28.9.2021 | Den české státnosti


Diskuse k článku

CÍRKEVNÍ RESTITUCE: Mýty a fakta

Málokteré téma za posledních 20 let vyvolalo tolik diskusí a vášní jako vládní návrh zákona o církevních restitucích. V principu není divu, neboť se jedná o plánovaný přesun majetku vskutku velkého rozsahu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 21.8.2012 22:58

Re: Řekl bych, že článek vychází z několika nesprávných předpokladů:

Jak jste přišel na tu hroznou pitomost, že se bude něco vracet kněžím? Kněz je "zaměstnanec", stejně jako všichni ostatní církevní hodnostáři (včetně papeže) a nikdo z nich nevlastní ani tu nejmenší církevní nemovitost.

J. Vintr 21.8.2012 20:07

Re: Díky za kvalitní článek

Člověče, kde to žijete? To jste si ještě nevšiml, že většina peněz, které erár nemusí vydat na nezbytné věci se "alokuje" především do kapes různých chytráků, kteří si z erární kasy udělali samoobsluhu?

D. Ondrejkovič 21.8.2012 19:50

Re: Mnohá opomenutí

1) Ano to je legitimní otázka - také ji v článku pokládám

2) Ano to je legitimní otázka - také ji v článku pokládám

3) To bych řekl, že je správné - stát by mohl prodej nepotřebného majetku třeba blokovat a tím nepohodlné církve "vyhladovět".

D. Ondrejkovič 21.8.2012 19:45

Re: Trochu se bojím. Vlastně dost.

Procesů typu "Kundí vzpoura" (doslovný překlad Pussy Riot") se můžeme klidně dočkat už dnes: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#p358

D. Ondrejkovič 21.8.2012 19:43

Re: K mýtu 1

Odpověď - viz § 5: http://www.psp.cz/ff/b7/ae/6a/08.htm

R. Langer 21.8.2012 18:41

Re: Mnohá opomenutí

Také si to myslím.

J. Vozábalová 21.8.2012 18:08

Re: Pane Tachovský

Ivo Vojtěch Kvapil, dnes už zesnulý převor kláštera vyšebrodského, byl v devadesátých letech vidět téměř výhradně v montérkách při opravách klášterních budov - nemylte se, takových bylo mnoho.

Ale o to nejde - mluvíme.li o tom, že ten či onen zámek postavil ten či onen šlechtic, také nemáme na mysli, že osobně. Hospodařil na svém majetku a z výnosů cosi stavěl či opravoval - církev dělávala totéž - krom jiného byla i vcelku velkým zaměstnavatelem.

Nejsem katolička(ani papírově), ba dokonce sama sebe řadím mezi "téměř ateisty", ale s církevními restitucemi z hloubi duše souhlasím - už jen proto, že jejich výsledkem bude odluka církve od státu, což by v soudobé moderní společnosti mělo být. Doby, kdy církev a stát prakticky jedno jsou, už minuly. Nakonec - která církev by měla se státem "jedno být"? Katolická? Jen proto, že je největší?

Ono těch otázek okolo církví, jejich fungování, jejich majetku a v neposlední řadě i okolo věřících a jejich ztotožnění s církví, by bylo moc a moc. Ale udržovat církve jako organizace "vydržované státem" mi přijde jako anachronismus a umožnit jim navrácením majetku samostatnost jako krok jedině správným směrem.

F. Pavlis 21.8.2012 16:27

Všechno marné.

ČSSD chce po získání hejtmanství a většiny v Senátu i do Strakovy akademie. A cesta k tomu je nutně vydlážděna podrazy a lží jakéhokoli kalibru, protože cíl je všechno. Nabízet dnes diskuzi /Sobotka/ , u které už jednou byl, je prachsprostá lumpárna. Nicméně, nemohli by lhát, kdyby velká část volebního elektorátu o to nestála.  Jako za 30,- Kč.  Tak jednoduchá rovnice. Kdyby někdo spočítal, kolik stovek miliard se nalilo do sanace bank za Zemana a do MUS za Sobotky a kolik miliard vyvedly všechny dotační tituly současných oranžových hejtmanství, asi bychom omdlívali. Ovšem voliči levice platí svým stranám radi a z gustem. Je to přece ze "státního" a z cizího krev neteče, že !!! Praha a miliardy ztracené za minulého vedení jsou jistě také na mdloby, ale rozsahu krádeží za bílého dne v rukách socdem se to srovnat nedá. Pokrytci je slušné slovo.

