23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

AUTA: Benzín versus elektřina

Ke článku na Neviditelném Psovi AUTA: Smrt benzínu pár základních čísel: Spotřeba benzínu za rok v ČR činila v roce 2018 2.16 miliard litrů (rok 2019 není k dispozici volně, moc se ale lišit nebude, rok 2020 bude asi v důsledku pandemie o něco nižší).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 30.3.2021 15:19

Šejno, vaše omluva je směšná, zítra sem vylepíte zase nějakou podobnou kravinu, jako byly dnes ty dvě... :-P

M. Šejna 30.3.2021 15:50

Přesně tak,

zase někomu opravím chybu, což je jasný důkaz toho, že jsem demagog a ukazuji jiným svého pindíka, kterého mám menšího než L.Novák.

;-)

L. Novák 30.3.2021 15:55

Jenom plácáš blbosti, nic víc. ... Rv

V. Bok 30.3.2021 18:17

Víte, sousede, ona ta učinnost tam popsaná je. On totiž spalovací motor ma přibližně účinnost tepelné elektrarny. Vse další nez se ten proud dostane do kol čini dalších cca 59%. A to byl autor ještě milosrdny v řadě věcí...treba na dojezd cca 800 km, coz je prumerny dojezd benzinaku ci nafťaku, je třeba byterie tak 300 az 400 kilová.. coz by učinost zkrarilo dobrych par procent. No a ty naroky na infrastrukturu.. ony ty investice a údržba stoji nemalo penez a tedy i energie..? Za kazdou korunou je totiž energie.. no a když si porovnam dojezd tak musím nabíjet cca trojnásobkem či ctyrnasobkem dostanic. No a rychlost nabíjení? Taky tak ale spíše vice? Ono to rychlonabijeni.... A takže potrebuji asi tak 10 Až 20 x větší počet míst na tankování...

T. Navrátil 30.3.2021 14:09

Sodíko-rtuťové, to je ono! Sodík reaguje s vodou bouřlivě až alergicky, rtuť je velmi toxická a má velkou hustotu. Eu se může po... z olova, které je stabilní.

Tak to by asi nešlo.

R. Langer 30.3.2021 14:12

Tak ale rtuťové výbojky přece nijak nevadily, ty byly dokonce předepsané zákonem. Ekologickým zákonem, doslova... ;-)

L. Novák 30.3.2021 15:25

No jo, to ale výrobci zářivek jako Philips nebo Osram nejspíš šoupli něco Zeleným a Greenpeace do pokladny, aby jim dělali velkou reklamu na kompaktní zářivky, což byl z ekologického hlediska jako náhrada žárovek největší propadák... Říkali tomu "úsporné žárovky" a životnost měly s klasickými lineárními zářivkami zlomkovou... Množství nerecyklovatelného odpadu dvojnásobné...

V. Mokrý 30.3.2021 15:57

R^!!R^!!

T. Zlesa 30.3.2021 13:40

Z těch blackoutů a jiných konců, jak je tu černě skoro všichni malují, strach nemám. Nemyslím, že se to bude dít. Kdyby to hrozilo, trend rušení uhlí se zpomalí. Lidi nejsou hlupáci. Spíše mám obavu, že v nějaké blízké budoucnosti budou naše klasické elektrárny sloužit jen jako záloha za paušální cenu. Nebude vysoká, když se nevyrábí. V energetice se vyrábí jen co je předem nasmlouváno. Přetlačovat se navzájem nejde. Na sklad zatím nelze. A vyrábět budou hlavně větrníky a foto, pak nějaké plynovky. Bude jich tolik a všude, že i jejich cena bude nízká a vždy něco pojede. A naše klasické budou čekat jako na smilování, aby přestalo foukat a mohli si vydělat aspoň trochu nad tu slanou vodu. A my (naši potomci) budeme čekat desítky let, aby se nám aspoň vrátila ta chystaná investice do jaderek.

J. Jurax 30.3.2021 14:00

Optimistická vize. Řekl bych ale, že v úplnosti celkem nereálná.

A z Vámi preferovaných zdrojů pořád jsou schopny jet akorát plynovky, takže by kvůli stabilitě musely skýtat výkon srovnatelný s celou fotovoltaikou a fofrníky. Vodní elektrárny jsou schopny skýtat stabilní nepřetržité dodávky v podstatném objemu jenom málokde.

A klasické elektrárny čekající v horkém režimu, až přestane foukat, jsou hodně drahý špás; plynovka najíždí řádově hodiny, uhelka až dny. Takže taková elektřina by byla sakra drahá.

