hluku na lidské zdraví popsány jsou. Zatím zcela neuspokojivě je popsané to, co s lidmi udělá pobyt ve vzdálenosti pár set metrů, od větrné elektrárny. Příznivci větrníků tvrdí, že nic, odpůrci tvrdí, že hodně. Jak to je opravdu, nevíme.

Z obojího je však zřejmé, že prohlásit josefovského lékaře za dezinformátora, není příliš seriózní. V kontextu s tím, že není uveden kontext, by se dokonce přímo mohlo jednat o dezinformaci.

Bohužel způsob argumentace, kdy se neříkají všechna fakta, který Bob Kartous prezentoval, je pro příznivce Green Dealu charakteristický. Dobře patrné je to i z jeho dalších slov: „Skrze Green Deal například dezinformátoři útočí na Evropskou unii, zobrazí ji jako dysfunkční model, který se snaží vnutit zemím jako je Česká republika něco, co nemůže fungovat, co zemi oslabí“. V tomto postoji, zdá se, chybí vůbec možnost, že je kritika Green Dealu oprávněná. Což, však je v mnoha případech, o kterých iUHLI.cz průběžně informuje, právě tak. Bohužel. A místo toho, aby se o plánech EU vedla technologická a fyzikální diskuze, kritické názory se zahrnují do kolonky dezinformace.

Což neprospívá nejen ekonomice členských států či jejich energetice, ale také důvěryhodnosti unijních představitelů a jejich záměrů.

Poskytl server iUhlí.cz

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz