30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

DILEMA: Soukromý a veřejný statek

Rozhodování je vždy volbou a jediným kritériem při této volbě z různých možností, které připadají v úvahu, je míra výhodnosti. Snažíme se poměřit výhodnost různých variant a pak zvolíme tu výhodnější. Každý podle svých kritérií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plíva 25.9.2023 12:46

Když si někdo postaví hlavu a nechce dálnici přes svou zahradu, může stát použít násilí, vyvlastnit? Když se stavěly v USA železnice, a to stavěly soukromé firmy, tak, chudáci a indiáni neměli nárok.

Když obec nechce těžbu lithia, protože to zhorší život lidí, může to polosoukromá firma ČEZ prosadit?

Je vzdělání soukromý statek? Tak proč je povinná školní docházka.

Je naše tělo a zdraví soukromý statek? Může být očkování povinné?

V. Kučer 25.9.2023 17:41

Když staví v USA firma ve veřejném zájmu stát pozemky vyvlastní a nějaké Children of the Earth si tam ani neškrtnou.

M. Kocián 25.9.2023 18:07

Asi se tu střetává ochrana jedince a ochrana společnosti před jedinci. Z kriminálního hlediska je to nutné, ale je tam obrovská šedá zóna. Na kterou stranu se rovnováha vychýlí záleží nejen na stupni demokracie, ale doslova případ od případu. Zobecnit to asi nelze.

C. Berka 25.9.2023 12:08

třídy samozřejmě existují: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_t%C5%99%C3%ADda

V. Povolný 25.9.2023 12:01

V zásadě souhlas, jen bych podotkl, že situace je mnohem složitější. Stát má přirozenou tendenci brát si čím dál víc pravomocí na úkor soukromých statků a soukromých pravomocí. Do značné míry za to můžou voliči, kteří volí strany, které jim toho nejvíc slíbí. A to stojí peníze a peníze je potřeba někde brát, což v konečném důsledku znamená posílení "statků" veřejných na úkor soukromých. Konzervativec, který říká "budete makat, až se z vás bude kouřit" se do vedení státu nedostane, protože ho tam prostě nezvolí a ještě může být rád, když ho nevyhodí z práce a nebudou vláčet mediálním hnojem. Tento stav trvá tak dlouho, dokud se to nezhroutí. Krach je nevyhnutelný.

Další úrovní úrověň je nadnárodní. Stát posiluje na úkor soukromého sektoru taky na základě příkazů z Bruselu. Příkazů, které je nutno splnit pod sankcemi. Vazba mezi politiky v Bruselu a soukromými statky v ČR je - troufám si tvrdit - nulová. O něčem takovém by se dalo mluvit v případě Německa, ale ČR? K smíchu, malá ekonomika v totální závislosti na Německu, politická reprezentace bruselštější nez Brusel. To nemůže brát nikdo vážně.

Š. Hašek 25.9.2023 9:23

Jelikož se neustále snižuje množství "soukromých statků" (zde myslím občanská rozhodnutí) a zvyšuje se množství "veřejných statků" (zde myslím rozkazy státu) , opravdu "pomalu ohříváme totalitu"!

Samozřejmě absolventi hodnotových studií jsou opačného názoru! Každá státní vyhláška je přeci "někam přibližuje"! Mě tedy skoro vždy vzdaluje.

D. Polanský 25.9.2023 8:48

Asi jako, že není věcí státu, že vláda si kupuje hlasy bohatších rodin tím, že jim dá gratis 1 milion na zvelebení svého domu. Pokud je, musí dát milion i tomu, co platí nájem nebo bydlí ve svém, ale v paneláku.

M. Kocián 25.9.2023 11:57

Vláda nikomu nic nedává. Jen jedněm bere a druhým dává, poté, co si sebere svou "provizi". Ale to z těmi domy je prostě jen nehorázná pitomost.

P. Vaňura 25.9.2023 13:49

Ne, to je bruselský ZLOČIN! Brusel nutí vládu, aby okrádala celý národ, chudé i bohaté, nesmyslnými "povolenkami" na CO2. Takto získané peníze se musí POVINNĚ rozházet na zelené nesmysly!

