19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

ANALÝZA: Klinika, ochrana vlastnických práv a legitimní vlastnictví

Na první pohled může spor o Kliniku vypadat pro libertariány jako neřešitelné dilema: Stát vs. squatteři, zloděj proti zlodějovi. Avšak pokud se dostaneme přes první reflexivní o nelegitimitě státu, dokážeme situaci kolem Kliniky rozlousknout standardními analytickými nástroji, které by měly být vlastní každému liberálovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 14.1.2019 21:40

Bez daní by lidský svět zanikl.

Proto jsou v různé formě daně odjakživa, protože být musejí. Správu věcí veřejných, a ty jsou vždy, není možné jiným způsobem financovat. Minimálně vojsko a policii a soudy k zajištění všemožné obrany, a já k tomu klidně přidám i zdravotnictví mým principem Tržními lvy na tržní vlky, kde ti první jsou soukromé zdravotní pojišťovny a ti druzí zdravotníci. A všemu vládne ten kdo platí, tedy občan, coby systému klient, a to zrušením výpovědní lhůty občana pojišťovnám. Ale to je na jinou debatu.

Musí se rozumět tomu, co je to minimální stát a podle toho s veřejným právem, které ho řídí, nakládat už při jeho schvalování parlamentem. Musíme proto přejít od demokracie, tedy od většinové vlády hloupého lidu, k demarchii, coby vládě soukromého práva, jediného práva pravého, a to nade vším a nad každým i nad tvorbou práva veřejného.

O tom však lidé, bohužel nemají ani potuchy. To vnitřní struktura státu musí odpovídat vývoji lidského světa, ne vývoj lidského světa státům. V tom je problém vůbec největší... Dzp.

J. Pokoutný 14.1.2019 15:45

Autor ovšem zapomněl na jednu zcela legální variantu:

vydělat si třeba koncerty a objekt od SŽDC odkoupit. Chápu ale, že to je pro české členy Antify a přidružené trockisty nepřijatelné.

Š. Hašek 14.1.2019 17:48

Re: Autor ovšem zapomněl na jednu zcela legální variantu:

Pane Pokoutný,

máte zcela nemoderní, nekonstruktivní, extremně pravicově nenávistné poznámky! Asi žijete se staromódním "fetišem majetku" v hlavě - jak řekla jedna svazačka anarchokomunistická.

Já to mám taky.

J. Sinnreich 14.1.2019 15:09

Klinika "leci"

Během let migracni krize fungoval v Klinice svépomocný "rodičovský klub", ktery privadel, ukryval a pomahal nelegalnim migrantum. Toto uz je zcela nezakonna cinnost, policejne i soudne postizitelna.

Nehlede na neustaly hluk (marne stiznosti obyvatel protilehlych domu) reprodukovane metalicke kapely, neuveritelna spina a neporadek (hygienik), a nahlasena a nevysetrovana znasilneni (transsexual Marie Feryna),a verejne provozovania prodej drog v objektu Kliniky.

Š. Hašek 14.1.2019 14:30

Tento mladík má jen za úkol

..... udělat kolem i Vašich nemovitostí (!!!!) takovou mlhu, že kolem vlastnictví rohového sloupku na Vaší chatě, budete běhat do Haagu.

A nevadí vůbec, že se úkoluje sám ...... s rozhodností "mladého Kohouta v roce 1949".

Stále asi stejné. Neznalci si zopakují akční výbory brusele. Já nechci, aby nám podobní vysvětlovali, jak se mám chovat na svém majetku. Na mém majetku.

Z. Frys 14.1.2019 12:39

Autor má pravdu

ovšem argumentace je příliš složitá. Jde to i jednoduššeji: https://goo.gl/VMkGYV

J. Ráž 14.1.2019 12:14

Mnoho slov o ničem

Nedotknutelnost vlastnictví má ústavní ochranu. Všechny subjekty, i stát, mají stejnou právní ochranu svého majetku a je jen na jejich vůli, jak se svým vlastnictvím zacházejí. Ať se to komu líbí nebo nelíbí, jak majitel se svým majetkem nakládá, je jen jeho věc.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových měl budovu bývalého střediska prodat už v době, kdy bylo jisté, že ji na nic nepotřebuje a problém s jejím obsazením anarchisty by tak vůbec nevznikl.

PS. Všechno, co dělají squateři nebo anarchisté podobní těm z "Kliniky" je protiprávní jednání a je špatnou vizitkou státu, že toto jednání nechává beztrestné a tím u části mládeže relativizuje respekt k právu.

Š. Hašek 14.1.2019 14:23

Re: Mnoho slov o ničem

Přesné.

A pokud se budou Klinikáři a jejich ochránci odvolávat na Masaryka a demokracii skoro řeckou, měli by vědět, že by byli bývali vystěhováni za hodinu. Tato poznámka platí i pro "všechny demograty listopadového typu".

A od jejich ochránců nezazněla jediná pozvánka pro ty mládežníky na pozemek či nemovitost v jejich držení (Hrádeček, Halík, Stropnický ...........). Že jaksi nemají prašulky??? Hnusné, podlé. Keců celá televize a ........... . Nevím jestli také nepolitické. Nepolitika má totiž někde i dokonce svatozář. Zkráceno.

M. Krčmář 14.1.2019 11:13

Pár poznámek stranou:

1)je zde mnoho vlastníků, kteří nechávají chátrat různé objekty

,některé z nich památkově chráněné

,a stát není schopen či ochoten stav nežádoucí řešit.

2)je málo míst,kde mohou občané realizovat své nezávislé aktivity na jaksi nekomerčním principu bez toho

aby bylo tyto možno provádět bez různých dotací,tedy potažmo kontroly že strany státu.

Mne osobně mnohem víc sejří nečinnost jistého stavebního úřadu

, který svou nečinností prakticky legalizoval černou stavbu,těch případů by se našlo mnohem víc,černé navážky,kde nikdo za nic nemůže atd.

A k té klinice,kde pořebuje SŽDC tak nutně vybudovat kanceláře. Nebylo by lepší, kdyby tu kliniku prodali,a za stržený peníz opravili chátrající nádražní budovy,mnohdy s přidanou architektonickou hodnotou,kanceláře zřídili zde,a stali se pionýrem mezi českými institucemi,a naučili se vyřizovat agendu po internetu?

P. Manda 14.1.2019 11:38

Re:

opravdu jste si jistý, že správa dopravní cesty vlatní nějaké nádraží ?

M. Krčmář 14.1.2019 12:05

Domnívám se že ano, máte li jiné informace,sem s nimi.

M. Prokop 14.1.2019 13:55

Re:

Je úplně jedno, co vlastník se svým majetkem udělá, pokud to bude v souladu s platnými předpisy pro danou oblast.

J. Kanioková 14.1.2019 18:12

Přesně !

M. Klas 14.1.2019 14:09

Re:

Pokud by kliniku prodali, jen by dali "peška" do ruky někomu jinému. Problém s nelegálními uživateli by se tím nevyřešil. Jedině, že by objekt koupili oni.

V. Pokorný 14.1.2019 10:10

Z politických stran

jedině SPD Tomia Okamury má v programu trestněprávní zodpovědnost státních úředníků. Nikoliv stát, ale konkrétní člověk rozhoduje. Opakuju, že nikoliv stát. Takže nekompromisně odstranit ty, kteří takto poškozují občany a stát.

R. Brzák 14.1.2019 10:18

Re: Z politických stran

Je to sice dobrý krok - ale nepostihuje kořen věci. Chceme-li zodpovědné rozhodování od úředníka (což je pochopitelné), bude muset úředník svou moc nad rozhodováním umenšovat až k nule. Anebo od nás konkrétní věc, o které rozhoduje, koupit, aby se stal jejím vlastníkem. Jen tehdy se dokáže rozhodovat jako dobrý hospodář - odpovědně. Jen tehdy totiž bude odpovědnost cítit. Ta je totiž vysoce osobní vlastností, vycházející z vlastních potřeb jedince. Jakmile neopečovává své osobní potřeby, nedokáže se chovat skutečně zodpovědně.

Chtít po úředníkovi, aby rozhodoval o nikoliv jeho osobní věci a přitom na něj naložit plnou osobní zodpovědnost (trestní), je pak na druhou stranu druhem zotročení - tedy, uděláme z úředníka otroka.

J. Schwarz 14.1.2019 12:32

Re: Z politických stran

Vážně? Co potom s osobní odpovědností vrcholových managementů? Jsou to otroci?

J. Jančura 14.1.2019 19:15

Re: Z politických stran

Vcelku dobře napsáno. Úředník nemá ke svěřené věci vlastnická práva, nemůže o ní svobodně rozhodovat jako vlastník, jeho pravomoc je sdílená, omezena pravomocí nadřízených úředníků i jiných organizací, interními předpisy i zájmy jeho organizace.

