7.5.2021 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JJ 31.12.2007 13:49

Re: Je jedna věc, zabývat se změnami klimatu a druhá, využívat jich politicky

Vzhledem k tomu, ze emise jsou prakticky kontinualne, musite zminit i casove obdobi, pro ktere to ten vybuch prebije.

JJ 31.12.2007 13:48

Re: Re (L.Metelka): "Pokud jsou ekonomové toho názoru, že adaptace (přizpůsobování se) je lepší reakcí na změny klimatu než prevence (direktivní omezování emisí skleníkových plynů), měli by to také odborně doložit.":

Proc by mel radit nekomu, komu chybi elementarni zaklady slusnosti? ;-D

JJ 31.12.2007 13:46

Re: Operujete zde s 0,1%

R^

JJ 31.12.2007 13:43

Re: Re: Re: Re: Re: "Pokud jsou ekonomové toho názoru, že adaptace (přizpůsobování se) je lepší reakcí na změny klimatu než prevence (direktivní omezování emisí skleníkových plynů), měli by to také odborně doložit."

No, kdyz ho v jedne vete o neco zadate a zaroven rikate, ze je lhar a podvodnik, tak nic moc necekejte.

L.Metelka 30.12.2007 23:00

Re: Re: Re: Re: Re: Mno..

Pravděpodobnost a statistika se v klimatologii používá velmi hojně. Dokonce existuje odvětví klimatologie, zvané statistická klimatologie. Velice úzce spolupracuje s matematiky-statistiky.

Beldor 30.12.2007 22:32

Re: Re: Re: Re: Mno..

Ajaj dalsi co blaboli a nevi o cem...).. Tak me prosim poucte co je na mem vysvetleni spatne? :) rad se necham ovlivnit nejakym jinym klimatologickym vzorcem :) ,ale necekam ze odpovite:-D

L.Metelka 30.12.2007 20:39

Re: Re: za co mohou lidé?

;-D

Rozhodně výrazně přesněji...

Sýček 30.12.2007 17:43

Pro pana Metelku, pana Goreho a dolší bojovníky proti GW

"Jen já vás vyvedu z listopadu do prosince" Karel Čapek, Podpovídky. Věnováno diktátorům Hitler, Musolini, Franco.

Sýček 30.12.2007 15:10

Re: za co mohou lidé?

"To je věda už na takové výši, že dokáže s dostatečnou přesností vyjádřit celkový obsah tepelné energie ve spodních vrstvách troposféry? Plus minus 50 nebo 80 %?"

Dnešní odhady se pohybují v mezích [-95%, +300%] s pravděpodobností 25% ;-D

Ladislav N. 30.12.2007 1:12

Re: Re: Re: Re: debata žádná není, pokud někdo vyjádří pochyby, je za kacíře

Ale prvotní problém je v nesmyslech socialistů, ne v tom, že nesmyslně nastavené motivace někdo využívá ke svému prospěchu, a vytahuje tak peníze z kapes daňových poplatníků.

Za totality taky lidé krmili relativně levným a státem dotovaným chlebem králíky. Kapitalismus sám o sobě takové nesmysly nevnucuje.

Ladislav N. 30.12.2007 1:07

Re: zelena, nikoliv modra planeta

Jo, plná zelených a rudých magorů... Rv

ctenar 29.12.2007 20:32

za co mohou lidé?

Globální průměrná přízemní teplota je

vyjádřením celkového obsahu tepelné energie ve spodních vrstvách

troposféry. Atmosféra nikdy není v přesné termodynamické rovnováze, je

v kvaziroivnovážném stavu.Jinak studium termodynamiky atmosféry třeba na katedře meteorologie MFF UK bych Vám nepřál...

A proč ne. - Nejde o to studovat, jde o uchopit, rozumět a umět používat. Někdo může studovat celý život, a stejně je to k ničemu. To je věda už na takové výši, že dokáže s dostatečnou přesností vyjádřit celkový obsah tepelné energie ve spodních vrstvách troposféry? Plus minus 50 nebo 80 %? Pokud někdo staví (a nepochybuje o) na takovýchto konstrukcích, nechť nemluví o vědě. Nepochybuji o tom, že lidé ovlivňují klima, ale za daného stupně poznání činit závěry, které se činí, je absurdní. Po celou dobu existence Země se klima mění, a to, i když tu nebyli lidé, a bude tomu tak stále. Jednoho dne tu nebudou podmínky vhodné pro život, a nastalo by to stejně, možná o něco později, možná o něco dříve, i kdyby tu lidé nebyli.

