25.10.2020 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

BIG BEN: Končí éra monogamie?

Říkával Atistofanes. To byl ten, co psával komedie, na rozdíl od Sofokla a Euripida, co psávali tragedie. A není to jen ledajaký lehkomyslný bonmot. Obsahuje upozornění, že monogamní vztah muže a ženy je svou samotnou podstatou konfliktem zájmů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 30.6.2020 14:19

Hlavně nám přibylo samoživitelek, které mají partnery, ale tváří se, že nemají dětem co do huby. Důvod je prostý, stát to velkoryse finančně podporuje.

J. Kanioková 30.6.2020 18:18

1*****

V. Církva 30.6.2020 19:07

Přesně tak. Stát je příliš zkostnatělý. Kdysi bylo třeba podpořit chudiny opuštěné matky a jejich děti když jich bylo ve městě tak 5.5. Dnes pláče rodina, která se stala minoritou a všechno to živí, zatímco rozvedené rodiny vytváří nové svazáky, feministky s nenávistí proti mužům, nebo dokonce lumpenproletariát, to vše štědře dotované státem.

M. Krátký 30.6.2020 19:33

R^R^R^ - mám to v příbuzenstvu - a tváří se nechápavě až ublíženě !!!!!!

K. Barel 30.6.2020 11:13

Výchova a péče o děti je náročná činnost, proto je výhodné když rodiče jsou spolu a investují zdroje do potomků. Děti, kde rodiče zvládnout být spolu jsou (statisticky) ve výhodě proti dětem z rodin, kde se to nepovedlo.

Pokud nějaký pár rezignuje na to mít děti (porodnost v ČR je 1.6 dětí na ženu - minimum na prostou reprodukci se udává 2.1), je monogamie zbytečná.

Co tak koukám kolem sebe, tak ženy co jim vyhovuje mít mnoho mužů (často i souběžně) mají málo dětí, nebo žádné, pokud mají dětí více, nebývá to moc pěkný pohled.

Pokud berete vztahy jako zábavu a kratochvíli, je nějaká ta něcogamie zpestření života. Má-li vztah muže se ženou zplodit a řádně vychovat následující generaci, přijde mi monogamie výhodnou. Žena dětmi má mužovi zdroje (čas, peníze ...) jen pro sebe a pro své děti.

Kamarád co má 6 dětí s jednou paní říká: Manželka, to není jenom milenka. To je parťák do života.

J. Jurax 30.6.2020 17:02

Z hlediska řádné výchovy dětí je nejlepší rodina především stabilní. A stabilitu i optimální výchovu se zdá nejlépe zajišťovat víceméně monogamní rodina tvořená heterosexuálním párem, tedy mužem a ženou.

J. Kanioková 30.6.2020 18:20

Souhlas....Naprosto přesně !

V. Církva 30.6.2020 20:12

Jo jo, prostě rodina je osvědčený model jak vychovat nevystresované děti, které nevolí rudozelené, neničí sochy, respektují jiné lidi a rasy a snaží se něčeho dosáhnout.

Jiný funkční byla možná tlupa. Ale ta v industrializovaném světě kde se lidé mezi sebou nemlátí už moc nefunguje. Nicméně velká rodina smysl opět dává.

P. Princ 30.6.2020 10:42

Homo sapiens sapiens je promiskuitní tvor.

D. Polanský 30.6.2020 14:21

Bohužel mnohé ženy fungují tak, že jakmile ukojí pud po dětech, sex je pro ně již okrajovou a víceméně nutnou povinností. Co má pak manžel dělat? Pokud po sexu touží, musí či chce nebo nechce zahýbat.

P. Princ 30.6.2020 16:26

Nemyslel jsem to hanlivě. Promiskuitní jednání jsme zdědili po našich evolučních předcích a je společným jmenovatelem všech těch -gamií, o kterých píše pan Kuras.

V. Církva 30.6.2020 20:17

Jistě, pokud bychom neměli silný sexuální pud, nemohli bychom se množit a udržet civilizaci. To je jasné a s promiskuitou silně spojené. Nicméně člověk není zvířetem, protože se umí ovládat a jednat i rozumem a pochopit, když ubližuje blízkým. Protože rodina je pro výchovu dětí zdá se nepřekonaný model, je třeba se trochu ovládat.

Nicméně nemůžu být asi takový moralista abych nadával všem co jim to prostě napoprvé nevyšlo.

P. Zinga 30.6.2020 10:29

"Uživí se dávno sama"... Dovolte, abych se zasmál!

Neřvou "samoživitelky" po našich penězích? A i těm, co slušně "vydělávají", je to umožněno pouze v prostředí, vytvořeném muži. A pak tu jsou "kvótovky" ve správních radách atd.

Ale: samozřejmě jsou i ženy, které se skutečně dokážou prosadit i v prospěšných odvětvích. Ale ty to nepotřebují zviditelňovat. O to více řvou ty druhé. Bože,. samoživitelky...

K. Barel 30.6.2020 11:34

Pan Kuras asi myslel ty ženy, které uživí samy sebe, když nemají děti. No bóže. To je toho.

Problém je v tom, že moderní doba přinesla možnost, že žena s dětmi může žít z mužových peněz, aniž by s ním musela žít fyzicky. Po 10 letech v manželství se důvod k rozvodu vždycky najde. Většinu žádostí o rozvod podávají ženy. Tuto nadřazenost žen nad muži nepřinesla evoluce, ale přehnaná snaha ochraňovat údajně slabší menšiny za každou cenu.

No ale všeho dočasu. Až bude bílý muž zapuzen a zašlapán, přijde jiný druh mužů a ti tu sjednají onačejší pořádky. Akorát té civilizace kterou vybudoval bude škoda.

J. Kanioková 30.6.2020 18:22

Souhlas

P. Dvořák 30.6.2020 7:51

Rodina? Hlavně hospodářská jednotka.

Postavení žen v pravěké společnosti velmi úzce souviselo se stavem rodiny, klanu a kmene. Předpokládá se, že lidé původně žili v hordách (tlupách), později ve skupinových manželstvích, mohli žít i v mnohoženství nebo mnohomužství.

S příchodem neolitických zemědělců (zhruba před 7 tisíci lety) došlo k výrazné změně vztahů mezi muži a ženami. Už nebylo dovoleno sexuální soužití kohokoliv s kýmkoliv.

Nejspíš vlivem exogamie, jak je dnes odborně nazýván společenský zvyk, že nesmí docházet k sexu mezi nejbližšími příbuznými, ba ani s členy širší rodiny nebo vlastního klanu. Tato změna je vysvětlována praxí chovatelů hospodářských zvířat, kteří snadno vypozorovali degenerativní vady, pokud připouštěli neustále kusy z úzkého příbuzenského kruhu. Nebylo těžké totéž vypozorovat u lidí.

Pochopitelně se tohoto poznatku později zmocnila církev, takže dnes se témuž říká "křesťanské hodnoty". Těmi jsou např. i upalování kacířů a čarodějnic.

P. Selinger 30.6.2020 7:39

Zjednodušeně : šuk sem, šuk tam !