29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Na co vlastně byla karanténa?

Ta otázka se se zvyšujícími počty osob pozitivních na covid-19 vcelku logicky nabízí. Tím spíše, že nás (nebo spíš sebe?) naše vlastní vláda ještě nedávno chvástavě označovala za přeborníky v boji proti nákaze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 15.9.2020 15:43

Mimochodem, a že se ptám, co se vlastně míní tím "..Vzbouří se za sebe"?? Že by jako zásadově přestali nosit roušky v určených prostorech? Za situace kdy větší obchody a další subjekty mají svoje ochranky - a v těch dalších případech si mohou během pár minut zavolat policajty? To už by bylo hrdinné, ale asi drahé - co se dá dočíst ve zprávách, tak touto cestou jedna dokonce astmatička bez roušky zaplatila přes 4 tisíce Kč pokutu ve vlaku.

Tak jestli to jejich "vzbouření" není jen v tom, že provokují lidi kolem sebe, ale jak příjde "orgán", tak si jako beránci nasadí roušku schovanou v kapse :))

I. Spálený 15.9.2020 14:11

Koronavirus způsobující COVID není jeden, jde o tisíce příbuzných virů. Jejich poměr se mění podle opatření. Nejsou opatření, převládají agresivní varianty. Jsou opatření, nastupují skryté mírné formy. Viry se vyvíjejí jako lidé, jen tisíkrát rychleji. Během března umíral ve světě každý pátý nakažený, teď je to každý pětadvacátý. Ve Švédsku skončila první vlna epidemie před pár týdny a lidé mají dočasnou imunitu na několik měsíců. Zatímco u nás už ochrana z březnové vlny pominula. Nemá tedy smysl si je brát ke srovnání aktuálních čísel.

J. Novotny 15.9.2020 10:28

V zemích, kde to neudělali včas umírali lékaři a zdravotnický personál. To je pro mě relevantní důvod, zdravotnické rezervy nám potichu vybrali kámoši ze země středu, takže nám nic jiného nezbylo. Dnes jsou lékaři a sestry chráněni lépe, tedy než dojde k přetížení systému.

J. Kadeřábek 15.9.2020 11:30

Porovnávat mezi sebou jednotlivé země je zcela mimo realitu. Každá měla zcela jiné výchozí podmínky. Zatím co do Itálie a Španělska se hromadně po vánoční dovolené vracely desítky tisíc Číňanů a nakazili např. celou Lombardii tak u nás to bylo pár pendlerů a lyžařů a pohyb lidí hlavně v Praze. Každá země to má jinak.

J. Plzák 15.9.2020 10:07

To se náhodou něco povede. Na Covid u nás umřelo méně lidí než ve Švédsku, Belgii, nebo Anglii a hned se bl*ečkové z celé republiky začnou bít v prsa a vykřikují, jak oni byli ukáznění a tím že to je.

J. Vorlický 15.9.2020 8:33

Mne by jen zajímalo, o co nám ve věci tohoto posledního viru jde. Zatím jsem to nikde neslyšel. Až - když? -ten virus porazíme, přestaneme všichni umírat, nebo se budeme ve zdraví dožívat 100,150, atd. let?

J. Plzák 15.9.2020 10:11

A kdo bude chtít žít dál, dostane tu možnost....

Naši politici, spolu s mediálními pracovníky (leze vám ten termín taky tak na nervy jako mně?), nám to umožní.

Jako když jsme byli už jen krůček od celosvětového vítězství komunizmu.

R. Vacek 15.9.2020 7:13

Lidé trpí sklerózou. V březnu jsme neměli ochranné pomůcky pro zdravotníky, nevěděli jsme jak nemoc léčit, nevěděli jsme, jak se bude šířit, firmy a školy neměly vypracované postupy, jak v pandemii fungovat, lidé viděli roušku jen ve filmu a nevěděli jak se nasazuje. Neexistovaly testy, nebyly testovací kapacity. A tak to bylo v celé Evropě. Proto bylo potřeba vše zastavit, zmapovat situaci, přestavět společnost a pak bylo možné začít znovu otevírat.

A Švédsko? To do toho šlo odvážně po hlavě, seniorům se nedával kyslík, ale morfium a neposílali se do nemocnic, kde by překáželi. Proto mají mrtvých řádově víc, než jejich sousedé. A nic takového z odkazu tady snad nechceme:

https://www.bbc.com/news/world-europe-52704836

M. Ivanovský 15.9.2020 23:36

Souhlas s autore.

M. Ivanovský 15.9.2020 23:36

Souhlas s autorem.

Z. Koutecký 15.9.2020 2:41

Nu, pane Franku, teď jsme si chvíli tu osobní zodpovědnost jedince vyzkoušeli. Výsledek se dostavil. A ani jsme nemuseli nic zkoušet, kdybychom se poučili třeba od Izraelců, nebo i těch Švédů. Ono těch skoro 6 tisíc mrtvých, jako třeba ve Švédsku, je přece jen jiná káva, než těch 450 u nás. A oni nebudou umírat jen senioři. Ani prodělat tu nákazu a přežít není vždycky bez následků.

Samozřejmě, jako na vše, jsme připraveni i na příval pacientů do nemocnic. To Američané byli také, nejen kecama, rezervované kapacity byly skutečně velké. A přečtěte si něco o tom, jak to dneska vypadá v některých státech USA.

No, a jestli si koupíme tu vakcínu od AstraZeneca, která prohlašuje, že 4 roky nebude odpovídat za žádné poškození zdraví způsobené touto vakcínou, tak kolik procent našich občánků se nechá asi očkovat touhle vakcínou? 5%, 10%? To na situaci asi samo o sobě moc nezmění.

Jediná cesta jak nyní udržet covid na uzdě a přitom udržet i hospodářství v maximálně možném chodu, je zřejmě způsob praktikovaný např. na Taiwanu. Tahle země s cca 24 mil. obyvatel má dnes celkem 499 nakažených a 7 mrtvých. A to tam ani roušky nejsou povinné. Ovšem zavést jejich systém, to byste vy, fanatici virtuální svobody a lidských práv, nikdy nepřipustili.

J. Plzák 15.9.2020 10:01

A oni nebudou umírat jen senioři. Ani prodělat tu nákazu a přežít není vždycky bez následků.

Odkud to máte? Bylo to někde skutečně prokázáno? jak vypadají ty trvalé následky?

Proč zrovna tohle brát vážně?

Z. Koutecký 15.9.2020 12:32

A co tedy, pane Plzáku, brát vážně? HDP? To jsme měli per capita v roce 2008 o 26% nižší než v roce 2019 a bylo nám nějak moc zle? A myslíte si, že až bude počet nakažených stoupat na úroveň třeba USA, tak bude naše ekonomika vypadat jinak než tam? Se všemi těmi sankcemi, obchodními válkami a spotřebitelskou krizí kolem nás, krizí autoprůmyslu, bezuhlíkatou politikou a dovozem imigrantů z Afriky a Turecka tady v EU navíc? O tom dost pochybuji. Možná se zbavíme problému s důchody, ale zase nám nepochybně vznikne problém s nezaměstnanými.

J. Kadeřábek 15.9.2020 11:33

Roušky bez nanovláken jsou celkem ku lejnu. Důkazem je nakažení hlavní hygieničky. Nevěřím, že porušila vlastní pravidla.

Z. Lapil 15.9.2020 15:38

VŠECHNA opatření mění pravděpodobnost; jistotu nedostanete žádnou. Počítám, že pár lidí ročně nepřežije operaci slepého střeva.

Jak pravil MUDr. Svoboda, populární neurolog: když vám nějaký doktor tvrdí, že léčí bez komplikací, prchejte. Buď je nepozná, nebo vám lže.

Konkrétně hlavní hygienička se živí tím, že se v místnostech vykecává s lidma; bez ironie. Nenapadá mě, kromě lidí vysloveně v první linii, rizikovější způsob práce.

Vezměte pár set lidí, co v životě nedrželi v ruce pistoli, dejte jim terč a každému jednu ránu. NĚKDO se nejspíš trefí, a nebude to ten, kdo umí nejlíp střílet.

F. Žůrek 15.9.2020 0:47

Lidský život je cestou do neznáma. Neznáme svou budoucnost. Stejně tak naše vláda, která jedná podle situace. Jinak to nejde.

J. Nevrkla 15.9.2020 8:28

R^

J. Plzák 15.9.2020 10:14

Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou zas nahoře....

Pamatujete? To byli V+W.

K. Nový 15.9.2020 0:10

Spontálně se na vše vykašlete, a až se COVID rozšíří a lidé budou umírat (i vaši blízcí), budete volat, že vláda situaci podcenila.

Jako vždycky.

J. Jirka 15.9.2020 7:01

A teď si představte, že se COVID rozšíří (už se to samozřejmě stalo) a nic, ale vůbec nic z toho, na co se tak těšíte, se nestane. Ta to nekonečné čekání na apokalypsu vás nejspíš zabije...

J. Plzák 15.9.2020 10:16

To je ono.

Blbost lidská je bezbřehá.

J. Vorlický 15.9.2020 20:09

Ani já jsem nebyl žádný optimista ve věci inteligence davů. Ovšem to, co se děje teď, mne úplně dorazilo.