8.8.2022 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

COVID: Miliardy za procento

Současná vlna mohutného testování ve firmách vykazuje necelé jedno procento pozitivních výsledků testů. Testy jsou ale údajně „nespolehlivé“ a měly by být nahrazeny PCR testy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 31.3.2021 22:35

Nejsme ve při. Ptal jsem se na procenta, aspoň nějaký odhad. Tak, jak jste to psal, to vyznělo, jako když očkování/prodělání nemoci nemá na následnou infekčnost vliv.

Přitom i kdyby infekčních zůstalo 50% lidí, tak je to polovina lidí v nemocnicích, polovina mrtvých...

J. Vintr 31.3.2021 21:35

Ještě nikdo veřejně neřeší další škodlivý aspekt toho, že politici nutí lidí nosit roušky a respirátory. Obojí je vyrobeno z materiálů, které nepodléhají biodegradaci a v obrovském objemu, v jakém se celosvětově už rok používají, představují velký zdroj znečištění životního prostředí. A budou tady strašit ještě pár století.

S. Kubů 31.3.2021 15:53

Je nutné pořád opakovat: Očkování chrání proti těžkým průběhům nemoci covid-19, tak byly ty vakcíny vyvíjené. Tato ochrana není špatná, pokud ovšem virus nezmutuje právě v tom místě, proti kterému je tato arteficielní imunita namířena. Ale kolonizace nosohltanu virem SARS-CoV-2 je u těchto lidí možná, i když zřejmě v menší míře než u neočkovaných. U lidí, kteří covid-19 prodělali, je situace podobná, ovšem imunitu mají komplexnější, protože vytvořenou proti celému viru.

R. Langer 31.3.2021 15:21

Toho znám! ;-D

Z. Lapil 31.3.2021 14:28

V hrobech. Doufám.

Tedy většinou, jednou z výjimek je Reginald Půlbotka: "Známý zombie, jenž se zviditelnil jako neúnavný bojovník za práva nemrtvých v Ankh-Morporku a předeseda Klubu nového začátku. Aby posílil vliv nemrtvých ve městě, tak vstoupil i do řad Měské hlídky. Tam se uplatnily jak jeho schopnosti vyjednávát s nemrtvými, tak zejména jeho umění sešívat rány."

(c) Terry Pratchett

Z. Lapil 31.3.2021 14:16

Jezte zelí a ryby, přesněji rybí tuk. Ani to nemusí být losos, stačí uzená makrela. Kapr a pstruh nevím.

Z. Lapil 31.3.2021 14:10

Jak je to s pravděpodobností? Neboli:

1/ Kolik lidí onemocní po očkování a kolik bez něj?

2/ Jak moc jsou infekční lidé očkovaní, uzdravení a dosud stále negativní?

Aneb nabízím očkování proti smrti při dopravní nehodě. Účinnost 99,9907% (ročně je na silnici mrtvých 400 - zaokrouhleně raději 1000 - lidí z 10 700 000). A to ještě nepočítám, kolik lidí by stejně během příštího roku umřelo na rakovinu/infarkt/jinou jednozančně identifikovatelnou nemoc.

Mmch - jistá doktorka mi tvrdila, že smrt "na rakovinu" je vysloveně raritní záležitost, většinou se jedná o nějaké selhání oslabeného organismu. Pochopil jsem to nějak jako že se taky neumírá "na dopravní nehodu", ale například na vykrvácení z poškozené tepny. V úmrtním listě jsou dokonce tři příčiny smrti: bezprostřední (selhání srdce, například), a pak nějaká nadřazená a ještě nadřazenější. Ona obvoďačka pravila "Já to zaplaťpámbu vyplňuju jednou za několik let, tak se vždycky musím podívat do vyhlášky". Já vím pravděpodobně o jednom případě - předjel ji nějaký motorkář a v příští zatáčce zastavil hlavou o strom, takže byla na místě nehody jako první. Což se opravdu často nestává.

Z. Lapil 31.3.2021 13:52

Jo, to dává smysl.

K levným novým technologiím jsem ale skeptický a jak Babišovi nefandím, tak chápu i jeho (vládní) skepsi ve vesmíru, ve kterém je kdokoliv schopný tahat ho po soudech jen proto, že něco koupil o korunu dráž, než někdo jiný někomu jinému slíbil.

A úplně souhlasím s tím, že trasování a následná karanténa je (jediná?) spolehlivá možnost, jak udržet epidemii pod kontrolou a neshnít ve skleníku, přičemž už někdy během září naběhlo takové množství nakažených, že jakékoliv rozumné trasování nestíhá; možná nějaká povinná e-rouška by mohla, ale není.

Což je, tvrdím, zásadní Babišova/vládní chyba: kdyby před odletem na Krétu řekl nějakému poskokovi něco jako "až se vrátím, chci mít telefony a lidi schopné na pokyn do 24 hodin začít trasovat nějakých 10 000 lidí denně", tak nemusel v době prudce narůstajících počtů pozitivních řešit, že to všech 10(???) hygieniků v každém kraji nestíhá ani při přesčasech.

A nechci sem tahat politiku, tyhle podmínky by byly stejné pro Gottwalda i Reagana.

R. Langer 31.3.2021 13:51

A proč by neměl?

R. Langer 31.3.2021 13:50

Kde že jsou ty mrtvoly? V mrazácích v ulicích? :-P

R. Langer 31.3.2021 13:48

A co by jako mělo skončit? Chřipka? Ta ale neskončí NIKDY. To si laskavě uvědomte, a už se na tu habaďůru s kovidem vykašlete! ;-€

J. Vorlický 31.3.2021 13:41

. . . když se toho dožije, tak bude! Možná, že už je.

L. Florner 31.3.2021 13:36

Ani ne. Opatření byla "vostrá" na jaře, na léto se rozvolnilo a na pozdim se "zvostřilo" dost pozdě, čímž se nechal nákaze slušný manévrovací prostor. Je to jak s jízdou autem - čím vyšší máte rychlost, tím hůř se vybírá zatáčka. Na jaře jsme první zatáčku projeli spořádaně čtyřicítkou (a možná jsme mohli i přidat, ale na neznámé silnici, za deště...), kdežto v září/říjnu jsme pokusili tu samou profrčet stočtyřicítkou. Navíc řidič odmítal bzdit, protože se bál, aby ho pak neposadili na místo spolujezdce, čtvrtina pasažérů řvala, že tuhle silnici znají i po slepu a nikdy tu žádná zatáčka nebyla, kdo vytáhl mapu, byl okamžitě označen za magora, a zbytek pasažérů z většiny mlčel a jen se vezl... Opatření, která neexistují, fungovat nemůžou. A stejně tak nemůžou fungovat opatření, která existují, ale podstatné části lidí je to fuk (čímž musí taková opatření trvat déle, být "vostřejší" a to štve víc a víc lidí a víc a víc lidem jsou fuk a...kolo kolo mlýnský...)

M. Valenta 31.3.2021 13:27

Asi měla raději tuto variantu.

B. Rudolf 31.3.2021 13:04

Myslíte, že už to skončilo? Kéž by.

B. Rudolf 31.3.2021 13:03

Je to jinak. Nejdříve k ceně testů. V březnu minulého roku nabízel pan Žďárský vládě metodu neinvazivního PCR-testování - vláda odmítla. Nedávno pan Žďárský poskytl rozhovor, ve kterém tvrdí, že jeho PCR-testování stojí při malém počtu vzorků 400 Kč a že je přesvědčen, že při masovém testování by to kleslo až na 100 Kč. Vyhodnocení vzorků při PCR-testování se dnes dělá v civilizovaném světě roboticky. Samozřejmě, že ty roboty je potřeba buď vyrobit nebo koupit.

Šokující slova českého vědce: Naše vláda už rok odmítá pomoc v boji s pandemií, tu teď využijí v USA - YouTube

Masové testování by se sice na začátku mělo provést opakovaně (psal jsem, že celkem 2 x až 3x), ale důsledkem by byla identifikace téměř všech nakažených a při správné reakci státu zastavení epidemie. Pak by nastoupily ty tzv. chytré metody.

A pak už by nebyl důvod masově testovat každý týden. Vymyslet vhodný scénář PCR-testování po zkrocení pandemie není snadné a nebudu ho tady prezentovat, ale určitě by to nebylo masové testování každý týden.

Z. Lapil 31.3.2021 12:34

TO je ta otázka.

Taky se jukněte na aktuální nové případy do okresů: všude stejná opatření, ale v nově nakažených je naprostý chaos. Proti tomu je Babiš organizační génius.

Ta mapa viz zde. Trochu si zarolujte. https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

S. Kubů 31.3.2021 12:31

Ještě tohle, tuším, nezaznělo:

Proč se konfirmují jenom pozitivní výsledky Ag testů a nikoliv všechny ? Kdo je pro svoje okolí event. nebezpečný: Člověk falešně pozitivní nebo falešně negativní ?

