28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vládík 2.6.2006 20:56

NEPŘESNOSTI

1.  Občanská společnost není především angažováním  se v politických stranách (i když i tím), ale v mnoha dalších seskupeních, sledujících třeba i jen jednotlivosti.

2. Nevytýkejte občanům, že se málo angažují - politici se snaží, aby tomu tak bylo. Klaus a ODS se osype, kdykoliv slyší spojení občanská společnost. Paroubek s Rathem jakýkoliv jiný než bezvýhradně souhlasný názor označí za posluhování ODS (návaznost na tradici extrémní levice: dřívě nesouhlasili služebníci odporných kapitalistů a imperialistů).

3. Mnoho voličů se snažilo volit alternativy - a nedopadli nejlépe. Ale dopadli (a dopadnou) snad lépe ti, kdo budou volit známé strany (a - bohužel známé tváře)? Vůbec ne. Volba alternativy je alespoň pokusem o změnu. Jiná varianta je souhlasem se stávajícím hnusem.

Zahradníček 2.6.2006 15:10

Mimořádná kritičnost??

Vážený pane Vrbo,

chápu, že jako volič některé z parlamentních stran, hledáte argumenty, proč neparlamentní strany nevolit. Trochu méně chápu Vaši formulaci: "mimořádná kritičnost vůči současnému stavu". S touto větou nemohu souhlasit. Svědčí pouze o Vaší nadměrné spokojenosti, která však k progresu většinou nevede.

Ale to je v historii normální situace. Těch, kteří usilují o změnu, opuštění přežitých šablon, a tím vlastně o ztrátu svých jistot, je prostě tradičně méně.

Přesto Vám přeji vše nejlepší a vrámci možností šťastnou ruku.

Jiří Kadlec 2.6.2006 14:33

Proč volit zelené?

Nevím, do jaké míry jsou ve straně zelených zastoupeni bývalí členové republikánů. Na pražské volební kandidátce jsem nikoho takového neobjevil. Naopak je tam dost lidí bojujících za lidská práva a práva menšin (Kateřina Jacques, Petr Uhl.) Od strany zelených si slibuji, že budou v parlamentu hájit zájmy ochrany přírody. Pokud stávající parlamentní strany schvalují zákony, že postavení dálnice nebo jezů je ve veřejném zájmu, nemohu s tím souhlasit. Podle mě je naopak ve veřejném zájmu zachování volné, otevřené krajiny. Doufám, že strana zelených bude tento můj zájem v parlamentu důsledně prosazovat. Pokud se podaří prosadit aspoň zřízení CHKO Brdy a ochránit tak jednu z nejzachovalejších částí středních Čech, už to se dá považovat za úspěch.

jiný franta 2.6.2006 14:54

Proč nevolit zelené?

Až se Bursíkovi ten jeho nesourodý slepenec rozpadne pod rukama (tipuji max. do dvou měsíců po volbách), pak se Uhlovi a spol. určitě podaří vyhlásit CHKO Brdy za zpěvu Písně práce a Internacionály se sborem poslaneckého klubu KSČM v zádech.

Kardiak 2.6.2006 17:51

Re: Proč volit zelené?

Tedy K.Jacques neznám,kromě jejího extempore v televizi,ale PUhla bych nevolil ani obecním antouškem.Také jejich umanutost proti jaderné energetice je v mých očích odepisuje.Rv

kopr 2.6.2006 13:37

Vrbo zelená

to do tebe zase někdo něco zašeptal nebo tom máš přímo ze sebe?

drath 2.6.2006 11:24

Svatá pravda,

politici jsou NEPOHODLNÍ!!!

