25.4.2024 | Svátek má Marek


COVID: Konec nouzového stavu v Česku

27.12.2021

V Česku skončil nouzový stav, pro jehož pokračování se vyslovila ta část epidemiologů, která prosazuje tvrdá omezení dlouhodobě a stále.

Varianta omikron se už v Česku šíří komunitně. „Pokud bude vláda otálet a k preventivním opatřením se rozhodne až po Vánocích, bude pozdě a neblahý scénář vývoje epidemie se naplní,“ řekla v Rozstřelu členka MeSES a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK Ruth Tachezy. Podle ní je chybou ukončit nouzový stav a spoléhat na pandemický zákon.

Je to klasické strašení, kterým se tato dáma ohání měsíce. Proti tomu se může čtenář dychtivý informací dozvědět třeba toto: Koronavirová varianta omikron je nakažlivější než její předchůdci, nicméně pravděpodobnost, že lidé s ní skončí v nemocnici, je o 80 procent nižší než u jakékoli jiné varianty. Vychází to ze závěrů studie publikované jihoafrickým Národním institutem pro přenosné nemoci, na který upozornila agentura Bloomberg. V porovnání s daty varianty delta, nashromážděnými mezi dubnem a listopadem letošního roku, je navíc u omikronu riziko vážného průběhu o 70 procent nižší. Vedoucí studie Nicole Walterová a Cheryl Cohenová ale dodaly, že po přijetí do nemocnice se riziko závažného průběhu od ostatních variant nijak neliší.

Další studie pochází z Hongkongu. Prvotní podezření, že varianta koronaviru omikron je nakažlivější, potvrdila studie z Hongkongu, která současně ukázala, že onemocnění touto variantou má mírnější průběh. O výsledcích výzkumu lékařské fakulty hongkongské univerzity LKS informovala agentura Bloomberg a stanice News 24. Plicní tkáň ale napadá omikron s desetinovou efektivností, což by mohlo být důvodem „méně závažného průběhu onemocnění“, uvedla studie. Lékař však dodal, že i přesto je nebezpečí ze strany omikronu vysoké. Zdůraznil, že „závažnost průběhu covidu 19 není určena jen mírou replikace viru, ale také reakcí imunitního systému na infekci“.

Obě studie potvrzují vysokou rychlost šíření varianty omikron, upozorňují na menší riziko vážného průběhu, ale zcela ho nevylučují. I na nákazu omikronem tak může pacient zemřít.

A ještě údaje z Velké Británie. U lidí nakažených koronavirovou variantou omikron je o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí s variantou delta. Uvedla to ve čtvrtek britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), informovala agentura AP.

K tomu je třeba dodat i další informace. Opatření proti covidu-19 se letos negativně projevila nejen na vzdělávání, ale i duševním zdraví dětí i učitelů. U žáků vedla ke ztrátě motivace k učení a sociálních vztahů, u učitelů často k projevům depresivních onemocnění či syndromu vyhoření. Uvedli to zástupkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Hečková a ředitel organizace Učitel naživo Martin Kozel.

Z výše uvedených informací si lze udělat poměrně jasný obrázek o tom, že covid-19 rozleptává společenskou soudržnost naprosto zásadně. Zavírači jako paní Tachezy, předseda ČLK Milan Kubek, velmi populární katastrofista Jaroslav Flegr mají nezanedbatelný vliv na českou společnost. Nicméně naprosto souhlasím s názorem nové vládní garnitury, že jakákoliv opatření proti šíření covidu jsou primárně politická rozhodnutí. Ta musí zvážit situaci v lékařské péči (počty nemocných v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče) a zároveň ekonomické a společenské dopady drakonických uzávěr ve stylu Rakouska.

Z mého pohledu bylo již strašení dost, kromě toho se nenaplnila většina katastrofických prognóz jak od předsedy ČLK Kubka, tak od pana Flegra, že pokud neuděláme tvrdý lockdown, dopadneme katastrofálně.

A ještě jedna poznámka závěrem. V Izraeli se už připouští, že ani tři dávky vakcín nestačí, a už se vyzývá k očkování dávkou čtvrtou (to je v průměru jedna dávka na čtvrt roku!). V Izraeli podle premiéra Bennetta začala pátá vlna epidemie a zabránit rychlému šíření omikronu mají podle něj lidé očkováním, a to včetně dětí. Za jediný den se zdvojnásobil počet nakažených novou variantou na celkových 341. Dalších 800 podezření na omikron se ověřuje. Musíme říci veřejnosti pravdu... Od expertů slýchám, že ani třetí dávka vakcíny neochrání proti omikronu,“ citoval server Ynetnews ministra zdravotnictví Omara Barleva.

I to je jeden z vážných důvodů pro odmítače očkování. Prvotní propaganda o jedné, popřípadě dvou dávkách už vzala dávno za své. Není náhodou toto důkaz podporující stanovisko profesora Jiřího Berana, který od počátku podporoval zejména očkování mezi rizikovými skupinami obyvatel a odmítá povinou vakcinaci od pěti let výš?

Pokud si nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vezme alespoň část názorů profesora Berana k srdci, mohlo by to vést přeci jenom k racionálnějšímu přístupu k pandemii a snad se již brzy dočkáme toho, že se skutečně budeme muset naučit s covidovou infekcí žít.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz