Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PB

P83e15t76e 78B32r44i44c84h

24. 6. 2024 12:29

"... ,že Němce z většiny našeho území vytlačili Rusové za značných objetí."

S Němci se objímali tak značně a vroucně, dokud je úplně nevytlačili.;-)

JJ

J96u50r39a 60J68u10r28a25x

24. 6. 2024 11:43

Kdy se událost stane historií?

Až vymřou pamětníci. Pak se událost stane hříčkou ideologií, výkladů a okamžitých politických potřeb; a taky začne skýtat obživu historikům.

Historii píše Vítěz. A ten nemusí čekat na něčí smrt, třeba i pamětníků, záleží že nově patří mezi Poražené...

VN

Historie je to, co se událo. Dějepis (dějiny) to, jak to vykládá ten zrovna silnější. Na základě osobních zkušeností už věřím, a to ne zcela, nanejvýš letopočtům.

(To je prosím nadsázka.) ;-)

FN

Událost vstoupí do učebnic historie tehdy, až se názor na ni stane oficiálním. Do té doby je předmětem diskuze. Podmínkou je, aby výklad konvenoval aktuální politické situaci. Při politické změně se pak začerňují stránky a vytrhávají z učebnic portréty. Tak se stane, že Žižka je jednou národní hrdina a poté vraždící lapka. Že Bílá hora je jednou neštěstím a jindy vítězstvím. Že Masaryk je jednou tatíček a jindy střelec do dělníků. Že Havel je pro někoho miláček národa a jiného ožralý kulisák. Taková historie byla a bude.

MK

On má člověk většinou více stránek a vraždící lapka z pohledu dnešní doby mohl být vcelku slušný člověk v době jiné (a vice versa). S perspektivou se věci mění.

Foto

Dokud žijí přímí účastníci událostí, nejedná se o historii, ale o politiku.

RL

Dneska není zajímavé to, kdy se něco stane historií, ale to, kdy se prezentovaný "hoax" stane skutečností. ;-D

MK

Myslíte, kdy se do učebnic dostane verze napsaná vítězi? To je obvykle první fáze, po ní nastoupí s časovým odstupem druhá, kdy je tato verze zpochybněna a otočena naruby, protože to je senzace a napsat o tom přináší jistý věhlas. O pravdu nejde ani v jednom případě, absolutní pravda o komplexních událostech neexistuje, nebo je alespoň nevyjádřitelná.

ZJ

Skvělý článek, zprznění neznalostí mateřštiny: Němce z většiny našeho území vytlačili Rusové za značných OBJETÍ. Čte vůbec Aston texty, jež vyvěšuje?

RL

Jsem si jistý, že ty Němce ti Rusové objímali velmi silně. ;-D

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz