28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Práva nebo vděčnost, kořist nebo dar

Nedávno jsem čirou náhodou v rozhlase zaslechl mluvit jistou sociální pracovnici o pomoci bezdomovcům a o sociálním bydlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 27.12.2018 15:04

Vážně pořád dokola?

Člověk má právo na vše, čeho může dosáhnout aniž by se dostal do rozporu se zákonem a, řekněme, společností akceptovanými pravidly. Nemá na to NÁROK.

J. Pallas 26.12.2018 22:30

re

Ano, pane Kolmane, naše vyspělá technologie by jistě byla schopna porazit jejich hrubou sílu. Další otázka je nabíledni: Jsme ochotni ji použít?

M. Pivoda 26.12.2018 13:12

Právo na patent své technologie. Je to lidské právo?

V roce 1589 britská královna Alžběta I (nikoliv ta dnešní, ta je již Alžběta II) odmítla udělit patent na automatický tkací stroj (a ten její zákaz vydržel cca 200 let).

Své zamítavé rozhodnutí v roce 1589 královna Alžběta zdůvodnila takto: "Uvažte, co by ten vynález mohl způsobit mým poddaným. Jistě by je zruinoval tím, že by je vyhnal ze zaměstnání. Tím, by se nich stali žebráci."

J. Anděl 26.12.2018 21:43

Re: Právo na patent své technologie. Je to lidské právo?

Právo na patent podle mě neexistuje (protože samo o sobě neexistuje žádné). Ale zajímá mě, čím to je, že by odmítnutí udělení patentu mohlo uchránit zaměstnání poddaných. Nejsem moc vzdělaný v oboru patentových práv.

M. Pivoda 26.12.2018 22:25

Něco více pro Jindřicha Anděla

Patentové právo je určitou odměnou vynálezcům, čímž je stimuluje k žádoucímu technologickému pokroku země. Moc dlouhé ochrané právo je ale pro technologický pokrok země kontraproduktivní. --- V Číně jsou patentová i osobní práva málo respektovaná.

Ale pak je tady ten společenský dopad inovace na občany. Jak ta změna postihne nemajetné občany? Zakonzervováním současného stavu bylo možná přijatelné řešení v době nevolnictví: Královna Alžběta I chránnila v roce 1589 údajně své poddané z ušlechtilosti, ale fakticky hlavně, aby tak i mohla nadále zůstat královnou. Revoluce poddaných by ji totiž mohla smést z královského postu. Má dnešní společnost občanů (nikoliv poddaných) právo na technologický pokrok a současně právo ušetřit nemajetné občany od negativních společenských dopadů změny?

Koncem roku 2015 na Neviditelném psovi, ekonomka Šichtařová z Institutu Václava Klause, zde srdnatě bránila technologii Dieselů proti tzv. zeleným trotlům. Zdraví a technologický pokrok byl pro ekonomy druhořadý. (Elon Musk prosazuje právě elektromobily, přestože mu ekonomové hází klacky pod nohy.) Mají občané 21. století právo na čistý vzduch a levnou dopravu? Mají mít stejné právo i na (autorem článku zmíněné) bydlení?

Na právo zaručující minimální nepodmíněný příjem občanů (se kterým budou moci volně disponovat) si prý (dle Ray Kurzweila) budeme muset počkat až do 30. let 21. století. Zavedení toho občanského práva umožní právě technologický pokrok.

J. Hruška 26.12.2018 11:19

Správnou cestou ....

Další možností je jít správnou cestou z Afriky přes Saharu.

Postupným zúrodňováním Sahary právě od jihu k severu a zúrodňováním deštných pralesů od severu k jihu za pomoci - pomoci - globálního oteplování, zvyšování výnosů užitkových plodin právě využitím zvýšeného obsahu CO2 v atmosféře, využití obrovských zásob všemožných zdrojů na neobydlených prostorách Sibiře, využití pobřežních oblastí zvyšující se hladiny oceánů k průmyslové produkci potravin, získávání tepelné energie ze 75% povrchu Země pokrytého teplejšími oceány: tudy vede cesta k uživení se 25 miliard lidí na Zemi ke svobodnému životu v bázni Boží. Nazdárek ochránci.

J. Zaorálek 26.12.2018 15:56

Ano, vidím to podobně, možnosti jsou. Problém je, dle mého soudu, že neumíme se zdroji správně hospodařit. Hlavně v některých částech světa.

J. Chaloupka 26.12.2018 11:17

Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Tam by stálo, že člověk je povinen v rámci možností (zejména zdravotních) se o své bydlení postarat.

