29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních 2

V komentáři pro deník Právo jsem minulý týden psal o netoleranci těch, kteří se tak rádi sami popisují jako ti tolerantnější, rozumnější a vzdělanější z nás. Vzhledem k množství reakcí jsem se rozhodl tématu věnovat ještě jednou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Z 22.8.2019 23:42

Pochvala

Výborně pane Nacher, ano, je to neuvěřitelné, jak se na akademickou půdu začíná pomalu vkrádat atmosféra netolerantnosti k jinému názoru než je "hlavní proud" a zřejmě i obavy takový názor vyslovit. Kupodivu za socialismu to bylo podobné...

J. Schwarz 22.8.2019 21:01

K výčtu

Lidských práv by měla být včleně následující dvě 1) Právo odmítnout začlenění do jakékoli skupiny 2) Právo nepřijímat do své skupiny kohokoli, tedy právo na exkluzi a právo odmítnout vnucovanou inkluzi

P. Zinga 22.8.2019 12:20

Není ten Richternapsu je ten starý blb

Richter? Podle ovoce jejich poznáte je, prasata. Nevěřím, že mu někdo platí, je blbej sám pro sebe.

J. Richter 22.8.2019 12:39

Re: Není ten Richternapsu je ten starý blb

Ahoj Zingo, jak se máš ty stará strukturo? Nějak ti nevoní, když se ti navážím do tvého oblíbeného udavače Babiše a tvé milé hradní ruské onuce Miloše, viď že ne?

To máš ale blbý soudruhu...

V. Čermák 22.8.2019 16:54

Re: Není ten Richternapsu je ten starý blb

Osle Richtere, co je nového na pastvisku? Je tam dost zeleniska pro osly?

J. Jurax 22.8.2019 16:27

Inu, je. Nebo je to klon ...

J. Kanioková 22.8.2019 20:19

Je to klon Netzer

F. Brabec 22.8.2019 12:19

Když ono to pro ně musí být těžké

Oni jsou přeci ti chytří a vzdělaní, takže je jasné, že vše musí vědět lépe. Proto se tak těžko srovnávají s myšlenkou, že někdy také může mít pravdu ten méně chytrý a méně vzdělaný člověk. Něco takového spousta z nich nedokáže ani připustit jako možnost. A když se potom pokouší o dialog, neberou to jako diskuzi nad nějakým tématem, ale spíš jako úkol to tomu pomýlenému prosťáčkovi naproti vysvětlit. A to jsou ty lepší případy. Extrémní varianta téhož je snaha zabránit, aby nějaké nesouhlasné názory vůbec zazněly.

P. Moravčík 22.8.2019 11:51

Páni Langer a Boháč,

zbytočne ste pridali Fenkenapsovi lajky na výplatu. Jeho (jej) príspevok je tak mimo misu, že je jasné, že ide len o trollské otravovanie - nemôžem sa zbavit dojmu, že je to nový nick pre Netzerovcov. A neskôr sa ešte podívajte ako ten bambulo zareaguje :-)).

F. Brabec 22.8.2019 12:11

Re: Páni Langer a Boháč,

Pochybuji, že tomu ubožákovi za ty bláboly někdo něco platí.

J. Richter 22.8.2019 13:28

Re: Páni Langer a Boháč,

dřív mě platil Šapiró, ale te ́d už jen Šóroš a ještě mizerně :-))

Ś. Svobodová 22.8.2019 11:17

Sociální inženýři to mají vymyšlené.

Přišli totiž s konceptem, který se velmi těžko odmítá. Hlavní myšlenkou je, že člověk má být slušný. Jenže psychologové to říkají jasně: "Zkuste se zaposlouchat a číst mezi řádky u člověka, který se ohání slušností nebo se jí dožaduje. V podstatě mu jde vždy o to, aby se někdo druhý choval tak, jak on chce."

P. Brich 22.8.2019 10:40

O diktatuře politické korektnosti na universitách USA

podrobněji psal už pan Ota Ulč.

