9.5.2021 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 28.12.2007 9:48

Za tři roky je po klimatické bublině.

Kolik lidí ale zabije hladomor vyvolaný klimatickou hysterií a s tím spojeným vzrůstem cen potravin?

qwerty 28.12.2007 9:42

česká klimatologická superstar

Klíčový problém našeho slavného klimatologa, který se projevuje zde prezentovanou demagogickou frustrací z toho, že někdo jiný s ním nesouhlasí, spočívá v zastaralém paradigmatu vědeckého materialismu, na kterém jeho sebestředná bytost stojí.  Krásně to ukazuje např. utopická myšlenka o tom, jak ostatní hlupáci už dávno nespočítali budoucnost lidstva.  A to jenom díky své ideologické zaslepenosti. 

Petr Kiebel 28.12.2007 10:49

Re: česká klimatologická superstar

No,nějak jsem si nevšiml demagogické frustrace pana Metelky,kdežto z Vašeho příspěvku poměrně čiší...

qwerty 28.12.2007 11:43

Re: Re: česká klimatologická superstar

Ale prosím.  Zkusím jinak.  Metelka kritizuje chování médií.  Zároveň však jenom a pouze díky přesně tomuto chování médií tady pod článkem tohoto člověka diskutujeme.  Jeho osoba byla v rámci bulvarizace médií zmedializována.  Je jedním z mnoha soudruhů, kteří našli na tomto obchodu se strachem smysl života.  A protože je z těchto důvodů jeho chování silně zakotveno v osobní rovině, tak demagogie používaná v argumentaci (jako třeba kritika kritiků v tomto článku) je téměř automatická.  Frustrace pak plyne z potřeby již tak dost hypertrofovaného ega o ještě větší míru skvělosti v konfrontaci s realitou, kdy "evangelizace" nepostupuje dostatečně rychle a příležitostí k seberealizace je tedy relativně méně (v očích jeho ega).

Zásadním věcným problémem celého tohoto nového náboženství je zakotvení ve vědeckém materialismu 19. století, které předpokládá, že vesmír je jakýsi hodinový stroj a "vědec" je objektivní pozorovatel, tedy stojící mimo systém domněle založený na principech kauzality, kontinuity časoprostoru a výlučně lokálni interakci.  Z toho pak plynou fantastické teorie na snižování CO2 za účelem světlých zítřků.  Bůh nás chraň aby zůstaly jenom teoriemi...

JE 28.12.2007 9:31

To je tedy skutečně zajímavé, pane doktore,

na jedné straně ve třech větách napíšete, že závěry IPCC byly a jsou v médiích bulvarizovány, zkreslovány a trivializovány, a pka celý článek věnujete okřikování lidí, kteří na to kriticky reagují a také víceméně obhajobě zmíněné mediální manipulace věřejným míněním! Očekával bych, že bude citovat skutečné závěry IPPC a kriticky je konfrontovat s mediální masáží. Člověk se neubrání dojmu, že stojíte na straně oněch manipulátorů.

L.Metelka 28.12.2007 9:40

Re: To je tedy skutečně zajímavé, pane doktore,

Nikoli obhajobě manipulace. Byl bych velice rád, aby si příslušní lidé tu zprávu přečetli celou a reagovali na ni a ne na novinové titulky.

JE 28.12.2007 10:13

Re: Re: To je tedy skutečně zajímavé, pane doktore,

No a není primárně problém na straně těch, kdo tu zprávu v médiích překroutili? A proč na to klimatologové masově, okamžitě a rozhořčeně nereagovali? Proč reagují jen na ty, kdo onu mediální masáž kritizují? Jestli se nemýlím, tak jedním z hlavních argumentů Václava Klause je právě existence oné mediální masáže a praktické vyloučení oponentních názorů. Toto by Vám snad, jako vědci, mělo vadit v první řadě!?

