24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Suverenita není fráze

Vyrovnání s téměř dvaačtyřicetiletým, pružně se vyvíjejícím komunistickým totalitním režimem se jako zdaleka nezvládnutý problém ukazuje nejen na skandálních událostech kolem Ústavu pro studium totalitních režimů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 1.6.2013 11:33

Souhlasím s autorem

V nesvobodném státu (národu) nemůže být většina občanů svobodná. Cca 80% zákonů už teď přijímáme z Bruselu. A ty zákony (např. o sociálním a zeleném parazitismu) nás (hospodářsky) ničí. Maximální nezávislost našeho státu je tedy naším základním úkolem!

J. Barto 1.6.2013 14:40

Re: Souhlasím s autorem

Kecy !!

P. Vavruch 31.5.2013 22:28

Nesouhlas

Pan Doležal je možná únavný, Cicero byl také, ale nevšiml jsem si, že by napsal, že by dekrety měly být zrušeny - píše jen,že se Češi chovali jako prasata.

J. Urban 30.5.2013 21:17

Čecháčkovské vymlouvání se

na "spojenecké rozhodnutí" - nic než trapnost a ubohost.

J. Barto 30.5.2013 20:02

Suverenita - nenechte se vysmát !

Kdy vlastně jsme měli suverenitu ? Mluvíte o něčem, co jsme nikdy neměli.

I ta Zlatá bulla sic. nám byla darována.To je krásné, přijmout suverenitu z rukou někoho ne ?

Ale pojďme do trochu známější historie. Tak vznik státu po 1.sv válce. Spadl nám do klína, o vzniku rozhodovaly vítězné mocnosti.

Pak krátkých dvacet let, kdy jsme ji (jestli jsme ji tedy měli) nakonec nedovedli ubránit. Jistě, bez spojenců to asi nešlo.Bez souhlasu obyvatel státu, už vůbec ne. Nejen sudetští Němci nechtěli žít ve společném státě. Státotvorný národ Slováků se vyškubnul v hodině dvanácté.Ostatně, udržet neuvěřitelný geografický patvar, s narodnostním slepencem, v čase, kdy čas oponou škubal, nebylo ani možné.

Po 2sv. válce - to snad nemusím popisovat.A rok 1989, až když poslušný Prušák skákal s krumpáčem po berlínské zdi, tu jsme odvážně vyrazili cinkat klíčema.V tom zmatku si ani nikdo nevšimnul, že se cinkalo už i šperhákama.Tak o jaké suverenitě to vlastně autor mluví?Buďme rádi, že nás někdo podrbe za ušima a nasype do misky granule.

J. Urban 30.5.2013 21:20

Re: Suverenita - nenechte se vysmát !

Hezky jste to napsal. Ještě by stálo za srovnání, v kterých obdobích se českému národu víc dařilo (ekonomicky a kulturně) - zda třeba v tom habsburském ujařmení nebo v letech 1918 - 1939. A jak s tou "suverenitou" po r. 1989 suverénně nakládají někteří z "elit".

B. Rybák 1.6.2013 11:49

Re: Suverenita - nenechte se vysmát !

Ulevil jste si? Platí Vám za to dost? Jestli ne, tak s tím jděte na psychiatrii a pak až se uklidníte tak zkuste spočítat státy (národy), které mají obdivuhodnější a následování hodnější historii (nezapomeňte na různé "říše", krvavé revoluce a hlavně na kolonialismus a "mnichovskou zradu"...).

J. Kanioková 30.5.2013 18:44

Naprostý souhlas..

D. Švik 30.5.2013 19:41

Re: Naprostý souhlas..

přidávám se.

P. Urban 30.5.2013 15:59

Zrušení zákonů

V Polsku byly příslušné zákony už dávno zrušeny, aniž si toho tehdy někdo všiml.  Pochopitelně, jako většina rušení zákonů, bez zpětné platnosti.

Mimochodem, je dost zvláštní se na jedné straně zaklínat suverenitou a na druhou stranu se odvolávat na rozhodnutí velmocí. Ty skutečně odsun schválily, ale nikdo nám ho nevnucoval. A zrušení příslušných dekretů tudíž na platnosti rozhodnutí velmocí nic nemění, i kdyby mělo nějaký retroaktivní efekt.

