29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nečekaný obraz revoluce

Ve stínu presidentských voleb v USA a někde klesajícího a jinde stoupajícího zamoření nás minula připomínka VŘSR - Velké říjnové socialistické revoluce. Sedmička už rudou barvou v kalendáři nezáří, a tak se není co divit, že se na tuto událost zapomíná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.11.2020 14:37

Návrat do normálu znamená krok vpřed (nikoliv vzad)!

Vpřed probíhá nezadržitelně jen technologická revoluce, nikoliv revoluce sociální. Ty sociální revoluce mají tendenci se vracet a také zvracet.

Pozor: Ale i technologická revoluce má své sociální dopady. Není to tedy jen o technologii pro technology. Viz distanční vzdělávání v době koronavirové.

Zatím o technologickím a sociálním pohybu vpřed ale neučí české Univerzity třetího věku české důchodce. Takže zatím čeští důchodci zde prezentují spíše svůj myšlenkový guláš.

J. Jurax 26.11.2020 18:17

Vy prý jste taky český důchodce. Takže aspoň v jednom případě Váš guláš sedí.

M. Pivoda 26.11.2020 19:26

Jurax by měl spěchat na svou univerzitu a vrátit jim tam svůj někdejší vysokoškoský diplom.

P. Han 26.11.2020 21:18

Když jdu někam a pak se tam vracím, jdu napřed tam a pak zpět. Pokud vás ovšem vezou na kriplkáře, je to pro vás pořád dopředu. A dokonce si přitom můžete žužlat ten svůj guláš.

J. Nevrkla 26.11.2020 8:06

Obávám se, že pandemie povede k chudobě mnoha lidí, ke zvětšení sociálních rozdílů a ke zvýšení napětí ve společnosti, k frustraci. A to bývá živnou půdou pro revoluce. I pro tu ruskou. A možná i pro nadcházející americkou.

D. Zítko 26.11.2020 7:52

Smutné pobavení....

J. Lukavsky 26.11.2020 7:35

"jak to bylo s revolucí doopravdy"? Inu Lenin byl Uljanov, Stalin byl Džugašvili a Velká Říjnová Socialistická Revoluce byla v listopadu. A tak to bylo se vším! J.L. end

A. Kubeš 26.11.2020 6:36

Díky za připomenutí pro nás pamětníky.

Škoda jen, že je lidská společnost nepoučitelná. Historie se opakuje bohužel platí, i když nikdy ne úplně stejně a proto je to o to nebezpečnější. Ústředním motivem všech společenských průse.. v minulosti je snaha určité skupiny lidí konat dobro za jakoukoliv cenu. Hayekovo "Cesta do otroctví bývá dlážděna těmi nejušlechtilejšími myšlenkami." má trvalou, obecnou platnost. Pokud si toto většina neuvědomí čekají nás návraty byť v jiném hávu.

Ano, je pravda, že pokrok vyžaduje změnu, avšak ne každá změna znamená pokrok.

J. Krásenský 26.11.2020 4:33

Co asi zraje na kandidáta na přelomovou událost, která by nahradila prázdné místo poté, co VŘSR spadla z lopaty?

My už své "přelomové" události máme - místo "vítězného února" a "vřsr" - "Sametovou revoluci". Místo úmrtí Lenina, úmrtí Havla. Pak máme "Palachův týden". Německou okupaci už nepřipomínáme - to bychom ani urazili ten zadek do kterého lezeme, ale vzpomínáme okupaci sovětskou, ačkoli ta se nedá s Německou srovnat co do důsledků, plánů, počtu obětí. Dá se ovšem srovnat Brežněvova "omezená suverenita" se vstupem do EU, který však dosud oslavujeme.

Tak asi tak. Co budeme oslavovat za pár let opravdu nevím, ale už třicet let oslavujeme nové pokrokové svátky, jako den ženského orgasmu, či splachovacího záchodů. Kam jsme se to dostali.

L. Písařík 26.11.2020 7:41

S obavami bych to nepřeháněl. Zkuste se zeptat maturanta, co bylo 17tého listopadu a nejspíš obdržíte odpověď: no přece 17. listopad.

Ta doba je pro mladé stejně vzdálená jako dinosauři.

J. Krásenský 26.11.2020 9:58

Jenže veřejnoprávní média se chovají jako za socializmu a otravují tím listopad, prosinec, leden i srpen...

Mladí sice vědí houby, ale o to agresivnější jsou pro hájení názoru, které jim nalily do kebule škola a neziskovky. Kdysi - v polovině let sedmdesátých - přišel mladší bratr ze školky a vyprávěl jak "vohnilič lenin osvobodil trpaslíky". Nevyhrabali jsme s z toho.

P. Milan 26.11.2020 10:08

"...to bychom ani urazili ten zadek do kterého lezeme" - proč lezete? A s kým, je-li vás víc?

M. Grundmann 26.11.2020 0:56

Připadá mi, že se stále potýkáme s podobnými problémy a myšlenkami. Doporučuji studium starých textů a vyhledávání podobností s dnešními ideologiemi. Našel jsem kořeny dnešních údajně moderních levicových myšlenek před 2300 lety. Přinesl tyto myšlenky do Evropy Alexandr Makedonský při své návštěvě v Indii ? Určitá podobnost tamějších ideologií s dnešními levicovými myšlenkami tu je, ale tato analýza je pro mě již příliš obtížná.

J. Brunner 26.11.2020 0:16

R^