J. Jurax 25.9.2023 15:18

Souhlas.

A naši představitelé v bruseli všechny ty peachoviny v uctivém předklonu schválí, vzepřít se nedokáží ... a my je furt volíme, protože jiní na trhu nejsou ...

M. Kocián 25.9.2023 18:09

A myslíte, že kdyby nebyl Brusel, tak by to vlády nedělaly? Samozřejmě, na některé pitomosti by našinec nepřišel, ale určitě by se našly jiné, ve svém důsledku podobné.

F. Navrátil 25.9.2023 8:25

Základní smlouvou je ústava. V některých bodech je porušována za blahovolného přihlížení ústavního soudu. Máme tam například svobodu slova, ale za vyslovení nevládního názoru jsou lidé zatýkáni, odsuzováni, pokutováni, vězněni, vláčeni provládními médii a vyhazováni z práce. Nebo bod týkající se zákona o referendu není naplněn desítky let, což nechává klidným ústavněprávní kabaretiéry typu Jenerálova poradce Kysely, kteří neustále žvaní o "duchu" ústavy.

Š. Hašek 25.9.2023 9:31

Debatoval jsem s pracovníkem "Kancelář na přidělování dotací". Věk 35 let. Přesné vzdělání nevím. Ústavu ČR příliš/vůbec nezná, neboť vyznává "jasný" názor, že "pokud státu hrozí nebezpečí" (blíže nespecifikoval, ale zejména prý dezinformace), tak je "třeba jednat ihned".

Tak jsem se ho zeptal "kdo jako bude jednat ihned"? Toto ho malinko vykolejilo. Tak následovala taková vykuleně drzá rozpačitost. Tak jsme toho nechali. A přešli jsme na počasí. A další Plzničku.

K. Kubů 25.9.2023 8:11

V normální demokracii by se takováto společenská smlouva stala ideologickým základním kamenem politické strany, která by pak tuto smlouvu hájila v parlamentu.

Jenže dnes už žádné strany stojící na ideových základech neexistují. Jsou více či méně populistické a pragmatické při snaze získat moc. Představa, že by měli získat mandát na základě ideového souznění, již nepatří do výbavy žádného politického marketéra.

D. Polanský 25.9.2023 8:50

To by politici museli vědět, co je to ideový základ politické strany. Ale to chcete od nich hodně.

M. Kocián 25.9.2023 4:53

Pokud je to, co autorka píše, pravda - a já myslím, že je - pak je ovšem součástí tohoto problému a nikoliv jeho řešením ve smyslu "kapři si rybník nikdy nevypustí".

D. Polanský 25.9.2023 8:51

Jenže i ona je teď jedním z kaprů.

Z. Jemelík 25.9.2023 0:46

Není mi jasné, koho autorka vyzývá k aktivitě a nejsem si jist, že problém je tak žhavý, jak předkliádá.

J. Prečuch 25.9.2023 3:10

Naopak já vidím , kam senátorka míří a je mi jasné , ze téma je naprosto aktuální . Neboť prave věci intimní a osobní se stávají předmětem nesmyslné vynucovanymi .

J. Kostelanský 25.9.2023 5:48

Pani senátorka sice pláče pěkně, ale na nesprávném hrobě. Kde má lepší možnosti něco v tomto (nebo jakémkoli jiném) směru zlepšit než právě v Parlamentu?

Nebo snad očekává, že čtenáři NP napíšou petici a pošlou ji do Parlamentu?

R. Langer 25.9.2023 7:10

No, mohli by...

M. Kocián 25.9.2023 7:52

Ale ona to může iniciovat mnohem snáz a s větší váhou, než má "hlas lidu - hlas boží" v naší sekulární zemičce.

Z. Lapil 25.9.2023 7:52

S petici v ruce by se jí určitě přesvědčovalo líp.

M. Kocián 25.9.2023 12:22

Pravda, za posledních třicet let se ukázalo, že petice je mocný nástroj.