J. Jurax 30.5.2013 16:12

Re: Zrušení zákonů

Poláci mohli - na ně žádní nedobití ýbrmenši neprskali jako na nás. A nejspíš taky nemají pořád dokola poníženě se omlouvající pitrýsky a kolaborující politiky a filmaře jako my. U nás by to nebylo gesto dobré vůle, ale pošetilé ustoupení drzému nátlaku oněch ýbrmenšů.

P. Urban 30.5.2013 16:42

Re: Zrušení zákonů

ýbrmenši prskají i na Poláky. I když je pravda, že "polské" landsmanšafty mají mnohem menší členskou disciplínu, než sudetoněmecké. Nicméně i Poláci mají své takzvané kolaboranty, o jejichž dílech se tvrdě diskutuje.

To jsme na tom tak špatně, že nám vadí prskání a "drzý nátlak" okrajové organizace, kterou berou trochu vážně v Bavorsku a jednou za uherskou pětiletku v Berlíně?

J. Václavíková 30.5.2013 19:35

Re: Zrušení zákonů

Nejspíš komplex méněcennosti a zní vyplývající přepjaté reakce.

P. Kersch 30.5.2013 14:22

k rozhodnutí o odsunu

O odsunu Němců z Československa (překvapivé , že?) bylo rozhodnuto už 10.6.1942 samotným Adolfem Hitlerem v Berlíně při audienci protektorátního prezidenta Emila Háchy s doprovodem. - Stačí si přečíst ověřený dokument - zápis o průběhu uvedené audience, provedený německou stranou. Uvádí se v něm, že Hitler při té příležitosti ve svém výhrůžném projevu prohlásil (volně zde uvedeno): Pokud Češi nezmění svůj dosavadní nepřátelský poměr k Němcům, bude muset jeden z obou národů daný středoevropský prostor opustit.

V té době už byl Reinhard Heydrich mrtev.

J. Jurax 30.5.2013 15:46

Re: k rozhodnutí o odsunu

Vida, jak byl ten fýrer jasnovidný! Češi tehdy nezměnili svůj dosavadní nepřátelský poměr k Němcům a fýrer měl zase recht!  Kdyby se toho dožil, mohl oprávněně pocítit zadostiučinění.

J. Barto 30.5.2013 15:52

Re: k rozhodnutí o odsunu

No, spíše fýrer skočil na špek. Zaplněný "Václavák" přísahal věrnost říši.

Koho by tenkráte napadlo, že to byl samej odbojář a budoucí člen RG!

J. Jurax 30.5.2013 16:08

Re: k rozhodnutí o odsunu

Ale neskočil - akorát mu ta jsnozřivost zatajila, který národ to bude. Chybička se vloudí.

A v tehdejší situaci byste být Pražan přísahal taky - alternativa byla celkem nepříjemná. Odboj se dělá - a dělal - jinak. Ovšem do RG byste určitě nevstoupil, že?

Ostatně i sami Germáni jen o pár let později v dosud ne moc opravených troskách Berlína masově velebili SED a děkovali Rudé armádě osvoboditelce  - i zde alternativa byla celkem nepříjemná. To už máte takové zákruty historie.

J. Barto 30.5.2013 16:24

Re: k rozhodnutí o odsunu

Nedávno tady v jednom článku pan Frýbort vzpomínal. Jak byl na zaplněném strahovském stadionu za války, při nějake sportovní akci. Mohutné "heil" a zdvižené pravice všech diváků.

Jo,jo, když jde o život, nedá se nic dělat!

Dopadlo to tenkráte dobře, všichni se vrátili ze Strahova v pořádku !

B. Pavel 31.5.2013 6:04

Re: k rozhodnutí o odsunu

Pane Jurax,

situace v Německu byla obdobná. Málokdo si po převzetí moci nacisty dovolil nesouhlasit s Hitlerem. Stejně jako v SSSR se Stalinem a u nás s Gottwaldem.

