1.2.2023 | Svátek má Hynek


DEMONSTRACE: K počtu účastníků na Václaváku

24.4.2012

Tak nějak mi nesedí čísla týkající se počtu demonstrantů na veleakci odborů a spřátelených organizaci v sobotu v Praze. Obrázky publikované v médiích se sice snažily situaci dramatizovat, ale jakmile se kdekoliv objevil alespoň polocelek (o celku ani nemluvím), situace tak nějak neodpovídala vzrušeným komentářům novinářů.

No a tak jsem zkusil jednoduchou "analýzu" dostupných dat, tedy obrázků publikovaných ve fotogalerii na iDnes.cz (a nejvíce jsem asi použil obrázky 1 a 3).

obr 1

obr 3 - výřez

Nejprve jsem si z obrázku 3 vybral největší možný obdélník co nejhustěji souvisle pokrytý demonstranty a zkusil zjistit jejich počet. Nebudu unavovat detaily, ale spočítal jsem osoby v obdélníku uprostřed hejhustěji obsazené oblasti obsahujícím 150 lidí a pak jsem to stanovil pomocí plošné hustoty (vydělil jsem plochu velkého výběru plochou toho menšího a násobil počtem lidí v tom menším). Chybu stanovení odhaduji asi na 15%, protože na snímku 3 je plocha pokryta poměrně stejnoměrně. Mimochodem - jedná se o fotografii nejhustěji pokryté části Václaváku.

Tento obdélník jsem si pomocí výrazných orientačních bodů promítl se započtením perspektivního zkreslení do obrázku 1 a následně zopakoval od ocasu koně až po koleje tramvaje (tj. od magistrály až po křižovatku Václaváku s Vodičkovou a Jindřišskou) - vně tohoto výběru je hustota lidí zanedbatelná a lze je s úspěchem považovat za "šum pozadí", tj. turisty, čumily, novináře apod. Chtěl jsem získat horní odhad počtu,takže jsem nepočítal

- se zjevným razantním úbytkem hustoty demonstrantů směrem ke spodku Václaváku

- s plochou zeleně

- s plochou zabranou stánky různých spolků jako "Ne základnám" ap.

- s plochou zabranou sv. Václavem, tribunou s organizátory a řečníky a s bezpečnostním koridorem kolem tribuny a techniky (mimochodem - všimli jste si, jak daleko si odborářští bossové drželi demonstranty od těla?).

Na základě ostatních snímků galerie je možno zanedbat počet lidí ve vedlejších ulicích a vzhledem k tomu, že Opletalova ulice i magistrála jsou už prázdné, lze bez velké chyby prohlásit, že všichni demonstranti jsou už na Václaváku přítomni.

Spočítal jsem pak, kolikrát se mi můj referenční obdélník vešel do vymezené oblasti demonstrace, a počet umístění jsem vynásobil počtem demonstrantů v referenčním obdélníku.

Vyšlo mi cca 26 000 lidí, což je méně než čtvrtina toho, co Zavadil a spol. prohlašovali. Chyba takovéto aproximace je dle mého názoru opravdu velká (klidně i ± 50%), ale tento rozdíl skutečně nelze vysvětlit ani takovou chybou odhadu.

(Použil jsem Photoshop a pro kontrolu jsem ještě tu "referenční oblast" přepočítával v Illustratoru tím, že jsem si hlavy označil puntíky a ty pak spočítal jako objekty.)

Odlišnost výsledku od údajů s chutí publikovaných v médiích mě přiměla k pokusu o křížové ověření nějakou jinou metodou. Zkusil jsem proto změřit plochu dané oblasti, což lze na poměrně hezké aplikaci na stránce ČÚZK. Tam uvedená plocha vyšla na cca 17 000 m2 (tentokrát jsem ovšem zelené plochy a prostor kolem sochy sv. Václava odečetl...), takže při výše odhadovaném počtu 26 000 demonstrantů nám vychází cca 1,5 protestujícího na m2, což je zejména při pohledu na spodní a horní část dotčené oblasti docela přijatelný výsledek. (Zato při panem Zavadilem deklarovaných 120 000 demonstrantech by to bylo 7 osob na m2 - a to je opravdu slušná tlačenice, která se při pohledu na většinu postav na fotografiích při vší úctě k nim nejeví příliš reálnou a snímky z demonstrace ji rozhodně nepotvrzují).

No a tak mi vrtá hlavou, proč se zkontrolováním údajů poskytnutých organizátory žádný novinář nezabýval. Minimálně iDnes.cz má k dispozici snímky v dostatečném rozlišení (ty použité v galerii mají zredukované rozlišení), aby to šlo spočítat podstatně přesněji - a to nemluvím o sofistikovanějším software, který by to spočítal ještě přesněji. A nepochybuji o tom, že vysokorozlišující kamery policie by mohly poskytnout ještě zajímavější data (obávám se, že často i s podrobnými údaji o účastnících) - ale tady s úniky informací nepočítám, tohle se panu Randákovi nehodí.

Prostě mě fascinuje skutečnost, že zjevné kecy se neověřují, pokud mohou posílit dojem o všelidovém odporu proti zkorumpované vládě. Zdá se mi nicméně, že skutečně máme nezávislá média - a to i (a především) na zdravém rozumu.

Omlouvám se, že jsem laskavého čtenáře znechutil tímto nezáživným čtením; ale i já se v poslední době cítím znechucen, byť asi něčím jiným, než organizátoři hodnocené akce...

Praha 22.4.2012

P.S. Mimochodem - tvrzení odborářů chápu po všech stránkách! Je třeba zdůvodnit náklady na dopravu demonstrantů (při 120 tisících je cena za osobu 4x příznivější, než při 30 tisících), na přípravu, PR, mzdy a obecněji existenci odborářských funkcionářů apod. V tomto světle se pak i příprava generální stávky jeví velmi logickou. Je třeba zdůvodnit vysoké náklady na provoz Domu odborových svazů a zejména na mzdy jeho zaměstnanců a funkcionářů. A to, že odbory mluví za relativně malou část zaměstnanců a přitom vydírají celý stát, je zjevně v tomto kontextu vedlejší.

Opravdu mě ale štve fakt, že to musím platit i já ze svých daní, protože odbory a koneckonců i všechny ty spolupořadatelské spolky typu ProAlt, Ne základnám a v neposlední řadě i přispívající politické strany pobírají příspěvky ze státního rozpočtu, a podílejí se tak na rabování napjaté státní pokladny. A přitom deklarují, že kradou ti druzí. To jsou ty paradoxy.

(Totožnost autora je redakci známá.)

Nevěřící Franta