16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Lidický památník

Prožíváme dobu přepisování dějin. Prý proto, že jsou komunistické, ve skutečnosti proto, že jsou národní a neodpovídají univerzalistickému zadání. Světový symbol zrůdnosti nacismu začíná vadit jako konečně všechny památníky protinacistického boje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 7.4.2020 11:25

No, dobře napsané. A bohužel, jako kdyby profesionální historici zapomínali, že fakta (a ještě zmanipulovaná) bez souvislostí nepodávají objektivní obraz doby. A pak, profesionální historik nemá soudit a mluvit něco o odpornosti. On tu dobu nežil a ani neví, co je strach o rodinu, o holý život. Příslušelo by mu více pokory a méně nadutosti.

V. Petr 6.4.2020 23:06

Myslím, že snaha o pohanění občanů Lidic a spolu s nimi i Čechů vůbec, je ze stejného soudku, jako otřesné usnesení EU o tom,že WW2 zahájilo společně Německo a SSSR.

Ač lze Stalinovi vytkout hafo zločinů, tady do posledka čekal, jak se věci vyvinou.

V. Podracký 7.4.2020 8:15

To je ten proces, o kterém mluvím

P. Staronový 6.4.2020 21:24

Jestli nechcete ponížení hodnoty tohoto symbolu, tak od něj žeňte Bobo co nejdál.

P. Staronový 6.4.2020 21:25

O PSVB Vodičkovi ani nemluvě! :-P

V. Klepetko 6.4.2020 21:59

S tím odháněním rozmanitých hříšníků (i těch odpudivých) od sjednocujicích občanských symbolů bych byl velmi, velmi opatrný...

Svatý Václav měl za Protektorátu taky dost podivné uctívače, a cti kvůli tomu netratí. Ono celé to "vyhánění hříšníků z chrámu" je vlastně v rozporu nejen s naší tradicí, ale i s vaší vírou :-), bo je to neliberální, spíše fundamenalistické...

V. Klepetko 6.4.2020 19:39

Vznášet obvinění bez pádných důkazů vůči živým je nepoctivé.

Vůči mrtvým je to ale doslova chucpe! Marek Wollner by měl dobrovolně vrátit cenu Ferdinanda Peroutky, "historik" Kyncl by měl asi vrátit diplom, a když se dokonce i pan M.Kolář staví na stranu lži a nenávisti, tak mě vůbec nepřekvapuje a nevadí, že pravdu a lásku musí proti podobným názorům hájit pan Podracký! - díky, autore!

Je celkem jedno, zda to dělá jako "kosmopolita" nebo "národovec". Chucpe je totiž zůstává chucpe, ať už to chucpe kritizuje Petr nebo Pavel, liberál nebo konzervativec!

M. Kolář 6.4.2020 16:14

Docela by mne zajímalo, co si autor představuje pod historií psanou "v národním duchu". Proboha, toho ještě nebylo dost ? Také mně v článku chybí nějaké zdůvodnění, jak souvisí onen vcelku dílčí spor o interpretaci té jedné záležitosti, tedy zatčení skrývající se ženy židovského původu, s jakousi snahou o odnárodnění a bagatelizaci celého symbolu Lidic. Zde zřejmě autor článku sám (ideologicky) podsouvá někomu motivaci, aniž by ji jakkoliv doložil. A co vlastně udělala špatně ředitelka Lehmannová ? Zablokovala účast rusonacistické státem podporované bandy Noční vlci na lidické pietní akci ? Tak to si dovolila opravdu hodně.. Spíše by za to ovšem měla dostat vyznamnání,zabránila ostudě. Dle autora článku také máme ctít národní charakter symbolu Lidic a současně autor volá po obhajobě jeho světového výnamu a napadá jiné ze snahy symbol lokalizovat. Nedělá s takovým důrazem na národní výklad dějin toto autor vlastně sám ?

