28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Paradox dneška

Také letos si připomínáme květnové osvobození českého území Československa od německé okupace. Státy, které byly kdysi sovětskou armádou osvobozeny, se tak nyní staly nepřátelskými.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 5.5.2021 22:23

Bývalo samostatné české království, silné a respektované. Bylo rakouské mocnářství, pod jehož křídly se české země rozvíjely. Byla silná a respektovaná první republika, ve chvíli nouze zrazená Francií a na dvě etapy předhozená Německu. Byl protektorát, který v případě vítězství Němců mohl pro některé Čechy skončit vystěhováním do Patagonie nebo za Ural, pro jiné poněmčením a zbytek by byl Němci vyvražděn. Bylo období budování socialismu, kdy se české země pod sovětskými křídly rozvíjely, i když méně než by mohly, ale protihodnotou byly všemi těmi násilnostmi a zhovadilostmi jaksi "očkovány". Do světa "volného" trhu vstupovaly takřka soběstačné, schopné se o své obyvatele postarat a uživit je. To dnes neplatí. Pro Západ je vše na východ od Německa podřadné a v tom slovanském eintopfu příliš nerozlišuje. Viz naše někdejší námitka, že máme dost migrantů z bývalého SSSR: Ale to jsou přece vaši. Velkopanské Polsko ani Západem zničená Ukrajina nejsou první na ráně. První jsme, jako po celé věky, my. Rusko dosud bylo v očích Německa naší jakousi nevyslovenou a nepřiznanou latentní ochranou i garantem výsledků druhé světové války. To se změnilo přes noc. Nikdy v historii jsme ještě nebyli tak slabí, bezbranní a bezmocní. První vlaštovka: Liechtensteinové si zřídili v Brně zastoupení. Zatím panuje všeobecný blahobyt a těžko říci, k čemu po jeho zhroucení, k nalezení jakých viníků vybičuje zpitomělý Západ mediální propaganda. Zatím Němcům pouze "bereme práci".

J. Babička 5.5.2021 22:34

Česko se tak dobře v dějinách ještě nemělo a dobré bydlo pálí a tak si dají lidí namluvit jak se meli dobře za ruské okupace. Ovšem oblbovat je sovanským bratrstvím, na to málokdo naletí. A i když se ruko snaží nás strašit německem,, tak členstvém v NATO, jse stále pro ně skoro nemožní ovládnout

J. Babička 5.5.2021 18:28

vzpomínky sovětského vojáka

https://www.youtube.com/watch?v=5Ywe5pFT928

J. Babička 5.5.2021 18:18

Rapallská smlouva, dnes neuvěřitelný pakt mezi Ruskem a Německem. Tehdy pro oba státy potřebný a užitečný

Byla uzavřena 16. dubna 1922

Ve vojenské oblasti tato smlouva umožňovala Německu obcházet Versailleskou smlouvu. Rusové získali moderní technologie a těžké zbraně a Němci mohli cvičit v Rusku svou armádu. Obě země zřídily tato společná vojenská zařízení: tankovou školu v Kazani, cvičiště pro součinnost dělostřeleckých a leteckých sil ve Voroněži a leteckou školu v Lipecku.Pro Německo byla tato smlouva první rovnoprávnou mezinárodní smlouvou uzavřenou po 1. světové válce s jiným státem, pro Rusko znamenala proražení hospodářské i politické blokády po socialistické revoluci. V průběhu let byly podepsány další smlouvy a Sovětský svaz obdržel z Německa úvěry v řádu sto milionů marek. Spolupráce obou zemí skončila, až když Německo, bez ohledu na vzájemnou smlouvu o spojenectví, napadlo 22. června 1941 SSSR.

Bez ruskí pomoci by se Německo nikdy vojenský nepostavilo na nohy. Zajímavé, že poslední vlak z SSSR vezoucí suroviny pro německý válečný průmysl, přejel hranice do Německa 2 hodiny před Hitlerovým útokem na SSSR.

J. Hrdlička 5.5.2021 20:12

Jako obvykle nepřesné. Spolupráce mezi oběma zeměmi skončila po Hitlerově nástupu, kdy se také začala skutečně budovat nová armáda, což vítězné velmoci připustily. Obnovila se kooperace po paktu R-molotov-Ribentropp v roce 1939 a poměrně intenzívně pokračovala až do 22.6.41 .

J. Babička 5.5.2021 22:24

SSSR a nyní Rusko se musí obhájit za každou cenu.

J. Hrdlička 6.5.2021 6:22

V čem tam mám chybu a v čem obhajuji?

P. Milan 5.5.2021 22:22

Ano, přesně.

K. Salajka 5.5.2021 18:11

S vyzněním článku souhlasím, jen si myslím, že vlastně nikdy nebylo politické klima příznivé pro péči o hroby českých legionářů. Pro porozumění, v čem je problém, si musíme v Čechách ujasnit, že legionáři přeběhli ke spojenci, ze kterého se stal kapitulant. Ten se chtěl Německu zavděčit tím, že znemožní legionářům vrátit se na východní frontu, dokonce se snažil je odzbrojit.

J. Babička 5.5.2021 18:22

Oni legionáči odevzdali bolševikům část výzbroje, jako důkaz dobré vůle. Jenže bolševici toho zneužili a mysleli že je pak zničí.

L. Kubeš 5.5.2021 17:04

Kvílení ruského trolla ;-D

P. Hák 5.5.2021 17:07

Troll se pozná podle toho, že nediskutuje, nepřináší argumenty, jen napadá diskutující.

