28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Směrnice o času pod vlivem času

Vláda bude dnes (v pondělí) projednávat případné změny ve střídání letního a zimního času v následujících pěti letech. Nakonec neúspěšná krasojízda Evropské Unie za tímto právním direktivem se počala odvíjet už už před čtyřmi lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Johnová 13.9.2021 23:49

4,6 milionu odpovědí ze všech členských zemí tvoří 1% všech obyvatel EU.

99% obyvatel ani nevědělo, že někde může hlasovat.

A k samotné otázce času: Vědí ti všichni zastánci středoevropského času, že používáme stejný čas jako Nizozemsko, Francie a Španělsko?

Jak to vůbec mohou přežít Nizozemci, Francouzi a Španělé, když jim celý rok vychází a zapadá slunce v průměru o 1 až 1,5 hodiny později než u nás v Česku?

Oni tedy mají proti nám výhodu až 1,5 hod. "letního času" celoročně a taky je to jejich přirozený čas.

Vážně ti skalní zastánci středoevropského času chtějí mít v létě svítání od 1/2 4 ráno a tmu už v 8 večer? A není v zimě jedno, jestli vstáváte za tmy v 5, v 6, v 7 nebo v 8 hodin?

Středoevropský čas se hodil možná za Marie Terezie, když se za svítání šlo na pole a po západu slunce spát.

J. Kejkrt 13.9.2021 20:05

Čas je jen jeden.

Poledne je, když je Slunce na obloze nejvýš.

Platilo to tisíce let, ale poslední století se vyskytuje čím dál víc dobroserů, kteří chtějí ostatním nějaké to dobro vnutit násilím. Tu je to dobro abstinence, tam je to dobro komunismu a zde je to dobro (pochybného) slunečního svitu "navíc".

Co mám dělat já, když mám rád dlouhá rána? :-/

Š. Hašek 13.9.2021 21:09

Tak už si konečně uvědomte, že minimálně pět let budete mít několik "polední". Podle toho jak písknou.

Zástupy dělnictva a pracující inteligence se přetrhnou!!!

Naštěstí mám na chalupě ty sluneční hodiny, než mi je seberou.

:-);-)

P. Milan 13.9.2021 21:59

Co máte dělat? Prožívat si ta dlouhá rána.

Poledne, když je slunce nejvýš, fungovalo jen v dobách bez jízdních řádů a podobných vymožeností. Choďte pěšky a můžete držet poledne kdy vás napadne.

Š. Hašek 13.9.2021 22:11

Nechci Vám do toho příliš kecat a rušit štelování hodinek.

Ale hodně vlaků v pořádku vodjelo a dojelo, když byl jeden čas. Furt. Občansky i strojvůdcovsky bych to nazval: "Když je Slunce nejvejš".

Nějak tak to vypočítali i v Greenwich. Přidal se i ruský car. I starosta ve Vlašimě. To bylo v dobách, kdy tam universitně neřešili, jestli britská královna náhodou nevraždila nějaké černochy. A její rod tedy nemá stigma do konce Galaxie.

Šoupejte si hodinky každé pondělí.

Š. Hašek 13.9.2021 15:10

Jest "něco rozumu" (když to tady sleduji) zavésti tedy celoročně jiný čas, než vymysleli ti vašnostové před léty, v nevzdělané díře jménem Greenwich. Mařka Terezka, arcibiskup ze Říma a Vídeň. Purkyně dtto.

Navrhuji, za sebe, SEČ minus 8 minut. Jako kompromis. Je nás asi 7 564 214 volbyoprávněných. Myslím, že se dohodnem do Dušiček/švestek.

Je vliv alkoholu, ženského pozadí, ...... a taky toho času!!!

Těch osm minut denně hodí taky dost. Nebo ne?

J. Kostelanský 13.9.2021 12:09

Toľko blábolov o letnom čase som ešte nikdy nečítal. Kto to preboha vymýšľa?

"Letní čas naopak vede ke zvýšené spotřebě energie, konkrétně pohonných hmot, neboť řidičům poskytuje právě onu hodinu pracovní či volno časové aktivity navíc, což vzhledem k nepoměrně vyššímu počtu automobilů činí poměrně významnou položku." ;-D ;-D

Tí motoristi jazdia o hodinu viac okolo svojho baráku, či čo? Niektorí naozaj kvôli letnému času stihnú zájsť autom na ryby či na záhradku. Ale to má byť nevýhoda letného času?

A s tou kriminalitou, to si autor vycucal z prsta? Podobne ako s dopravnými nehodami? Štatistiky predsa hovoria jasne: oveľa viac kriminality a oveľa viac nehôd percentuálne pripadá no nočné hodiny bez svetla než na denné.