J. Rechnovský 30.5.2013 11:23

Podivné

Autore, na nekonzistenci vašich názorů už zde bylo upozorněno. Tedy dále. Pokud sledujete dění, tak se NATO stává čím dál více politickou než čistě obrannou aliancí. Česká armáda není vůbec schopná fungovat samostatně. Je určená pouze k plnění úkolů v rámci spojeneckých sil. Aktuálně však plní své nepatrné spojenecké závazky jen s nejvyšším vypětím. Česká zahraniční politika sleduje jediný skutečný cíl. Totiž nikoho si příliš nerozházet. Nemá proto žádné skutečné nepřátele, ale ani přátele. Je v podstatě všemi ignorována. Pokud se někdo z nás dostane do potíží třeba jen v nějaké Africké díře, je obrovský problém ho dostat do bezpečí. 

Takže. Váš článe je úplně mimo. Reálná suverenita ČR neexistuje a existovat nikdy nebude. Vždy bude nutné vstupovat do koalic kulturně a politicky podobných spřátelených zemí a podporovat jejich maximální spolupráci.

J. Barto 30.5.2013 14:01

Re: Podivné

Ještě bych dodal, že neexistovala nikdy , ta vybájená suverenita.

Jinak, napsal jste to pane přesně !

J. Jurax 30.5.2013 15:47

Re: Podivné

Existovala. Zato dnes jsme bruselská gubernie.

J. Barto 30.5.2013 16:03

Re: Podivné

Tak kdy prosí?. Ať se zasměju.

J. Jurax 30.5.2013 16:14

Re: Podivné

Smějte se - ale historii jste se měl naučit ve škole. Taky můžete samostudovat :-)

J. Barto 30.5.2013 16:29

Re: Podivné

Tak já myslel, že se to dozvím, když jsem tak zanedbal studium a ono nic.

J. Jurax 30.5.2013 16:43

Re: Podivné

Nojo, nemám pedagogické nadání :-)

J. Kanioková 30.5.2013 18:34

Především hospodářsky spolupracující koalice je něco jiného, než politická suverenita = Vlastní vláda, zahraniční politika, vlastní rozpočet

F. Eliáš 30.5.2013 9:12

Nicméně odsun nás poznamenal

Morálně a hlavně ekonomicky se z odsunu Němců budeme lízat hodně dlouho. S komunismem, ani antikomunismem, to nic společného nemá.

E. Sevrát 30.5.2013 12:02

Re: Nicméně odsun nás poznamenal

To máte pravdu ovšem z pohledu roků 45-89.Dnes je jasné,že nám naopak velmi pomohl,protože s nějvětší pravděpodobností by po roce 89 bylo připojeno území sudet k SRN a dopadlo by to jako se Slovenskem.Nejenom že bychom  přišli o milé či nemilé spoluobčany,ale i o nemalou část území ČR.Dá se říct,že president Beneš a spojenci byly v podstatě vizionáři i když možná nechtěně.

J. Jurax 30.5.2013 15:59

Re: Nicméně odsun nás poznamenal

Ano. I za cenu nemalých nospodářských škod byl tehdy odsun sudetských Němců Heim ins Reich jediné rozumné řešení situace. Kdo by si nechal, ač nemusel, v zemi nenávistnou pátou kolonu - tehdy nikdo neměl křišťálovou kouli, aby znal budoucnost (a z Německa 21 let po Velké válce, na jejímž v zniku mělo Německo významný podíl, vypučela další - kdo mohl vědět, co z Německa mohlo vypučet tak kolem roku 1966); to až my teď známe historii a můžeme povýšeně mudrovat o nepřípustnosti kolektivní viny.

Scénář, který uvádíte by mohl být po sametu velmi reálný, kdybychom si tu sudeťáky pošetile ponechali - a proti mocné SRN, jež by ráda přitulila na svá ňadra ztracený a perfidními Čechy ponižovaný germánský kmen i s jeho územím bychom asi moc nezmohli a nikdo by se za nás nepostavil - nějaký nový Henlein by se jistě našel a kdybychom se cukali, ba celistvost republiky bránit chtěli, i nějaká ta humanitární bomba by na nás možná spadla - viz Srbsko a Kosovo.