Saša 2.6.2006 10:42

Absurdní volání po "nových tvářích"

a neustálá překvápka z jednání a slov nových politiků lze odstranit omezením pasivního volebního práva. Je důležité, aby se nahoru, ke správě státu, nedostávali lidé, kteří neprokázali ani schopnost spravovat obci. Proto jsem pro omezení pasivního volebního práva tak, že na kandidátku do zastupitelstva kraje by mohl být zapsán jen ten, kdo již alespoň jedno volební období byl zastupitelem své obce. A na kandidátku do poslanecké sněmovny by mohl být zapsán jen ten, kdo již alespoň dvě volební období byl zastupitelem obce, jedno jedno volební období zastupitelem kraje, nebo jedno volební období uvolněným zastupitelem obce.

Teprve ten, kdo se osvědčil dole, může jít nahoru. Teprve když jeho sousedé poznali, že nezneužil posici při správě obce k lumpárnám, může být vystaven pokušení zneužít politickou posici při správě kraje - jeho sousedé, spoluobčané za něj vlastně jako by ručí, neb ho znají. A teprve ten, kdo prokázal déledobější odolnost pokušení v obci nebo v obci i kraji může jít do poslanecké sněmovny rozhodovat o celém státě a všech jeho poddaných!

L 2.6.2006 10:40

Sladkovci v SZ

Dva sladkovci v SZ je jiste hrozna situace. Ale znal jsem radu lidi, kteri naleteli Sladkovi a asi za rok s tim prestali. Jina vec je, ze v ODS je asi 20 procent komunistu. Tedy byvalych komunistu a nevim kolik je tam byvalych estebaku. Socani jsou samy komous.

Koho mam dnes volit? Ja snad budu volit stary komouse. Ale ve ktere strane?

mh od Labe 2.6.2006 11:10

Re: Sladkovci v SZ

IP byl v ODS. Ví kolik je tam bývalých komunistů. V PS jsou z 57(?) poslanců 2.>-

raptor 2.6.2006 12:05

Bývalých komunistů,

většinou 'osmašedesátníků', jsou v ODS necelá 2 %. Takže si tu nulu, kolego, odmázněte.

L 2.6.2006 14:58

Neodmaznu

Tu nulu si neodmaznu. Ta nula tam patri.

Petr Kunetka, zlocinec 2.6.2006 17:08

Re: Neodmaznu

Tak ji dokazte.

terra 2.6.2006 10:11

autore, dobrý...

Jo a ještě jednou JO. Rozumné, korektní, klidné - a dá se to podepsat. Díky, a odpoledne nashle u voleb...:-)

Podložený Paroubek 2.6.2006 9:55

jo

rozhodně zajímavý pohled

Tomas 2.6.2006 9:22

To je přesné...

Je bych to doplnil o osobní postřeh. Připadá mi, že nejen v politice ale i třeba v podnikání převládá názor, že hřiště je už definitivně vykolíkované a uplatnit se v tomto prostoru není možné.

Můj otec byl po léta členem KDU v Praze na Vinohradech. Byl to ten typ člověka, který považoval řadu svých spolustraníků za mnohem schopnější a vzdělanější než je on sám. Schůze strany pak pro něj byla příležitostí si s těmito lidmi promluvit o jiných tématech, než třeba s kolegy v práci. Několikrát též kandidoval do počtu -  na nevolitelných místech kandidátky. Co se týče politiky, byl osobně zcela bez ambicí. To celé píšu proto, že jsem přesvědčen o nezbytnosti takových lidí v politických stranách (tedy loajaálních avšak bez ambicí...). Nicméně, pokud si položím otázku, jak táta ovlivnil politiku své strany, musím si odpovědět - nijak.

Každá strana potřebuje neambiciózní loajální členy - málokdo chce ovšem dělat "křena" vedení své místní organizace. To je myslím problém, když se bavíme o angažovanosti v politice. Tedy alespoň já to tak vnímám.

Mablung 2.6.2006 10:40

Re: To je přesné...

To je ten průšvih. U každé činnosti si člověk položí otázku: "Proč bych to měl dělat?". Pokud jsem ambiciozní či si chci nakrást, je odpověď jednoduchá. Ale být obyčejným řadovým členem? Bohužel, nenacházím odpověď.

Jinak, hezký a jasný článek. Kvalitně sepsaný a pojmenovaný problém. Průšvih je, že autor nenapsal řešení. A já ho také neznám:-/

VLK 2.6.2006 10:50

proc byt radovym clenem?

U rozumnych stran je to jasne - abych podporil program a abych podporil ty lidi, kteri maji jak schopnosti tak ambice progam prosadit. Je to rozhodne smysluplnejsi nez vyrvavat na stadionu a pak si myslet, ze Banik ci Sparta vyhrali diky mne. Jina otazka je, zda je ta strana rozumna. To uz si musi rozhodnout kazdy sam. A proto povazuji za stejne smysluplne zustat prostym volicem, ktery se rozhoduje podle panujici politicke situace a svym hlasem odmenuje ty politicke strany, ktere mu momentalne pripadaji nejlepsi, byt tim volicem, o ktereho se bojuje.

mh od Labe 2.6.2006 11:07

Re: Re: To je přesné...

Ale napsal. Všechno vyřeší zelení. Jsou jediní aktivní. Podle autora. Infiltrovat. Rozložit. Zakazovat. Konečně uzákonit zelenou daň. To jste všichni diskutující slepí?>-

Mirek 2.6.2006 11:36

Re: To je přesné...

Nemyslim si, ze by vas otec vubec neovlivnil politiku strany. Jako stranik se jiste ucastnil nominacnich sjezdu, kde se rozhoduje o lidrech strany. A na takovem sjezdu je samozrejme sila jednoho hlasu mnohem vetsi nez u voleb. Takze si troufnu tvrdit, ze svym hlasem ovlivnil tvar strany a sve hodnoty aplikoval do vyberu lidru. Mozna, kdyby bylo vice lidi ochotnych se takto minimalne angazovat, snizil by se ve stranach prostor pro karieristy a korupcniky. Oni totiz lide bez touhy po kariere, kteri ve strane jsou kvuli nejakym hodnotam, nemaji tendenci volit lidry jenom podle toho, zda je vytahnou k moci, ale uprednostnuji ony hodnoty. Potom by ve stranach nemli misto lide typu Rath.

Demosthenes 2.6.2006 8:54

Tak tohle sedí

Sám bych to nenapsal líp

Jiřik 2.6.2006 8:46

Pod tohle se dá podepsat!

Pane Vrbo, mluvíte mi z duše. Taky to přesně znám - spousta lidí jen žbrblá, když je nějaké setkání či schůze, tak jsou zticha jako pěna a jen co schůze skončí, už na chodbě jsou chytří jako rádio - ale veřejně nic neřeknou, ani se nepokusí něco změnit, prostě takové to české připoserství. A když se někdo najde, kdo je vyslechne a začně jejich názory prosazovat, tak se kolikrát stáhnou ještě dál a tvrdí, že nic takového by nikdy netvrdili a nesouhlasí s tím... jojo, jak povědomé mi to je z chování zaměstnanců. Možná svou roli hraje i stud, že se lidi bojí (nebo, přesněji řečeno, stydí) říct svůj názor. Ani ne snad proto, že by za něj mohli být postihováni - ale prostě proto, že se stydí na sebe strhnout (byť na okamžik) pozornost...

No a tak se víc sluchu dopřeje těm lidem, kteří se nestydí svůj názor říct, kteří se nebojí ho prosazovat a kteří mají odvahu se za ten názor hádat. Ale jestli je většinový nebo ne, to se často nedá ani odhadovat.

Rolen 2.6.2006 12:03

Re: Pod tohle se dá podepsat!

Politika není moc příjemná práce. Spíš si uděláte nepřátele než přátele a není tak docela pravda, že na ní zbohatnete (i když jste ve vyšších patrech). V politice chybí lidé, jak to ale chcete změnit?

hana 2.6.2006 8:37

proč

Tohle asi je tak vážně výstižné, že to diskutování úplně zmrazilo.

michal 2.6.2006 8:36

o zelených

Tohle podepisuji.