8.2.2023 | Svátek má Milada


BOTANICKÁ ZAHRADA: V sobotu bude Den Jižní Ameriky

24.11.2005

Jižní Amerika - to je 6296 metrů dlouhá řeka Amazonka, nejvyšší činná sopka na světě Ojos del Salado (6.872 m), nejmladší pohoří světa - Andy, světová metropole Sao Paulo a Rio de Janeiro či Buenos Aires, pestré domorodé kroje a indiánské zvyky, jezero Titicaca, Machu Picchu v Peru, pampy a třeba taky 15 států, které zahrnují několik nezávislých republik a pár zbývajících kolonií a přilehlé ostrovy.

Indiánska vesnice postavená na vodě

Jde ovšem především o území, jež stále více přitahuje pozornost turistů celého světa, s nádhernou divokou přírodou a nejrozsáhlejšími deštnými pralesy na světě. A právě Jižní Amerika sehraje hlavní roli v akci Botanické zahrady hl. města Prahy kdy zde v sobotu 26. listopadu od 9 do 16 hodin proběhne Den Jižní Ameriky.

- Před skleníkem Fata Morgana najdou návštěvníci stánek s jihoamerickým vínem, blíže se seznámí s u nás méně rozšířeným tropickým ovocem. Ve skleníku budou k mání etno předměty a ochutnávka jihoamerických druhů kávy. Při procházce štolou se prostřednictvím jedinečných fotografií seznámíme s životem v Peru. Od 10.00 hodin každou půlhodinu proběhne zdarma provázení po skleníku Fata Morgana s průvodci a důrazem na jihoamerickou expozici.

- Ve výstavním sále jsou na programu hned 4 přednášky: V 10.00 h Příroda ve stínu Huascaranu, ve 12.00 h Šípové žáby Peru, ve 14.00 h Puya Raimondii, v 15.00 h Cordillera El Sira. Během přednášek doplněných promítáním filmů a diapozitivů bude zdarma podáváno Mate rancho - povzbuzující nápoj z jihoamerické Cesmíny paraquajské.

Po skončení Dne Jižní Ameriky si už možná sami dokážeme odpovědět na otázku, proč celý svět sleduje osud a boj o největší ekologický poklad světa - zdejší deštné pralesy s více než 30.000 druhy rostlin a dalšími desetitisícovkami živočichů.

Na venkovních expozicích si navíc budou moci především malí návštěvníci od 11 do 15 hodin vyzkoušet Hon na lišku, tj. rádio-orientační běh.

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy jsou v čase od 1.11. 2005 do 31.3.2006 otevřeny denně od 9 do 16 hodin, vstup je zdarma. Návštěvníci mají možnost využít ke vstupu do zahrady bránu u zastávky MHD - bus č. 112 Kovárna.

www.botanicka.cz

Foto: Život v Jižní Americe má mnoho podob. Autor: Jan Stěnička