D.M. 29.12.2007 20:01

zelena, nikoliv modra planeta

D.M. 29.12.2007 20:01

Re: Operujete zde s 0,1%

Soudruhu Magore (majore), vy toho vite o chaosu opravdu malo ;-P

M.Lapin 29.12.2007 16:14

Re: Otevřený dopis o změně klimatu

O tejto aktivite viem, prof. Fred Singer bol aj v Bratislave a agitoval v prospech uvedenej skupiny "odborníkov". Prof. Singer mal v Bratislave aj 60-minútovú prednášku, ktorou nezaujal najmä preto, že používal úmyselne vybrané staršie podklady, prezentoval čiastočne nekompletné a čiastočne aj zmanipulované argumenty bez udania pôvodného zdroja. Diskutoval som s ním o jeho sporných argumentoch, sám nakoniec priznal, že nemá prehľad o najnovších výsledkoch monitoringu zmien klímy a ani výskumu klimatickej zmeny. V zozname sú uvedení predovšetkým starší odborníci ako 65 rokov, ktorí nikdy nepracovali v klimatologickom výskume. Niektorých expertov podpísaných pod týmto listom poznám iba z literatúry, nenašiel som ani u jedného z nich nejakú zásadnú publikáciu dotýkajúcu sa výskumu klimatickej zmeny, všetko som ale nesondoval. Pre naznačené dôvody považujem uvedenú aktivitu za viac ako diskutabilnú.

Rokurota Makabe 29.12.2007 13:14

Re: Re: Re: Mno..

Něco takového naopak klimatologie nejen že používá, ale je to pro ní základním pracovním nástrojem. Napřed si, prosím, přečtěte aspoň nějakou populárně-vědeckou publikaci o oboru, než se začnete veřejně ztrapňovat :)

Magor Milda 29.12.2007 11:04

Operujete zde s 0,1%

to je sice také hausnumero, může to být o několk řádů přehnané, nebo i o něco větší, v každém případě však okrajový efekt. Protože však klima je chaotický proces, který se sice opakuje v cyklech, ale náhodně modulovaných, mohlo by se s pravděpodobností řádově také 0,1% , že se to 0,1% vyskytne zrovna ve chvíli labilního stavu a způsobí zvrat jiným, než obvyklým směrem.

Je to něco, jako očkování bouřkových mraků suchým ledem, déšť se tím může, ale nemusí urychlit.

Já osobně se připravuji na změnu podnebí, mám příkopy a kanály v perfektním stavu, vylepšil jsem vloni hromosvod a upevnil vše, co by vichřice mohla utrhnout. Jinak se tu na vršku nebojím, autem jedu jednou za dva týdny na nákup a topím dřevem, protože mně to nic nestojí, válí se ho kolem nás plno. Spotřebu elektřiny jsme proti předloňsku snížili téměř o 50%, dokonce jsem dostal ještě peníze zpět. Mrzí mně, že se politicky ta imbecilita využívá ke ždímání peněz z poplatníků.

beldor 29.12.2007 10:14

Re: Re: Re: debata žádná není, pokud někdo vyjádří pochyby, je za kacíře

Ale je...socialisticke vlady zavedou dotace a kapitalisti je rychle vyuzijou aby se napakovali..tohle by za "komunismu" mozne nebylo :) protoze tehdy se lidem makat na stat kupodivu nechtelo :)

Ivan Nový 29.12.2007 7:31

M.,

šanci na přežití určuje moje i vaše peněženka, ne klima, to se měnilo vždy a jen ekonomická síla dané civilizace umožňovala se s ním lépe či hůře vyrovnávat.

xyz 28.12.2007 23:49

Výcucy z výcuců výcuců výcuců ....

Tak nějak se dají charakterizovat mnohé články obhájců lidského podílu na GW. Moc jsem se pobavil nad článkem, snad šlo o EURO,  kde horlivý redaktor napsal článek na základě výcucu z výcucu ze tří výcuců z výcucu ze zprávy IPCC.

Ladislav N. 28.12.2007 23:36

Re (L.Metelka): "Pokud jsou ekonomové toho názoru, že adaptace (přizpůsobování se) je lepší reakcí na změny klimatu než prevence (direktivní omezování emisí skleníkových plynů), měli by to také odborně doložit.":

Jsem nucen zopakovat dotaz, první (28.12.2007 16:07) zůstal bez odpovědi...

...Tak mi napište, jaké ekonomické rozhodnutí mám provést sám u sebe a mé rodiny. Připomínám, že by mě nikdy nenapadlo stavět dům v blízkosti rozvodňující se řeky, ani stavět větrníky tam, kde nefouká vítr. Mám si koupit teplejší kabát na zimu, nebo pořídit do domu velký zásobník vody pro případ sucha?

