7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

CÍRKEV: Návštěva z Vatikánu

Ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, nasedl již Svatý otec do letadla, které z americké Filadelfie míří do Říma. Takže je doba vhodná k tomu, aby se tento celkem zanícený český bratr pokusil poněkud jeho návštěvu Nového světa ohodnotit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.10.2015 19:27

Technická

Sixtinskou kapli církev akorát financovala, světu ji darovali architekt Baccio Pontelli a malíři Michelangelo Buonarroti, Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Bagio di Antonio Tucci, Cosimo Rosselli, Luca Signorelli, Matteo da Lecce, Hendrick van den Broeck a Domenico Ghirlandaio.

F. Žůrek 30.9.2015 20:53

Každý člověk je nějaký...

Mně se nejvíce líbila otázka jednoho novináře (v letadle) na papeže Františka: "Jste katolík?"

To je právě ten základní problém. Jaký člověk má být katolík?

Není skutečně rozdíl mezi katolíkem či nekatolíkem, mezi komunistou či nekomunistou, mezi bohatším člověkem a chudším člověkem, věřícím či nevěřicím, ale základní podmínkou přitom je, že se chováme jako správný (dobrý) člověk. O to se právě snaží Svatý otec František. Žít především na základě Nového zákona.

Přes prázdniny jsem měl zapůjčenu knihu od C. G. Junka: "Duše moderního člověka". Zajímavá četba. Nejvíce mne však zaujal životopis tohoto autora a naposled nápis na jeho hrobě: "První člověk byl z prachu země. Druhý člověk z nebe."

Taková slova stojí za zamyšlení, pokud dokážeme spávně přemýšlet. (Jakým mám být člověkem já ?)

J. Jurax 1.10.2015 19:28

Re: Každý člověk je nějaký...

Ve skutečnosti ovšem vzešel člověk z něčeho jako opice ... :-)

J. Sova 30.9.2015 20:14

Pavel VI.

odmítl antikoncepci ve své encyklice Humanae vitae. Tedy ne údajně, ale ověřitelně.

„Stejně tak je vyloučen jakýkoliv zásah, který buď vzhledem k předvídanému manželskému styku, nebo při jeho uskutečňování, či v průběhu jeho přirozených následků zamýšlí jako cíl nebo jako prostředek znemožnit zplození života.“

J. Sova 30.9.2015 20:22

Re: Pavel VI.

Svatý Augustin ve svém díle De Coniugiis adulterinis uvádí:

„I pohlavní styk s vlastní zákonnou manželkou je nedovolený a hanebný, když je zabráněno početí potomka. Tak činil Onan, syn Judův, a Bůh ho za to usmrtil."

J. Jurax 1.10.2015 19:40

Re: Pavel VI.

No jo, dotyčný svatý měl nejspíš potíže se sexualitou ... sexuologové tehdy nebyli ...

S. Rehulka 30.9.2015 15:56

Ovšem uvědomil ......

.....jsem si, že jsem se rozpovídal o své víře a nevíře, ale chtěl jsem se vyjádřit k novému papeži - Františku 1.

Z důvodů politického názoru, jsem si velice vážil Jana Pavla II.,

papež Benedikt mi nevadil, jen se mi zdálo, že se do něho zbytečně strefují, protože je Němec.

Zato papeže Františka 1., nemám rád, z několika důvodů. Je to pokrytec, hrající si na humanistu, nabádá lidí, aby se dělili s těmi chudými (kdo má heslo k trezorům Vatikánu ?)

Ovšem nejvíce mě (jak říci slušně nas.al), když v rozhovoru s argentinskou presidentkou prohlásil, že Islas Malvínas musí přijít do rukou "pravých majitelů"! - tedy Argentiny. Být tam, řekl bych mu : Jsou to Britské Falklandské ostrovy a britské i zůstanou !

J. Jurax 1.10.2015 19:34

Re: Ovšem uvědomil ......

Papež naštěstí nemá žádné divize, natož loďstvo - a řeči se vedou a voda teče.