A přenos velkých objemů energie na velké vzdálenosti naštorc Evropou, aby se vyrovnalo, kde fouká a kde ne, kde svítí a kde je pod mrakem, má také svá úskalí a náklady. A ono může nefoukat nebo být pod mrakem po celé Evropě nebo aspoň její znamenité části. A v noci fotovoltaika nic moc nedodá ... :-)

T. Zlesa 30.3.2021 15:17

Všechny tyhle věci jsou, kromě nás, známy jistě také všem technickým i jiným ředitelům energetických a rozvodných společností v Evropě. A jejich akcionářům. Určitě už tvoří plány, jak se s tím vypořádají. Na blackouty nebudou čekat. A rychlost, se kterou se situace mění, napovídá, že odpor jako na NP tam moc není. Dle mého to bude jako dosud vždy bylo - utečou nám o několik délek.:-)

L. Novák 30.3.2021 15:27

Vaše zelená blbost dohání všechny a vyvolává naprosto nesmyslné náklady na změny vnucené násilím. Jednou se za to budete "smažit v pekle", idioti zelení! ;-)

V. Novák 30.3.2021 15:49

A proto zřejmě chybí Němcům několik tisíc kilometrů vedení VVN - odhady se různí, od 3600 po nějakých 5000.

A dovolím si upozornit, že kde nic není, ani Zelený nebere, jak předvedla v loňské zimě Kalifornie. Slunce i větru spousta, slunečníků i větrníků mnoho haf - a blackouty, vějířovité vypínání i náhodné výpadky. Naše firma, která tam má velkou serverovnu to vyřešila velmi "ekologicky" - nákupem elektrocentrál na naftu.

Ono, když vám vypadne server během editace nějakého rozsáhlejšího programu, to by se jeden posmál. A když je pak potřeby ty servery nahazovat na místě, tak to by se posmála i firma. Zvláště taková, kde je nařízen homeoffice...

J. Jurax 30.3.2021 17:13

Jistě.

Ono technicky je řešitelné leccos. Otázka jsou náklady. Ovšem když se to energetické magorné zeleno nařídí legislativně a podšprajcuje ideologicky, tak náklady nehrají roli. Koncový spotřebitel je bude chtě nechtě muset zaplatit. Jednak přímo, jednak v cenách tovaru a služeb, kde se dražší energie promítne do jejich cen. Peníze jsou jedině v našich peněženkách.

Už teď platíme příspěvek na solární tunel jednak přímo na faktuře za elektřinu, jednak nepřímo přes daně.

A mimoto - v energetice se nevyrábí jen to, co je nasmlouváno, ale to, co je právě teď potřeba, aby byla stabilní síť. S výjimkou obnovitelných zdrojů - tam se musí - draze - vykoupit vše, co se vyrobí, když svítí a fouká, neboť taková je legislativa; levné klasické zdroje musí nuceně běžet na snížený výkon nebo v teplé záloze, což elektřinu dál prodražuje.

Nejdražší elektřinu mají v ekologicky uvědomělém Německu, kdežto levnou v atomové Francii.

A rozpad sítě s blackoutem může způsobit nejen nedostatek energie, ale i její přebytek z neregulovatelných zdrojů.

T. Zlesa 30.3.2021 17:30

Ano, tak to je. Děkuji za doplnění. O zvýšených nákladech by se ještě dalo diskutovat, záleží jak levná nakonec bude ta eko výroba, zda to nenahradí i s rezervou. Doplňuji jen tolik, že obyvatelstvu těch rozhodujících zemí ty zvýšené náklady až tolik nevadí, dle mého. Jsou s tím smířeni a chtějí čistý vzduch. Jinak by ty politiky asi nevolili.

J. Jurax 30.3.2021 18:16

Ekovýroba - fofrníky a fotovoltaika - to nemá šanci nahradit nikdy, pokud nebudou k dispozici dlouhodobě provozovatelná, bezpečná a levná úložiště schopná uložit a s rozumnou účinností zase vydat již vyrobenou elektrickou energii v řádu GWh až TWh - řekněme v rámci státu velikosti ČR. Vodní elektrárny jen za velmi specifických přírodních podmínek, jež jsou v Evropě málokde, pokud vůbec, a samozřejmě s protesty jisté odrůdy ekologistů, že se ničí biotopy.

Podobná úložiště ovšem nejen že nejsou na obzoru, ale ani hluboko pod obzorem.

A že obyvatelstvu těch rozhodujících zemí ty zvýšené náklady až tolik nevadí - inu, jednak jsou to země zatím bohaté, jednak je obyvatelstvo dlouhodobou masírovkou zblblé a netroufne si moc protestovat a konečně tyto země odsouvají energeticky náročnou výrobu jinam, kde zeleně neblbnou a mají levnější energii.