Ak to stručne zhrniem: Pri letnom čase majú ľudia každý rok 210 hodín slnečného svitu naviac. Kecy o tom, že predsa aj pri zimnom čase môžu dosiahnuť to isté, ak budú vstávať o hodinu skôr, sú naozaj len kecy. Pretože celá spoločnosť sa riadi hodinami a hodinkami: od pracovného času v podnikoch cez odchody vlakov a autobusov až po otváracie hodiny v obchodoch či na úradoch.

Letný čas je pre ľudí s aktívnym životným štýlom, čo majú radi pohyb vonku na čerstvom vzduchu. Zimný čas je dobrý pre domasedov, ktorí voľný čas míňajú na počítači a sledovaním televízie. A pri tej televízii je naozaj dosť nepríjemné, keď slnko zapadá o hodinu neskôr ako pri zimnom čase.

Myslím, že do tejto skupiny patrí aj autor článku.

Apropó, je úplne jedno, čo česká, slovenská či maďarská vláda o zmene letného času prejedná. Ak sa zavedie čas jednotný, tak sa aj tak všetci prispôsobia Nemecku. A Nemci uprednostňujú celoročný letný čas. :-)

I. Schlägel 13.9.2021 12:16

R^

M. Sláma 13.9.2021 13:39

R^R^R^

Š. Hašek 13.9.2021 14:31

Tak tedy já i vše kolem mě žijeme podle Slunce. Myslím neuředníky, jabloně a včely.

Vy si to pletete s nějakým šoupáním hodinek. Zde uznávám, že jsem byl ve službě na minutu přesně - často podle nějakých debilních úředních hodinek. V létě - vstávat ve 2:50, o hodinu dřív, podle nějakého kreténa! To je fakt lábuš.

Dále mi vysvětlete, proč by ČR měla mít poledne podle Říše??? Apropó, v Horních Uhrách si dělejte jak libo. Félvidék je Félvidék. My jsme tady jinde.

Nejste Vy zamrzlý Hlinkovec???

Když jsem byl u kamáráda, pracoval s koňma, tak mi řekl, že po pátý vodpoledne už nedělaj. I kdyby je umlátil. Vstávaj podle Slunce. Ráno řehtaj jak divý a vodstěhovali by mu celou stodolu!!! V lednu zas tak nějak chtěj voraz, až do devíti dopoledne, nemají baterky na svícení.

Takže "jste blbější než vobyčejnej kůň". Žijte déle než já. Máte 210 normohodin ročně na ty ředvičky.

Z. Laxa 13.9.2021 14:55

R^

J. Pavelka 13.9.2021 15:27

No jo, ale když všechno "jede" podle jízdních řádů..Podel Slunce? I dělení dne na mimuty a hodin je lidský výkon, a pohledem na slunce vystačil tak naposled pastýř v 18.století

Š. Hašek 13.9.2021 18:20

Není/nepíšete k věci. Totiž ke střídání času na povel.

Někdo to fakt těžko pochopí. Pastýřovi zvonily zvony na kostele furt stejně.

Slunce se dyžtak píše s velkým S. V tomhle případě.

J. Kostelanský 13.9.2021 15:47

"Dále mi vysvětlete, proč by ČR měla mít poledne podle Říše??? Apropó, v Horních Uhrách si dělejte jak libo. Félvidék je Félvidék. My jsme tady jinde."

Najnižšia mentálna úroveň Čechov sa pozná tak, že názor Slováka reagujú kecami o Uhrách a Felvedéku. A pridajú k tomu Slovenský štát. Skrátka typický totálne zamrznutý český mimoň v čase.

Keď ste bol u kamaráta, čo pracuje s koňmi, tak sa presťahujte niekam na farmu. Tam hodiny vôbec nebudete potrebovať. Budiť vás bude kohút a spávať budete chodiť so sliepkami. Ale to sa jaksi - zatiaľ - v tejto modernej spoločnosti nedá. Možno neskôr. :-) Tipoval by som vás na penzistu. Prečo niektorých penzistov tak veľmi trápi zmena časov? Tomu nerozumiem. Aha. Asi preto, že nemajú nič iné na práci. :-)

A teraz k meritu veci: Prispôsobovanie sa Nemecku nie je môj nápad. Ja len opisujem situáciu. A Nemecku sa neprispôsobujeme len my, ale aj Francúzsko a Španielsko. Francúzsko by malo mať rovnaký čas ako Veľká Británia, ale nemá. Podobne Španielsko by malo mať čas posunutý minimálny o hodinu. Prečo?

Lebo ekonomika. Lebo biznis a doprava. Lebo turistický ruch. Nemecká a francúzska ekonomika sú veľmi úzko prepojené. Napríklad aj dopravnými linkami. Bolo by zvláštne, keby autobus prešiel hranice a vo Francúzsku by bolo o hodinu menej.

Turistický ruch: človek nemusí byť ekonomický génius, aby pochopil, že čím dlhšie v nejakej turistickej destinácii svieti slnko, tým turisti minú viac peňazí.