A za druhé: Proč jsou z povinnosti testování (a karantény) vyjmuti lidé očkovaní proti covid-19 (a ti, kteří tuto nemoc prodělali před méně než 90ti dny). Protože sterilní ve vztahu k SARS-CoV-2 podle stávajícího stavu poznání (skoro jistě) nejsou a někoho dalšího nakazit mohou (dokonce se mohou nakazit sami) - a že si to myslí i "odpovědné osoby", o tom jasně svědčí to, že nejsou vyjmuti z povinnosti "náhubků" nebo omezení pohybu a dalších. Když pominu, že je v tuto chvíli nejasné, jak dlouho získaná imunita proti covid-19 vydrží - a že z tohoto "opatření" to vypadá, že po očkování je "napořád" a po prodělání nemoci jenom 90 dní... Přitom skoro určitě po prodělání choroby je imunita stejná, spíše však lepší nežli po očkování. Odkud se těch "90 dní" pořád opisuje...?

Z. Lapil 31.3.2021 12:28

Mrtvoly jsou a časově souvisí s pozitivitou na covid. Odkaz na ČSÚ mám v jiném počítači, stačí, když natento příspěvek odpovíte "pošlete" nebo něco podobně pochopitelného, a večer ho sem dám.

Z. Lapil 31.3.2021 12:24

1/ Řekl bych, že si pletete kupní cenu testu a cenu výsledku, neboli že zanedbáváte práci s odběrem vzorku, jeho umístěním do testeru, příslušnou administrativu, čas a dojíždění testovaných...

2/ I kdyby jedno testovací kolo stálo miliardu, tak při testování jednou týdně je to 50 miliard ročně.

Nebo jinak: 100,- Kč za jeden test, tj. 5300,- Kč ročně na osobu. Kolik že platíte zdravotní pojištění? Máte-li průměrnou mzdu, tak - včetně příspěvku zaměstnavatele, na který mu ovšem taky musíte vydělat - něco kolem 5000,- Kč. Neboli: chcete, aby se vám to pojištění zvedlo zhruba o 10%?

J. Vorlický 31.3.2021 12:06

Ano, pomoci nemocným - jak jsem konečně dělali nebo se snažili, a jinak žít normálně.

Je skutečně zoufalé jak málo lidí je stejného názoru, byť názorů a článků, které takový přístup vysvětlují i z profesního hlediska, přibývá. Až to bude prostě neudržitelné a budeme se zmítat pod další a další vlnou, vzpomeneme si, že je třeba umět plavat.

L. Písařík 31.3.2021 11:45

Sorry, až bude ten chytrák členem menšiny, o které píše, jsem zvědav, zda setrvá na svých názorech.

L. Písařík 31.3.2021 11:42

Paní učitelka mně učila: Es geht so.

R. Langer 31.3.2021 11:14

Dva měsíce? Tak proč byla "opatření" celý rok, a jak to, že tedy vůbec nefungovala? To je ale divné... :-P

J. Vintr 31.3.2021 11:13

Jsou to hlavně ti, kteří rozhodují o "opatřeních", nebo můžou tato rozhodnutí ovlivňovat. Dohodnout si provizi s firmami, které tyto věci dováží a mají díky tomu obrovské kšefty, jistě není problém.

R. Langer 31.3.2021 11:11

Výsledky hovoří hlavně o tom, že se o žádnou pandemii nejedná, a nikdy ani nejednalo. ;-)

R. Langer 31.3.2021 11:08

Jaké stovky a tisíce zachráněných životů? Které že to jako jsou? Myslíte ty v mrazácích? 8-o :-P

R. Langer 31.3.2021 11:06

Viry se to vždycky hemžilo, hemží a hemžit bude, a to "koloidní stříbro", obzvlášť na viry je pěkná hovadina. Ale jinak souhlas, celý ten humbuk s kovidem je nesmysl.

J. Šrajer 31.3.2021 10:51

A přitom stačí tak málo: Nejdůležitější je aktivní prevence. Ta spočívá v posilování imunitního systému. Zaměstnanci by dostávali zadarmo vitamín C a D a kromě toho by denně vypili 20ml koloidního stříbra o hustotě 25ppm. Potom by nemoc způsobená koronavirem, či jakýmkoliv virem byla mírná. Jen po 3 dny zvýšená teplota 37 - 38 st.C a bolesti svalů. V nemocnici by nikdo neskončil. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit a to je mi 69 let.

Do budoucna, kdy se to viry bude jen hemžit, to bude jediná možnost, protože vakcíny budou vždy o krok pozadu.

J. Ganaur 31.3.2021 9:42

Kteří lidé "nahoře"?Ti kterým firmy "nepatří"?;-D;-D;-D