J. Anděl 26.12.2018 13:57

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Podívejme se, jaké různé povinnosti lidé po planetě mají - povinnost platit daně je skoro všude. Pak je povinná školní docházka, povinné očkování. Povinnost starat se o svůj majetek do té míry, aby ostatním nezpůsobil újmu (auto, dům atd.). Pak je povinný respekt k úředním osobám (policii atp.).

Podle mě to stačí.

V některých zemích ještě mají takřka či zcela povinná náboženství (včetně komunistické ideologie) a z toho plynoucí řadu dalších dílčích povinností. Z mého pohledu je to cesta špatným směrem.

Z. Frys 26.12.2018 14:30

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Povinnost platit daně? Když vás přepadne lupič se zbraní v ruce, je vaše povinnost odevzdat mu peněženku s penězi? https://i.kym-cdn.com/entries/icons/facebook/000/021/100/taxationistheft.jpg

Povinná školní docházka? Není ta povinnost spíš otroctví nebo nevolnictví? Vzdělání je zcela normální komodita na volném trhu, kterou si můžete zakoupit, nikoliv vnucená povinnost.

Respekt k úředním osobám? Myslíte ty uniformované opice - gestapo či městapo - jejichž heslem je "buzerovat a prudit"? Nebo snad respekt k úředníku nejvyššímu - rudohnědému ruskočínskému ekonomickému zm*dovi?

To snad nemyslíte vážně.

Ptal jsem se níže pane Bedřicha, jakou mám vůči němu povinnost, opovědi jsem se nedočkal. Třeba mi odpovíte vy.

J. Anděl 26.12.2018 14:51

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Jakou povinnost máte vůči panu Bedřichovi, to nemám ponětí. Vůči mně žádnou. Stát si vaše dodržování povinností umí represí vynutit, ovšem samozřejmě lze se mu vyhýbat.

S právy i povinnostmi je to stejné - matka příroda nám nenadělila žádná a žádné.

Z. Frys 26.12.2018 15:02

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Ano, přesně to jsem si chtěl od vás přečíst - že vůči vám nemám žádnou povinnost (a vy vůči mě). Co se týče státu - stát nesmí mít vůči nám jiná práva než máme my lidé vůči sobě navzájem. Stát si samozřejmě přivlastňuje daleko více práv než mu náleží.

Dle Oppenheimera je stát: „Organizace politických způsobů. Je to systematizace loupeživých procesů na daném území. Zatímco běžný zločin je sporadický a nejistý a lano, na kterém násilnický parazit visí, může být odporem jeho obětí kdykoliv přestřiženo, Stát poskytuje legální, metodickou a systematickou cestu k loupení soukromého vlastnictví. Poskytuje jistou, bezpečnou a relativně „mírovou“ cestu parazitického hradu ve společnosti."

J. Anděl 26.12.2018 15:04

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Blížíme se k sobě v tom, že já se domnívám, že stát by měl požadovat povinností co nejméně. Anarchokapitalismus se mi jeví jako idea, která by mě připravila o prostor žít život dle svých představ ve světě, který je. Nejsem revolucionář.

Z. Frys 26.12.2018 15:12

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Popravdě, i kdybych byl jen minarchista (stát jen pro zajištění bezpečnosti a vymahatelnosti práva (přirozeného)) , nic na věci nemění, že chci minimalizovat zásahy státu do života. Anarchokapitalisté jsou jen limitním případem klasického liberalismu a nejsou to, prosím, žádní revolucionáři. Naopak, důslední evolucionisté. I když bychom se v detailech lišili, základní idea je jasná. Děkuji.

J. Anděl 26.12.2018 19:28

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

K oběma rozehraným vláknům: termín "ideologie" nebyl nejvhodnější a nemyslím si, že třeba vy či autoři děl, co jste odkazoval, jste revolucionáři. Ale myslím si, že záměrně změnit formu správy státu k něčemu hodně odlišnému od současného stavu, přičemž uvažujeme o změně, která hodně lidem, kteří po státu požadují podporu atd., lze provést jen revolucí, navzdory tomu, co chtějí ostatní. S větším či menším násilím.

Ale jo, i v tomhle světě k sobě můžeme přistupovat s respektem a bez pocitu, že si něco dlužíme (když jsme si navzájem nepůjčili) a máme vůči sobě nějaké povinnosti či na něco od sebe nějaká práva. Tak třeba lze, kousek po kousku, po pár generacích, dospět třeba i do toho stavu anarchokapitalismu či podobného.

Z mého pozorování světa kolem sebe se mi ale zdá, že co se formuje, je jakási kombinace svobody, oligarchie, vlády nadnárodních koncernů či jim konkurujících nadnárodních institucí. A že to bude trvat ještě pár cyklů a změn, než by mohl přijít stav, o kterém píšete.

