18.8.2022 | Svátek má Helena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vrabec 27.6.2022 12:45

M.Vaněk je nasazenej konfident Putina, že ho Lidovky nechají tady lhát a hnojit na všech diskuzích je ostuda. EU[>-]

P. Dvořák 27.6.2022 17:18

Ono je jich tu požehnaně. A nezapomeňte, komu Lidovky - vlastně nepatří. ;-D

R. Kováč 27.6.2022 7:56

Karel Hvížďala: Kyjevská Rus je starší než ruská knížectví

„Rusko byl Kyjev a ten byl majestátním městem už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva.“ Naproti tomu Vladimir Putin tvrdí: „Ukrajinci nejsou národ, ale jen součást rusko-bělorusko-ukrajinského etnika.“

Jenže v době válečných konfliktů se i historie stává součástí politiky, a proto stojí za to se podívat do starších historických pramenů. Ukrajinský národ se poprvé připomíná v dějinách, jak se můžeme dočíst i v Ottově naučném slovníku z roku 1900, pod názvem Antů jako část velké slovanské rodiny, která ve 2. století podle Ptolemaia nese název Vendů.

Alexandr Mitrofanov: Putin naplnil Orwellovy vize

Ti v 6. století byli podmaněni Avary a tím zanikl jejich název. Až s úpadkem říše Avarské v 7. století se plémě ukrajinské mohlo svobodně rozvíjet, i když v 8. a 9. století spadalo toto území do Chazarské říše, stojí v análech.

Podle amerického historika Timothyho Snydera vikingští otrokáři dlouho hledali cestu na jih a před více než tisíci lety ji našli. Vedla podél řeky Dněpr přes tržní osadu nazývanou Kyjev a pak dolů peřejemi, které ani oni nemohli překonat. Lodě si nechávali nosit od otroků. Tito Vikingové si říkali Rusové, vytlačili Chazary z pozice výběrčích poplatků v Kyjevě a jejich zvyky a jazyk splynuly.

Rusko je spjato s Asií

První zmínka o Moskvě je z roku 1147 a brzy po založení tohoto města začal mongolský vpád do Evropy. Některá severovýchodní území staré Rusi proto v 13. století zažila jinou historii: knížata z nově založeného města Moskvy získala autoritu vybíráním poplatků pro Mongoly a Moskevské knížectví si prosadilo svou nezávislost, až když se Mongolská říše drolila.

Jan Fingerland: Rusko-ukrajinská válka o dějiny

Dál už to známe ze školy. Většina ruských zemí se ve 13. stoletá sjednotila v Litevském velkoknížectví. Kyjev předal civilizační poselství Vilniusu. Křesťanství přineslo do Kyjeva církevní slovanštinu. Na Rusi se stala základem pr

V. Novak 27.6.2022 8:45

Fajn - a co to má společného s Ukrajinou a Ukrajinci?

R. Kováč 27.6.2022 9:48

Víc než si myslíte.

M. Vaněk 27.6.2022 9:54

Nestyďte se, a vyprávějte... ;-)

P. Dvořák 27.6.2022 17:29

Podívejte se do mapových příloh Ottova slovníku. Název Ukrajina je už na mapě z r. asi 1600. A za Přemysla Otakara se Království české rozprostíralo od moře k moři. Viz též Královec (Kaliningrad). Historie každého národa je spletitá. Pro zajímavost - ukrajinská abeceda je víc podobná původní kyrilici.

J. John 27.6.2022 7:00

Mluvit o "afgánském debaklu" ukazuje na zásadní nepochopení. Tento "debakl" je výsledkem nejracionálnějšího řešení ve prospěch USA. Cílem války bylo uvržení asijských států, vč. Afghanistánu, do chaosu a tím připravit jejich pozdější ovládnutí a bránění jejich rozvoji. Proč pro tento cíl obětovat americké životy, když to lze zařídit s místní obsluhou amerikou dodaných zbraní?