I vrcholný manager soukromé firmy je omezen ve své pravomoci zájmy vlastníků, zavedenými předpisy a pravidly.

Je proto zavedení osobní zodpovědnosti velmi problematické, poněvadž pak to povede k omezení jakékoliv iniciativy příslušné státní organizace nebo soukromé firmy. Státní byrokracie (a většinou i větších soukromých organizací)se zavádění osobní zodpovědnosti brání rozmělňováním pravomocí a nárostu počtu byrokratů.

F. Navrátil 14.1.2019 9:47

Právo platí nebo neplatí.

Každá jednoduchá a srozumitelná záležitost se dá zabalit do množství slov. Skupina anarchofeťáků zabere cizí objekt. Kde je nějaký prostor k teoretizování?

P. Lenc 14.1.2019 10:12

Re: Právo platí nebo neplatí.

Ano, okecat se dá kdeco, včetně zlodějny.A to, že si anarcho feťácké smažky dělají ze státu a práva toaleťák a ještě se jim dostává pozornosti médií je bohužel vypovídající.

J. Dobrý 14.1.2019 9:42

Skoda

Ja myslim, ze je konec "kliniky" skoda. Pokud by se nasla politicka vule a pravni cesta tak jim to klidne prevest. Ne proto, ze bych jim fandil, ale prave naopak. Spousta lidi si nepamatuje, proc to tu za sociku zahnivalo. Takze jako takovy demonstracni projekt, proc socialismus nefunguje ani v takto malem meritku.

Stacilo by to nechat byt a pockat par let. Az se zacne projevovat trvale zanedbana udrzba.

J. Kříž 14.1.2019 10:01

Re: Skoda

Zřejmě si neuvědomujete, že "nechat to pár let být" by znamenalo jednat nejen v rozporu s dobrými mravy (zloděj veřejně užívá cizí věc), ale i se zákony - stát a tedy SŽDC v rozporu se zákony by nejednal jako řádný správce majetku. A tak trochu se divím, že SŽDC nebo předchozí vlastník objektu nebyli někým právě za toto žalováni - nebo snad ano?

J. Dobrý 14.1.2019 10:29

Re: Skoda

Souhlas, proto jsem tam dal predpoklad reseni pravni stranky prevodu.

Souhlasim i s povinosti spravce majetku statu (viz muj jiny prispevek 14.1.2019 9:36). Jenze je tu otazka realne hodnoty budovy. Existuje na ni odhad? Nekdy se stava, ze je budova samotna ve stavu, ktery neumoznuje nejake vyuziti. Pozemek ma sice nejakou hodnotu, ale minus naklady na odstraneni existujici stavby muze byt soucet i zaporny a ztrata roste diky povinostem vlastnika se o budovu starat.

J. Schwarz 14.1.2019 12:46

Re: Skoda

Nejspíš se mýlíte. Jste si jistý, že by se feťákům z "kliniky" nepodařilo přes své souvěrce z politiky a magistrátů pumpnout veřejné finance o nezanedbatelné dotace, o těch ovšem moc nemluvit ale naopak předvádět, jak celý systém úžasně funguje? Naše "veřejnoprávní média" by jim příslušné PR určitě ráda dělala. Sám jsem četl od Petry Paroubkové jak byla v Řecku a nadšeně líčila jak tam ten socialismus skvěle funguje, všichni se mají skvěle a jsou "happy"... Ani ona si nestačila všimnout že jde o potěmkinovu vesnici, navíc na dluh. A přitom i takováto koza se dokáže dostat až k premiérovi...

K. Janyška 14.1.2019 9:39

Vy, libertariáni, jste jen socani. Liberalismus je výsledkem

přirozeného vývoje lidského světa a spočívá ve stále přesnější a dokonalejší právní doméně jednotlivce, která ho chrání a zárovň mu brání v nepovoleném chování vůči jiným.

Vy však vůbec vědecký popis lidského světa neznáte a od nikodo z vás jsme neslyšel a nečetl nic o spontánním řádu lidského světa, jediné možnosti jeho existence... Dzp.