Navíc tady už dlouho nejde o čistý vzduch - hlavní hysterie je zaměřena proti emisím zločinného kysličníku, kteréžto emise mají podle greténů způsobit tepelnou smrt planety. Ovšem dotyčný kysličník nezbytný k fotosyntéze nelze mít obecně za znečištění vzduchu.

R. Langer 30.3.2021 14:10

Jistě že nemáte strach, protože jste to zatím nezažil soudruhu. Ale dočkáte se, a bude to dřív, než si myslíte. Mnohem dřív... :-P

V. Novák 30.3.2021 16:15

Nemáte strach, protože si to nedokážete představit. Je to mimo vaši zkušenost.

Já zažil "rolling blackouts" neboli vějířovité vypínání před lety v Bulharsku. 2 hodiny elektřina jde, 4 hodiny jde někam jinam. Nic moc, hlavně v zimě.

Loni jsem to zažil na dálku, když mi v Kalifornii vypadávaly servery. Někdy plánovitě, někdy halt náhodně. Taky nic moc.

A z vyprávění znám vypínání v Arménii v 90. letech - 22 hodin nic, pak 2 hodiny elektřina jde. Třeba od 3 do 5 v noci - budík, napustit vodu na zbytek dne, vyprat, uvařit, osprchovat se, třeba i hlavu si umýt - a už se blíží konec a vy jdete s mokrou hlavou do postele. Protože se rozední až za pár hodin. Není divu, že honem rychle zprovozňovali JE Mecamor, kterou vypnuli za zemětřesení v 88. Ona je postavená přímo na zlomu, který dal stovky let pokoj - a pak byl patřičně napružen...

Jó - teď jste statečný heroj...

T. Zlesa 30.3.2021 12:25

Že něco nejde je klasický argument nemakačenků. Zajímavější by bylo pojednat o tom, co by se muselo udělat, aby to šlo. :-)

L. Novák 30.3.2021 12:37

Ano, soudruzi, hlavní je přesvědčení, že to dokážeme...;-D

R. Langer 30.3.2021 12:54

Ano, co by se muselo udělat, aby se změnily přírodní zákony, či třeba klima Země, to jsou opravdu otázky vhodné do pranice, soudruzi. A jsem si jistý, že za jejich vyřešení jste ochotni položit i životy - klidně všech ostatních na planetě. :-P

J. Jurax 30.3.2021 13:19

Ano.

Pojednejtež tedy. Aston Vám to rád uveřejní.

S. Zemitý 30.3.2021 15:12

Nebo také absolventů osmé třídy ZŠ, kteří umí třeba spočítat moment síly a neudělají co tenhle jeřábník www.youtube.com/watch?v=q7r8T5c24gw, nebo si pro vytápění svého nově dokončeného domku se ztrátami 15 kW nepořídí kotlík 10kW, eventuálně si nezapálí cígo, když kradou benzín z otevřené nádrže. Protože přírodní zákony nepřečůráš. A nemá to nic společného s nedostatkem pracovitosti, spíš s nedostatkem schopnosti poznat, uznat a nerozbíjet si nesmyslně frňák náběhem na betonovou zeď.

V. Novák 30.3.2021 15:55

Makačenkové ve vašem podání jsou průzkumníci slepých uliček. Na patentových úřadech pro ně mají vyhrazen šuplík s cedulkou označující v příslušném jazyce totéž, co české "mašíbl".

Speciální podšuplík v něm mají "perpeťáci", kteří jsou natolik makačenkovití, že jim nevadí makačenkovat proti zákonu zachování energie...

T. Zlesa 30.3.2021 11:46

Tak jako můžeme za dolary nyní dovážet arabskou a ruskou ropu (a plyn), tak můžeme v budoucnu dovážet i evropskou větrníkovou elektřinu (za eura). Temelíny budou jen pojistka.

https://ekonomickydenik.cz/37323-2/

J. Hajský 30.3.2021 11:51

Nejvíc nám ji evropské země dodají v zimě, když bude zataženo a bezvětří a v EU blockout;-D

L. Novák 30.3.2021 11:57

Svatá zelená prostoto! !! ;-D

J. Jurax 30.3.2021 13:20

To už není prostota, to je podstatně vážnější stav ... :-)

R. Langer 30.3.2021 11:57

Vážně? A kde se taková elektřina nachází, když od nás Němci a Rakušáci elektřinu nakupují jako zjednaní... ;-D

V. Mokrý 30.3.2021 12:01

Jo, Temelíny jsou již dnes pojistka pro Němce, Rakušáky., Natož potom.