S. Pavuk 22.8.2019 10:30

stádovitosť

Psychológmi bolo dávno preukázané, že vysokoškoláci prejavujú vysoký sklon k stádovitosti. Príklad, ako si ho pamätám z literatúry :

Študenti práva boli v rámci praxe v súdnej sieni na pojednávaní, ktoré nebolo reálne - o čom ale študenti nevedeli. Obvinený, sudcovia, prítomná polícia, boli herci. Bola vyvolaná dramatická situácia, ktorá po výkrikoch a bitke skončila vyskočením "obvineného" z okna. Medzi študentmi boli nastrčení "študenti" - asistenti psychológa, ktorý celý prípad vymyslel. Ich úlohou bolo ovplyvniť väčšinu, tvrdiť iný priebeh konfliktu ako bol v skutočnosti. Pri rekonštrukcii prípadu "políciou", prevažná väčšina poslucháčov práva potom (zo solidarity ?) tvrdila to, čo títo nastrčení asistenti !!

Ako vidno, študenti sú ľahko ovplyvniteľní, chýba im ešte vlastná predstava o živote - individualita. Tú si mladí ľudia iba budujú. Na pováženie je ale fakt, že na stádo sa pretvára celá spoločnosť, zatiaľ ako vidno v USA. Zaujímavé by bolo vedieť, kto je v tomto experimente "profesor" čo to riadi a ktorú jeho pomocníci.

Z. Lapil 22.8.2019 16:28

Re: stádovitosť

To zní pravděpodobně, ale plyne z něčeho, že studenti jiných oborů by se nechovali stejně? A že by se jiná sociální skupina chovala jinak?

Podle mě platí zcela obecně, že lidé převezmou jako (momentální) vzor toho, kdo vypadá, že ví co dělá. Hitler by mohl vyprávět, současní bojovníci proti CO2 taky a že by Stalin šéfoval SSSR čtvrt století nebo kolik, kdyby na to byl sám, to se mi taky nezdá.

Trochu OT, ale tahle historka se vám bude líbit. Jistý (posléze?) velmi oblíbený spisovatel Terry Pratchet vyprávěl, kterak hrával s chlapečky Dračí doupě. "Teoretická" hra na hrdiny: Hoď si kostkou. Jedna? Odečti si tři životy." Chlapečkové doma vyprávěli, i dorazila delegace maminek, jestli ta hra není příliš brutální. Pan spisovatel navrhl, že nějakou hru připraví, maminky si ji zahrají a samy posoudí. Nám pak líčil (na Parconu nebo kde, já u toho osobně byl), že tak brutální grupu v životě nezažil. Maminky mj. surově umučily pohádkového dědečka, který jim za milý úsměv a trochu těch buchet měl poradit další cestu, aniž se ho na cokoliv zeptaly a nadšeně usoudily, že ta hra je úplně neškodná a že ji chlapečkové mohou bez újmy na duševním zdraví hrát i nadále.

Z. Rychlý 22.8.2019 10:04

Kritické myšlení versus

fanatická víra? Nepochybuji o tom, kdo zvítězí. Ovšem ta kocovina po létech praktikování fanatické víry v univerzální dobro, to bude něco. Ještě chybí nějaká rudá knížka plná citátů. Korán k tomu má sice nakročeno, ale spíš to bude něco zeleného.

Kdo nejde s námi, jde proti nám! A bude mazec.

P. Brich 22.8.2019 10:52

Re: Kritické myšlení versus

Myslím, že zelená je barvou islámu.

J. Pokoutný 22.8.2019 13:54

Re: Kritické myšlení versus

Ale ta knížka tu už dávno, je nejpozději od r. 1971 - Saul Alinsky - Rules for Radicals (učil např. Bernieho Sanderse a Hillary Clinton).

R. Brzák 22.8.2019 9:56

vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou tolerance

Tolerantní je člověk vyrovnaný, tedy pevně usazený ve svém životě a světě. Méně pravděpodobně je to člověk mladý, svou rovnováhu teprve hledající. Ano, mladí lidé jsou často tolerantní k věcem, které hůře tolerují ti starší z nás. Ale to není důkazem jejich vyrovnanosti - jde o přirozenou tendenci bořit a odmítat staré (v rámci generačního vzdoru).

Co je ale zásadní příčinou netolerance, je podlehnutí strachu (o svůj potenciálně, nebo i jen domněle ohrožený zájem, nebo zájem nějaký jiný, na kterém mi záleží). A podlehnout strachu může i člověk vzdělaný, inteligentní a mladý... A to tím spíše, je-li v nějaké moc generující pozici. Přičemž je nutno si uvědomit, že i prestiž nebo uznání sociální bubliny je zdrojem moci nad druhými lidmi. Nemluvě o moci mediální...

Z. Rychlý 22.8.2019 10:12

Re: vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou tolerance

Podlehnutí strachu? Doufám, že nepatříte mezi nebojsy typu Merkelová a Mr.Olánd, kteří se sice slovně nebojí, ale ve skutečnosti přikazují stavět betonové zátarasy a strkají vojáky pomalu na každé nádraží.

Předběžná opatrnost ještě není vyděšenost. Hrdina, který nevidí riziko - bývá dost často vůl.

Z. Lapil 22.8.2019 16:34

Re: vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou...

No počkejte - vidět riziko třeba v poštípání mravenci neznamená, že budu chodit po lese s benzínem a mraveniště vypalovat. Podobně vidět riziko v názorech jiného člověka neznamená, že mu zakážu mluvit.

Z. Rychlý 22.8.2019 17:45

Re: vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou...

Pro vás trochu bez obalu. Lákat islámské imigranty a kecat o obohacení, to není o poštípání mravenci. Zákaz názorů není o strachu

(homofobii), to je cenzura bez přívlastků a to je spíše parketa vašich kamarádů libdemokratů. Cenzura může být spojena se strachem o místo a pak hovoříme o autocenzuře. Na vytváření tohoto strachu je současný mainstreem kadet. Nedělejte, že o tom nevíte. Jinak je to samý nebojsa (kecama).

Z. Lapil 22.8.2019 18:18

Re: vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou...

A o čem je zákaz názorů/cenzura, když ne o strachu?

Vím, že současný mainstream je kadet na vytváření strachu.

Což se, mimo jiné, pozná tak, že se nebojím mluvit/psát. Přesněji že se snažím, abych svým obavám například z toho, že budu označen například za kamaráda cenzorů - na strach zatím nedošlo -:) - nepodléhal.

A. Alda 22.8.2019 9:46

Stačí sledovat,

jak se už zase daří udavačům.

P. Brich 22.8.2019 10:48

Re: Stačí sledovat,

Na udavačství je postavena a udavačstvím se udržuje při životě každá totalita. Přestože sebe nazývá třeba přívlastkem liberální.

J. Richter 22.8.2019 12:37

Re: Stačí sledovat,

Jo, to už říkal udavač Bureš.:-))

P. Brich 22.8.2019 13:48

Cti řídícího orgána svého

a budeš polit blahem, až ti řekne: "No tak, rychtáři, podej pac!"

J. Richter 22.8.2019 14:26

Re: Cti řídícího orgána svého

ty se raději nemnož..

Z. Lapil 22.8.2019 16:12

Re: Stačí sledovat,

Poslyšte, já sice žádného udavače Bureše neznám, ale nemá on nakonec pravdu?

T. Hraj 22.8.2019 9:16

progresivistický maelström

Přesně tak. Jedná se (mimo jiné i) o nejprestižnější university. Berkeley, Harvard, Yale a další. Nejpostiženější jsou pochopitelně humanitní obory, kde mezi profesorským sborem je poměr demokratů a republikánů (tj. voličů) téměř 20:1!

Není to samozřejmě jen J.Peterson (který ani pravicový není), jsou to mnozí další konzervativní přednášející jako Ben Shapiro, Heather Mc Donalds, Dinesh D ́Souza, atd. (o Milo Yiannopoulosovi ani nemluvě), nebo i původní levičáci jako třeba Brett Weinstein, Lindsey Shepard a další, kteří se nějakou konkrétní kauzou provinili proti ideologii svaté trojice - equality, inclusivity, diversity - a dostali se (ke svému naprostému šoku) do středu progresivistického maelströmu.