Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ČAS: Kdy se událost stane historií?

diskuse (14)

Je řada událostí, které se rychle přemístí do učebnic dějepisu a už se o nich jen učí. A jsou události, které ne a ne se stát historií a stále budí emoce. Bitvu u Lipan dnes bereme jako událost, co ukončila husitskou dobu, tu na Bílé Hoře jako předzvěst třicetileté války. Bitvu u Sedanu v první světové politujeme a vylodění v Normandii oceníme jako excelentní strategickou operaci. Dokonce atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki či Kubánskou krizi probírají už jen historici. Obdobně pozdější války v Koreji a Vietnamu.

A pak jsou události, které ani po letech neztratily svůj emocionální náboj a propisují se do oblasti práva, žurnalistiky a ovlivňují politická rozhodnutí. Sem patří Hitlerova nacistická Třetí říše, holokaust a koncentrační tábory. Kupodivu bolševický Stalinův teror jako by neměl takový historický náboj. Takovým evergreenem je i vztah Arabů k Izraelcům. Proč něco vyšumí a zapadne a jiné ne? Některé události se z historie i dodatečně vytahují, aby mohly být medializovány a politizovány. To je třeba kolonizace Nového světa a etapa otroctví. Kupodivu ne toho bílo-bílého, ale jen bílo-černého.

Je to proto, že blahobytná liberální společnost se ráda chytí nějakého konceptu (lidmi způsobného klimatického oteplování, ochrana lidských práv či historické křivdy) a bazíruje na slovních popisech a vůbec nebere v potaz historický kontext těchto událostí. Bez něj tyto události obnažené visí jen tak v prostoru a je na ně nahlíženou jen optikou současnosti. Těžko tak můžete vyčítat středověkému rolníkovi, že si večer nerozsvítil elektrickou lampu. U nacizmu a holokaustu je to způsobeno mimořádně silnými důsledky událostí a obavou o recidivu ve spirále historie. Také s usazením odsunu Němců z Československa a Benešových dekretů do historie byly problémy. To proto, že tady šlo o velké majetky. Ale historie je taková studna, kam nakonec všechno spadne.

Historii ovšem píši vítězové a její hodnocení je tomu poplatné. To vede k řadě absurdních situací. Ale i sama historie umí být absurdní. Tak Rudá armáda nás osvobodila od fašizmu, aby nás vzápětí uvrhla do totalitního komunizmu. Tedy s naší volební pomocí v r. 1946 při frustraci ze selhání spojenců při Mnichovském diktátu. Ale striktně vzato, spojenci nás neosvobodili z nějaké velké náklonosti, ale především proto, že bez vyhnání Němců od nás by nebylo jejich vítězství úplné. Naši přátelé se změnili a Němci už jsou hodní. A tak každým rokem pompézně slavíme osvobození toho malého pruhu Američany a jen tak jakoby mimochodem vezmeme na vědomí, že Němce z většiny našeho území vytlačili Rusové za značných objetí. Neměli si to později zkazit. Je to takové nesystémové, ale typicky české. Ale snaha přepisovat historii není jen českou specialitou.

Komunistický puč v únoru 1948 už se stal historií i díky dnešní marginální roli komunistů a vymírání těch pravověrných. V historii zapadla i důležitá role R.Reagana a M. Gorbačova a pomalu se tam propadá naše sametová revoluce s rolí Václava Havla. Jaký by byl asi jeho postoj ke konfliktu na Ukrajině, když vyzýval západ, aby pomohl vtáhnout Rusko do sféry demokracie?

Člověk, na rozdíl od zvířat, neusiluje jen o nasycení a rozmnožení, ale také o moc a to mu přináší mnoho konfliktů. Moc usnadňuje nasycení, ale nepřeje rozmnožování, snad proto, aby se nerozmělňovala. Proto vymírá a obměňuje se.

Co se jednou stalo, se nedá se odestát a mělo by se ponechat v klidu a šeru historie. Můžeme si z toho brát ponaučení či umělecké inspirace, ale události nechme spát. Historie, ale s uvážením dobového kontextu může dát mnohé i naší dnešní společnost. Mám na mysli analýzy egyptologa doc. Bárty o roli kolapsů říší, které nás předcházely, ze zobecněných důvodů, kterými čelíme dnes i my. Konec konců historie je tu i pro to, abychom se z ní poučili a neopakovali podobné chyby, což se nám tedy spíše bohužel daří.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz