21.5.2022 | Svátek má Monika


COVIDPAS: Pitomost nejen na první pohled

25.3.2021

Evropská komise představila „zásadní průlom“ do možnosti návratu cestování k normálu. Tím má být covidpas neboli „digitální zelený certifikát“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se pochlubila návrhem „digitálního zeleného certifikátu“, který má umožnit „návrat cestování po celé EU“. Podrobnější pohled na tuto novou byrokratickou proceduru ale ukazuje, že se jedná zase jenom o výkaz aktivity EK, která místo řešení covidové pandemie rychlým očkováním těch, kteří o očkování mají zájem, vytváří další byrokratickou zátěž států EU.

Nejpůvabnější, pokud se to tak s nadsázkou dá nazvat, je následující věta: EK vysloveně uvedla, že certifikát nesmí být „podmínkou pro cestování“. Dopravní společnosti by tedy nesměly odmítnout cestující, kteří by pas neměli; jen by jim v cílové zemi „hrozila“ karanténa nebo povinný test na covid.

Takže pozor – nebudu mít covidpas a pojedu do zahraničí. Zkusím cestu autem do Rakouska. Na hranicích nebude žádná kontrola? Pak projedu a nic neřeším. Budu se chtít ubytovat v penzionu. Bude na mně chtít personál covidpas? Nebude? Výborně – jsem ubytovaný. Bude – budu spát v autě. Covidpas tedy nesmí být „podmínkou pro cestování ́“, ale v situaci, kdy by byly na všech vnitřních hranicích EU kontroly, jaké jsou dnes na německo-českých hranicích, se bez covidpasu stejně nikam nedostaneme. Museli bychom totiž vždycky postoupit test, a pokud bychom odmítli? Policie nás do jiného státu nepustí. Závěr: covidpas JE podmínkou pro cestování. Nelze přeci vytvořit takovýto pas a nevyžadovat ho při cestách do zahraničí. Tím by postrádal jakýkoliv smysl. EK tedy lže – covidpad je diskriminační.

Druhý případ se týká zájezdu do zahraničí. Koupím si zájezd a nebudu mít covidpas. Na pražském letišti mě normálně pustí do letadla, protože mám zakoupený zájezd? Ale kdepak, budu muset na test. Kdyby tomu tak nebylo, odletěl bych i bez pasu, že ano. Přiletím do cílové země, kde se prokážu testem z letiště, Asi by mě měli pustit, ale pak budu muset chodit na testy- jak často, atd.atd. Závěr- covidpas JE diskriminační, protože se bez něho nikam nedostanu, i když mám zaplacenou dovolenou.

Další zásadní námitkou proti covidpasu je skutečnost, že není vůbec jisté, zda očkování, které člověk absolvuje, zabrání, aby očkovaný člověk přenášel virus. Izrael tvrdí, že očkování zásadním způsobem snižuje možnost přenosu infekce. To se zatím prokázalo u „klasického covidu“ a některých mutací. Zda to platí obecně nelze dle mého soudu potvrdit. Pokud by člověka očkovaného proti klasickému covidu potkala mutace, se kterou by si jeho organismus neporadil, pravděpodobně by byl přenašečem jako každý neočkovaný. To by směřovalo úřady k tomu, že by se covidpas stal trvalou podmínkou pro cestování a museli bychom být očkováni na každou mutaci??? Takže třeba každý měsíc proti právě nově objevené mutaci v závislosti na tom, jak by farmaceutické firmy zvládly vakcínu připravit? Zlatý byznys- co říkáte.

Covidpas je dle mého soudu krok zcela špatným směrem a diskriminuje. Není náhodou nejvyšší čas přijmout nemoc covid-19 jako realitu a propagovat mezi lidmi očkování. Vždyť i tady se politikaří – nejen s ruským Sputnikem V, ale i s britskou Astra Zenekou atd. Covidpasy jsou jen počátek dalšího omezování svobody člověka. Teoreticky by si státy takovými pasy mohly vynucovat očkování proti spalničkám, a dalším a dalším nemocem, které jsou vysoce infekční. Je to vstup na území, které, pokud je jednou dobyto, už byrokraté nepustí z rukou.Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....