Houmr 28.12.2007 9:01

kydy, kydy, kydy

O kolik by se snížil počet zabitých při automobilovém provozu, kdyby se začalo opět jezdit s konskými povozy a auta se zrušila? Že to je taky hloupost?. A lodě by se poháněly vesly nebo plachtami. A snížilo by to spotřebu ropy. A nakonec bychom nalezli na stromy a do jeskyní a topili bzděním. Podobné bláboly lze rozvíjet až do usnutí (je 9:01).

Marat 28.12.2007 11:29

Re: kydy, kydy, kydy

Jezdit s końmi a stroji poháněnými koňskou silou by nedovolili zase ochránci zvířat.To by bylo přece zneuživání a týrání koní.Jak vidět, řešení prostě žádné není.Nejsem si jist,zda i dojení krav není týráním kraviček.

cb 28.12.2007 8:08

Neni zadna debata

je jen rozkazovani a zakazovani.

LL 28.12.2007 8:07

Metelka nebo Pretel

Kdo odnese bobkáč  vítěze hlavního klimatologa Česka.

xyz 28.12.2007 7:59

direktivní omezování emisí skleníkových plynů)

Jádro pudla - a má to nějaký smysl?

Baud 28.12.2007 7:37

Strucna odpoved na otazku

Q: Komu ale vyhovuje taková ideologizace klimatologie?

A: Al Gore

honzak 28.12.2007 7:01

konkrétní dotaz

Sporům klimatologů, "klimatologů" a veřejnosti vévodí pojem "globální teplota". Nedostupnost praktické definice tohoto pojmu mě vedla k následujícímu zjednodušení. Na adrese

http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/pocasisp.php?ukazatel=stanice&pozadi=mapareg&graf=ano je na mapě ČR vyobrazeno cca 30 profesionálních meteostanic ČHMÜ, které každou hodinu poskytují naměřené hodnoty ústavu i veřejnosti. Doufám, že existuje definice "republikové" teploty, která se z údajů těchto stanic dá spočítat. Asi jako průměrná denní teplota (vážený průměr teploty v 7, 14 a 21 hodin v lokalitě příslušné meteostanice).

Věřím, že pan doktor kýženou definici dodá a budeme mít konečně stejné noty pro klimatologickou kantátu 2008!

L.Metelka 28.12.2007 9:47

Re: konkrétní dotaz

Definice "republikové" teploty na základě měření stanic neexistuje. Taky proto, že složení a rozmístění stanic se s časem poněkud měnilo a mění. Ale jinak je to celkem klasický problém interpolace klimatologických dat, to je věc, která se dělá různými metodami, kvalita interpolace se posuzuje pomocí křížové valdace. Čím menší validační chyba, tím lepší metoda a tím více se odhad průměrné teploty blíží skutečnému průměru.

Borek@exil 28.12.2007 5:14

Vikingové našli zelený poloostrov a usadili se tam.

Pojmenovali to Zelená země. Poslední doba ledová (velká) skončila před nějakými pouhými deseti tisíci lety. Před nějakými tisíci lety bylo Grónsko báječným místem pro zemědělce a chovatele ovcí. Pak se ochladilo, Vikingové dílem vymrzli, dílem odpádlovali do Skandinavie. Pokud začne Grónsko znovu zelenět, tak to je snad dobře, ne?.....Nebo je to špatně?

JJ 28.12.2007 10:53

Re: Vikingové našli zelený poloostrov a usadili se tam.

Na Gronsku jsou dnes stada ovci. Tech duvodu, proc Vikingove mohli dojet je vic, presny duvod se asi nedozvime. Inuite tam v pohode zustali dodnes.

A.S. Pergill 28.12.2007 12:04

Re: Re: Vikingové našli zelený poloostrov a usadili se tam.

Inuité tak nějak nepěstují obilí. Jedí syrové maso (to by evropan nezvládl, přinejmenším kvůli parazitům) které získávají lovem.

JJ 28.12.2007 13:07

Re: Re: Re: Vikingové našli zelený poloostrov a usadili se tam.

Myslim, ze velkou roli hralo omezeni obchodniho spojeni. Gronske osady byly na obchodu zavisle, nebot musely dovazet veskere nastroje ci zbrane - to si myslim byl nejdulezitejsi faktor. Mozna se pridali najezdnici (myslim, ze nektere Inuitske povesti zminuji), mozna ne zcela idylicke vztahy se sousedy..