Asi papež do Velké Británie dlouho nezavítá ... taky co by tam dělal ...

S. Rehulka 30.9.2015 15:41

Měl jsem štěstí....

....že moji rodiče byli ve víře velice tolerantní. Maminka byla z katolické rodiny, tatínek víry Československé Kališnické. K pobožnosti mě nijak nenutili, takže z motliteb znám pouze "Andělíčku můj strážníčku" a "Otče náš". Oba však říkali, že znalost biblických příběhů patří ke vzdělání. O ten ostatní náboženský "útlum" se postarali komunisté, když zakázali náboženskou výchovu v mé druhé třídě obecné školy. Jak život šel, nějak mi víra v Pána Boha nechyběla, ale když jsem byl na vojně, politruk klukům Slovákům sliboval, že když nebudou chodit v neděli do kostela, zaručí jim delší vycházky. Nepochodil ! Tehdy jsem si uvědomil, že pevná víra má co dělat i s charakterem. Potom jsem se ve vězení stýkal se starými katolickými knězi, vzdělanými a slušnými lidmi, i se Svědky Jehovými, kteří tam mimo těch farářů a politických věznů byli jediní, kteří nekradli, nebonzovali bachařům a nebyli buzeranti ! Toto všechno už je půl století zpět, nejsem v žádné církvi, ale v Pána Boha věřím, někdy si mu stěžuji, někdy ho volám o pomoc, bojím se ho, že mi jednou spočítá mé životní lumpárny, ale doufám, že vzpomene i mé hloupé, dobré činy! Očekávám,že mě pár vzdělanců prohlásí za tmáře a zpátečníka, ale at, budu si o něm myslet totéž co kamarádi Slováci si mysleli o kapitánu - politrukovi !

S. Rehulka 30.9.2015 15:43

Re: Měl jsem štěstí....

oprava : Jehovovými....

K. Janyška 30.9.2015 9:59

Ale KomunIsta Franta

to dá. Skrze zločin tzv. sociální spravedlnosti, tedy vrcholu nespravedlnosti, kterou Církev přijala za své... Dzp.

J. Sova 30.9.2015 8:12

Skončí

tedy ateisti v pekle nebo ne?

http://www.lidovky.cz/ateisti-skonci-v-pekle-opravuje-papezova-slova-vatikan-pi4-/zpravy-svet.aspx?c=A130527_142038_ln_zahranici_jv

J. Jurax 1.10.2015 19:38

Re: Skončí

No, když se ani katoličtí hierarchové neshodnou ... a jak na konci článku správně připodotknuto, ateistům je to srdečně jedno.

T. Pansky 30.9.2015 0:40

Misto uceleneho prehledu zmen v cirkvi nam autor ...

... predklada snusku blabolu "jedna pavlacnice povidala".  Skoda.  Zminim se snad o jednom bodu a to o uloze zen v cirkvi a jejich vysveceni.  To je velmi slozita otazka.  Tlaky jsou obrovske, aby mohly byt vysveceny i zeny.  Me osobne by velmi zajimalo, odkud tyto tlaky vychazi.  Pokud jsou zeny, ktere chteji svuj zivot oddat sluzbe v cirkvi, je mnoho dveri otevrenych.  Proc by chtely byt vysveceny prave na kneze?  Je v tom touha slouzit nebo je v tom osobni ctizadostivost dosahnout neceho, co v katolicke cirkvi nalezelo pouze muzum???

P. Dvořák 30.9.2015 1:29

Re: Misto uceleneho prehledu zmen v cirkvi nam autor ...

Jasně, jaképak vysvěcování žen na kněze. No slyšel někdy někdo něco o nějaké imámce?

J. Sova 30.9.2015 8:06

Re: Misto uceleneho prehledu zmen v cirkvi nam autor ...

V lecčem jsou si křesťané s muslimy velmi podobní.

R. Dubravský 30.9.2015 9:09

Re: Misto uceleneho prehledu zmen v cirkvi nam autor ...

Dost možná proto, že obojí vycházejí ze stejného základu - judaismu.