1.2.2023 | Svátek má Hynek


Diskuse k článku

BIG BEN: Čína ovlivňuje světová média

Nejagilněji se Číňané zaměřují na média vydávaná v angličtině, tedy hlavně v USA a Velké Británii, s vědomím, že jsou tradičně sledována po celém světě. Británie je obzvlášť hustě prošpikovaná čínskými placenými reklamami a inzeráty tvářícími se jako seriózní žurnalistika.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 13.11.2022 9:21

Původní myšlenka spojenectví USA s ČLR nebyla úplně špatná. Teg-Xiao-Pching byl vůdcem nového typu. Sám prožil velmi těžký život a přesto si zachoval smysl pro humor. Ocitl se několikrát v nejvyšším vedení KSČ a přesto si zachoval smysl pro realitu a hlubokou pokoru. Snažil se zbavit Čínu kultu osobnosti a podařilo se mu prosadit kolektivní vedení KSČ. Jsem přesvědčen, že Číňanům otevřel "dveře do budoucnosti".

Nevím, v čem všem udělal Západ ve vztahu k Číně chyby. Ale vím, že to byly chyby podstatné a že jich bylo hodně. Díky tlaku svých korporací (zbohatlíků) umožnil riskantně asymetrický vztah mezi čínskou ekonomikou a západními ekonomikami. Čínská ekonomika byla po celou dobu tvrdě chráněná před západními ekonomikami, zatímco západní ekonomiky vůči ní zůstaly otevřené a nechráněné. Po nějakou velmi krátkou dobu to mohlo mít smysl, ale pak to na Západě vyvolalo nezaměstnanost a bylo to jedním z rozhodujících příčin ekonomické krize v roce 2008.

B. Rudolf 13.11.2022 9:33

Pokračování: Jenomže "řeč peněz" byla tak výmluvná, že se Západ nepoučil. Dál ohlupoval své obyvatelstvo vytvářením a podporou zdání, že jediné, na čem záleží, jsou peníze. A s Čínou jsou (byly) přece tak skvělé obchodní vztahy! K nezaměstnanosti a likvidaci průmyslových odvětví na Západě se tak postupně přidala závislost Západu na čínských produktech. Myslím, že Xi jen koukal na to, jak jsou obyvatelé Západu ve vztahu k Číně nesvéprávní.

A k tomu se přidala "řeč peněz" i v žurnalistice a v ovlivňování veřejného mínění. Náš prezident se přece jezdil do Číny "učit nastolit v zemi stabilitu". A vypadá to tak, že to, že mu při návštěvě Číny zemřel za podivných okolností jeho osobní lékař, ho vlastně moc nezajímalo. Zesnulý český miliardář Petr Kellner prováděl v Číně obchodní praktiky označované místními obyvateli jako lichvu. A podporoval čínskou propagandu v Čechách (odkaz): Kellnerův Home Credit platil kampaň na podporu rudé Číny. Využil experty i novináře - Aktuálně.cz (aktualne.cz). Myslíte si, že to spolu nesouvisí?

J. Černý 13.11.2022 14:57

Západ Západu je prostě nenažraný

P. Diviš 13.11.2022 15:56

Máte v tom jednu chybu, bohužel zásadní. Západ není jedna entita s jednotným velením, západ je hodně států, korporací, firem, dost nezávislých a rozhodujících se podle svého. Takže Západ nemohl udělat chybu ve vztahu k Číně, jednotlivé součásti Západu se prostě chovaly pragmaticky.

B. Rudolf 13.11.2022 18:11

Nejde o jednotnost Západu, ale o Americké zákony a o Americkou ekonomickou a obchodní politiku vůči Číně. Evropa stejně od Američanů opisuje a to tak, že od nich opíše i ty největší hlouposti. Viz způsob boje proti covidu 19.