Pokles teploty urcite hral roli (zvlaste extremni roky), nicmene pokud se podivate na osidleni Norska, tak Vikingove dokazali prezit v dosti drznych podminkach. Takze si myslim, ze hlavni roli hrala izolace.

Borek@exil 28.12.2007 20:09

Re: Re: Re: Re: Vikingové našli zelený poloostrov a usadili se tam.

Děkuji za reakce. Bohužel, ani jedna se nezabývá bývalou a možná zase nadcházející zeleností Grónska. Zbytky kamenných domú Vikingů se nalézají v permafrostové pustině. Mým problémem je: Když bylo v Grónsku teplo, bylo to dobře nebo špatně? Když dnes zmrzlé Grónsko začíná znovu zelenat, je to dobře nebo špatně?

Viktor 28.12.2007 3:47

Všefchny debaty

blednou před skutečností, kterou lze sledovat např. v německé televizi (Phoenix aj.), kde vidíme na vlastní oči tání ledovců v Arktidě, rakouských a bavorských Alpách aj., které ohrožuje mořské živočichy. A pokud jde o diskutující, nemůže to být nikdo, než odborník, za kterého se pokouší vydávat Ing.Václav Klaus, který má určité znalosti ekonomie, ale o klimatologii nic neví....

Bořek 28.12.2007 7:51

Re: Všefchny debaty

Jistě,úkazy nejsou potěšující.Ale musím být nutně vystudovaný architekt,abych měl právo říci,tento návrh na novostavbu se mi nelíbí,musím být odborník v ekonomii,abych mohl kritizovat reformu financí?Podle mne nemusím.Přednáším svůj názor,tak jako prezident svůj na ekologii.A mohu svůj názor i obhajovat.Proč né?.Oni ani klimatologové nejsou v hodnocení změn jednotni.Jistě ,lidská činnost nepřispívá klimatu.Ale i v minulosti byly na zemi střídání období. Co když k tomuto jevu zákonitě dochází?A teď je otázkou-můžeme tomu vůbec nějak zabránit?

cb 28.12.2007 8:11

Re: Všefchny debaty

To nejsou dukazy, to jsou jen medialne zajimave obrazky. Odlamujici se kry jsou dukazy oteplovani? Rok, ve kterem ztroskotal Titanic, byl mimoradne chladny a tim padem bohaty na ledovce plovouci v atlantiku.

JE 28.12.2007 10:22

Re: Všefchny debaty

Vážený pane, mohu Vám poslat tisíce odkazů na obrázky (loňská i letošní zima v Severní Americe), dokumentující zcela přesvědčivě hrozící globální ochlazení a zalednění Země!

Šumavák 28.12.2007 1:35

jo a rozšíří se ty pouště .... na to jsem zapomněl !

Petr H 28.12.2007 1:33

Od Římského klubu

nevěřím politickým propagandistům poručíme větru dešti ani ťuk.Christopher Landsea to při svém odstoupení od IPCC řekl naprosto jasně,je to zpolitizovaná šaškárna.

M 28.12.2007 2:37

Re: Od Římského klubu

Cetl jste neco? Nebo jen placate? Prectete si Limits to the growths poradne. Co je tam spatne?

Stanislav 28.12.2007 2:51

Re: Re: Od Římského klubu

In Prinzip všechno ... ;-) Resp. východiska jakž takž, závěry hrůza. Vizionářem chce být kde kdo, skutečným je málokdo ...

abc 28.12.2007 8:02

Re: Re: Od Římského klubu

Stačí porovnat jejich předpovědi s dnešní realitou.

loizik 28.12.2007 1:30

ekonomicke analyzy - Cool It, Bjørn Lomborg

zde http://www.lomborg.com/cool_it/

Ukazuje o kolik se zvedne pocet umrti v Evrope, USA, Svete, ...  behem leta kdyz se zvedne prumerna teplota a o kolik klesne pocet umrtni behem zimy etc. Velice zajimavy cteni.