Neděle 14. června 2026, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

B59a53y16o 58X22x

1. 6. 2026 8:45

Účelem zdravotního systému není zcela zdravý člověk, protože potom by tento zcele pozbýval smyslu. Směrem a účelem je bytost napůl zdravá. Ani ne nemocná (musí být schopna vykonávat práci pro společnost) ani ne zdravá - ale závislá na zdravotním systému. Proto (pokud už není kam a proč) vám třeba změří cholesterol - a pacient celý život závislý na famr. průmyslu je vyroben. Pak mu trochu rozcucháte nervy neustálým šířením mediálního stresu (války, pandemie a hlavně neustále protichůdné informace) a opět - máte pacienta na další dekády. Vše se obecně dělá proto aby lidská bytost byla ZÁVISLÁ = OVLADATELNÁ. Nezávislá, zdravá, odolná, samostatně uvažující, myslící a hlavně radostná bytost - nepotřebuje ochránce = to je ŠPATNĚ. Je nutné míti "BOHA", věřiti v něj....pak jste tam kde vás potřebují mít. Kdo tápe - doporučuji knihu od Laurenta Gounelle - Probuzení. Tam vše najdete pěkně popsáno. Dozvíte se, že vše kolem jsou jen staré, milionkrát použité metody k tomu, aby lidstvo bylo ovladatelným stádem.

PD

P15e12t87r 58D22o16l57á80k

1. 6. 2026 0:40

Prostě zisky farmaceutických a medicínských korporací uháǰíme, i kdybychom lidi měli obden děsit, třeba další pandemií žejó.

TN

T96o82m36a55s 21N93o49v93y

1. 6. 2026 7:10

Rovnostáři nemají rádi ziskové firmy, ale nevidí, že modernizace bez zisku není možná.

TN

T75o29m13a67s 65N92o68v75y

1. 6. 2026 7:14

Ze svých stáží z několika zemí odpovědně prohlašuji, že neznám méně efektivní zdravotnictví než v ČR.

Prohlášením o tom, že v ČR je jeden z nejlepších zdravotních systémů na světě se směji.

JS

Utěšovat se můžeme snad jen tím že to tak funguje v celé Evropě. Pokud to jen lze jako nejlepší řešení se jeví zdravotnictví se obloukem vyhnout.

PP

To bývá, když máte dva protikladně působící principy (efektivita a nutnost léčit prakticky všechny), kterým se nemůžete vyhnout.

FN

Skutečně, jak říká autor: "Zdravotní systém v České republice pro vás udělá všechno, co může, o tom žádná, ale udělá pro vás přesně to, na čem vydělá." Problémem je, že soukromá zařízení povětšinou chtějí nejen vyděla na svůj provoz, ale navíc majiteli generovat zisk. Stát a společnost se musí rozhodnout, zda je zdraví veřejný nebo soukromý zájem.

PP

Ta snaha generovat zisk majiteli je obvykle efektivnější.

Existuje pochopitelně i ve státních zařízeních, ale tam je na ni méně vidět, ten Ludvík a další v Motole nebo Dbalý na Homolce to dokumentovali velmi názorně.

Stát a společnost se mohou rozhodnout, ale některé zákonitosti to obejít či eliminovat nedokáže.

MF

Zdravotnictví není nic jiného, než byznys, ale musí mít dobře nastavená pravidla - finanční, právní i jiná. Za 35 let se to v Čechách nepovedlo.

Foto

Zdravotnictví by mělo být spíše vším jiným, nežli byznysem. Ale službou. Sice třeba dobře honorovanou, ale s nějakým mantinely.

Jenže nám se tady setkávají asi tři protichůdné principy. Doktor si chce vydělat. A mít statut. To znamená vlastní barák a kvalitní vozidlo/a. Tedy ideálně alespoň okresní špitál, když už je v krajích a fakultách plno. Jenže už ten okresní špitál chce vypadat. Takže krom slušné mzdy ten doktor dostane k dispozici vše, čím se ta nemocnice nebo klinika snaží ukázat do světa, že nezaostává za pokrokem. A to vybavení je nutno používat. Aby se sakra ty drahé investice amortizovaly. Takže máme drahého doktora, který je o to dražší, že při každé možné příležitosti využívá drahé technologie. To jsou první dva problémy, které se vzájemně tlučou. Třetím z nich je snaha o co nejkvalitnější možnou péči. To znamená potřebné pacienty poslat ještě na vyšší úroveň. A to vše mají na krku pojišťovny.