Tudíž klasická ukázka trolla je nad tímto mým komentářem :-)

P. Černý 5.5.2021 16:49

Jak by mohl být schopen bránit svou svobodu někdo, kdo nechápe hodnotu s cenu vítězství ve 2. sv. válce

Za možnost prožít své životy vděčíme tehdejšímu boji národů o holou existenci. Bez tohoto vlasteneckého odporu proti genocidní bestialite by se obludný stalinistický režim rozpadl jako domeček z karet. A nepomohly by ani americké peníze.

To, že u nás došlo k protiruskym provokacím založeným na urážení vítězů nad nacisty vydává velmi nepříjemné svědectví o nás. O naší vykořeněnosti a o našem mravním vyhoření.

Mimochodem, schopnost bránit šíření epidemie smrtelné nemoci má stejnou nebo vyšší prioritu než její léčení.

J. Babička 5.5.2021 18:23

vítězů nad nacisty a také nad čechy.

P. Černý 5.5.2021 18:55

Záleží dost na tom, jak to kdo cítí.

Jsem synem někoho, kdo si za války zažil své jako nacisty internovaný student, v totálním nasazení rachu a po útěku z něj i v odboji. Ten se v květnu 1945 za poraženého určitě nepovažoval.

Vy možná procházíte z nějaké úplně jiné rodiny, která měla za války zcela jiné priority. Anebo by si před vámi vasi předci odplivli. Může to být tak i tak.

P. Černý 5.5.2021 18:56

v raichu

J. Babička 5.5.2021 22:43

Já sem s rodiny komunisty pronásledované, takže sme na opačných stranách barikády. Mým rodičům komunisté zničili život a jesliže si váš otec presto že poznal totalitu, svobody nevážil a souhlasil s další totalitou, či jí dokonce pomáhal, když studenti nesouhlasící s diktaturou byli internováni, tak je to smutné

J. Hrdlička 6.5.2021 6:28

Nejen v reakci na mě prokazujete, že neumíte chápat psaný text. Předřečník psal o pocitech v květnu 1945, nikoliv v období komunistické totality.

R. Toman 5.5.2021 15:40

Tak z pohledu ČSR - ČR je prakticky jedno kdy začala 2WW a i pakt Německo-SSSR. Tady už Němci vraždili od 15.3. 1939, a to nemluvím o zvěrstvech v bývalém československém pohraničí, které bylo okupováno už od roku 1938.

J. Babička 5.5.2021 22:45

No a nyní máme ro samé, když Ukrajiná zabírají území, jako tenkrát nám

R. Toman 5.5.2021 23:47

Postsovětské hrátky mi nezajímají, okupanti byli všichni i Ukrajinci. Spolu kradli, spolu viseli.

Š. Hašek 5.5.2021 15:01

Tento článek značně vyjadřuje i moje názory.

P. Kubáč 5.5.2021 14:59

Pokud vezmeme historii Sovětského svazu a nacistického Německa pěkně podrobně - nelze se vyhnout pocitu , že celá II. světová válka byla jen střet dvou diktátorských režimů o vládu nad územím, které nepatřilo žádnému z nich.

J. Durda 5.5.2021 15:05

Tohle je pricip vzniku každé války. Nakonec i demokratické Spojené státy využívají vojenské prostředky pro šíření svého vlivu a zájmů.

F. Navrátil 5.5.2021 16:30

Jak vám do toho tvrzení zapadá účast Velké Británie, USA, Francie a Číny? Také diktátorské režimy, co bojovaly o vládu nad územím, které jim nepatřilo?

J. Babička 5.5.2021 18:26

Jinak jak je známo, když němečtí vojáci, krmení sovětským obilým a tanky a letedla poháněná sovětskou ropou, porazila Francii, Stalin Hitlerovi blahopřál

J. Durda 5.5.2021 13:54

Zdá se, že plno zdejších diskutérů vidí zásadní vinu na 2.světové a poválečné uspořádaní Evropy de facto na straně Ruska. A to s argumenty, že SSSR s Hitlerem uzavřel smlouvu a pak si nás svévolně zabral.

Jenže ono zřejmě to zas tak černobílé není. Před válkou uzavíraly s Německem pakty i jiní (viz Mnichov), se Stalinem si sféry vlivu v Evropě rozdělil Churchill už před Jaltou a my jsme si do ruského chomoutu pomohli i sami ve volbách r. 1946.

S. Látal 6.5.2021 6:05

Stalin a jeho propaganda (+ čeští komunisté školení v SSSR) to měli po válce relativně snadné a taky toho bezostyšně využili :-P .

To území a nerostné suroviny pro sebe potřebovali a u nás to bylo zdarma. Nějak jsme si museli odpracovat a zaplatit naše osvobození. Prostě jsme byli válečná kořist ;-€.

J. Vintr 5.5.2021 13:24

Za porážku nacistického Německa vděčí svět především Spojenym státům. Bez americké pomoci by se Sovětský svaz po kapitulaci stal nejspíš spojencem Hitlera. Ostatně je symbolické, že do Prahy přijela Rudá armáda mimo jiné i na amerických Shermanech....

J. Hrdlička 5.5.2021 13:42

A bez existence východní fronty by USA porazily Reich jak? Pokud chcete zmínit atomovku, tak náckové zas mohli odpovědět ZHN mířenými na Brity.