J. Tachovský 21.8.2012 16:23

Re: Jen tak mimochodem

Ani se Vam nedivim, ze jste ji celou neprecetl, ja jsem ji precetl a je to opravdu husty cteni. Starej zakon je samy vrazdeni a znasilnovani (vrazdi a znasilnuji ti hodni - zidovske kmeny, pripadne se o to pokouseji nejsvatejsi proroci jako treba Abraham, ale tomu to podriznuti syna Jehova prekazil, asi to bylo i na nej moc). No a Novej zakon skoda mluvit.

Z Bile mohu vybirat jakekoliv radky, vsechny jsou stejne slovo bozi a jsou stejne posvatne. "Nezabijes" ma stejnou vahu jako "podrizni Izaka". No a na techto krvavych paradoxech cirkev postavila svuj kseft.

P. Čása 21.8.2012 16:17

Re: Jen tak mimochodem

Pročpak necitujete více z Lukáše z kapitoly 12? Nehodí se Vám předešlé a následující verše do Vaší argumentace? Proč jenom vyňaté verše části "Člověk proti člověku pro Ježíše"? Víte, přesně na podobné argumentaci jsou založené všechny nenávistné ideologie a radikální náboženská hnutí, které více či méně časem tíhnou k násilí. Vyberou pár řádků mezi tisíci jiných a řeknou - Toto jsem jasně a správně pochopil, toto je to správné. A tím se budeme řídit. Jinak ... Doporučuji tedy Vám i ostatním čtenářům tento odkaz: http://www.bibleserver.com/ref/42012049#/text/CEP/Lukáš12

A jinak musím doplnit, že bibli jsem zatím celou nepřečetl a jsem ateista, přesněji řečeno agnostik.

I. Schlägel 21.8.2012 16:02

Re: Autor má pravdu,

A víte Vy co? Máte recht. Není nad racionální názor v dnešní iracionální době, pane Tachovský.

R. Langer 21.8.2012 16:02

Re: Proč ne církevním restitucím

Věci jsou složitější, než jste schopen pochopit. Aha. A někdo holt místo toho, aby se pochopit snažil, prostě jenom věří. Vždyť je tomu tak už po tisíce let, tak na tom přece něco musí být, no ne? :-D

R. Langer 21.8.2012 15:59

Re: Proč ne církevním restitucím

To je poměrně realistický pohled na víru a věřící. Já to třeba vidím poměrně stejně, nemluvě o tom, že dost pochybuji, že si Bůh přeje mezi sebou a svými věřícími nějaké prostředníky.

J. Tachovský 21.8.2012 15:52

Re: Trochu se bojím. Vlastně dost.

Jo my jsme ta Nejpovedenejsi Trojice. Amen.

J. Tachovský 21.8.2012 15:51

Re: Pane Tachovský

Uz vidim biskupa, jak si oblikne monterky a jde stavet. Nebo alspon jak kresli plany katedral. To by asi uz nestaly. Neplacejte tu neco o tom, ze cirkev neco stavi. Cirkev se stara o veci duchovni.

J. Tachovský 21.8.2012 15:48

Re: K mýtu 1

Majetek prechazi zapisem v katastru, ne zaplacenim penez.

J. Tachovský 21.8.2012 15:47

Re: Jen tak mimochodem

Ale jo pochopil jsem to dobre. Proste krestani vidi zenu podobne jako muslimove. Mam tu pro vas jeste jednu chutovku o lasce krestanske

Lukáš  12:49 Oheň jsem přišel uvrhnout na zemi, a jak si přeji, aby se už vzňal!

Lukáš  12:51 Myslíte, že jsem přišel dát zemi pokoj? Ne, pravím vám, ale rozdělení!

Lukáš  12:53    budou rozděleni otec proti synu a syn proti otci, matka proti dceři a dcera proti matce, tchyně proti snaše a snacha proti tchyni.“

V. Petrová 21.8.2012 15:36

K mýtu 1

Pokud bylo církvím něco zabaveno podle zákona o 2. pozemkové reformě  ( r.1947 ) do 25. února 1948 období srpen 1947 - 25. únor 1948 ) a zaplaceno, pak se resttituce tohoto majetku netýká. Pokud však nebylo zaplaceno, pak se ho restituce týká, protože až zaplacením měl přejít majetek na stát. Tak zněl zákon o půdě z roku 1991, podle toho byly majetky vraceny a stejné je to u církví.

J. Štrobl 21.8.2012 15:23

Re: Trochu se bojím. Vlastně dost.

Vy jste ale povedená trojka.

J. Štrobl 21.8.2012 15:17

Re: Jen tak mimochodem

Je pro Vás charakteristické, že jste ani tento verš z Bible nepochopil.

J. Štrobl 21.8.2012 15:13

Re: Pane Tachovský

Půlku památek u nás vystavěla církev, to co jste řekl Vás řadí mezi lidi ducha mdlého.

P. Skřivan 21.8.2012 14:50

Re: Trochu se bojím. Vlastně dost.

... ale ne. Princip je jednoduchý: politici dají majetek církvi, církev ho prodá nebo pronajme a o zisk se rozdělí s politiky. Je na tom něco k nepochopení ? :-))) ... že by ale naši zlodějští politici chtěli napravovat nějaké křivdy ?! :-)))

J. Tachovský 21.8.2012 14:47

Re: Trochu se bojím. Vlastně dost.

Ja bych se tak nebal. Nase husitska tradice opet muze ozit. Navic Vatikan s temi svymi pruhovanymi chlapiky na nas nema.

I. Feller 21.8.2012 14:35

Trochu se bojím. Vlastně dost.

Katolická církev zbohatne. Získá moc. Bude se plést do všeho.( viz Polsko) Dočkáme se procesů jako s Pussy Riot nebo bude hůř ? Tak jak poslouchám katolické hodnostáře, trochu se bojím. Vlastně dost.

P. Skřivan 21.8.2012 14:16

Re: Proč ne církevním restitucím

Chcete tím tvrdit, že biskupa jmenujíi věřící ? ... to asi ne ... . :-))))

J. Tachovský 21.8.2012 14:08

Re: Jen tak mimochodem

Opravdu ten spolek, ktery hlasa toto, chceme :

Kazatel  7:26    A přicházím na to, že trpčí než smrt je žena, je-li léčkou, je-li její srdce síť a ruce pouta. Kdo je Bohu milý, unikne jí, hříšník jí však bude lapen

J. Tachovský 21.8.2012 14:03

Re: Proč ne církevním restitucím

Pane, vy jste ale nevychovany. Nadavat slusnym lidem, to se dela ? To Vas doma neucili ? Asi ne. V kostelech se rikaji jine veci, ze. "Moje vina, moje vina, moje velka vina...": Jinak mate o cirkvi pomerne  neivni predstavy.

P. Skřivan 21.8.2012 13:57

Re: Řekl bych, že článek vychází z několika nesprávných předpokladů:

Obávám se, že svérázný pohled na právo mají především ti, kteří tvrdí, že jde o nějakou nápravu křivd. Na kom ? Na Vatikánu ? ... to asi ne. :-))) On tady ty kostely nepostavil a ani mu nikdy fakticky nepatřily.

Hledat kněze, kteří nesouhlasili s režimem by měli především ti, kteří chtějí napravovat křivdy ... . Ti ostatní mohli kázat, kde kázali a byli přitom zaměstnanci státu. Platil děsně, ale platil. O údržbu kostelů se staral také, samozřejmě přiměřeně tehdejším poměrům, tj. také děsně, ale staral se ... .

Naproti tomu tu byly firmy - právnické osoby, jejichž akcionáři nedostali ani floka. Tomu říkáte náprava křivd ? :-))) Já tomu říkám páchání nových. Z toho důvodu s restitucemi nesouhlasím, protože evidentně jde jen o ten majetek. Je to klasický scénář: bude vrácen a obratem prodán. Např. proto, že nebude na jeho údržbu ... .

J. Tachovský 21.8.2012 13:52

Jen tak mimochodem

Porad jeste cirkev tak brutalne diskriminuje zeny ? Stale je jeste verepe odmita zamestnavat na pozicich knezi ? Co na to Urad prace ? A co soudruzky z pohlavnich studii ? Mame neco davat organizaci, ktera ma ve svych stanovach trestne ciny ?

F. Svoboda 21.8.2012 13:31

Re: Proč ne církevním restitucím

Pane, vy jste ale blbec. Církev - to nejsou tuční preláti, jak na to nazíráte vy, ale je to společenství všech věřících - DOBROVOLN É !!!