Potřeba doktorů zaujmout nějaké společenské postavení, kterého si každý všimne na první pohled vede k tomu, že zmizela většina praktiků. Prostě na vilu nechtějí čekat dvacet let, když ji mohou mít za sedm. Takže i věci, který by normální praktik vyřešil na chodníku před ordinací končí ve špitálu s mnohem vyššími náklady. (Šmarjá, pamatuji šestnáctiletou holku, které se stal úraz. Blbla se spolužáky v kempu na Berounce a drbla hlavou o písečné dno. A krev. A profesorka z gymplu hotová. No strčil jsem holku pod sprchu, zjistil škrábnutí mezi vlasy zvící 2mm na délku a cca 0,25 mm široké. Po pitné vodě jsem aplikoval H2O2 a radu, ať už ten den neleze do řeky. Zoufalá kantora - no úraz na hlavě - trvala na lékaři. Takže odvoz naším doprovodným autem do Berouna. Místní pohotovost to poslala, už sanitou do Rokycan a holka nakonec skončila v Plzni. Nejprve já a trocha vody a dezinfekce. Pak naše auto. A pak už platby pojišťoven za zdravotní péči. Ordinace v Berouně, nemocnice v Rokycanech a pak Plzeň. Včetně CT, ECG a pobytu do rána. Na pozorování. Ráno ji rodiče

PB

P87e23t14e 12B96r89i63c73h

1. 6. 2026 13:50

Neexistuje zdravý člověk. Je jen špatně vyšetřený ...

JJ

J52u35r46a 28J70u50r48a17x

1. 6. 2026 22:56

Ano. Avšak zdravotnictví je především od toho, aby ten dobře vyšetřený člověk byl taky dobře léčen a pokud lze i vyléčen.

PP

S těmi penězi je to základ. Nevím o zdravotním systému, který by byl bez problémů. Otázka je jen, jak moc těch problémů je.

Pokud se totiž někdo pokusí obejít skutečnost, že léčení by nemělo být založeno jen na tom, zda na to pacient má, dostane se zase do jiných problémů. Ani principy pojistné matematiky věc neřeší, při jejich důsledné aplikaci by hodně lidí bylo nepojistitelných. Takže se to všude nějak flikuje.

ZL

Problém nevyřeší, ale pomůže s ním spoluúčast. Neboli jde o to, aby člověk za doktora platil aspoň něco. Třeba těch 30 korun za vstup do ordinace.

PK

Finálním produktem zdravotnictví budiž zdravý člověk.

OK - to však znamená zrušit 80% náročného (pražského) zdravotnictví.

Děcko s leukemií - necháme umřít. Však si rodiče udělají další. Za ušetřené peníze se dá s konečnou platností vyléčit několik set hemoroidů a křečových žil. HURÁÁ !!

Škoda že nejsme v malarické oblasti - ekonomicky nejefektivnější zdravotnický prostředek, který naše civilizace zná je síť proti moskytům, kterých západní neziskovky vyvezly do třetího světa tolik, že tam z nich pletou tašky a prodávájí je zpět na Západ.

A když dostanete infarkt, rakovinu, když máte chronickou chorobu, která se v principu nedá vyléčit ? Systém vám nabídne míry na rakev, protože jednou kardiak vždycky kardiak ???

Neobhajuji současný systém, nicméně bych si dovolil upozornit, že základy dnešního rozkrádání se dají vystopovat až ke Klausovým "tržním reformám" zdravotnického systému, které spočívaly v tom, že kontrolní mechanismy zděděné z komunismu se zrušily, a "neviditelná ruka trhu" která je měla nahradit se ukázala být opravdu neviditelnou. Zejména ve zdravotnictví, kde lidi před tváři těžké choroby / smrti - jsou ochotni k čemukoliv, což gauneři v systému velmi dobře vědí.

PP

Kontrolní mechanismy zděděné z komunismu nikdy nefungovaly, jen se o tom nesmělo mluvit a psát, a "neviditelná ruka trhu", která je měla nahradit, nikdy skutečně nenastala i kdyby nastala, ve zdravotnictví je její funkce omezena a to i v hodně tvrdě kapitalistických státech.

Klaus se pokoušel dostat i do zdravotnictví větší efektivitu, což je nadlidský úkol, v socializující společnosti jako je česká obzvlášť, viz osud Julínkových reforem.

Foto

V zásadě s autorem souhlasím, byť chápu námitky, že nic není jednoduššího než špatné řešení. Ale jedno se mi nelíbí: Od kdy z bible citujeme anglicky? Když někdo napíše proxy zàstupce, tak to ještě se skřípěním zubů překousnu, ale citáty z bible?

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz