28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O té chartě a disidentech… snad objektivně

Pokud chceme pochopit, jak vznikla a jak fungovala Charta 77, musíme se vrátit do hloubky padesátých let. Po válce a hlavně pak po „Vítězném únoru“ panovalo ve společnosti velké nadšení pro komunistické ideály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Merhaut 27.12.2019 19:54

Spodina typu Rudecký si otírá huby o statečné.

J. Blecha 31.10.2019 14:45

dantejazseznam cn @

J. Ráž 27.10.2019 14:44

Ano!!

Konečně článek, který domystifikuje t.zv. Chartisty z komunistické větve. Když jsem seděl po listopadu 89 u kulatého stolu v Brně s Jaroslavem Šabatou a sledoval s jakou úctou se k němu, co by zasloužilému "Chartistovi" ostatní chovali, tak jsem nevydržel a se slovy, že se "Stalinistou u jednoho stolu sedět nebudu", jsem odešel. Pan Šabata byl totiž v padesátých letech šéfem studentské "akční trojky" na filozofické fakultě, který rozhodoval, kdo může studovat a kdo ne, což bratr jeko student buržoázního původu odnesl.. Šabata byl vždy přímo fanatickým komunistou-bolševikem a když prohrál s dalšími "spravedlivými" v roce 68 mocenský boj uvnitř KSČ, tak se sta disidentem a po roce 89 byl aktivní při zakládání Strany práce, a pak když s tím projektem neuspěl, cpal se do ČSSD.

Jeden známý, aktivní chartista antikomunista, mi hned v prosinci 89 řekl: "Uvidíš, jak se ti bývalí komouši budou cpát do funkcí a nás ostatní, co jsme s nimi nechtěli hrát bolševického betla, odstaví" A taky se tak stalo.

J. Blecha 27.10.2019 10:25

Konečně článek plný pravdy jen upřesním že v 50 letech se Šabatové říkalo --steklá rudá fena-dnes mají ti zmetkové kabát Demokratů a touží školit národ ???

P. Harabaska 27.10.2019 12:57

Opravte si tezaurus: rudá fena se říkalo SOUDr, Šiklové. Šabatová, to je ta, co pořád vydává zvuky éééé, ééé, éééé, když mluví.

Š. Hašek 27.10.2019 17:26

Obě jsou stejné škodičky, naparující se, že jenom ony pochopily ten komunismus - pardon, právismusdobro - správně. A běda ostatním! Tedy nám!

J. Vintr 27.10.2019 21:37

Šabatová je ročník 51. V padesátých letech ještě tahala kačera.

Š. Hašek 27.10.2019 8:53

Jsem rád, že konečně se obecně připouští fakt (Šabatová nepřipustí), že Charta 77 byl spolek od nejhorších komunistů až po několik konzervativců. Procento komunistů nejvyšší - snad s výjimkou KSČM (a to bylo řečí, kolik je v té které straně po listopadu komoušů!).

Program byl stanoven nepoliticky, protože samozřejmě na nějakém smysluplném programu se nemohli chartisté nikdy dohodnout. Pouze zajišťoval pravidelné vstupy do zahraničních vysílání. I já spolkl všeliké jejich udičky.

Slyšel jsem též názory (od všelikých, velice různých spoluobčanů), že pokud by nebylo Charty, husákov by byl mírnější "takový švejkgulášchatičky". Charta nahrála největším křivákům v StB, partajním nemehlům, komouši měli v ruce zas něco, v Bartolomějské byly vysoké prémie, ........ myslím, že na tom něco je.

V dnešní době, kdy víme, kdo je kdo, plní chartisté většinou již jen roli trojského koně novokomunismu bruselského, změnou občanských voleb a bláznivé nepolitické politiky. A také poněkud legrační (televizní) roli "strážců listopadu/listopadových hodnot". Zkráceno.

J. Kombercová 27.10.2019 12:24

K druhému odstavci - "smrádek, ale teploučko"?

Š. Hašek 27.10.2019 17:24

Paní Kombercová, nepochopila jste. Všímejte si prosím dodatku na konci -zkráceno-.

Vaši poznámku si vykládám tak, že každý, kdo v té době žil (zkratka) a neučastnil se disentu (ve straně jsem nebyl) - byl vyznavač smrádku a teploučka.

Máte problém si text rozebrat.

Podle mnohých názorů z mého okolí byla Charta použita potom jako cvičení pro blbé estébáky, členy partaje a přitvrzení husákova. V mém okolí mnohdy víc pro pád režimu udělali řadoví občané z toho smrádku a teploučka. Zjednodušeno/zkráceno.

Asi na Vás moc složité.

M. Pivoda 26.10.2019 21:05

Ano, Gorbačov inicioval jakési politické a ekonomické změny, protože mu už nic jiného nezbývalo. Situace prostě dozrála.

Charta 77 byla skrytými českými aktéry jen dobově využita, nikoliv ale, že Charta 77 způsobila přechod z českého socialismu na český kapitalismus. Například docent Marxismu, Karel Kříž, později člen Charty 77 (tzv. morální opory českého národa) byl po listopadu 1989 na VUT Brno obdařen profesorským titulem za jeho předchozí práci v oboru Marxismu-Leninismu. Kapišto, Pepíku?

Kdyby vybraní čeští komunisté nechtěli sami sebe překabátit z českých komunistů na české kapitalisty (prostřednictvím privatizace), nebyl by až tak velkým problémemem Chartu 77 v Česku držet pod patřičnou kontrolou. A k tzv. Sametové revoluci by v Česku nedošlo. Když jde o majetek, tak se nejedná sametovým způsobem! Kapišto, Pepíku?

Prezident Clinton je znám svým někdejším silným výrokem, při diskuzi se svým oponentem před volbami v USA: Hlupáku, to je o ekonomice! (It is about economy, stupid!).

P. Han 26.10.2019 21:22

To jste toho zase zmatlal, grafomane. To byl snad lepší Kajan než vy.

S. Ševeček 28.10.2019 17:18

Kajan prostě naletěl.

/nosiči vody

D. Stirsky 26.10.2019 21:59

Já bych řekl, že za listopadem byli svobodní zednáři nebo mezinárodní židovstvo nebo imperialisté z Volštrýtu. Kapišto?

P. Han 26.10.2019 22:35

Cožpak vy...

J. Vintr 26.10.2019 22:19

Situace dozrála k tomu, že bolševická ideologie, kterou režim v Moskvě (a podřízených státech) využíval, se prostě přežila a soudruzi se rozhodli změnit taktiku. Ano šlo i o majetek. Vedoucí soudruhy už nebavilo hrát si na proletáře a chtěli vlastnit majetek. Ono se dá docela dobře hrát na demokracii a přitom může dál zůstat u moci stejná klika.

Ale i tak je to dnes mnohem lepší než před Listopadem. Jenže se nám ta totalita začíná vracet z druhé strany.

M. Pivoda 27.10.2019 9:09

Hlavní problém pro jakýkoliv sociálně-ekonomický systém je uspět v konkurenčním střetu. A v tom reálný socialismus (v konkurenčním střetu s kapitalismem) neuspěl.

Není až tak velký problém zblbnout lidi a provést nějakou revoluci (na ideologii tak moc nezáleží). Klíčovým problémem je udržet porevoluční stav v tuhém konkurenčním střetu. Klíčové slovo je tedy KONKURENCE! Ledaže byste revoluci dokázali provést současně na celé zeměkouli a nepřipustit tak žádnou konkurenci. To se ale v případě reálného socialismu nestalo. Byl nekonkurenceschopný!

Vězte, že tzv. morální opora českého národa, Charta 77, byla jen využita k zakrytí skutečného účelu politické změny, prostřednictvím tzv. sametové revoluce. Už to slovní spojení "sametová revoluce" je nesmysl. A přesto ten pojem tak dlouhou dobu žije.

P. Hofman 26.10.2019 20:45

Větší ostudu si už NP udělat nemůže, než když otiskne takovýto článek totálně nevzdělaného, zapšklého prosťáčka.

P. Han 26.10.2019 21:17

Možná ještě, kdyby tiskl vaše články, ale souvislého textu nejste mocen. S něčím u pana Černockého souhlasím, s něčím ne. Ale to je celkem normální. Zatímco vy dokážete akorát ochcávat nohavice.

F. Švec 26.10.2019 19:12

Přínos chartistů společnosti byl nulový. Partička lidí, kteří spolu mluvili a měli společnou pouze představu o vlastní výjimečnosti, se pokusila formulovat, jak by měl vypadat svět podle jejich teorií. Samozřejmě mluvím o úzkém spektru těch privilegovaných a známých, kterým nadace Charty 77 George Sorose pomáhala, jak mohla. Obyčejní si to odskákali podstatně více, než tihle. Mnohdy se ti privilegovaní na ty obyčejné sprostě vykašlali. Elitářství z toho čišelo už tenkrát a dodnes ti, kteří se tenkrát považovali za elitu, křičí o svých zásluhách (jako příklad nabízím naprosto odpudivé a lidsky nepřijatelné výlevy pana Hutky v souvislosti s úmrtím Pana Gotta), zatímco ti obyčejní se dnes stydí. Lidé tenkrát věděli o režimu, v němž žijí , své a jeho nedostatky a chyby vnímali i bez chartistů. Režim dobrý nebyl, ale to, co nám předkládali oni, také ne. Proto dnes po chartistech neštěkne pes, Oni se pouze vymezovali vůči tehdejšímu režimu, to už je dnes passé, dnes se vedou intelektuální války úplně jinde. Tehdejší režim by padl i bez nich. A s korytářstvím má pan Černocký pravdu, kdyby se v devadesátkách nedostalo k funkcím tolik bývalých chartistů, možná by dnes ta svoboda vypadala úplně jinak.

D. Stirsky 26.10.2019 19:39

Kojzar s Boudovou by se nemuseli stydět.

J. Svoboda 26.10.2019 20:02

Předvedl jste hanopis, jak z Rudého Práva.

Pěkný den.

P. Kersch 26.10.2019 18:12

Prosím, přestaňte se už konečně hrabat v minulosti. Je to k smíchu - když si uvědomíte, že generace, které jdou za vámi, mají špunty v uších, malou násobilku mají v mobilu (kalkulačka), statiku si pletou se statistikou, kdo byl Husák - na to srdečně, no - kašlou - , charta77 je podle nich asi hudební skupina z Ostravy a důležitější pojmy si najdou na internetu dřív než vy. A ti schopnější zamíří do Německa, do Spojených států, do Japonska... Ti nejschopnější už tam jsou, přečtěte si články o nich (a taky od nich) třeba v odborných časopisech. Co si tady počnete s tím brekem o bývalých komunistických papaláších a jejich šatníku?

V. Mokrý 26.10.2019 18:14

[>-] R^ !!

D. Stirsky 26.10.2019 18:30

Solženicin k tomu píše, že něco podobného říkali bývali z NKVD: “Nač se hrabat v minulosti, kdo vzpomíná, o oko přijde”. Jenže přísloví má dodatek: “Kdo zapomíná, o obě přijde.” Ti, co se nechtějí hrabat, mají mnohdy špatné svědomí.

P. Kersch 26.10.2019 19:50

Ano, ano, to se přece dávno mele pořád dokola: "kdo se nesrovnává s chlebem, nesrovnává se s lidmi ---kdo nemá rád psy, nemá rád lidi --- opakování matka moudrosti ... dum vivimus, vivamus. Neschovávejte se za Solženicina, s tím se měřit hned tak někdo nemůže.

P. Han 26.10.2019 21:20

A více očí více vidí. Teta Kateřina.

J. Vintr 26.10.2019 19:05

Ona ta minulost ovlivňuje přítomnost i budoucnost. Vždycky to tak bylo a bude. A kdo nezná minulost, nevyzná se v přítomnosti. Jako ta dnešní chytrá mládež, co skáče na špek klimaalarmistům a podobným šmejdům. I na to hledání na internetu musíte mít napřed něco v hlavě.

D. Stirsky 26.10.2019 17:10

Autor by mohl pamatovat, že tehdy stačilo při odsouzeni Charty pouze se zdržet hlasování a důsledkem byla ztráta místa. Vím o konkrétním případu. Místo rádoby objektivní analýzy by měl napsat, co činil v oné době on sám. Předpokládám, že držel hubu a krok, jako většina národa. Měl by nám sdělit, jak by se zachoval, kdyby k němu přišli, aby Chartu podepsal. Autor nechápe, že události, dokumenty je třeba posuzovat v dobových souvislostech a nikoli v souvislostech doby dnešní. Ti, co Chartu podepsali, to vůbec neměli jednoduché: já četl v podnikovém archivu dopis jednoho, co podepsal, řediteli, samozřejmě, že musel odejít. Ti, co podepsali, riskovali hodně, ať už měli jakékoli názory na další vývoj.

V. Petr 26.10.2019 18:59

Máte pravdu! Ale ještě bych dodal, že po roce 1969 ti, kdo KSČ opustili, udělali to většinou z vlastní vůle a byli si vědomi, že je čeká perzekuce.

To, že je pak soudruzi rozdělili na "vyškrtnuté" a "vyloučené" byl jejich vlastní slovník. Jeden soudruh vedoucí mě řekl: "My komunisté neuznáváme, že někdo stranu opustil..."