Z. Frys 26.12.2018 23:23

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Myslím, že jste to pochopil velice dobře.

M. Prokop 26.12.2018 14:55

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Povinný respekt nemůže fungovat.

Mohu pod sankcí nenadávat nějaké úřední osobě. Musím ji taktéž pod sankcí uposlechnout. Ale pokud ji budu respektovat, musí si to zasloužit, to nejde nařídit.

J. Anděl 26.12.2018 14:59

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Respektem jsem v tomto případě myslel podvolení se pod hrozbou sankce, jinak souhlas.

Všechny povinnosti, které na nás stát ukládá, jsou pod hrozbou sankce. Tvrdím, že jich má být co nejméně, to je moje pointa.

J. Pallas 26.12.2018 22:08

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Podle mě je velkým problémem používání slov v jiném než původním významu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Respekt

Činí tak neomarxisté a novináři s nimi souznící. My ostatní jsme z toho občas zblblí.

J. Anděl 26.12.2018 22:22

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Tady bych trochu polemizoval. Říká se "respektovat zákony" a podle mě tím není nutně míněno "mít je v úctě". Ostatně respekt sice znamená ohledy a úctu, ale nemusí znamenat sympatie či souhlas. Což podle mě na vztah třeba k policii vcelku sedí.

Ta wikina mě zaujala, jak tam dokázali přicpat ekologii.

J. Anděl 26.12.2018 22:28

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

...samozřejmě bude mít trochu jiné významy respektovat uniformu a respektovat osobnost. Respektovat přírodu, respektovat svobodu druhého, respektovat nadřízeného. Dost jiný bude zřejmě respekt dětí k rodičům a respekt rodičů k dětem. Různá míra dobrovolnosti, různá míra povinnosti, různá míra obdivu, úcty.

Používám to slovo i proto, že vytváří svým vnitřním významem jistý tlak, dává sdělení jinou formu, než vyjádření, že někoho musím "poslouchat".

Volím respekt k policii, protože ji nechci poslouchat.

Asi tak.

J. Pallas 26.12.2018 22:48

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Asi bych rozlišoval respekt vnucený zvenku a vyvěrající zevnitř.

Respektuji Vás a Vaše názory - je mi to vlastní.

Respektuji pravidla a zákony, se kterými souzním.

Pravidlům a zákonům, se kterými nesouhlasím, se podvoluji, jinak bych byl trestán. Respekt k nim však necítím.

J. Anděl 26.12.2018 23:01

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Možná to slovo nepoužívám úplně správně. Já bych klidně poslední dvě věty přeformuloval tak, že nesympatické zákony respektuji, ale necítím k nim respekt.

J. Pallas 26.12.2018 23:08

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

Hezké.

Víte, jsem, jak s oblibou říkám, vyučený kantor češtiny. Se slovíčky si hraji moc rád, takže zítra zkusím říct manželce: „Miláčku, sice tě nepouslouchám, ale určitě tě poslechnu.“

J. Anděl 26.12.2018 23:35

Re: Jestlipak existuje Všeobecná deklarace lidských povinností?

To je pregnantní vyjádření, ale já bych si to nechal pro sebe :)

J. Jurax 26.12.2018 18:29

Všeobecná deklarace lidských povinností by být měla.

Základní povinností by mělo být postarat se o sebe sám a žít z prostředků získaných vlastní prací.

J. Pallas 26.12.2018 22:10

Re:

Ještě bych přidal nesrat se jiným do života.

Z. Frys 26.12.2018 23:27

Re:

Tak. Své děti jsem vychovával dle zásady: "Neubližuj lidem, neber jim jejich věci, nerozděluj co ti nepatří. A nenech si nic líbit."

J. Pallas 27.12.2018 9:12

Souhlas

V. Kolman 26.12.2018 10:26

ŘEŠENÍ PROBLÉMU NAZNAČIL UŽ PAN DARWIN

1.) - Nekontrolovaně se do Evropy (a jinam) hrnou připrchlíci, toužící po pohádkově krásném a snadném bezpracném životě.

2.) - Budou se milovat a množit - počet lidiček "utěšeně" poroste.

3.) - Začne být nedostatek potravin, vody, energie, prostoru.... Připrchlíci nám sem přivezou vlastní bídu, bída bude všeobecná.

4.) - Začne vzrůstat agresivita, nesnášenlivost, nemoci, války, svrab a neštovice..... Lidé se budou vzájemně vyvražďovat, umírat na nemoci, hlad a množství lidí na Zemi se sníží na PODSTATNĚ nižší počet. Zbudou tu pouze nejodolnější, nejzdravější a nejdravější jedinci.

5.) - Historie může začít znovu. Kéž bych se mýlil!!!