Dejte mi pár údajů (klidně střelte příklad od pasu), na základě nichž bych měl vynaložit (blíže neurčenou) peněžní částku na  "očekávané"  změny?. Ale které změny to vlastně jsou? ;-P

xyz 28.12.2007 23:30

Lze jen nostalgicky vzpomínat na starý dobrý NG

A listovat ve starých číslech. GEO je daleko zajímavější - tedy alespoň podle a pro mne.

Ladislav N. 28.12.2007 23:26

Re: Re: Re: Re: "Pokud jsou ekonomové toho názoru, že adaptace (přizpůsobování se) je lepší reakcí na změny klimatu než prevence (direktivní omezování emisí skleníkových plynů), měli by to také odborně doložit."

Píšete zcela mimo téma. Pasívní využití energie Slunce (či chladu podzemí apod.) je součástí kvalifikovaného architektonicko-technického návrhu stavby budov odedávna a se změnami klimatu nijak nesouvisí.  Stejně tak studna apod.

Očekával jsem, že se ozve pan Metelka a sdělí mi alespoň jede-dva příklady, NA CO BYCH MĚL JAKO OBČAN REAGOVAT, když on totéž očekává od ekonomů, aniž by jim poskytl důvěryhodná data, z nichž by měli vycházet. Nedočkal jsem se... ;-P

Ladislav N. 28.12.2007 23:17

Re: Re: debata žádná není, pokud někdo vyjádří pochyby, je za kacíře

To není žádný kapitalismus. Nucené používání tzv. "biopaliv" není důsledkem tržního vývoje, ale důsledkem politiky zelených magorů, kteří podobné nesmysly prosazují do zákonů jako povinnost. Tady neexistuje možnost volby, ale jenom povinnost zákonu vyhovět a nebo být trestán.

To je socialismus a jeho cesta k totalitě.

L.Metelka 28.12.2007 23:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Ony havně ty predikce klimatu na několik desítek let dopředu nemají prakticky nic společného se statistikou...

I.Laengsfeld 28.12.2007 23:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Myslite, ze klimatologicke rady se maji zkoumat stejne jako rady ve financnictvi? :-D Podivejte - pragmaticnost je OK , pokud se katedry stochastickych procesu  prejmenovaly  vsude po svete na financni matematiku (donatorum  to zni lepe, nez  submartingaly ci stochasticke integraly...) nepopiram ani ,  ze nekdo muze byt  uspesny jako poradce pojistovny ohledne klimatickych katastrof a pojistek na ne.  Ale tohle vsechno  prece se serioznim studiem a predikci klimatu na nekolik desitek let  dopredu nema  nic spolecneho !

vltava 28.12.2007 22:58

Re: Re: velky odbornik Metelka

Pergile, ráno si krájím chleba a mažu máslo nožem, což je pravěký nástroj. Funguje.

Stejně tak Fortan. Na rozdíl od Vašeho tvrzení je optimalizován pro většinu moderních počítačů, na tzv. superpočítačích se nepoužívá v podstatě nic jiného. V rychlosti vědeckotechnických výpočtů dlouho suverenně vedl (v paralelním zpracování vede stále), teprve v poslední době jiné jazyky srovnaly krok.

beldor 28.12.2007 22:51

Re: debata žádná není, pokud někdo vyjádří pochyby, je za kacíře

to je kapitalismus...) spravny kapitalista klidne a rad proda lod na ktere jede po rece plne krokodylu:-D..Myslite ze algore tomu opravdu veri??Nebo jen ceka na prvni vydelanou miliardu pres offsetove odpustky?

beldor 28.12.2007 22:49

Re: Re: Otevřený dopis o změně klimatu

Nam chytrejsim uz davno doslo ze snizit emise o jakykoliv pocet procent je jak pro evropu tak pro USA nemozne.... Prakticky jediny duvod dosavadniho "snizovani" je presun vyroby do "levnejsich" statu sveta...neco jako kdyz rakousko nakupuje elektrinu od vsech okolo a proto nema skodlive uhelne elektrarny..Rv

btw:chci videt jak budou ti zeleni kteri se na ekovlne protahnou k moci prosazovat vyuziti jaderne energetiky..Spis to vypada ze sme si za sebou, touhle histerii a neposlouchanim normalnich argumentu, zavreli sami dvere:-D

beldor 28.12.2007 22:41

Re: Re: Re: Re: Mno..

Samozrejmne ze ne,podle me je to v dlouhodobem horizontu docela uzitecna veda..je zatim bohuzel v plenkach .za par desitek let budeme mozna o klimatu vedet vice...Ale prijimat nektera ekonomicky velmi spatna rozhodnuti jen kvuli nejake teorii bez overitelnych souvislosti je ......