J. Heincl 13.9.2021 18:50

Dobře jste p. Haškovi odpověděl.

Š. Hašek 13.9.2021 19:17

No, ehm. Já jen myslím, že "pokud v hocikorej turistickej destinácii je celkovo príjomne", ..... tak si hosté večer dají i pivo/víno navíc". I při svíčkách.

Samozřejmě nejsem ekonomický ani cestovatelský genius. Akceptuji plně čas Vladivostoku a v Černé Hoře si včas rozsvítím svíčku, Svítí a vyhání ze stanu komáry.

Déle žijícím Zdar.

Za tu slovenčinu neručím, jen tak jsem si vzpomněl na Gemer, Šariš a Kalameny.

J. Charvát 13.9.2021 21:56

R^R^

P. Han 13.9.2021 17:06

Jak jste proboha přišel na těch "210 hodín slnečného svitu naviac"? Myslíte, že kdybyste si ručičky místo o hodinu posunul o pět, že budete mít ročně navíc 1050 hodin slunečního svitu? 8-o

J. Kejkrt 13.9.2021 20:01

R^!

J. Heincl 13.9.2021 18:48

R^

J. Kejkrt 13.9.2021 19:59

;-D;-D "Pri letnom čase majú ľudia každý rok 210 hodín slnečného svitu naviac."

To může napsat jen hlupák. Slunečního svitu je pořád stejně.

Ale někdo je prostě líný si svůj čas uspořádat tak, aby mu to vyhovovalo, a tak nutí všechny, aby vstávali podle jeho notiček.

M. Šejna 13.9.2021 12:07

Nevím, jak příšli "slovutní vědci" z AV na teorii, že pro člověka je lepší SEČ a nikoli letní čas.

Pokud většina lidí vstává kolem 7.hodiny a chodí spát kolem 23.hodiny, pak jejich biorytmus má půlku dne přesně v 15 hodin odpoledne.

V den zimního slunovratu většina lidí vstává hodinu před východem slunce, ale až 7 hodin po západu slunce jde spát.

Proto by bylo pro lidský biorytmus vhodnější zavést letní čas po celý rok.

A ani by nevadilo, kdyby ten letní čas by posunut nikoli o hodinu, ale rovnou o dvě.

I. Schlägel 13.9.2021 12:20

I při používání "letního času" svítá v létě na můj vkus příliš brzy. U klasického času je to ještě o hodinu dříve. Více světla uvítám večer, ne ráno, když spím. A klidně celoročně.

Š. Hašek 13.9.2021 14:37

Celkově mě Země, Slunce ...... a vůbec všechno kolem dost nasírá. Hodně taky, že na chalupě koupím buřty, těším se, mám vo hodinu "delší čas" ..... a vono nakonec začne pršeti. A v televizi mi pustí vyprahlou Saharu na úvod večera. A Slunce ráno, v červnu - to je rakovina!!!

Nejšťastnější sem, když na síti koluje nějaké další vylepšení od Jourové.

Tak si večer rozsviťte.

P. Milan 13.9.2021 9:13

Ty problémy jsou spíše vymyšlené a "výhodnost" zimního času ryze imaginární.

Výhodné by bylo přestat čas měnit, ale kverulanti by si rychle našli nějaký jiný důvod, proč kverulovat.

Mně osobně by nejvíc vyhovoval pro Česko celoroční "letní" čas.

Š. Hašek 13.9.2021 9:35

Jste blížeji řešení. Jeden čas, definovaný Sluncem a Zemí. A furt.

Protože ten SEČ byl vlastně definován již takovými veličinami jako byli Kepler a vousatí vašnostové v Greenwich. Dávno - tak bych na něj nešahal.

Šahat na něj někoho napadlo až ve výbuších šrapnelů a nedostatku vajec z JZD.

J. Pšenička 13.9.2021 10:17

Přesně tak, když mám slunce přímo nad hlavou, tak je v daném místě poledne. "Vylepšování" přírody se člověku vždycky vymstilo.

J. Vavrochová 13.9.2021 11:39

R^R^R^

M. Šejna 13.9.2021 11:46

Až na to, že Slunce je přímo nad hlavou každý den v jiný čas.

Nastudujte si, jaký vliv má excentricita oběžné dráhy Země na to vaše "slunce přímo nad hlavou".

O. Mayer 13.9.2021 11:54

... problem je , že někdo jiný třeba 500 km na západ má to slunce nad hlavou v jinou dobu, že áno. Taky nevím jak vy, ale já se se situací že nemám slunce v nadhlavníku přesně přesně v poledne tak nějak srovnán (ono jednak slunce u nás zase tak freneticky nesvití a pak hlavně, že je poledne obvykle nepostřehnu)- naopak ale tu hodinu světla večer docela ocením.