2.2.2023 | Svátek má Nela


ČESKÉ BUDĚJOVICE: Město kde se dobře žije

27.12.2022

Moje České Budějovice se v žebříčku kvality života v obcích s rozšířenou působností umístily na pěkném 15. místě z 206 účastníků. Není nad jižní Čechy aneb v Českých Budějovicích by chtěl žít každý.

Žebříček sestavila instituce Obce v datech a zveřejnila na svém webu. Obce s rozšířenou působností, jedná se tedy hlavně o města, jsou ty, které vykonávají část státní správy, například vydávají občanky, řidičáky nebo pasy.

„Lidé se o tom, kde budou žít, rozhodují obvykle několikrát za život. Chtějí mít zdravý, materiálně plnohodnotný život v kulturním, společensky příznivém a bezpečném prostředí, které je profesionálně spravované. Cestou je žít tam, kde tyto hodnoty jsou optimální, nebo požadovat zlepšení od stávající samosprávy. Chceme přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit. Rádi bychom, aby svým zastupitelům obce kladli lepší otázky z hlediska správy věcí veřejných a více se podíleli na rozvoji své obce,“ píše se na webu obcevdatech.cz

Ano lidé chtějí žít v bezpečných městech, s čistým ovzduším plném zeleně, s životním prostředím, kvalitním zdravotnictvím, dostupnými službami atd. Proto jsem rád, že v této soutěži uspěly kromě Českých Budějovic i mé rodné Brno na devátém místě a má oblíbená Třeboň o příčku níže.

Je také zajímavé, že na předních místech žebříčku jsou převážně města, kde uspěly strany vládní koalice, kdežto ta vzadu jsou baštami opozice. Jistě není náhodou, že SPD se podílí na vedení Ústí nad Labem, které obsadilo 178 příčku. V Děčíně, který drží pozici jen o šest příček lepší, je dokonce náměstkem primátora politický turista a člověk nevalných schopností Jaroslav Foldyna. Inu, bývalý boxer.

Ano, pro mne je rozhodující žít v místě, kde stojí za to žít, jak ukázal tento nezávislý průzkum. Není fakt důležité, jak si vedou ve sportovních soutěžích místní kluby. Mimochodem Uherské Hradiště obsadilo 102 pozici.