Proto se zdá, že tento scénář je opakován i na Ukrajině.

Za líbivými prohlášeními politiků často hledejme něco úplně jiného, než se nám snaží namluvit. Nejde jim o rozvoj, pokrok, demokracii, ani o lepší životní podmínky, ale o získání vlastní převahy a oslabení konkurentů.

Zdroj: https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764735

J. Lukavsky 27.6.2022 6:53

"komu by v případě rozvodu a sporu o dítě to či ono dítě připadlo" Ale jak prosté, dítě se rozseká na patřičný počet dílů a každý dostane svůj kus. To už navrhl Šalamoun. No tydelencty starosti a Rotchildovy prachy na mou hlavu, říkal Khon. J.L. end

J. John 27.6.2022 6:46

Je smutné, že si pan Kuras nezjistí reálie a šíří propagandistické výmysly. ("Vytvořit náhradní dodávkové pozemní cesty jako alternativu k přístavům blokovaným Ruskem, aby se do rozvojových zemí dalo vyvézt nahromaděných 25 milionů tun zrní.").

Obilí mohlo být dávno exportováno a zadržované lodě by dávno odpluly, kdyby Ukrajina odminovala přístavy. To odmítá.

V. Povolný 27.6.2022 8:59

No, těch možností po hypotetickém odminování přístavů je jistě víc. Lodě s obilím by mohly odplout a následně být zadrženy ruskými vojenským loděmi. Nebo by Rusové mohli připlout ještě předtím, což by vyšlo nastejno. Ta vaše varianta s exportem ukrajinského obilí se nejeví jako reálná.

J. John 27.6.2022 9:02

Turecko s Rusem dojednalo vytvoření koridoru přes Černé moře a garanci bezpečnosti pro lodě. Ukrajina to odmítla. Jiná věc jak se zachovají vlastníci lodí a pojišťovací společnosti.

Kolik z toho obilí bude Ukrajina potřebovat sama pro sebe? Letos asi úroda bude nižší.

P. Dvořák 27.6.2022 17:32

Odminovala by, jenže je nebezpečí, že Oděsu budou ostřelovat ruské lodě. Poslyšte, doufám, že nejste činným důstojníkem naší armády. ;-D

P. Skřivan 26.6.2022 19:19

Zajímavé, že vlastizrádné elementy opět vystrkují rohy a celkem jim ani nevadí, že teroristický útok ve Vrběticích nespáchal pluk AZOV, ale Rusko a GRU. Dokonce i jejich zaměstnance na hradě to zneklidnilo.

Nějak tedy nechápu, co je předmětem jejich argumentů. Na Ukrajinu vtrhlo Rusko. Pokud Rusové tedy nechtějí, aby je někdo na Ukrajině vraždil, mimochodem často Rusové ukrajinské příslušnosti, tak ať vypadnou. Není na tom nic složitého, že Žvaňku ? Zbytek jsou pohádky, protože právo na sebeurčení se nerealizuje tak, že zradíte svou vlast a pozvete na její území okupační jednotky. Pokud to uděláte, jste vlastizrádce a patříte ke zdi. Čili s vašimi argumenty o vraždění Rusů na území Ukrajiny jste mimo, ostatně jako obvykle. Pozdravujte v centrále !

A. Renjascu 26.6.2022 19:58

Wow, to je super najít po roce zase někoho, kdo ještě věří na tu pohádku ve Vrběticích... Je to takové roztomilé, dětské, člověku to opět připomene mladí...

V. Církva 26.6.2022 21:10

Kdo jiný by vyhodil Vrbětice než Rusáci? Svatý Petr? Rusáci lžou, měli motiv a všechno si asi tajná služba nevymyslela.

I když divné okolnosti tam samozřejmě jsou. Třeba že by všechno od Vrbětic po Salizbury měli pod palcem jen 2 agenti....?

