Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K26a61r19e70l 85W48á63g58n95e48r
12. 6. 2025, 14:10 Senát se postavil proti možnému zavádění jakýchkoli státních subvencí na elektromobily pro koncové zákazníky, byly by podle něho rozpočtově neudržitelné.
P94l34e89š41t58i62l 10Z78d84e72n45ě58k
No, pane Vágnere, možná hezká vize do budoucnosti, ale v současnosti čistá hereze. Což si neuvědomujete, že dle EK a zvláště Uršuly je jádro fuj emisní?
M82i37r27o48s90l33a63v 86K85o37c47i30á95n
Vzpomíná si ještě někdo na film Velký autobus (The Big Bus) z roku 1976? Pro někoho zjevně inspirace.
V88á71c36l26a56v 78N36ě66m78e80c
Už se těším na nukleární mobil nebo kartáček na zuby.
H52a47n57a 40P93a18c61u66l85o69v45á
Dotaz pro AI - jak by takové "atomové auto" mohlo vypadat?
Odpověď od AI - Obrázky právě vytváří spousta lidí, takže to může chvíli trvat. Až bude tvůj obrázek hotový, dáme ti vědět.


P32e39t80r 43K91u60b69á80č
Můj oblíbenec Richard Feynmann - fyzik, který hned po promoci pracoval na jaderné bombě - psal ve svých pamětech zábavnou historku, že si jej stranou vzal nějaký generál - že má plán na jaderný tank.
Tank měl dole mít radlici - tou nabírat hlínu, z ní za jízdy izolovat uran a ten pálit v palubním reaktoru. Na to se Feynmann ptal: "A jak si představujete tu izolaci uranu?" Na to generál: "Technické detaily nechávám na vás....."
Ale na vážnou notu - uhelné i jaderné elektrárny vyplýtvají 60% energie na ohřev vody, který se nakonec nepřemění v práci turbíny. Proto by bylo výhodné spojit jadernou elektrárnu s nějakou výrobou, která využije přímo jaderného tepla - třeba výrobu vodíku tepelným jodo-sírovým rozkladem vody. A k výrobě elektřiny využít až odpadní teplo tohoto chemického procesu.
Jenže to by zase zeleným bolševikům rozbilo bábovičky, protože z vodíku a vzdušného CO2 by se dal vyrábět Methanol a tím pohánět auta se spalovacími motory. Jezdí na to americké formule NASCAR, tak by to Fabka - po malé úpravě taky zvládla, ale zase byste na "Jižním městě" nemuseli vyhazovat prodlužovačku z osmého patra na dobití svého elektro-miláčka dole na parkovišti.
F32r74a77n18t48i73š10e13k 73N51a14v12r63á48t33i87l
Auto s nukleárním pohonem? To bude bomba!
H30a17n75a 95P11a57c91u85l27o74v16á
Až na to, že nukleární bomba není nukleární reaktor 

O97l56d66ř17i65c21h 92V94a79š24í23č89e17k
Problém technologií přímé přeměny přirozeného rozpadu radionuklidů na elektrickou energii není bezpečnost této technologie, to se dá celkem dobře zajistit, ale dostatečný výkon, případně řiditelnost. Např. pokud použiji Ni pro beta rozpad, tak k odstínění stačí trochu plastu, ale tento samovolný rozpad probíhá neustále a stále stejnou rychlostí. Tzn. Generuje konstantní rychlostí elektrony, jejichž počet je přímo závislí na množství jader tohoto radionuklidu. A tento počet časem klesá, právě tím přirozeným rozpadem. Myslím, že se jedná o izotop 63Ni s T1/2 cca 101 let. Což je dobrá i zlá zpráva. Znamená to, že až za 101 let klesne výkon na 1/2. Ale také, že rozpad 1/2 jader trvá 101 let a nejde to nijak změnit. Tedy i výkon z tohoto rozpadu je konstantní a stálý. Ať tu energii z toho potřebuji či ne. Pokud takový zdroj potřebuji jen občas, tak mi stejně bude výkon klesat. A pokud potřebuji více energie, tak jedině použitím většího množství Ni. Je to prostě neřiditelný zdroj (ne, ve smyslu, že je nutné stále odebírat elektrickou energii, jen se neustále bude generovat a případně měnit na teplo) s relativně malým výkonem. Pro tyto aplikace by byly vhodnější jiné radionuklidy, které mají kratší poločas rozpadu a tím i vyšší jednotkový výkon. Např. Tritium s T1/2 cca 13 let (asi nejdražší materiál na zemi. 1g cca 30000$
). Polonium (což je pro změnu pekelně jedovaté), apod. Ale izotop 208Po s T1/2 2,9 let by bylo výhodné i pro výrobce těchto "baterií", kdy jim zajistí výměnu každé cca 3 roky. 
Platí totiž přímá úměra. Čím kratší poločas rozpadu, tím více jader se rozpadne za jednotku času a tím více energie se uvolní. A tato úměra je konstantní pro každý radionuklid.
Ideální by bylo najít technologii, která umí ovlivnit tento přirozený rozpad. Tedy zkrátit poločas rozpadu.
J27a75r66o39s89l65a33v 73T58r19u68h76l73á82ř
Pane Wágnere, poté, co jste se prolhal vakcínami, se Vám nedá věřit vůbec nic.
H91a90n72a 66P12a55c17u44l48o89v70á
Nemusíte věřit Wágnerovi, zkuste věřit těm z odkazů.
J53i73ř16í 26O68š62l22e70j73š19e59k
Jedno jediné slovo. BEZPEČNOST. Jaderný reaktor do každé domácnosti. Vlhký sen všech pomatenců, autistů co postřílí polovinu fakulty a džihádistů co chtějí vyvraždit polovinu lidstva. Bravo. Větší hloupost jsem už dlouho nečetl.
R45o26m41a33n 91L57a55n52g26e30r
Ono si totiž spousta technických analfabetů plete jaderný reaktor s plynovou karmou. Je to přece takový ten válec, co do něho vedou trubky.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz