20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pomalá sebevražda české justice

Historie dosvědčuje, že pro stabilitu a bohatství moderního společenství je klíčové, pokud je justice vnímána jako lepší a mravnější než zbytek společnosti. Je to jediná nepolitická moc, povolaná kontrolovat ostatní formy moci, a pokud nalezne, že se zpronevěřily spravedlnosti, má jako jediná právo proti nim zasahovat. Dál jsou už jen lidové bouře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 6.8.2020 21:56

Není divu že Orbán a Kaczyński provedli v justici čistku.

M. Krátký 6.8.2020 16:29

Justice stejně jako jiné instituce v tomto státě je sice formálně nezávislá - ale až tak, že klidně vynáší rozsudky nezávisle na skutečnostech. Například stavební úřad v Benešově "řeší" moji žádost o povolení stavby obyčejné chaty již 17 let a nezávisle na stanoviscích odvolacích orgánů jakož i na rozsudku Krajského soudu - RvRvRv

J. Špicner 6.8.2020 14:52

Justice je ex definitio běhna prazvláštně zprohýbaná, ale nebědujte předčasně; na konci i té seberovnější justice číhá hydra amnestie.

J. Vágner 6.8.2020 14:24

S nadšením, beru. A teď ty pochybnosti. Proč já mám obavu, že kdybych se zeptal autora na názor na rozsudek našeho ústavního soudu, kterým posvětil konání ostravského hoteliéra, který poskytnutí ubytování podmínil zpracováním písemného politického názoru ubytovaných k zabrání Krymu, dozvím se, protože pan Urban je chytrý chlap, nějakou ještě vylepšenou verzi té aktivistické právní hrůzy, co vznikla v Brně. Jenomže to je problém přátelé, to si strčte za klobouk. Protože má-li justice nebýt ohnutou běhnou, nejde ji ohýbat, ani když se to komukoliv, že sebe ušlechtilejších důvodů, sebevíce hodí.

F. Navrátil 6.8.2020 14:07

Soudci dostali do rukou velkou moc bez odpovědnosti. Vzhledem k tomu, jak je celý soudní systém prolezlý korupcí a nepotismem, nelze čekat vnitřní obrodu. Politikům tento stav v zásadě vyhovuje. Jedinou cestou vedoucí k nápravě, bez zbourání systému až do základů a vybudováním nového, je volba soudců občany.

V. Kain 6.8.2020 16:18

Nejvyšší státní zástupce se projevil jako zbabělec a srab.Asi dostal ze strach ze zakleknutí.Dneska se ten kterého měl zažalovat směje celému národu do obličeje.A bude hůř.Těžko s najde někdo, kdo by ho zkrotil.A tak klidně dojí stát pomocí dotací.Jenomže ty dotace jsou naše peníze.Stát žádné jiné nemá.Takže my všichni se podílíme na jeho podnikatelskou činnost.

J. Černý 6.8.2020 17:32

A bude vám vadit, když dotace bude dojít někdo jiný ? Kolik Babiš má ze všech dotací ? 5 % ?

V. Kučer 6.8.2020 21:53

Nemuseli by být voleni každé 4 roky, stačila by volba soudců občany za 10 let.

J. Macků 6.8.2020 13:47

Situace v české justici není dobrá a její zevrubná rekonstrukce je nezbytná. Nezávislost soudců je potřebná, ale ne až do úrovně zlovůle a úplně nezodpovědnosti za škody způsobené závažným porušením zákona, nebo dokonce úmyslně. Ani ta definitiva není v pořádku mandát soudce by měl být časově omezen, třeba s možností opětného prodloužení.

V. Pavelka 6.8.2020 14:29

Slyšel jsem státního zástupce jak se holedbal ,že oni státní zástupci "jsou hned po Bohu ", Kde je ten superspravedlivej Milion Chvilek ,[>-] proč nebrání lidi proti ,darebáctví soudců státních zástupců , na tom Brusel nemá zájem EU!Ten zrzavej žoldák EUútočí jen na nepřátele liberál gender bolševiků8-o!!Tak jako v USA a Bruselu se podporuje jen jejich kýválky.

I. Schlägel 6.8.2020 13:25

Pravdivé a smutné čtení. Spoustu lidí placených státem dobře živí i všimné. V inkasování všimného jsme extratřída už od vítězného února. Komu čest, tomu čest.

J. Kanioková 6.8.2020 14:50

Souhlas

J. Ptáček 6.8.2020 13:07

Kristův souputník L. Seneca kdysi řekl: "Co nezakazuje zákon, zakazuje stud". Že se nestyděli vrahové jako Urválek, Brožová-Polednová nebo Vaš, má svou železnou komunistickou logiku. Ale stud u Sotoláře, pražského městského soudu nebo Nejvyššího správního soudu v Brně bych očekával. Stud bohužel není zákonu nadřazen právně, jenom morálně. Aspoň si občané udělali názor o morálce části justice. Všechno zlé je k něčemu dobré.

F. De Lammer 6.8.2020 9:47

A kdo bude kontrolovat kontrolora???

V. Pavelka 6.8.2020 14:39

Máme združení právníků ,které se vyjadřuje ke každé politické prkotině , ale jejich vnitřní svinárny je nezajímají!;-(

D. Polanský 6.8.2020 9:42

Justice je dnes pro mnohé jeden veliký kšeft, žití v pohádkovém blahobytu bez zodpovědnosti za svoji práci. Omlouvám se těm několika čestným.

D. Polanský 6.8.2020 10:07

Ale přesto jsem optimista, většina lidí přece ze své podstaty, chce být čestná, spravedlivá, slušná. Jenom hrabat, hromadit, je nakonec něco zcela bez cíle, beze smyslu. Že by nám Hospodin k tomu nadělil dar života?

J. Novák 6.8.2020 8:11

Justici hlavně chybí pokora, slušnost a morálka. Ve spravedlnost v tomto státě věří už asi pouze sama justiční mafie.

J. Černý 6.8.2020 8:34

1*

J. Vorlický 6.8.2020 8:11

Příčiny tohoto stavu v Čechách jsou hluboké - hádám minimálně 200 let.

Systémově se zde jedná o vadné fungování moci ve státě, které bylo původně způsobeno nepochopením jejích principů již při vzniku ČSR. Toto vše dalo vznik české veřejné moci, autoritativní moci, která nemá žádný právní základ - prostě je ( i nález z 9.6.1992 č.3/1992 Sb. nál. Ústavní soud). Výhody takové moci byly brzo pochopeny českými elitami a výsledek dnes je, že dnešní správa státu - normálně její tři státní mocenské složky, zákonodárná, výkonná a soudní (tedy justice) - není nic jiného než stát ve státě, jehož intuitivní snaha je udržení se na svých pozicích. Z toho pak plyne její degenerace. Vybřednout z tohoto stavu vlastními silami, tedy silami občany tohoto teoreticky právního státu, není možné.

B. Pešek 6.8.2020 11:46

Mohl byste to rozvést ?

J. Vorlický 6.8.2020 15:17

Na rozvinutí toho, co jsem se pokusil stlačit do pár vět, tu není místo. Když ale zůstanu čistě u justice, tak jen tam je těch systémových problémů celá řada. Navíc, nemohu ani říci, které z nich jsou důležitější než ostatní.

Když vezmu justici jako moc soudní, jednu ze tří státních mocí, pak je zřejmé, že do ní nemůže patřit státní zastupitelství ani policie, jak celá řada lidí stále tvrdí, že ano. Obě tyto složky spadají pod moc výkonnou.

Má-li moc mít moc, musí mít hlavu, která ji řídí. Česká moc soudní ji nemá, respektive má tři, z čehož Ústavní soud není ani soud, jen jakási instituce soudního typu.

Soudní řízení a rozsudky musejí být veřejné a musejí platit od okamžiku, kdy jsou vyneseny, do doby než je vyšší soud zvrátí. Z toho, že ČR nemá nejvyšší soud pak plyne, že všude tam, kde se strana před soudem schopně hájí, jsou soudní řízení nekonečná. Kauzy se pohybují sem a tam mezi soudy, než aby vyšší soud (vyšší, ve smyslu autority) rozhodl sám a předchozí rozsudek svým rozsudkem buď potvrdil nebo zvrátil (tedy nevracel).

Potom, před soudem si strany musejí být rovny. Musí být jedno, zda pan AB žaluje a stát se brání, nebo naopak.

Konečně obecně: Moc v demokratickém a právním státě je hned po jeho lidech. Proto v Ústavě, hned článek 2 udává její parametry a JEJÍ ZDROJ. Zdroj moci je naprosto zásadní. I král nebo císař měl potřebu a bylo od něj žádáno, aby svoji moc nějak zdůvodnil. Odvozoval ji od Boha. V ČR se zažil pojem ,veřejná moc ́ (Ústava 1993) aniž by existoval její zdroj!! Je to v podstatě jen jiný výraz pro moc jednotnou (oproti dělbě moci), protože stejně jako ona, tu prostě je, zdroj byl před tím KSČ, byť i ona měla potřebu ji nominálně odvodit od proletariátu! Ani Lenin si asi nedovolil říci - já jsem moc!

.

J. Vorlický 6.8.2020 15:27

Pojem ,veřejná moc ́Ústava k 1.1.1993 sice použila, ale tedy nedefinovala, nemohla definovat. Budoucí podřízení státní moci (zdroj lid) moci veřejné (zdroj neznámý) pak připravil čl.112 Ústavy. Rozvrat celého právního řádu byl pak pokoutně dokonán schválením vládního návrhu č.884, třetí období roku 2000, kdy v Ústavě slovo ,ústavní ́ bylo nahrazeno pojmem ,ústavní pořádek ́.

Závěrem, protože ČR nemá dělbu moci, ale má moc veřejnou (tedy jednotnou), běžně se stává, že tam, kde jsou vyneseny rozsudky v neprospěch státu, tedy v neprospěch orgánů moci veřejné, stát rozsudky ignoruje, atd. atd.

V. Pavelka 6.8.2020 14:34

Když to Poláci a Madaři chtějí napravit , tak je Brusel dehonestuje , pěkné svinstvo z neobolševického ŠtrásbruseluRvEU!!!8-o

J. Kanioková 6.8.2020 14:52

1*****

R. Szewczyk 6.8.2020 7:05

výborně,

ovšem zapomínáte na to dno, kdy vyučený kuchař , někdy s obskurní bc, vás odsoudí zcela protizákonně, a ostatní obskurní pomahači jen kývou jak berani, jmenuje se to správní řízení

J. Černý 6.8.2020 6:50

Rozkošné je porovnat rozsudky nad malířem tykadel na plakáty našich čacských politiků p.Smetanou

Pokuta cca 15000,- Kč a 100 hodin veřejných prací. S rozsudkem nad Langem , vyzyvatelem.k podřezání prezidenta Zemana a k zabíjení poslanců. Nic. Ani pokuta a ani veřejné práce. Prostě Městský soud v Praze.

V. Mokrý 6.8.2020 8:30

!! !! !!

P. Chládek 6.8.2020 6:27

To už kdysi konstatoval nebožtík pan Kubera. Proč si platit drahého advokáta, když si můžu koupit levného soudce...

V. Mokrý 6.8.2020 6:23

Jó, není nad nezávislou justici.

Bez pravidelné obhajoby místa po určité době ( 10let ? ) a bez hmotné odpovědnosti ( za zmetky zaplatí stát ) !