J. Sedlář 26.6.2022 23:14

Projít, ověřit si zdroje a pak se vrátit: https://vlkovobloguje.wordpress.com/?s=Ot%C3%A1zky+kolem+Vrb%C4%9Btic

J. Kostelanský 26.6.2022 20:56

"Rusové ukrajinské národnosti..."

Na čem fičíte? ;-D

V. Církva 26.6.2022 21:15

Tak bomby na Ukrajině padají za krk i Rusům tam žijícím. Osobně znám Ukrajince v jejichž rodině se mluví Rusky ale považují se za Ukrajince, na DNA Rusa a Ukrajince moc nikdo nerozezná. Kdo je pak Rus a kdo Ukrajinec?

Takže pan Skřivan má pravdu, především v těch slizských bytostech co nám tu dělají 5 ruskou kolonu.

V. Církva 26.6.2022 21:16

Máte pravdu, Putino-sexuálové jsou opravdu nechutní.

J. Vintr 26.6.2022 23:01

Ukrajina je naše vlast? Možná tak Fialova a vaše.

J. John 27.6.2022 6:48

Konflikt eskaloval poté,co Ukrajina omezila používání ruštiny v ruskojazyčných oblastech Ukrajiny.

Tušíte, že v USA (náš současný vzor) mají na jihu,kde žijí i španělsky mluvící lidé, dvojjazyčné nápisy a mluví se španělsky běžně?

M. Vaněk 27.6.2022 10:01

A mohl byste nám předložit nějaký hmatatelný důkaz svých tvrzení? Nebo jen oplácáváte starou hlínu našich čučkařů, kteří nejsou schopni ani po deseti letech předložit jediný důkaz vrbětického zametání stop po nelegálních transakcích se zbraněmi? Á propos: existuje reálný základ pro verzi, že zbraně a munice skončily na Ukrajině...

P. Skřivan 26.6.2022 19:06

Je otázka, zda se Zelenskyj střelil do nohy nebo Čínu úplně někam jinam. :-) Ono Čína je na straně Ruska už z principu. Jen zatím dělala, že není. Je tedy otázka, zda tohle nedostal za úkol. :-) Na situaci to nic nemění. Jen se Čína odkryla.

M. Krátký 26.6.2022 9:26

Západ si vůbec nedokáže představit jakou to dá fušku budovat komunismus s lidskou tváří - hezký den !!!!!!

P. Skřivan 26.6.2022 19:22

Viditelně velkou, protože ten všechny jeho varianty i z dálky vypadají dost odpudivě. Možná je to ale proto, že slabý odvar známe i z vlastní praxe, tak celkem máme představu o praktické realizaci některých věcí. Řekl bych třeba, že naši komunisté, byli proti těm čínským, naprosto demokratiční. :-)

V. Novak 26.6.2022 8:03

Kde, v jaké zprávě Mezinárodní agentura pro atomovou energii IAEA sděluje, že Írán „akumuloval dostatek obohaceného uranu na výrobu jaderné bomby“?

Nechci rovnou tvrdit, že lžete, takže jen konstatuji, že jsem to ve Zprávě MAAE nenašel a ptám se, kde toto tvrzení je.

V. Novak 27.6.2022 8:46

A nastalo ticho přímo třeskuté...

M. Hoblík 26.6.2022 7:49

Tak je to správné! S Ruskem nejednat, s Putinem nemluvit a ukrajině pomáhat co nejrychleji zhynout! Opravdu by něco podobného udělal Churchill?

P. Vychodil 26.6.2022 8:26

"západ" má obdivuhodnou schopnost svými aktivitami podporovat Putina.

Sankcemi, neúčinnými na Rusko, ale zničící EU, sankcemi urychlující růst BRICS,

ale hlavně, dodáváním zbraní ve válce až do posledního Ukrajince západ pomáhá splnit plán absolutní demilitarizace UA...