Mně osobně nejvíce vadí, že se do odkazu Lidic nakvartýrovali takové postavičky jako předsedkyně lidické pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu Jana Bobošíková nebo rovnou předseda Svazu Vodička.. Toto je znevažování !! O tom by měl pan autor psát spíše..

M. Kolář 6.4.2020 16:20

--nakvartýrovaly--

B. Lukáš 6.4.2020 16:42

Souhlas !

V. Čermák 6.4.2020 18:13

Tak Památník Lidice paří především Lidický obětem. Dosazená ředitelka se svojí partičkou novodobých historiků jim ho chtěli odebrat a využít pro svoji novodobou propagandu. Je smutné, že se do toho musela vložit zrovna "figurka" Bobošíková, když nikdo jiný se Lidických pamětníků nezastal. Zejména, když se do věci vložili Figurky Fridrichová s Volnerem....

M. Kolář 6.4.2020 18:29

Proto také po nástupu Bobošíkové poslední žíjící ženy z Lidic z organizace na protest odešly ...

V. Novák 6.4.2020 14:19

Kdo tu Židovku udal, je celkem nepodstatné - buď česká pronajímatelka, nebo český četník. Oběma hrozil za neudání přinejmenším koncentrák, a to v této době už i pro rodinu, ne jako za von Neuratha.

A tuto zrůdnou situaci vytvořili nacisté - takže je to jen další ukázka nacistické zrůdnosti.

Lidice byla obyčejná vesnice a Lidičtí byli obyčejní lidé, kteří se snažili přežít - i v té zrůdné a svinské době. Ne hrdinové - dva hrdinové byli v Anglii, ale kvůli nim si nacisté Lidice nevybrali.

Osobně jsem přesvědčen, že Lidice zvolili právě proto, že to byla obyčejná vesnice a od té chvíle už si nemohl nikdo být jistý životem - odbojář nebo neodbojář, každý mohl být zabit, protože si Übermeschové usmysleli. Cílem bylo zastrašení všech.

Ještě podotek - až do osvobození Majdanku nebylo v obecném povědomí, že Židé jdou na smrt, že budou průmyslově povražděni.

J. Jurax 6.4.2020 22:04

Ano. Tak nějak to je.

J. Vlček 6.4.2020 13:40

Pane Podracký, díky za výborně napsaný článek.

Každopádně relativizování významu památníku Lidic a lidických obyvatel, kteří se stali oběťmi německé nacistické zvůle, je neobyčejné svinstvo.

Š. Hašek 6.4.2020 20:26

Určitě, pane Vlčku.

Ostatně - začíná relativizování "účasti Německa ve druhé světové válce".

M. Hoblík 6.4.2020 11:01

Konečně si začínáme uvědomovat, jak v takových táborech trpěli zaměstnanci, kteří měli chod tábora na triku? Němci byli vždycky našimi přáteli a mysleli to s Čechy dobře? Pablbové typu Hřib a Novotný mají zelenou.

J. Olejník 6.4.2020 10:16

Přesně podle Orwella: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. A tak, principiálně obdobně jako za socialismu, se dnes tvoří nová minulost pro světlou budoucnost v rámci německé EU.

Jak dlouhou bude asi trvat, až progresivistické Brno postaví pomník svým americkým osvoboditelům? :-)

J. Lukavsky 6.4.2020 9:36

Udavači a kolaboranti byli ve všech zemích okupovaných Hitlerem. Dokonce i ve Velké Británii jeden člen královské rodiny byl sympatizant Hitlera. Jistěže by bylo třeba propočítat % atd aj. Nicméně jen v našem Protektorátu se podařil atentát na nejvyššího nacistu. Je nutno přiznat, že i Němci se pokusili, myslím 5x odstranit Hitlera. A ukázalo se, že Češi parašutistům pomáhali i když věděli, že je to může stát život a mnozí za to zaplatili svými životy. J.L. end

I. Spálený 6.4.2020 12:20

Nebyl to "jeden člen", byla to hlava státu. Král Spojeného království a indický císař Edward VIII. Ovšem v té době už bývalý, po snaze o jeho únos z Portugalska nacistickými agenty uklizený na Bahamy jako guvernér. Vylíčený jako nacista hlavně novinami, kvůli jeho ocenění předválečné reorganizace německého průmyslu a pochybnostem o schopnostech bahamských černochů.