R. Brzák 14.1.2019 10:12

Re: Vy, libertariáni, jste jen socani. Liberalismus je výsledkem

My všichni jsme jen socani - i VY, pane Janyško. Protože podle činů a ne slov se pozná "strom". A svými činy jsme všichni levičáci. Už jen tím, že nezodpovědně platíme daně - tedy, platíme daně, ač vidíme, že jsou používány nezodpovědně. Či i jinak potvrzujeme legitimitu moci státu nad občany. Protože je to stát, co má vždy kořeny v socialismu.

Ale když odejdeme od kořenů věci - samotná neznalost SŘLI neznamená potvrzení "socanství". Pokud bude jedinec žít v souladu se SŘLI (a přitom o něm nikdy nečíst ani neslyšet), byl by pro Vás socan?

K. Janyška 14.1.2019 16:01

Re: Vy, libertariáni, jste jen socani. Liberalismus je výsledkem

Právě jste to socanství potvrdil. Máte nesplitelný plán. Bez daní by lidský svět zanikl.

Proto jsou v různé formě daně odjakživa, protože být musejí. Správu věcí veřejných, a ty jsou vždy, není možné jiným způsobem financovat. Minimálně vojsko a policii a soudy k zajištění všemožné obrany, a já k tomu klidně přidám i zdravotnictví mým principem Tržními lvy na tržní vlky, kde ti první jsou soukromé zdravotní pojišťovny a ti druzí zdravotníci. A všemu vládne ten kdo platí, tedy občan, coby systému klient, a to zrušením výpovědní lhůty občana pojišťovnám. Ale to je na jinou debatu.

Musí se rozumět tomu, co je to minimální stát a podle toho s veřejným právem, které ho řídí, nakládat už při jeho schvalování parlamentem. Musíme proto přejít od demokracie, tedy od většinové vlády hloupého lidu, k demarchii, coby vládě soukromého práva, jediného práva pravého, a to nade vším a nad každým i nad tvorbou práva veřejného.

O tom však lidé, bohužel včetně vás, nemají ani potuchy. To vnitřní struktura státu musí odpovídat vývoji lidského světa, ne vývoj lidského světa státům. V tom je problém vůbec největší... Dzp.

P. Kubáč 14.1.2019 9:31

Několik poznámek

Jestli se nepletu liberalismus stojí na repsektu k vlastnictví, vládě práva svobodě slova a svobodě jít si za svým štěstím. Jestli začneme operovat "nelegitimností" právníckých osob = státu jako vlastníků - čím se autor liší od squatterů ?

A potom druhá poznámka samotná otázka nelegitimnosti státu - doporučil bych autorovi přesun do Afgánistánu, Somálska, nebo jinde kde státní moc přestala existovat. Problémem Evropy je, že silné státy, které v době belle epoque zajišťovaly svobodu a liberalismus tím, že měřily ( alespoň přibližně ) všem stejně nyní kopou na straně silných a bohatých proti chudým a slabým. Zrušením "nelegitimního státu" se dostaneme do Somálska nikoliv do USA 1794 kam libertariání smutně koukají.

Z. Lapil 14.1.2019 13:04

Re: Několik poznámek

Ač nejsem povoláním právník ani filosof, dovolil bych si rozdělení: stát coby tvůrce a garant práva nemusí nutně cokoliv vlastnit. Naopak - je-li stát garantem a soudcem vlastnického práva a zároveň vlastníkem, dostává se do docela jednoznačného střetu zájmů. */

Viz socialismus: jednak se stát vlastním rozhodnutím učinil vlastníkem dosud soukromého majetku, a to bez náhrady, jednak toto své vlastnictví chránil přísněji (doufám, že nekacám; přinejmenším jiným způsobem), než vlastnictví soukromé. Aneb "rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví" nebylo totéž, co krádež.

*/ Raději vynechávám úvahu, že Kliniku vlastní SŽDC, což není stát, přestože ji - tu SŽDC - vlastní stát. Z jejích stránek: "Základním posláním SŽDC je plnit funkci vlastníka a provozovatele dráhy celostátní a drah regionálních ve vlastnictví státu." Takže to možná přímo JE stát. Ale to už se dostáváme od filosofie k právničtině, a to nechci.

K. Janyška 14.1.2019 16:08

Re: Několik poznámek

Máte zhruba pravdu. Stát je institucí a hodnotou evoluční, ne lidským záměrnýn výtvorem. Tím je auto. Tedy institucí bohulibou a nutnou, vždyť jsou to jediní možní správci zemského povrchu a největší prvky spontánního řádu lidského světa, coby celku... Dzp.