Neviditelný pes

AMBASADOŘI: Jsem tu novej

diskuse (11)
Před čtrnácti dny se ujal úřadu britský velvyslanec v České republice Matthew Field a minulou středu to byl americký velvyslanec Bijan Sabet. Oběma pánům srdečně přeji úspěšnou misi a příjemné zážitky.

Začnu prostě přivítáním, dokonce dvojnásobným. Před čtrnácti dny se ujal úřadu britský velvyslanec v České republice Matthew Field a minulou středu to byl americký velvyslanec Bijan Sabet. Oběma pánům srdečně přeji úspěšnou misi a příjemné zážitky. O nástupu pana Fielda jsem neměl ponětí, nesleduji pohyb na diplomatické scéně. To jenom mě na sociální síti Twitter zaujal příspěvek označeným takzvaným hashtagem #JsemTuNovej. Koukám na #Jsem Tu Novej a říkám si, copak ty jseš zač, ty jeden novej, a on to byl britský velvyslanec! Brzy nato se objevil hashtag #JsemTuTakyNovej a pod ním se představil ambasador americký.

Hláška „jsem tu novej‟ zasluhuje zkoumání jazykozpytné i sociopsychologické. Vyjadřuje zvláštní životní situaci. Někdo, tedy mluvčí, ten, kdo svoji novost oznamuje, vchází do společnosti dosud mu cizí. Příchod do nového prostředí je vždycky aspoň trochu stresující. Všichni ve společnosti se znají, jsou vzájemně provázaní a najednou se tu ocitne kdosi zvenčí. Příchod lze aranžovat různě. Někdo bude dělat neviditelného, tiše se vmísí, vklouzne zezadu nebo z boku a vyčká, až si ho ostatní jaksi osvojí, zvyknou si na něho a časem s nimi splyne. Opačná je metoda agresivní. Když to přeženu, uvedení zní nějak jako „to čumíte, koho tu máte, přišel jsem vás spasit‟. Vlítne mezi ty lidi jako čert do palírny. Nemusí to být metoda nutně odsouzená k nezdaru. Když budete papež nebo Elon Musk, opravdu se nemusíte snažit o nenápadnost a když nastupte s pompou, lidi vás hned nevypoklonkují. Ale musíte být papež nebo Elon Mask nebo něco v té třídě.

Mezi těmito krajnostmi je celá škála možností, jak se uvést do společnosti. Jak tedy charakterizovat hlášku „jsem tu novej‟, rozumím jí jako „zdravím vespolek, jsem tu novej‟?

Sebevědomá otevřenost kombinovaná se skromným vědomím, že přicházím do cizího prostředí a stojím o vlídné partnerské přijetí. Přátelství nepokládám za samozřejmost, musím si ho získat. Například tím, že se pokusím poznat nové prostředí a navnímat jeho zvláštnosti. Včetně jazykových jemností: pochybuji, že hláška „jsem tu novej‟ je v suchopárných učebnicích češtiny, tam jsou kapitoly „u obuvníka‟ a „dobrý den, prodáváte střevíce?‟. Když ambasador prohlásí „jsem tu novej‟, dává najevo smysl pro humor a zároveň naznačuje, že ho předpokládá u svého nového prostředí.

Správně to předpokládají Matthew Field a Bijan Sabet. Končím tedy jak jsem začal, přivítáním a přáním, ať se jim u nás líbí.

zpět na článek