P. Brich 6.4.2020 17:31

Jeden člen britské královské rodiny vstoupil do NSDAP a stal se náčelníkem německého červeného kříže, či jak se organizace tohoto charakteru jmenovala.

A též na rozdíl od ostatních okupovaných zemí Protektorát BuM nepostavil žádnou jednotku SS.

P. Urban 6.4.2020 9:07

Češi za Protektorátu byli národem udavačů i odbojářů. To se u milionových populací nevylučuje.

Jedním ze známých udavačů byl parašutista Čurda. O jeho činu se běžně psalo a píše, aniž by to někdo spojoval s "odnárodněním" atentáru na Heydricha. Taková blbost nikoho nenapadla.

F. Navrátil 6.4.2020 8:36

Lidice mají štěstí, že tam neřádí starosta Kolář.

Š. Hašek 6.4.2020 21:04

Poněkud černohumorné ........

Ale souhlas.

Vysoce hodnotím Vaši trefnou zkratku.

E. Valej 6.4.2020 7:37

Diskusia o novych interpretaciach niektorych faktov spojenych s Lidicami je zaujimava. Na mna osobne vsak odpudzujuco posobia vyrazy ako "protinarodni historici", pripominaju mi slovnik zastancov slovenskeho statu, prezidenta Tisa a popieracov aktivneho slovenskeho podielu na holokauste slovenskych Zidov.

Obecne: mam dojem, ze cele obdobie protektoratu a hlavne vztah ceskeho obyvatelstva ku holokaustu ceskych Zidov je v porovnani so Slovenskom malo preskumany a je ako keby prikryty plastikom protektoratu, ktory ma vsetko zakryt a ospravedlnit. Dominuje princip: my nic, to Nemci. Absentuje popis priebehu tychto udalosti a hlavne vztah Cechov ku deportovanym Zidom. Aky bol vlastne tento vztah? Preco je napriklad pocet vyznamenani Spravodlivy medzi narodmi udelenych Cechom za zachranu Zidov na urovni Lotyska, Rakuska ci dokonca Chorvatska a v porovnani so Slovenskom je to proporcionalne radovo menej? Nechcem tento udaj precenovat, ale napriklad v porovnani s Holanskom, krajinou ktora bola zhruba v rovnakej situacii, je to zufalo malo.

Takze ked chyba systematicky pohlad historikov, ked ako keby sa ceski historici bali do tejto potencialnej Pandorinej skrinky nazriet, tak je potom jednoduche urobit z jednotlivych a nahodnych spornych udalosti problem nie historicky, ale otazku narodnej hrdosti a cti.

Zaujimave na tom je aj to, ze pritom v inych historickych otazkach (typicky komunisticke obdobie) dominuje kriticky pristup ako u historikov, tak aj vacsiny Cechov. Chce to nebat sa takehoto pristupu aj v obdobi protektaratu, nepozerat nan len cez hrdinsku prizmu niektorych odbojarov a atentatu na Heydricha, ale nazriet hlbsie. A nebat sa tych, ktori budu takemuto pohladu oponovat nalepkami a laickymi analyzami zameranymi na jednostranny vyklad faktov.

H. Rybnická 6.4.2020 9:53

Vynikající a především věcný komentář

P. Victorin 6.4.2020 7:27

Mimořádně seriózní text o údajném udavačství jedné z ženských obětí proslulého nacistického zločinu v Lidicích.

T. Kubín 6.4.2020 6:44

Děkuji autorovi.