BRNO: Změny času, cestování v čase a komunální politika
Máme únor, těšíme se na jaro. Mnozí se už těší (či děsí změny) na letní čas. Přátelé, připomeňme si, že letní čas v ČR začíná vždy poslední neděli v březnu, kdy si hodiny posuneme ráno z 2:00 na 3:00.
Vyprávěl mi soused (nestraník) od nás ze zapadlé brněnské ulice, kde bydlel kdysi Karel Čapek a Robert Musil. že ty věčné změny času – letní, zimní, letní – mu nedělají dobře. Hlavně se negativně dotýkají jeho spánku.
Zdálo se mu například, že byl na schůzi brněnské ČSSD v roce 1932 - byla diskuze - jedna pokroková přítelkyně se ho zeptala, proč je tak legračně oblečen... ale to se ho vlastně ptají i lidé v současnosti.
A pak se ho ti dávní socdemáci ptali na výsledky komunálních voleb v Brně - 2014 - jen kroutili hlavami – sociální demokraté druzí, lidovci čtvrtí, to chápeme... i komunisti stále existují v té vaší budoucnosti, ale že v našem průmyslovém městě vyhrají za víc než 80 let Agrárníci (resp. ANOgrárníci), to bychom tedy nevěřili.
Některé méně pozorné posluchače zaskočil výsledek židovské koalice (přeslechli či si špatně vyložili název recesistického hnutí Žít Brno – 11,88 procent a pěkné třetí místo v brněnských komunálkách) a taky se dost divili, že v brněnském zastupitelstvu nejsou žádné německé strany.
Už by se ty změny času měly zakázat, obyvatelstvo má pak divoké sny, a to dokonce v Brně, kde jsou lidé na posuny času relativně zvyklí, kdo by neznal pověst o zvonění poledne již ve jedenáct… co se pak teprve musí dít v jiných městech? Páni politici a političky, jak říkám, já bych ty posuny času zakázal! Dřív než by slovenský rapper řekl šVEC.
Autor je právník a VŠ pedagog
(psáno pro NP a Starobrněnské noviny)